Ob 12. uri so se na ministrstvu za zdravje začela pogajanja med vladno stranjo ter Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki je v torek opozorilno stavkal. Sindikat sicer v primeru, da dogovor z vladno stranjo ne bo dosežen, za prihodnji teden napoveduje začetek stavke do preklica. Kot je na tiskovni konferenci pred pogajanji povedal predsednik Fidesa Damjan Polh, so vlado prosili, naj jim pred srečanjem pošlje svoja izhodišča na njihove zahteve, vendar tega niso storili. Polh pa prav zato glede sestanka ni bil preveč optimističen.
Na prvih pogajanjih je vlada Fidesu ustno predstavila stališče glede stavkovnih zahtev sindikata. "Takoj smo jih zaprosili za pisno obrazložitev. Predali jo bomo glavnemu stavkovnemu odboru," je pozneje pojasnil predsednik sindikata Fides. Ob tem še vedno pričakujejo protipredlog aneksov h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike.
Vladna pogajalska skupina se je zavezala, da bo svoj pogled in pričakovanja glede zahtev Fidesa sindikatu poslala v najkrajšem možnem času, je poudaril tudi vodja vladne pogajalske skupine Mirko Stopar. Glede protipredloga aneksov h kolektivni pogodbi pa se vladna pogajalska stran ni opredelila, je bilo razumeti Stoparja.
V Fidesu namreč s svojimi predlogi aneksov med drugim predlagajo odpravo plačnih nesorazmerij med starejšimi in mlajšimi zdravniki. Mladim zdravnikom so se namreč plače zvišale do pet plačnih razredov, medtem ko je bil večji del izkušenejših zdravnikov deležen povišanja do dveh plačnih razredov. V Fidesu bi z aneksom h kolektivni pogodbi določili tudi karierno pot zdravnika in zobozdravnika z novimi delovnimi mesti.
Po današnjih pogajanjih se bo sestal glavni stavkovni odbor Fidesa, nato pa bodo iz sindikata sporočili svoje nadaljnje odločitve, je napovedal Polh. Iz Fidesa pa so popoldne naknadno sporočili, da bo termin naslednjih pogajanj usklajen takoj po prejetju vladnega protipredloga, ki ga doslej še niso prejeli.
Vladna stran sicer ocenjuje, da so pogajanja začeli konstruktivno, v tvornem dialogu, na tak način pa jih želijo tudi nadaljevati, saj da je to edina pot do dobrih rešitev, je poudaril namestnik vodje vladne pogajalske skupine in državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež.
Na pogajanja vabljeni že v torek, a so jih zaradi stavke prestavili na danes
Sicer pa, kot je pred začetkom pogajanj pojasnil Polh, so v torek dopoldne, v času, ko so izvajali stavko, prejeli vabilo na pogajanja ob 14. uri. Polh pravi, da so bili zdravniki prav zaradi stavke razpršeni po državi, zato se niso mogli zbrati v tako kratkem času in so vladi predlagali, da bi se sestali po 17.30. Ker na to ni pristala vlada, so se dogovorili, da se bodo pogajanja začela danes, v sredo, ob 12. uri.
V Fidesu so ob tem vladno pogajalsko skupino prosili, da jim najpozneje do 9. ure pošlje protipredlog aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike ter k posebnemu tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, da "začnejo po vrstnem redu zapirati točke stavkovnih zahtev". Vendar pa so še pred začetkom pogajanj v Fidesu sklicali tiskovno konferenco, na kateri so poudarili, da jim vlada ni poslala nikakršnih protipredlogov.
Polh je dodal, da so poleg vabila dobili še seznam imen članov pogajalske skupine, ki pa da so enaka, kot so bila že v prejšnji skupini. "Lani smo se s pogajalsko skupino razšli po petih minutah, saj skupina ni imela mandata za pogajanje. To meni ne daje nekega trdnega upanja, da bo danes kaj drugače," je pojasnil.
Hkrati pa je Polh pojasnil še, da se je vladna stran pripravljena pogajati le o njihovi prvi stavkovni zahtevi, torej o predlogih aneksov h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. A do pogajanj protipredloga vlade tudi o tej točki, kot že omenjeno, niso prejeli. V Fidesu z omenjenimi aneksi sicer predlagajo odpravo plačnih nesorazmerij med starejšimi in mlajšimi zdravniki. Mladim zdravnikom so se namreč plače zvišale do pet plačnih razredov, medtem ko je bil večji del izkušenejših zdravnikov deležen povišanja do dveh plačnih razredov.
V Fidesu bi z aneksom h kolektivni pogodbi določili tudi karierno pot zdravnika in zobozdravnika z novimi delovnimi mesti: starejši zdravnik specialist in starejši zdravnik/zobozdravnik brez specializacije z licenco. Poleg tega predlagajo, da bi v kolektivni pogodbi črtali določbo, po kateri nove standarde in normative dela zdravnikov obravnava in potrdi zdravstveni svet ministrstva za zdravje.
