Poglejmo najprej na planet zdravnikov.
Zdravniki v osnovi zahtevajo dve stvari. Odpravo plačnih nesorazmerij – ta so nastala, ker so lani plače bolj zrasle mladim kot pa starim zdravnikom – in nato vzpostavitev novega plačnega stebra v zdravstvu.
In prav plače v novem stebru so tiste, ki najbolj burijo duhove. Zdravniki se želijo postaviti v razmerje do slovenske povprečne plače. Izhodiščni predlog Fidesa bi zdravnikom začetnikom prinesel 1,65-kratnik povprečne plače oziroma 1350 evrov višjo plačo. Zdravnik specialist bi prejel 2,75-kratnik povprečne plače oziroma 2935 evrov več, starejši zdravnik specialist bi imel 3,85-kratnik povprečne plače oziroma dobrih 8.500 evrov brez dodatkov.
To naj bi bil izhodiščni predlog zdravnikov, ki je v javnost prišel iz vladnih krogov. S tem predlogom bi se masa plač zdravnikov približno podvojila z zdajšnjih 400 na 800 milijonov evrov letno.
Ker vlada stebra seveda ne more pripraviti čez noč, Fides za prekinitev stavke predlaga takojšnje začasno povišanje osnovnih plač za 30 odstotkov do julija in nato 5 odstotkov več vsakega pol leta, dokler se ne vzpostavi ločen plačni steber.
In kaj je pripravljena zdravnikom dati vlada? Poglejmo zdaj še na ta planet.
Na vladi pristajajo na odpravo nesorazmerij, a šele z začetkom prihodnjega leta. Dodatni plačni razredi predvsem za starejše zdravnike naj bi maso plač zvišali za 70 milijonov evrov letno, kar je precej manj od želenih 400.
Vlada mora ob tem delovati s posebno previdnostjo. Dogovarjanje namreč precej pozorno spremljajo tudi drugi sindikati. Da se bodo ob pogajanjih o novih plačnih stebrih primerjali z zdravniškimi dvigi, je uspelo denimo v sporazum z vlado že zapisati sindikatu šolnikov.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.