vojni zločinci

Radislav Krstić: Če bi imel možnost, bi šel v Potočare in se poklonil žrtvam genocida

13. 11. 2024 16.48

Bivši general vojske Republike Srbske Radislav Krstić je v pismu, ki ga je medijem posredoval Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča, priznal odgovornost za vojne zločine v Srebrenici leta 1995. Zapisal je, da se kesa zaradi sodelovanja v genocidu, in prosil za predčasno izpustitev na prostost. Kot pravi, je storil "nepredstavljivo in neodpustljivo kaznivo dejanje". Če bi imel možnost, bi šel v Potočare, da bi se poklonil žrtvam genocida in prosil za odpuščanje, je dodal.

V Benetkah tudi temačno nadaljevanje Jokerja in kar nekaj vojnih filmov

06. 09. 2024 18.49

Temačno in glasbe polno nadaljevanje Jokerja je na letošnji mednarodni filmski festival v Benetkah pripeljalo tudi glavna igralca filma Joaquina Phoenixa in Lady Gaga. Joker: Norost v dvoje je veljal za enega najbolj pričakovanih filmov letošnjega festivala, ki se tudi poteguje za zlatega leva.

'Šele, ko je svet spet prišel k pameti, so dobili pravo oznako – zločinci'

08. 06. 2024 14.41

Govorci so na slovesnosti ob 79. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem v luči vojne v Ukrajini in genocida v Palestini, pa tudi petkovega dogodka v Ljubljani, opozorili na nevarno ponavljanje zgodovine. Poudarili so, da se nauki, naučeni iz grozot taborišč, ne smejo pozabiti.

Haaška bratovščina 'zločincev in herojev'

29. 05. 2023 06.20

Ob 30. obletnici ustanovitve sodišča v Haagu se je njegovo delovanje večinoma povzelo v številkah – v letnicah, številu obtoženih, obsojenih. Toda zgodbe izza zidov tamkajšnjega pripora so veliko bolj slikovite, v njih pa ni ločnice med posameznimi verami ali nacijami. Srbski predsednik Slobodan Milošević je dal svoj pulover hrvaškemu generalu Anteju Gotovini, ko so ga v Haag privedli po aretaciji na Kanarskih otokih. Ta se mu je pozneje podpisal pod osmrtnico. Z Miloševićem je rojstni dan praznoval poveljnik obrambe Srebrenice Naser Orić. Srbski radikalec Vojislav Šešelj je postal najboljši prijatelj s poveljnikom hrvaških sil v BiH Mladenom Naletilićem - Tutom, nato pa na njegov pogreb poslal tudi sožalni venec z napisom v cirilici.

V Srbiji množičen podpis peticije za prepoved televizij Pink in Happy

05. 05. 2023 21.15

Peticijo za odvzem dovoljenja srbskima provladnima komercialnima televizijama z nacionalno frekvenco, televizijama Pink in Happy, je zaradi predvajanja resničnostnih šovov podpisalo že več kot 350.000 ljudi, je sporočil aktivist in vodja gibanja Začni spremembe (Kreni-Promeni) Savo Manojlović.

Na lovu za vojnimi zločinci: 77.000 primerov

23. 04. 2023 07.37

Kazenski primer: genocid. Ukrajina, ki ji pritrjuje mednarodna skupnost, opozarja, da Putinove čete v Ukrajini izvajajo grozodejstva. Tega pa ne počnejo le ruski državljani, ampak tudi "podporniki", prostovoljci iz drugih držav. Sosednja Avstrija npr. obravnava borca čečenskih korenin, ki mu grozi dosmrtna ječa. Obsežno preiskavo izvaja Nemčija.

Igralec Marko Janketić z izjavo o Srbiji razburil lokalno javnost

03. 04. 2023 12.40

Srbski igralec, ki ga lahko spremljamo v seriji Morilci mojega očeta, Marko Janketić, je v zadnjem intervjuju razburil srbsko javnost s svojo izjavo o rojstni državi. Povedal je namreč, da bi se najraje odselil, saj v Srbiji (po njegovem mnenju) ni nič tako, kot bi moralo biti. Na družbenih omrežjih so se ljudje razjezili na račun njegovih besed in mu sporočili: 'Če je tako slabo, se odseli.'

Ukrajinsko mesto, v katerem ni ostala cela niti ena sama zgradba

06. 03. 2023 16.28

Posnetki z dronom nad obleganim mestom Marinka kažejo, kako katastrofalne so razsežnosti vojne na vzhodu Ukrajine. Mesto, v katerem je pred vojno živelo okoli 10.000 ljudi, je zdaj ena velika ruševina. Nobena zgradba ni ostala nedotaknjena, ruske sile pa obstreljujejo tudi že porušene stavbe, saj želijo preprečiti, da bi ukrajinske enote v njih našle zaklonišče.

