zdravnik specialist

Prodaja zdravila Ozempic sredi prestolnice: 150 evrov za škatlico

04. 07. 2025 06.00

Kot smo razkrili včeraj v rubriki 24UR Dejstva, smo v luči ozaveščanja glede nevarnosti na črnem trgu za 150 evrov kupili škatlico zdravila Ozempic. Začelo se je s telefonskim pogovorom, nadaljevalo z nakazilom in predajo Ozempica v roke v središču prestolnice. Ker smo želeli preveriti, ali smo kupili originalno zdravilo ali ponaredek, smo ga takoj po nakupu odnesli v Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Kaj so pokazali rezultati? Preprodajalka je razkrila, da "jaz temu fantu plačam, on mi naroči, dela v UKC-ju." Na Javno agencijo za zdravila smo zato vložili prijavo, da preverimo, ali je bilo zdravilo res odvzeto iz javne bolnišnice. Ni bilo, so nam potrdili.

'Urgentna medicina v Sloveniji je na žalost klinično mrtva'

27. 05. 2025 13.29

Zaposleni v urgentnem centru Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor so ob dnevu urgentne medicine ponovno opozorili na nevzdržnost obstoječega sistema urgentne medicine v državi, zaradi česar trpijo tako zaposleni kot bolniki. Zato terjajo takojšne ukrepe za ureditev sistema.

Manj produktivni, bolj bolni in predragi – stereotipi o starejših delavcih

01. 05. 2025 12.14

Biti krovec pri dvajsetih ali pa pri petdesetih in več je velika razlika. Vročina, mraz, pred teboj globina. Naporno delo, včasih potrebuješ uro, dve, da se privadiš in upaš pogledati navzdol, nam iz izkušenj pravi krovec klepar, ki upa, da bo lahko delal do upokojitve. Naporne stranke, pa vse težje delo z denarjem, opisuje svoje delo starejša poštna uslužbenka, ki mora, če se pri računanju zmoti, kriti škodo iz lastnega žepa. Bodo starejši morda v prihodnje imeli pravico do krajšega delovnega časa, kar predlaga ministrstvo za delo? In kdo sploh je starejši delavec?

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali

13. 03. 2025 15.06

Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

Splezal je na vagon in zagorel

10. 01. 2025 08.30

Ko je bil Zagrebčan Mislav Gverić star 13 let, je rabutal češnje ob železniških tirih v bližini doma. S prijateljem sta se domislila, da bi splezala na vrh enega od stoječih vagonov, pri čemer je Mislav prekinil električni krog v območju visoke napetosti. Zaradi električnega udara je izgubil zavest, njegovo telo je zagorelo. Ker se je to dogajalo leta 1992, ko je na Hrvaškem divjala vojna, v Zagrebu ni bilo niti opreme niti kirurgov, da bi pomagali hudo opečenemu dečku, zato so ga četrti dan po nesreči premestili v Ljubljanski UKC, kjer so mu rešili življenje.

Tinitus: Tudi vam odmeva v ušesih?

06. 01. 2025 13.24

Tinitus, pogosto opisan kot zvonjenje, brenčanje ali piskanje v ušesih, je simptom, ki ga občuti kar 15 odstotkov svetovnega prebivalstva.

Umrl je priznani ginekolog Stanko Pušenjak, ki je odgovoril na 85.000 vprašanj

24. 11. 2024 12.03

Umrl je znani ginekolog in porodničar Stanko Pušenjak, so potrdili v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer je kot zdravnik deloval vse svoje profesionalno življenje. Bil je strokovnjak na področju fetalne medicine, širše pa poznan tudi kot dolgoletni moderator na portalu Med.Over.Net.

Obsojeni spolni predator na Hrvaškem še vedno operira ljudi: 'Nadziramo ga'

30. 10. 2024 17.19

Bi dovolili, da vas operira kirurg, ki je obsojen spolnega nadlegovanja in poskusa posilstva? V bolnišnici v Vukovarju se dogaja prav to. Zdravnik, proti kateremu so pregon sprožili pred 10 leti, obsojen pa je bil pred enim letom, je v bolnišnici še vedno zaposlen. Sindikat namreč ni odobril njegove odpustitve.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'

19. 09. 2024 16.56

Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Delavska svetovalnica opozarja na preuranjene prekinitve bolniških staležev

05. 09. 2024 13.20

Na Delavski svetovalnici se po besedah Gorana Lukića ukvarjajo z več primeri, ko se delavce kljub poškodbi prehitro pošilja nazaj na delo, s tem pa se jim zdravstveno stanje še poslabša. Imenovani zdravniki ZZZS večkrat povozijo zdravniško mnenje zdravnika specialista, zato bodo po Lukićevih besedah zoper odgovorne ukrepali. Pojavljajo se primeri, ko mora delavec zaradi nezmožnosti dela nato koristiti dopust.

Nova pravila glede napotnic: '15 let prepozno, a vendarle smo zadovoljni'

27. 08. 2024 19.31

Združenje zdravstvenih zavodov je ministrstvu za zdravje predstavilo predloge za reševanje problematike odhodov radiologov iz javnih zavodov. Eden od predlaganih ukrepov je, da bi v neprekinjeno zdravstveno varstvo vključevali vse zdravnike specialiste, ki delajo v javni zdravstveni mreži, torej tudi koncesionarje. Ministrstvo se s predlogi zdravstvenih zavodov sicer strinja, bodo pa morali doreči še način, kako jih izpeljati. Septembra bodo sicer začela veljati nova pravila glede napotnic. Kaj prinašajo?

Vračajo ga na delo: 'Tri dni bi lahko delal, po četrtem bi umrl na licu mesta'

21. 08. 2024 18.30

Samo lani so na ZZZS izdali več kot 300.000 odločb o bolniškem staležu, od tega je 300 zavarovancev na bolniški več kot pet let. Med njimi je tudi 43-letni Damir Berbić, ki je moral z delom v gradbeništvu prenehati zaradi hude okvare srčne zaklopke. "Pravijo, da tri do štiri dni bi lahko delal, po četrtem dnevu pa da bi mi to počilo in da bi umrl na licu mesta," pravi Berbić. Kljub temu da mu tako osebni zdravnik kot specialisti prepovedujejo kakršne koli fizične ali psihične napore, pa je zdaj 43-letnik od Zavoda za zdravstveno zavarovanje dobil odločbo, da se mora vrniti na delo. Kdo bo odgovoren za morebitne tragične posledice teh odločitev in kaj sploh človek lahko naredi, če se znajde v takšni na videz brezizhodni situaciji?

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Dr. Tomislav Majić: "V ospredju je predvsem želja po pomoči ljudem"

14. 06. 2024 00.15

V današnjem svetu, kjer se zavedanje o pomenu zdrave prehrane in ustreznih dopolnil nenehno povečuje, je izjemno pomembno, da so izdelki, ki jih uživamo, varni, učinkoviti in znanstveno podprti.

Potrebe po družinskih zdravnikih vse večje, a interesa med mladimi ni

17. 05. 2024 16.05

Pred svetovnim dnevom družinskih zdravnikov, ki bo v nedeljo, so družinski zdravniki iz Zdravstvenega doma Ljubljana spregovorili o pomenu in lepotah poklica. Kot glavni izziv pa so izpostavili pridobivanje novih specializantov družinske medicine, saj se s starajočo se populacijo in višjim nivojem oskrbe z leti povečuje tudi obseg dela.

24UR Forum: Kako iz razsula potegniti slovensko zdravstvo?

12. 03. 2024 06.00

Od polnih urgenc, pacientov na hodnikih, nevzdržnega čakanja na preglede, operacije ... Do tega, da nam zdravniki in medicinsko osebje ne bi uhajali čez mejo, kjer so v zdravstvu predvsem boljši delovni pogoji. Po včerajšnji posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo v celoti objavljamo poglobljene prispevke novinark Brigite Potočnik in Nike Kunaver, ki sta naslovili nekaj najbolj perečih področij zdravstva.

Nadaljevanje sojenja Gašpariču, pričala še zdravnik in policist

11. 03. 2024 12.41

Na nadaljevanju sojenja Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora svojega nekdanjega dekleta septembra 2022 v mariborskem mestnem parku, so zaslišali več prič, med njimi tudi izvedenca medicinske stroke Gorazda Koširja in policista Borisa Pučka, ki je bil v času dogodka s kolegom po naključju na območju blizu parka.

'Družinski zdravniki ne moremo biti zavarovalni agenti'

06. 03. 2024 07.42

Pred ponedeljkovim 24UR Forumom, ki bo na sporedu ob 20. uri na POP TV, smo v POPkast povabili družinskega zdravnika Jako Strela. Dotaknila sva se tudi tem, ki jih bomo razdelali v naši posebni oddaji: delovanje zdravstvenega sistema na primarni ravni, zakaj se javno zdravstvo lomi, kaj to pomeni za vse nas, kje smo in kakšno zdravstvo si želimo? Pa tudi o neodzivnosti politike sva govorila.

'Ministrico lepo prosim, naj odstopi in si ne dela sramote'

20. 02. 2024 18.30

Zdravniška stavka traja že šesti teden in zelo nas skrbi, kaj se bo zgodilo 2. marca, razlagajo vodilni v bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Takrat namreč v veljavo stopi preklici soglasij k nadurnemu delu. Direktor mariborskega zdravstvenega doma, kjer je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov, ki jih je že sicer premalo, poziva tako Fides kot vlado, naj vendarle poiščeta dogovor. Zdravnik celjske bolnišnice pa je še bolj konkreten in ministrico za zdravje, ki se z njimi ne pogaja, niti pogovarja ne, poziva, naj si ne dela več sramote in naj odstopi.

Kaj pa ste vi nazadnje prebrali, pa da ni bila položnica?