Kot je pojasnil Polh, pa vlada ni pripravljena na pogajanja o njihovi drugi stavkovni zahtevi. Sindikat je kot drugo zahtevo sicer navedel ureditev plač in plačnega sistema zdravnikov na način, ki bo ločen in neodvisen od splošnega sistema plač v javnem sektorju.
Je pa Polh danes ponovil željo, da bi se pogajali ločeno. Izrazil pa je prepričanje, da bi se tudi o zdravstvenem stebru, ki bi odražal specifike vseh poklicev v zdravstvu, dogovorili v relativno kratkem času, težava pa je, da bi potem morali čakati na oblikovanje ostalih stebrov, kjer pa se pogajanja ponekod sploh še niso začela.
Moti jih, 'da se zavlačuje', pogrešajo sodelovanje ministrice za zdravje, Golobu, kot kaže, ne zaupajo
Polh je poudaril, da je vsak zamik te reforme plačne politike v zdravstvu in specifike pravic in dolžnosti zelo problematičen, saj kadri boljše delovne pogoje iščejo drugje – bodisi pri zasebnikih bodisi v tujini. "Moti nas, da se zavlačuje, ker računam, da bi to lahko uredili v enem mesecu. Ne pa čakali na ostali javni sektor, kjer s tem še niti začeli niso," je povedal.
Kot kaže, vladi ne zaupajo, prav zato so se odločili za tako izredno akcijo. "Ko smo podpisali sporazuma, je bil premier Golob. On lahko reče, da se bomo zmenili do septembra, pa si premisli in datum zamakne na konec leta. Te izkušnje imamo, prav zato smo se odločili za tako izredno akcijo," je povedal.
"Vlada se umika od tega, kar je zapisala. Nikakor ne želimo izstopiti iz sistema plač v javnem sistemu, ampak želimo aktivno sooblikovati ta steber, vključno z ostalimi zdravstvenimi sindikati. Vlada je to podpisala, zdaj pa se od tega umika," so vladi še očitali na novinarski konferenci. Ponovno so izpostavili, da bi bilo zadevo nujno treba reševati.
"V pogajanjih pogrešamo ministrico za zdravje, ona je rekla, da se s tem ne bo ukvarjala, da bo to prepustila ministrici za javno upravo," je še povedal Polh in dodal, da sami menijo, da bi morala sodelovati in jim kot zdravstvena ministrica pomagati pri ustvarjanju zdravstvenega stebra.
'Pacienti so dali našim prizadevanjem polno podporo'
Enodnevna opozorilna stavka zdravnikov in zobozdravnikov je v torek trajala od 7. do 21. ure. V tem času je delo potekalo v okrnjeni obliki, dopoldne pa so izpeljali tudi zbore stavkajočih, na katerih so predstavili svoje zahteve. "To akcijo smo izpeljali zaradi neodzivnosti vlade, ki je v letih 2022 in 2023 z nami podpisala dva sporazuma, ki ju ni uresničila," je povedal Polh in pojasnil, da bi morala vlada do konca minulega leta realizirati, pa tega ni storila.
Ob tem je dodal, da je bil na zborih stavkajočih obisk izjemno množičen. "Za podpisane zaveze vlade se odločno zavzemamo, vladi pa je to opomin, naj se teh sporazumov drži in s tem začenja nujne spremembe v zdravstvenem sistemu," je povedal Polh.
Član stavkovnega odbora in internist Silvan Saksida, sicer zaposlen v Splošni bolnišnici Nova Gorica, pa je dejal, da se vlada odmika od podpisanih sporazumov in zavez, da se bodo za zdravniške plače pogajali ločeno. "Nikakor ne želimo z našim predlogom izstopiti iz sistema plač v javnem sektorju, ampak želimo aktivno sooblikovati ta zdravstveni steber, vključno z ostalimi sindikati na področju zdravstva," je zagotovil.
Sindikat je za ponedeljek in do preklica napovedal nadaljevanje stavke. Polh danes ni želel napovedovati, ali se bo stavka v ponedeljek nadaljevala, saj imajo za pogajanja ob današnjem še dva delovna dneva, v Fidesu pa so se pripravljeni pogajati tudi v soboto in nedeljo. V primeru stavke bodo bolniki informacije dobivali sproti, zanje pa so odgovorni delodajalci.
Tudi Ana Lina Vodušek iz Onkološkega inštituta je povedala, da je bila udeležba na njihovem zboru izjemna. Kot pravi, so so njihova prizadevanja za ureditev plač vseh zaposlenih v zdravstvenem sektorju podprli tudi drugi zdravstveni delavci in bolniki. "Pacienti, ki so bili pregledani v ambulantah in na oddelkih, so našim zahtevam dajali polno podporo, ker se zavedajo, da gre za javni zdravstveni sistem," je dejal Saksida.
KOMENTARJI (268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.