Zdravniška stavka se še ne bo končala. Delež bolnikov, ki so jo do zdaj občutili, pa je iz dneva v dan večji. Fides stavke za zdaj ne zaostruje, a je niti ne preklicuje. Pač pa žuga s preklicom soglasja za nadurno delo. Ali bodo stavko intenzivirali, se bodo v Fidesu odločali v sredo. A v tem primeru bi še več pacientov ostalo pred zaprtimi vrati.
Direktor Splošne bolnišnice Celje Dragan Kovačič opozarja: "Najslabši možni scenarij je, da bi tudi na nekaterih manjših oddelkih zmanjkalo ljudi, kar pomeni, da bomo potem stroke združevali. Se pravi, da nek internistični oddelek ni bi imel hematologije, gastroentorologije, ampak bo to vse internistični oddelek. To je strokovno izjemno slabo."
No, a rešitev, ki bi tak scenarij preprečile, včeraj niso iskali. Vlada je namreč Fides zaman čakala na pogajanjih s celotnim zdravstvenim sektorjem, Fides pa vlado zaman na ločenih pogajanjih.
76 odstotkov vprašanih stavki nasprotuje
In kaj na ta – za zdaj neučinkovit – ping pong pravijo tisti, na plečih katerih se bije? Po izračunih inštituta Mediana kar 76 odstotkov vprašanih stavki zdravnikov nasprotuje. Pozivi – naj se saga torej vendarle konča – prihajajo tudi iz zdravniških vrst. Kot pravi Kovačič: "Mogoče apel, da se vsi skupaj, mogoče tudi samo Damjan Polh pa ministrica usedeta za neomejeno število ur v neko sobo in prideta ven z rešitvijo. Ker mi vsi čakamo in si želimo, da bi se ta nočna mora počasi končala. Ne bo zmagovalca v tej nočni mori, ampak najhujše bo, če bodo pacienti čakali, čakali."
Da čakajo tudi sami – in sicer že dve leti na izboljšave – pa stavko argumentirajo v Fidesu, kjer od ministrice pričakujejo, da bo vendarle sedla za pogajalsko mizo, od vlade pa da nad zdravniki preneha izvajati pritisk, ki ga razumejo kot nasilje.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.