zavodi za ostarele

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni

11. 12. 2024 08.42

Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Zadnji dan za prijavo na razpis za ponudnike študentske prehrane

04. 09. 2024 06.27

Izteka se javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026, ki so ga na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavili v juliju. Na razpis se lahko tokrat prijavijo gostinci iz celotne Slovenije.

'Razlogov za praznovanje ni: plače stagnirajo, izkoriščanje se stopnjuje'

24. 04. 2024 15.08

Predstavniki sindikatov Mladi plus in Zasuk, društva Iskra in Centra za družbeno raziskovanje (Cedra) ob letošnjem prazniku dela v Ljubljani pripravljajo protest. Kot so poudarili, razlogov za praznovanje ni več. Ob naraščanju življenjskih stroškov plače stagnirajo, izkoriščanje na delovnih mestih pa se medtem stopnjuje.

Zaradi pomanjkanja kadra grozi zapiranje bivalnih enot

05. 12. 2023 11.23

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije znova opozarjajo, da se težave s kadrom in financami v domovih za starejše in v posebnih zavodih za odrasle povečujejo. Številni domovi in zavodi zato napovedujejo nadaljnje zapiranje bivalnih enot in oddelkov, številni se soočajo tudi z vse večjimi težavami v poslovanju, opozarjajo v skupnosti.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Javni zavodi: Stroška testiranj ne moremo kriti sami, nihče nas ne upošteva

13. 08. 2021 12.31

Precepljenost zaposlenih v vrtcih je okoli 40-odstotna, ocenjujejo v Skupnosti vrtcev Slovenije. "Po moji hitri oceni bi se strošek v našem vrtcu na mesečni ravni gibal med 8000 in 9000 evri," pravi Janja Bogataj, ravnateljica Vrtca Škofja Loka. V Združenju ravnateljev vrtcev Slovenije pa so kritični do pristojnih, saj jim nihče ne posreduje potrebnih informacij: "V sredo naj bi se sestali z ministrico, vendar dvomimo, da nas bodo kakor koli upoštevali." V Skupnosti socialnih zavodov medtem opozarjajo: "Te stroške mora kriti proračun, ne pa da se z njimi dodatno obremenjujejo domovi, posledično pa se to prevali na oskrbnine, ki jih plačujejo stanovalci in njihovi svojci."

Petrovec: Hitri antigenski testi pri asimptomatskih osebah ne delujejo

07. 11. 2020 14.19

Minister Tomaž Gantar je še pred nekaj dnevi napovedal, da bo Slovenija skušala s hitrimi testi tedensko testirati zaposlene v kritičnih okoljih, kot so denimo bolnišnice, policijske enote in socialno-varstveni zavodi, predvsem zato, da bi pravočasno ugotovili okužbo pri asimptomatskih bolnikih ali tistih okuženih, ki imajo le blage simptome. A predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec opozarja: "Preveč upov v takšne teste ni pametno polagati." Ti so zaradi slabše občutljivosti manj zanesljivi, predvsem pa ne pokažejo okužbe pri asimptomatskih bolnikih ali tistih, ki prebolevajo lažjo obliko covida-19.

Kadrovska stiska v UKC Maribor vse večja: 'Upamo na evropsko solidarnost'

06. 11. 2020 10.19

V Sloveniji smo v četrtek potrdili 1564 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 26 bolnikov s covidom-19. Čeprav je krivulja novookuženih začela padati in smo po besedah vladnega govorca Jelka Kacina vrh drugega vala že dosegli, pa je stanje v bolnišnicah še vedno zelo resno: hospitaliziranih je 1069 bolnikov s covidom-19, od tega jih 168 potrebuje intenzivno terapijo. Pri uvajanju hitrih antigenskih testov moramo biti previdni, saj so lahko vprašljive kakovosti, pa je opozoril vodja laboratorija za infekcijske bolezni Miroslav Petrovec.

Skupnost socialnih zavodov izstopila iz vladne delovne skupine

03. 08. 2020 06.45

Skupnost socialnih zavodov Slovenije je sprejela končno odločitev o izstopu iz delovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za delo. Razlog za izstop je odločitev ministrstva, da ne bo ugodilo njihovi glavni zahtevi - da se okužene stanovalce domov za starejše osami oziroma namesti v pooblaščene zdravstvene zavode. Ob tem poudarjajo, da so pripravljeni sodelovati na neformalnih srečanjih.

'Za popolno osamitev okuženih nimamo ne primernih prostorov ne dovolj kadra'

16. 07. 2020 10.32

Prisila, da v socialnovarstvenih zavodih in varstveno-delovnih centrih vzpostavimo sivo in rdečo cono, je v nasprotju s trenutno veljavno zakonodajo, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer so prepričani, da bi zadrževanje obolelih s covid-19 v omenjenih zavodih lahko ogrožalo zdravje in kršilo pravice zdravih.

Socialnovarstveni zavodi spet lahko sprejemajo uporabnike

25. 05. 2020 06.21

V socialnovarstvenih zavodih danes znova začenjajo sprejemati uporabnike, ki so bili med epidemijo covida-19 v domači oskrbi, pa tudi nove oskrbovance. Sprejemali bodo le tiste, pri katerih ni potrjena okužba z novim koronavirusom. V skupnosti socialnih zavodov ob tem opozarjajo na ponekod nejasna navodila pristojnega ministrstva.

Čez teden znova v vrtce in šole: kakšni bodo razredi, varnost otrok, kako je s plačilom vrtca?

11. 05. 2020 06.24

Na ministrstvu za izobraževanje prosijo starše, naj v začetni fazi v vrtce pripeljejo samo tiste otroke, za katere ne morejo zagotoviti varstva doma. "Starši, ki otrok ne bodo vključili v vrtec, bodo do konca maja oproščeni plačil," je zagotovil državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec. Skupine bodo majhne, v vrtce in šole pa naj prihajajo samo zdravi zaposleni in otroci. Finančni minister Andrej Šircelj je medtem napovedal, da bodo višji izdatki države namenjeni gospodarstvu in socialni varnosti. V metliškem domu za ostarele pa so danes sprejeli prve obiske svojcev.

Stiske se povečujejo: 'Ne veste, kakšne krike za pomoč dobivamo dnevno'

25. 03. 2020 07.09

Srhljive podobe epidemije koronavirusa iz Španije: v domovih za ostarele ležijo zapuščeni in celo mrtvi varovanci. Se lahko tudi v naših domovih za starejše zgodi kaj tako grozljivega? Humanitarka Anita Ogulin verjame, da ne. "To je nenazadnje lastna vest," pravi.

Število mrtvih znova naraslo: 743 smrti v Italiji, 514 v Španiji

24. 03. 2020 08.09

Iz Italije znova poročajo o povečanju števila umrlih. Skupno jih je od izbruha bolezni umrlo že 6820. Črna statistika tudi v Španiji. V zadnjih 24 urah je umrlo 514 ljudi. Zaskrbljujoč je tudi podatek o številu okuženih med zdravstvenim osebjem. Medtem pa se razmere na Kitajskem vračajo v normalo. Popolne izolacije Vuhana, kjer je virus izbruhnil, bo konec 8. aprila. Razmere pa se slabšajo drugod po svetu.

Šarec: V mnogih primerih so podražitve neupravičene

04. 03. 2019 13.55

Premier Marjan Šarec na začetku marčevske redne seje državnega zbora odgovarja na vprašanja poslancev. Med glavnimi temami pa vse od priprav na novo finančno in gospodarsko krizo, pred kratkim predstavljeni novi davčni reformi, dviga cen javnih storitev do prihodnjega dela na okoljskem ministrstvu ter pokojninske reforme.

'Znanje o hrani je v vrtcih, šolah, domovih za ostarele ... večinoma slabo'

23. 02. 2019 07.00

Ob robu afere z mesom je novinarka Petra Čertanc Mavsar za rubriko 24UR Inšpektor preverjala, kako pride meso od kmetije in klavnice do vaših krožnikov. In kakšno meso jemo. Dejstvo je, da javni zavodi, vrtci, bolnice, šole, domovi za ostarele ... težko naročajo samo kakovostno ali slovensko, tudi če bi to želeli. To pripovedujejo tudi v teh zavodih.

V domovih za ostarele povečali plače kljub pomanjkanju denarja

28. 12. 2018 19.50

V domovih za ostarele so povečali plače zaposlenim, čeprav nimajo dovolj denarja za obratovanje. Zdaj morajo zavodi dobiti dodatna sredstva, drugače bodo morali povišati cene oskrbnin. Te pa plačajo starostniki v domovih.

Kratke preskrbovalne verige in boljša samooskrba z živili za bolj zdrav jutri

13. 11. 2013 10.21

Dandanes se vse pogosteje sprašujemo, kakšna so živila, ki končajo na naših krožnikih in kako dolga je bila njihova pot "od njive do krožnika". Krajša je, bolj zdrava in predvsem bolj kakovostna živila uživamo.

Javna uprava potrebna ostrega reza?

22. 11. 2011 06.00

Kandidate na tokratnih volitvah smo povprašali, ali je javna uprava potrebna ostrega reza. Vsi se strinjajo, da mora biti prijazna državljanom, a kako to doseči? Bodo odpuščali? Zmanjševali plače? Bodo zaposlene nagrajevali? Preberite si njihove odgovore.

Boris Koprivnikar: Za dostojno nego starejših

18. 11. 2003 00.00

V klepetalnici 24ur.com smo se o skrbi za starejše pogovarjali z Borisom Koprivnikarjem, predsednikom upravnega odbora skupnosti socialnih zavodov Slovenije.