Na eni strani obupani pacienti: "V torek bi moral biti operiran v bolnišnici Valdoltra. Zjutraj so me klicali in vse skupaj odpovedali zaradi stavke. Operacijo sem čakal eno leto, sedaj je prestavljena na nedoločen čas. Ker sem invalid in imam še druge zdravstvene težave /.../ Trpim v bolečini in nimam več besed o našem zdravstvenem sistemu."
Na drugi stavkajoči Fides, ki ne popušča. "Verodostojnost vlade mora biti na visoki ravni. Konec koncev so se vedno zavzemali za pravno državo, od vsega začetka. Pa tudi to, da bodo uredili razmere v zdravstvu, so se širokoustili že na začetku mandata in do danes, moram reči, niso naredili nič," pravi Damjan Polh, predsednik sindikata Fides.
To ni stavka za boljše razmere v zdravstvu, ampak za višje plače zdravnikov, so že od ponedeljka jasni nasprotniki zdravniške stavke. "Stavka Fidesa je seveda zakonita, dejstvo pa je, da za paciente ni dobra. Stavka omejuje dostopnost pacientov do zdravstvenih storitev in še dodatno podaljšuje že tako dolge čakalne dobe," je včeraj dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Po predvajanju televizijskega prispevka dodajamo pojasnilo:
Če bi upoštevali oba sporazuma, bi neuradno zdravniške plače po novem bile videti tako: starejši zdravnik specialist, ki povprečno prejme 3400 evrov bruto plače, bi dobil najprej tri in potem še sedem dodatnih razredov. Z uveljavitvijo ločenega stebra za zdravstvo, od katerega si zdravniki obetajo od 2 do 4-krat višje plače od povprečne slovenske, bi to njegovo plačo več kot podvojilo in bi znašala kar 8511 evrov bruto. Po enaki formuli bi povišico prejeli tudi začetniki. Brez specializacije zdaj prejmejo povprečno 2300 evrov bruto, ker so tri razrede že prejeli, bi dodatnih sedem in uresničevanje stebra pomenilo 3647 evrov bruto.
Neuradno pa tudi to, da je Fides pripravljen zamrzniti stavko, če vlada plače vseh zdravnikov dvigne za 30 odstotkov, za vsak mesec brez dogovora pa še dodatnih pet.
Protiponudba vlade pa: tri plus dva razreda, če zdravniki pristanejo na manj dopusta. Nekateri namreč letno dobijo 55 dni. Pa so sporočila vlade že ves teden enaka: "Na žalost danes nismo uspeli zbližati stališč," je v torek povedal vladni pogajalec in državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež.
Medtem pa še ena izpoved pacientke, ki je zaradi stavke ostala brez pregleda, potrebnega za operacijo: "V slovenjgraški bolnišnici bi morala danes imeti anesteziološki pregled, brez katerega v ponedeljek ne morem biti operirana. Prejela sem klic, da je termin odpovedan in da drugega datuma ne morem dobiti, ker ni osebja. Ker bom operirana v Izoli, so mi termin uredili oni."
Samo v ljubljanskem kliničnem centru je odpadlo približno 600 storitev. Zdravstveni inšpektorat je sicer zaradi stavke doslej prejel prijavo enega pacienta, ki se je pritožil zoper storitev na primarni ravni. Inšpekcijski postopek pa še poteka.
Fides: Zavajanja vlade se nadaljujejo
Iz sindikata Fides so se že odzvali in sporočili, da je večina razkritih vladnih podatkov spretno vzeta iz konteksta z namenom diskreditacije njihovih legitimnih – že dogovorjenih in podpisanih – stavkovnih zahtev.
"Sindikat FIDES se je doslej ves čas pogajanj držal dogovora, da se vsebina med pogajanji ne razkriva, dokler se ne uskladi. Tudi v prihodnje ne nameravamo podajati informacij o vsebini pogajalskih predlogov FIDES. Lahko pojasnimo, da smo zaradi ignoriranja sklenjenih stavkovnih sporazumov zahtevali jamstva, da bodo zaveze v tokratnih pogajanjih spoštovane. Zahtevali smo tudi začasno ureditev plačnih razmerij za čas do realizacije dogovorov. Zaenkrat vladna stran zavrača vse predloge in zahteve FIDES-a o jamstvih, s katerimi želimo doseči, da se ne bo ponovila situacija, ki je pripeljala do stavke," so zapisali.
Ob takšnem odnosu vlade se o vsebini ni mogoče pogajati, saj bi bila povsem nezavezujoča, še dodajajo v Fidesu.
Po sestanku glavnega stavkovnega odbora so sporočili, da bo za prihodnji teden napovedano zaostrovanje stavke odvisno od vsakega zavoda. Naloga zdravnikov med stavko je zgolj ta, da bolnike triažirajo po pravilih stavkovnega minimuma, so poudarili v sporočilu za javnost.
Mnoge sedaj zanima, kako dolgo bodo še stavkali zdravniki in kakšna naj bi bila zaostritev stavke? V studio 24UR ZVEČER smo povabili predsednika Fidesa Damjana Polha, gostovanje je potrdil, tik pred oddajo pa so nam iz Fidesa sporočili, da nam nocoj ne bodo zagotovili sogovornika.
V naši informativni oddaji ob 19. uri smo poročali o tem, da neuradno Fides od vlade zahteva povišanje plače tudi do okoli 5 tisoč evrov bruto. Medtem, ko so jih polna usta, da vlada zavaja, da so podatkih vzeti iz konteksta z namenom diskreditacije njihovih legitimnih - že dogovorjenih in podpisanih stavkovnih zahtev in da se Fides ves čas pogajanj drži dogovora, da se vsebina med pogajanji ne razkriva dokler se ne uskladi, pa nimajo predstavnika, ki bi v našem studiu pojasnil kakšne so njihove zahteve. Fides pravi še, da se ob takšnem odnosu vlade o vsebini ni mogoče pogajati, saj bi bila povsem nezavezujoča.
KOMENTARJI (889)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.