Aleksander Mervar

Južnokorejci odstopili, projekt JEK2 teče naprej

31. 01. 2025 18.52

Projekt nove nuklearke v Krškem teče naprej, čeprav je politika pred tremi meseci odpovedala referendum, potem ko so v javnost pricurljali posnetki zakulisnega dogovarjanja politikov, kako bi zaobšli zakon in sočasno z referendumom sprejeli še resolucijo, ki gradnji nuklearke daje zeleno luč. V Gen energiji so tako naročili dve novi študiji o možnosti postavitve reaktorja, ameriškega Westinghousea in francoskega EDF. Južnokorejski ponudnik pa se je iz igre dokončno umaknil.

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

'Nova omrežninska metodologija ni katastrofa za slovensko gospodarstvo'

14. 01. 2025 15.05

Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles je v empirični analizi preveril navedbe gospodarskih združenj, da naj bi nova metodologija obračuna omrežnine pomenila katastrofo za gospodarstvo in mu bistveno poslabšala konkurenčni položaj. Te trditve je z analizo zavrnil, je pa predlagal nekatere spremembe metodologije za poslovne odjemalce.

Omrežnina hladen tuš za lastnike sončnih elektrarn: zvišanje za kar 850 odstotkov

09. 01. 2025 19.41

Marsikoga je omrežnina spravila v slabo voljo, še posebej presenečeni in razočarani ob prejemu položnice za elektriko pa so lastniki sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Mnogi so, kot pripoveduje sogovornik v prispevku, zaupali obljubam iz promocijskega gradiva, ki je spodbujalo prehod na obnovljive vire energije, podprte z državnimi subvencijami. A zdaj so jih šokirale precej višje položnice, kot so jih bili vajeni. Povišanje električne omrežnine pri nekaterih dosega kar 850 odstotkov.

'Kaznovalna' omrežnina: vlada napoveduje ublažitev ekscesnih dvigov

09. 01. 2025 08.31

Novo obračunavanje omrežnine še vedno razburja. Ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda, opozarja vlada. Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal minister Kumer. Vlada bo po napovedih Kumra DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta Agencije za energijo. Napovedujejo pa tudi ublažitev ekscesnih dvigov. Kot je povedal Kumer, se kot najbolj smiselna pot trenutno nakazuje možnost, da v visoki sezoni delno ali v celotni opustijo stroške za moč za najdražji časovni blok. O tem je spregovorila tudi poslanska skupina Svoboda.

Eles opravil analizo: predlaga prehod s petih na tri časovne bloke

08. 01. 2025 16.31

Družba Eles je na podlagi decembrskega sklepa vlade opravila analizo, ali je trenutna razporeditev petih časovnih blokov v okviru metodologije obračuna omrežnine najbolj optimalna glede na potrebe elektroenergetskega sistema. Analiza ugotavlja, da bi bil smiseln prehod na tri časovne bloke ter predlaga odpravo razlik v tarifah med sezonama.

Nova študija o obračunu omrežnine: Zmagovalci so državljani

20. 11. 2024 19.59

Zmagovalci novega sistema obračuna omrežnine so državljani, velika večina jih bo letno plačevala celo manj kot doslej, v novi študiji ugotavlja šef Elesa Aleksander Mervar, ki je zelo kritičen do zavajanja politikov. Poraženci novega sistema so veliki porabniki energije v gospodarstvu. Ti bodo plačevali več, vendar pa ne toliko, da bi to ogrozilo njihovo konkurenčnost, trdi. Agencija za energijo je medtem že objavila nove, nekoliko cenejše tarife za obračun v prihodnjem letu.

Predsednik vlade na Instagramu delil nasvete, kdaj prati perilo

19. 11. 2024 19.00

Glavno vprašanje pri nas zadnje dni je, kdaj oprati perilo? Bomo ob tem motili sosede v bloku, bo na koncu leta račun za omrežnino 20 evrov nižji ali višji? Celo tako daleč je prišlo vse skupaj, da imamo predsednika vlade, ki nam na spletu deli nasvete, kdaj je najbolje prati perilo. Omrežnine so poslance zaposlovale pozno v noč. In medtem ko v resnici ni jasno, kdo zavaja, opozicija ali koalicija, jih šef Elesa Aleksander Mervar jasno opozarja: "Če mislite, da lahko kar tako preidemo nazaj na stari sistem obračunavanja omrežnine, se močno motite. Optimistično bi za to potrebovali vsaj šest mesecev." Obenem pa poudarja, da je z novim načinom omrežnine na boljšem 93 odstotkov gospodinjstev.

Energetska politika do 2040: kakšne ukrepe predlaga Mervar?

05. 11. 2024 17.58

Prvi mož sistemskega operaterja elektroenergetskega sistema Eles Aleksander Mervar je na strokovni delavnici v Beričevem predstavil predloge za ukrepe energetske politike do leta 2040. Med temi so poleg širitve sončne energije tudi odločitev glede načina nadaljnje rabe jedrske energije ter gradnja dodatnih hidroelektrarn.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

24. 10. 2024 15.31

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'

03. 10. 2024 14.37

Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'

01. 10. 2024 07.23

Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.

Obračunavanje elektrike po novem: 'Ne bo nam treba kuhati ponoči'

13. 12. 2023 13.36

Za povprečnega gospodinjskega odjemalca elektrike bo omrežnina po novem načinu obračunavanja, ki naj bi stekel 1. julija 2024, brez sprememb porabe nižja. Za odjemalca npr. s toplotno črpalko in polnjenjem električnega avtomobila ter sončno elektrarno pa bo višja, a bo lahko s prilagoditvijo to zvišanje manjše, zagotavlja agencija za energijo.

Cene elektrike ne bi smele drastično poskočiti, tudi cene hrane naj bi se umirile

05. 10. 2023 19.29

Bomo tudi to zimo trepetali pred visokimi položnicami za elektriko? Se bodo hrana in druge življenjske dobrine še naprej dražile? Vprašanja, ki kratijo spanec številnim prebivalcem Slovenije. Cena elektrike, po besedah prvega moža Gen energije, ne bi smela več drastično poskočiti. Spodbudne novice tudi za vse odjemalce zemeljskega plina: zaloge so polne, cene pa že zdaj nižje od reguliranih. Najbolj trdovratno še naprej rastejo cene storitev, predvsem gostinstvo in zdravstvene dejavnosti, kjer je povpraševanja največ, ugotavlja državni UMAR.

Kumer: Med možnostmi zamejitev cen elektrike le za ranljive odjemalce

13. 09. 2023 09.47

Tudi v prihodnjem letu, potem ko se izteče regulacija cen elektrike za določene skupine odjemalcev, bodo potrebni ukrepi za zamejitev cen, je povedal pristojni minister Bojan Kumer. Končne odločitve še ni, sestal se bo še z deležniki. Med možnostmi je regulacija za ranljive prebivalce, medtem ko je za podjetja verjetno ne bo več.

Nov način obračunavanja omrežnin: predstavniki energetike ga pozdravljajo

05. 07. 2023 15.24

Z marcem prihodnje leto bo začel veljati nov način obračunavanja omrežnine, ki prinaša pet tarifnih postavk. Novost bo tudi dogovorjena in prekoračena obračunska moč, pri čemer se bodo presežki začeli obračunavati šele dve leti po uveljavitvi novega sistema. Cilj sprememb je optimizirati uporabo omrežja, potrošnike pa vzpodbuditi k bolj premišljeni rabi energije. V Zvezi potrošnikov opozarjajo, da se na energetskem področju dogajajo tektonske spremembe in od pristojnih pričakujejo premišljene poteze.

Drugi blok v Krškem je 'nacionalnega pomena'

19. 03. 2023 19.47

Krška nuklearka ima še 20 let življenjske dobe, kaj bo z njo kasneje, še ni znano. Trenutno je elektrarna v dobri kondiciji, njeno življenjsko dobo bi lahko podaljšali še za dodatnih 20 let, vse do leta 2063, zatrjujejo v Krškem. Toda kot opozarjajo energetski strokovnjaki, imamo težave pri oskrbi z električno energijo že zdaj. V zadnjih mesecih smo bili precej odvisni od uvožene elektrike, in če bi imeli še drugi blok nuklearke, bi lahko bili samozadostni, pravijo podporniki jedrske energije. Kakšne pa so alternative? Ali bo v Sloveniji dovolj elektrike, če drugega bloka nuklearke ne bo?

Ob izteku vladne regulacije naj bi cene energije ostale enake

15. 03. 2023 19.30

Položnice za energijo nikoli več ne bodo tako nizke, kot so bile pred krizo, ocenjujejo tri največje energetske družbe pri nas. A hkrati mirijo, da se v prihodnje, če ne bo večjih pretresov na trgu, zneski tudi ne bodo več tako sunkovito dvignili. Niti, ko vladne regulacije cen ne bo več.

Slovenske železnice s tremi novimi nadzorniki

17. 02. 2023 10.25

SDH se je v vlogi edinega družbenika Slovenskih železnic v torek seznanil z odstopoma dveh članov nadzornega sveta družbe, Aleksandra Mervarja in Borisa Markočiča, in z mesta nadzornika odpoklical Francija Matoza. V nadzorni svet je imenoval Marka Babiča, Vinka Filipiča in Hildo Pipan. Štiriletni mandat so nastopili v sredo.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Mervar z izračuni predstavil razloge za izklop Teša iz omrežja

16. 10. 2022 17.43

Direktor Elesa Aleksander Mervar je v daljšem zapisu z izračuni podrobneje pojasnil razloge, zakaj je predlagal, da gresta peti in šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) v mirovanje v času od 15. oktobra do 2. novembra, z možnostjo podaljšanja do 30. novembra letos. Mervar je poudaril dinamičnost sistema. Meni, da ni razloga za paniko.

Začasno izklopili Teš iz omrežja

15. 10. 2022 15.03

Termoelektrarno Šoštanj (Teš) so začasno izklopili iz omrežja. Holding Slovenske elektrarne (HSE), katerega del je Teš, je namreč ocenil, da lahko trenutno proizvede dovolj elektrike in da je smotrno s premogom varčevati za zimske mesece.

Nek oktobra v remont, več kot polovico elektrike bomo morali uvoziti

12. 09. 2022 10.21

V času energetske draginje in negotovih razmer na trgu je vsak poseg v energetsko omrežje nehvaležen in tvegan, pa vendar brez remonta Nuklearne elektrarne Krško, ki je predviden od 1. oktobra do 2. novembra, ne gre. Kaj to pomeni za Slovenijo? Po ocenah Elesa se bo uvoz elektrike v času remonta še povečal, kar pomeni, da bo odvisnost Slovenije od uvoza električne energije več kot 55-odstotna.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Vrtovec: Za zeleni prehod bo treba odpreti pot tudi jedrski energiji

16. 11. 2021 14.09

Slovenija ima po besedah infrastrukturnega ministra Jerneja Vrtovca priložnost, da kljub zaostanku naredi preboj pri zelenem prehodu in zasledovanju brezogljične družbe. Izziv je velik, a pripravljene so pravne podlage in zagotovljeni finančni viri, pravi in opozarja, da pa je treba odpreti pot obnovljivim virom energije, pa tudi jedrski energiji.

Začetek gradnje daljnovoda Cirkovce–Pince: 'Projekt izjemnega pomena ne le za Slovenijo, ampak vso regijo'

14. 10. 2020 09.26

Z opoldansko slovesnostjo v Kidričevem se je tudi uradno začela gradnja 2x400 kilovoltnega daljnovoda Cirkovce-Pince. Slovesnega dogodka so se udeležili slovenski predsednik vlade Janez Janša, madžarski premier Viktor Orban in hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman. Premierja sta se nato sestala na delovnem kosilu.

Golobičevi tezi o Teš 6: Slovenija je majhna država velikih nakupov in Teš 6 je patria Pahorjeve vlade

31. 03. 2017 13.54

Teš 6 ni bil toliko energetski projekt, ampak imenitna priložnost za krajo, v tem smislu je postal sežigalnica evrov, je preiskovalni komisiji DZ za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6 povedal nekdanji predsednik Zaresa in nekdanji visokošolski minister Gregor Golobič.

'V tem trenutku moramo presojati primernost, nujnost in sorazmernost te stavke'

31. 03. 2016 12.17

Vodstva elektroenergetskih družb so si glede napovedane stavke v dejavnosti enotna - ta je nepotrebna. Četudi bi se stavka, kot napoveduje sindikat energetikov, zaostrovala in vodila do prekinitve proizvodnje, tega končni porabniki ne bodo čutili. "Ni nobene bojazni, da bi kdo ostal brez elektrike," je zagotovil prvi mož Elesa.