Stavka bo. Tako je ob 18. uri zvečer sporočil predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Damjan Polh. Vlado so namreč do večernih ur čakali, da jim stopi korak naproti, a se to ni zgodilo, zato ugotavljajo, da ni razloga za njeno odpoved. Upajo, da bo to dovolj zgovorno dejanje, da "bo tudi največje skeptike na vladni strani prisililo, da sedejo za mizo, sestavijo pogajalsko skupino in nas pozovejo k dialogu". "Konflikt namreč lahko rešimo le z dialogom," je jasen.
"Priti moramo do trdnih zagotovil vlade, da bodo to, kar so podpisali, tudi rešili. Za nas je zaveza podpisana, je dokument, okoli katerega se lahko pogajamo z majhnimi koraki levo in desno, ampak bistvo je zapisano na papirju," je Polh dejal na večerni tiskovni konferenci.
"Rad bi poudaril, da je bila stavka napovedana od 18. decembra, na razpolago smo dali veliko terminov, tudi med prazniki. Vse, kar smo izvedeli od vladne strani, pa je, da bo formirala pogajalsko skupino. Uradnega obvestila o tem še nismo dobili," je povedal predsednik Fidesa.
V petek so sicer po že sedmih neuspešnih pobudah za začetek pogajanj podali še dodatnih pet terminov pogajalskih sestankov. Čakali so jih tudi danes, a vladne strani ni bilo. "To je le še en v nizu dni, ko se vlada ni odzvala, kar da misliti."
Dodajajo, da to ni stavka proti pacientom, temveč stavka proti vladi. "V letu in pol ni naredila prav nič, da bi javni zdravstveni sistem imel neko perspektivo v tej državi. Odhajajo kadri, zapiramo oddelke zaradi pomanjkanja kadrov ... Če to ni dovolj alarmantno, potem ne vem, kaj bi bilo lahko še huje," je dejal Polh, ki priznava, da so stiske pacientov velike, a da so velike tudi stiske oseb, zaposlenih v zdravstvu.
Analizo stavke bodo naredili dan pozneje, kot zagotavljajo, pa se bodo pri tem držali stavkovnih pravil. Ne bodo pa se udeležili napovedane stavke pacientov, ki bo potekala ob boku stavke zdravnikov, je predsednik Fidesa še sporočil zvečer.
Vlada določila vladno pogajalsko skupino ter sprejela izhodišča za pogajanja
Pozno zvečer je sicer vlada sporočila, da so se na dopisni seji seznanili z napovedjo splošne stavke zdravnikov in zobozdravnikov in s stavkovnimi zahtevami Glavnega stavkovnega odbora Fides, sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, ter v zvezi z njihovimi stavkovnimi zahtevami določila vladno pogajalsko skupino in sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi s stavkovnimi zahtevami.
Pogajalsko skupino bo vodil Mirko Stopar, višji sekretar z ministrstva za javno upravo, za njegovega namestnika je imenovan državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež, preostali člani pa so predstavniki ministrstva za finance in ministrstva za zdravje.
Vlada verjame, da je le v dialogu z zdravniki in zobozdravniki v okviru enotnega plačnega sistema javnega sektorja mogoče vzpostaviti sistem, ki bo ustrezno odgovarjal na današnje izzive. Zato sindikat Fides vnovič vabi k dialogu in ga poziva, da v interesu pacientov napovedano stavko prekliče.
Stavka med 7. in 21. uro v večini ZD
Stavka bo potekala med 7. in 21. uro, in sicer v večini zdravstvenih zavodov v Sloveniji. "Organizacija dela je prepuščena posameznim zavodom. To pomeni, da so dobili obvestila, in če bodo presodili, da so nekateri pacienti naročeni, pa niso nujni, bodo najverjetneje prenaročeni," je razložil in dodal, da motnja v procesu bo.
Kljub temu pa se zavedajo, da je stavka zdravnikov zelo omejena. "Z enodnevno stavko ne bomo naredili večje motnje v procesu. Huje bi bilo, če bi nas vlada še naprej ignorirala, ker v tem primeru s 15. januarjem pričakujemo zaostritev stavke, ki bi trajala vse do preklica," pravi Polh.
"To ni stavka proti pacientom, to je stavka proti vladi, ki ne rešuje zadeve," je povedal in opozoril, da je stavka že to, da zdravniki in zdravstveni delavci zapuščajo delovna mesta, kar povzroča še dodatno kadrovsko stisko.
In kakšne so njihove stavkovne zahteve?
Kot pravi Polh, so njihove zahteve posledica dveh podpisanih sporazumov, in sicer iz oktobra 2022 in januarja 2023. "Pri prvem gre za zavezo vlade, da bo formirala zdravstveni steber, da bo torej uredila vse specifike za zdravnike, medicinske sestre in ostale, ki delajo v zdravstvu," je povedal in pojasnil, da bi morali urediti tako dolžnosti kot pravice, nenazadnje pa bi morala biti delu in zahtevam zdravstvenih poklicev prilagojena tudi plačna lestvica. Kot pravi, bi morala biti ta zahteva uresničena do konca lanskega leta.
Druga stavkovna zahteva je posledica sporazuma iz 10. januarja lani, ki po besedah Polha določa karierno pot zdravnika od najmlajšega zdravnika do najstarejšega zdravnika specialista. "Pa še nekaj posebnosti, ki se tičejo sprejemanja standardov in normativov in pa odpravila plačnih nesorazmerij, ki so nastala po določenih posegih v kolektivne pogodbe drugih sindikatov, zdravniki pa smo izviseli oziroma nismo bili primerno nagrajeni," je pojasnil.
Pojasnil je, da so zdravstveni sindikati leta 2022 podpisali aneks k zdravstveni pogodbi, ki je plače mladih zdravnikov dvignil za pet razredov. "Starejši zdravniki, specialisti in višji specialisti pa smo ostali praznih rok in smo čakali šele 1. aprili 2023, ko se nam je plača zvišala za dva plačna razreda, s tem da so en plačni razred dobili vsi v javnem sektorju," je povedal in dodal, da je ta vlada "ustvarila plačno uravnilovko med najmlajšim in najstarejšim zdravnikom specialistom". "Tisti specialisti, ki so po 1. aprilu lahko napredovali zaradi odprave stropa, so prehiteli nekatere starejše zdravnike," je dodal. Trije plačni razredi za starejše zdravnike bi zadevo torej uredili toliko, da bi se lahko pogajali naprej, je povedal.
"Šele uspešna pogajanja lahko prekličejo stavko," je pojasnil in dodal, da bo o tem odločal glavni stavkovni odbor. Na ministrstvu za javno upravo so sicer konec tedna pojasnili, da bodo pogajalsko skupino predvidoma oblikovali v tem tednu. Takoj zatem pa naj bi sklicali pogajanja.
KOMENTARJI (528)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.