Ruska urednica opisala beg v Francijo: Še vedno se bojim za svoje življenje

10. 02. 2023 16.00

Ruska urednica Marina Ovsjanikova je kmalu po začetku vojne v Ukrajini pritegnila svetovno pozornost. Na ruski televiziji Prvi kanal je namreč med večernimi poročili v studiu razprostrla transparent z napisom: "Stop vojni". A zaradi nasprotovanja invaziji in agresiji, ki jo je njena domovina izvajala v Ukrajini, je Rusija postala nevarna tudi zanjo. "Nisem odšla lahkega srca, a nisem imela druge izbire. Imela sem le dve možnosti – zapor ali beg," je dejala Ovsjanikova, ki je oktobra pobegnila iz države in zatočišče našla v Franciji.

V Kijevu zaradi izpadov elektrike narašča število smrtnih prometnih nesreč

29. 11. 2022 17.55

Ukrajina se po številnih napadih še vedno sooča z daljšimi izpadi elektrike. A ti nevarnosti ne predstavljajo le zaradi ledenega mraza zime, ki se vse bolj zažira v ukrajinske domove. Nevarnost predstavljajo namreč tudi za varnost na cestah. Zaradi izpadov se namreč veča tudi število smrtnih nesreč na cestah, so sporočili ukrajinski uradniki. ZDA so medtem Ukrajini obljubile, da jim bodo z okoli 51 milijoni evrov pomagale pri nabavi opreme za elektroenergetsko omrežje. Nemški pravosodni minister Marco Buschmann pa je dejal, da je "sistematično uničevanje" infrastrukture za ogrevanje in oskrbo z električno energijo v Ukrajini tik pred najhladnejšimi meseci v letu "strašen vojni zločin".

Ukrajina bo vojne zločince lahko predajala Mednarodnemu kazenskemu sodišču

13. 10. 2022 20.57

Ukrajina bi lahko Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC) v obravnavo izročala ruske osumljence vojnih zločinov, če sojenja v Ukrajini iz pravnih razlogov ne bi bilo mogoče izvesti, četudi Rusija ni članica ICC, je dejal glavni tožilec ICC Karim Khan.

Hekerji napadli digitalno infrastrukturo Črne gore

27. 08. 2022 08.48

Črna gora je bila žrtev najhujšega kibernetskega napada doslej, so sporočile črnogorske oblasti. Tarča napada je bila digitalna infrastruktura države. Kot zagotavljajo pristojni, so pravočasno reagirali in tako zmanjšali škodo, ki bi jo sicer povzročili kibernetski zločinci. Napad so pripisali ruskim hekerjem.

O vojni in drugih demonih

09. 04. 2022 07.15

Leta 1961 je Hannah Arendt spremljala sojenje nemškemu vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu. Opazila je, da so ljudje, ki so se po končanih vojnah udeležili sojenj zločincem – kakršno je bilo tudi sojenje Eichmannu ali denimo številnim zdravnikom in farmacevtom, odgovornim za množične smrti nedolžnih ljudi – sojenja zapuščali z neprijetnim vtisom, saj so bili zločinci čisto navadni, prisebni ljudje. Izraelski psihiater, ki je obravnaval Eichmannovo psihično stanje, je celo nekoliko šokiran dejal, da je Eichmann popolnoma normalen človek, ki je zgolj želel napredovati v svoji birokratski karieri in je na marsikateri ravni celo bolj normalen kot on sam, ki ga je obravnaval.

Zelenski nagovoril Varnostni svet ZN: Svet lahko zdaj vidi, kaj so storili v Buči

05. 04. 2022 06.28

V svetu še vedno močno odmeva poboj več kot 300 civilistov v kijevskem predmestju Buča. Ruski veleposlanik pri Združenih narodov Vasilij Nebenzija trdi, da so poročila o tem le provokacija Ukrajine, dokaze pa da bo predstavil Varnostnemu svetu "takoj, ko bo to mogoče". Priložnost ima sicer že na tokratnem zasedanju Združenih narodov. Zasedanja se je prek videoklica udeležil tudi ukrajinski predsednik Zelenski, ki je nagovoril navzoče ter opisal "pošastna dejanja" ruskih sil, ki jih je razkril umik vojske iz Buče. "Opravka imamo z državo, ki veto v Varnostnem svetu spreminja v pravico do smrti," je opozoril. ZN je postavil pred izbiro - izključitev Rusije ali razpustitev.

Zelenski: Kijev ne more izpolniti ruskih ultimatov

21. 03. 2022 06.37

Ruske sile so v nedeljo zvečer bombardirale okrožje Podil na zahodu Kijeva in zadele več stanovanjskih hiš ter nakupovalno središče. Ponedeljkovo jutro je razkrilo opustošenje, ki je pri tem nastalo. Umrlo je najmanj osem ljudi. