Ministrstvo za kmetijstvo in okolje dve leti po začetku projekta "Kratke oskrbovalne verige", ki je namenjen spodbujanju oskrbe šol, vrtcev, bolnic in domov za ostarele z lokalno pridelano hrano, ugotavlja, da se javni zavodi vse intenzivneje povezujejo z lokalnimi pridelovalci. Za uspešno sodelovanje in povezovanje vseh členov v verigi pa skrbi tudi z različnimi promocijskimi aktivnostmi. Ena takih je tudi pobuda "Preverite lokalno kakovost", s katero so v preteklih mesecih na ministrstvu pozvali slovenske pridelovalce, predelovalce in zadruge, da odprejo svoja vrata za splošno javnost in jim tako omogočijo, da se na lastne oči prepričajo, zakaj si lokalno pridelana hrana zasluži njihovo zaupanje.
Lokalna trajnostna oskrba s hrano predstavlja lokalno pridelavo, predelavo in distribucijo trajnostno proizvedene hrane, ki je fizično in cenovno dostopna lokalnemu prebivalstvu in porabljena na lokalnih trgih, z drugimi besedami lokalna samooskrba predstavlja uveljavitev ideje distribucije živil "od njive do krožnika v lokalnem okolju".
Oskrbovanje s hrano, pridelano na okoliških kmetijah, prinaša prednosti tako lokalnemu gospodarstvu kot tudi posamezniku, ki lahko na ta način uživa bolj zdravo in kakovostno hrano. Prednosti kratkih oskrbnih poti se kažejo v višji kakovosti živil, svežini, boljši sledljivosti živil, v pospeševanju lokalne pridelave, pomenijo pa tudi podporo lokalnemu gospodarstvu. Nezanemarljivi so tudi pozitivni učinki na okolje zaradi manjšega obsega transporta in odpadkov ter manjše obremenjenosti lokalnega okolja s pesticidi.
Konference o kratkih oskrbovalnih verigah
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje že več let deluje za hitrejše povezovanje vseh pomembnih členov prehranske verige, za skrajšanje poti od lokalnih pridelovalcev do potrošnika ter za osveščanje odgovornih v javnih zavodih o prednostih oskrbe z lokalno hrano. Direktorat za varno hrano in po ukinitvi le tega Direktorat za kmetijstvo skupaj z Regionalno razvojnimi agencijami je v zadnjih dveh letih organiziral sedem regijskih konferenc o kratkih oskrbovalnih verigah. Njihov namen je bil, poleg osveščanja potrošnikov o prednostih oskrbe z lokalno hrano, tudi spodbujanje lokalnih pridelovalcev in potencialnih naročnikov k poslovnemu sodelovanju.
Pridelovalce so pozvali, naj se povežejo med seboj in poiščejo možnosti poslovnega sodelovanja z bližnjimi javnimi zavodi. Potencialnim naročnikom hrane pa so svetovali, kako vključiti lokalno pridelana živila v svoj izbor živil. Objavljena so tudi priporočila za javno naročanje hrane v javnih zavodih, kjer so vključeni tudi postopki sledenja ciljem lokalne preskrbe.
S tem so javni zavodi dobili vsa orodja, da pri izvedbi javnih naročil sledijo osnovnim ciljem projekta, ki so:
-ranljivim populacijam zagotoviti kar se da kvalitetno hrano
- dvigniti stopnjo pridelave in predelave živil in s tem tudi stopnjo samooskrbe
- zmanjšati pritiske na okolje (skrajšati dolge transportne poti)
-zagotoviti vračanje proračunskih sredstev v fiskalno proračunski krog
Na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje opažajo, da je od začetka projekta pa do danes zavedanje o kvaliteti lokalno pridelane hrane izrazito naraslo tako med pridelovalci in naročniki – porabniki hrane v javnih zavodih. To dokazujejo številni odzivi na terenu po izvedbi regijskih konferenc o kratkih preskrbovalnih verigah v javnih zavodih. Prav tako pa se posamezni javni zavodi obračajo na ministrstvo z dodatnimi vprašanji. Izrazite premike na bolje opažajo tudi na strani ponudbe lokalne hrane, saj so pridelovalci vse bolje organizirani in vse pogosteje povezani stopajo v stik s tistimi, ki želijo nabaviti kvalitetno hrano.