08. 02. 2024 11.33

David Zupančič je zdravnik, je pa tudi avtor dveh izmed najbolje prodajanih knjig lanskega leta. Njega in še nekaj znanih ljudi sem vprašala, katera je bila zadnja knjiga, ki so jo prebrali, in katera je njihova najljubša.

80-letni kirurg se po 56 letih v medicini še vedno veseli dela

08. 02. 2024 07.00

Bi verjeli, da nekateri ljudje nimajo v svojem življenju niti enega dne, ko ne bi bili veseli odhoda v službo? Eden takšnih je specialist splošne kirurgije in travmatologije Franci Koglot, nekoč tudi uradni zdravnik Jugoslovanske smučarske reprezentance, ki v medicini dela že 56 let, a se je še ni naveličal. Pa ne zaradi denarja, pravi 80-letnik, ampak ker ljudem rad pomaga. Koglot je povedal, kako dobri so slovenski zdravniki, zakaj smo se znašli v družbeni krizi, pa tudi, kaj človeka ohranja mladega in zakaj se Jure Franko ni maral fotografirati.

Zdravniki in vlada ne na nasprotnih bregovih, ampak na različnih planetih

29. 01. 2024 20.01

Zdravniki in vlada se nikakor ne morejo dogovoriti, zakaj so tako daleč narazen. Informacije so skope, zdi pa se, da strani nista zgolj na nasprotnih bregovih, ampak praktično na različnih planetih.

Odziv anesteziologa, ki je tarča kritik: Izjavo obžalujem in se opravičujem

25. 01. 2024 09.34

Anesteziolog Bojan Kontestabile je v zadnjih dneh postal tarča številnih kritik. Zato, ker je dejal, da zasluži manj od čistilk. Pa tudi zato, ker je pred devetimi leti kupil luksuzno vilo in jo začel prenavljati, z družino pa je v tem času živel v neprofitnem stanovanju, ki so sicer v prvi vrsti namenjena socialno najšibkejšim. Zdaj pravi, da izjavo o urnih postavkah obžaluje, prizadetim se tudi opravičuje. Pojasnjuje pa tudi, da je po nakupu vile z najemodajalcem sklenil dogovor, da do ureditve nebivalne nepremičnine še naprej uporabljajo stanovanje, a po tržni ceni. Javni stanovanjski sklad sicer pojasnjuje, da so neizpolnjevanje pogojev za neprofitno stanovanje ugotovili dve leti po njegovem nakupu vile, ko so mu najemnino tudi povišali.

Neuradno: zdravniki zahtevajo tudi 5000 evrov več brez dežurstev in dodatkov

19. 01. 2024 19.00

Peti dan zdravniške stavke se število razočaranih in jeznih pacientov veča, stavkajoči odbori Fidesa pa že snujejo novo zaostrovanje. Vlada njihove zahteve označuje kot nemogoče. Neuradno naj bi poleg treh plačnih razredov za starejše zdravnike Fides zahteval še dodatnih sedem razredov, kar bi pomenilo tudi do 5000 evrov več. Osnovna bruto plača starejših zdravnikov bi tako v povprečju znašala kar 8500 evrov brez dežurstev in dodatkov. Ob tem, da imajo do dva meseca in pol dopusta, nočejo pa se odreči niti enemu prostemu dnevu. Pogajanja naj bi nadaljevali v ponedeljek.

Fides vladi očita sprenevedanje: stavka od ponedeljka do preklica

14. 01. 2024 16.53

Vlada je dan pred napovedanim začetkom stavke zdravnikov in zobozdravnikov pozvala sindikat Fides, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje aktivnosti za iskanje kompromisa na pogajanjih skupaj z vladno pogajalsko stranjo. "Stavke si v resnici ne želimo in je skrajni ukrep," pravijo v Fidesu, kjer pri stavki vztrajajo in zanjo krivijo vlado. Za informiranje o stavki, ki se začenja v ponedeljek ob 7.00, pa je po njihovih besedah zadolžen delodajalec, ki mora v ambulantah na vidna mesta postaviti informacije, kako bo v tem času potekalo delo.

Kilde se je javil iz bolnišnice, odnesel jo je brez zloma

14. 01. 2024 10.46

Norvežan Aleksander Aamodt Kilde se po hudem padcu pred ciljem sobotnega smuka za svetovni pokal alpskih smučarjev v Wengnu v Švici dobro počuti. Kildeja so operirali v bolnišnici v Bernu, v padcu je dobil ureznino na nogi, izpahnil si je tudi ramo, a ni doživel zloma, tudi kolenske vezi so zdržale, so sporočili iz norveške zveze.

Prva pogajanja med Fidesom in vlado zaključena, sindikat pričakuje protipredlog

10. 01. 2024 07.08

Prva pogajanja med vladno stranjo ter Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki je v torek stavkal, so se zaključila brez dogovora. Vlada se je zavezala, da bo svoj pogled na Fidesove zahteve sindikatu poslala v najkrajšem času, ob tem pa Fides še vedno pričakuje protipredlog aneksov h zdravniški kolektivni pogodbi.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?