Zdravniki so danes ob 7. uri začeli enodnevno opozorilno stavko. Delo poteka okrnjeno, na svoje zahteve pa opozarjajo tudi na zborih stavkajočih. V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana jih je nagovoril tudi predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Damjan Polh. "Ponosen sem, da vidim polno dvorano. Hvala za podporo," je dejal.
"Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno, smo utrujeni, zanemarjamo družine. Čas je, da umirimo naše delo," je poudaril. Vlado je pozval, naj omogoči, da bodo v javnem zdravstvenem sistemu zadovoljni, da jih bo dovolj.
Ministrica: Dogovor s Fidesom je mogoče doseči v kratkem času
Ministrica Valentina Prevolnik Rupel je ob robu obiska Psihiatrične bolnišnice Begunje poudarila, da se vlada sicer želi z zdravniki pogajati v okviru centralnih pogajanj in doseči dogovor o novem zdravstvenem plačnem stebru. Čeprav je stavka pravica zdravnikov in zobozdravnikov, je po njenem mnenju nepotrebna, dogovor pa je mogoče doseči v zelo kratkem času.
Vladna stran si po njenih besedah želi k pogajanjem pristopiti zelo konstruktivno, da ne bi prišlo do zaostrovanja."Verjamem, da na obeh straneh premoremo toliko volje in energije, da bomo ta korak naredili in da zaostrovanje ne bo potrebno," je poudarila. Po njenih besedah pogajanja vedno potekajo tako, da je treba nekje popustiti, nekje pridobiti in najti skupno stališče.
Na vprašanje, ali je dogovor mogoče skleniti do prihodnjega tedna, saj je premier Robert Golob pred dnevi zatrdil, da vlada na parcialne dogovore ne bo pristajala, Fides pa ima po drugi strani konkretne zahteve, je odgovorila, da je to vprašanje treba pustiti pogajalski skupini. "Se pa strinjam, parcialni pristop ni možen," je poudarila in spomnila na pretekle parcialne dogovore, ki da so vodili v neskladja, ta pa so zdaj problem. Zato je k pogajanjem treba pristopiti centralno, enotno in zagotoviti celovit sistem plač v javnem sektorju, je poudarila.
Za pogajalsko mizo bodo v sredo ob 12. uri
Iz urada vlade za komuniciranje so pozneje sporočili, da so pogajanja sklicana za danes ob 14. uri, a Fidesu zaradi poteka stavke ta ura ni ustrezala. Kot pravijo, ves čas opozarjajo, da želijo pohitritve reševanja stavkovnih zahtev, torej z učinkovitimi pogajanji. Na srečanje z vladno pogajalsko skupino so bili pripravljeni tudi že danes, takoj po zaključku seje glavnega stavkovnega odbora, ki se je sestala ob 15. uri.
"Vladni pogajalski skupini smo predlagali, da s pogajanji začnemo že nocoj, takoj po zaključeni seji glavnega stavkovnega odbora, predvidoma po 17.30 uri in da pogajanja izvedemo 'na daljavo', preko spletnih komunikacijskih orodij. Odgovor vladne pogajalske skupine glede danes še čakamo. Za pogajanja za naprej smo vladni pogajalski skupini tudi že predlagali naslednja pogajanja za jutri ob 10. uri."
Odgovor vladne pogajalske skupine še čakajo. Pozno popoldne pa so iz Fidesa sporočili, da bo začetek pogajanj v sredo, ob 12. uri na Ministrstvu za zdravje. "V sindikatu Fides smo vladno pogajalsko skupino prosili, da nam najpozneje do 9. ure pošlje protipredlog aneksa h Kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike ter k Posebnemu tarifnemu delu Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, da začnemo po vrstnem redu zapirati točke stavkovnih zahtev."
Zdravniška zbornica: Zdravniki si stavke nikoli ne želijo
Na Zdravniški zbornici Slovenije so izrazili podporo stavki zdravnikov. "Prepričani smo, da smo tudi tokrat v zahtevah s prebivalci na isti strani, ko zahtevamo konec večletnega sprenevedanja in odlašanja nujnih sprememb," so zapisali. Ustrezni delovni pogoji so ob boljši organizaciji dela in zagotavljanju ustrezne infrastrukture ključni branik javnega zdravstva.
Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je ob robu zbora delavcev v UKC Ljubljana dejala, da je treba v zdravstvenem sistemu bistveno izboljšati pogoje dela vseh zaposlenih. "Več ljudi je treba pritegniti v zdravstveni sistem in seveda narediti pogoje dela za njih take, da ne bodo odhajali."
Nezadovoljstvo med zdravniki je sicer po njenih besedah precej veliko. "Objektivno gledano imamo zdaj starejši zdravniki več razlogov za nezadovoljstvo, ker smo bili tudi v teh dodatkih oziroma spremembah plače popolnoma spregledani. Mlajši zdravniki so pa v resnici bolj nezadovoljni, ker vedo, da bodo v tem sistemu delali še desetletja," meni. Dodala je, da se starejši zdravniki še iz časov, ko so imeli občutek, da ne morejo ničesar spremeniti. "Mladi ljudje se sedaj zavedajo, da si lahko življenje organizirajo tudi drugače, in to se dogaja. Sposobni mladi ljudje zapuščajo zdravstvo na vseh ravneh, v vseh poklicih," je opozorila.
Spomnila je, da je vlada pogajalsko skupino oblikovala šele v ponedeljek pozno zvečer. "Čudi me, da se vlada bolj ne zaveda tega problema zdravstva in ne kaže toliko interesa za to, da bi naredila korake, ki bi okrepili javno zdravstvo."
Po navedbah zbornice si zdravniki stavke nikoli ne želijo, saj pomeni velik organizacijski zalogaj in neprijetnost tako za uporabnike zdravstvenih storitev kot za zaposlene v zdravstvu, zato si želijo, da se čim prej poišče sprejemljive rešitve. "Zdravniki se res zavedamo, da je stavka čisto zadnji ukrep in si želimo, da bi to slišali odločevalci in bi se čim prej usedli za skupno mizo," je dodala. Fides je za ponedeljek sicer napovedal nadaljevanje stavke, a Beovićeva meni, da bi od stavke odstopili, če bi se vlada z zdravniki "spet začela normalno pogovarjati".
Njen delovni dan sicer danes ne poteka nič drugače kot sicer, saj na infekcijski kliniki obravnavajo predvsem akutne bolnike in tiste, ki spadajo v rizično skupino, "pri katerih se zdravniška stavka v nobenem primeru ne izvaja".
Glavni razlog za zdravniško stavko, ki so jo v Fidesu napovedali 18. decembra lani, je neuresničitev vladnih zavez iz že podpisanih sporazumov. Gre za zamik pri oblikovanju plačnega stebra za zdravstvo, s katerim naj bi uredili specifike dela zdravnikov, medicinskih sester in ostalih zdravstvenih sodelavcev, delu in zahtevnosti zdravstvenih poklicev pa naj bi bila prilagojena tudi plačna lestvica. Prav tako zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij, ki so nastala po posegu v plačni sistem, ko so se plače zvišale mladim zdravnikom, starejšim pa ne toliko.
KOMENTARJI (562)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.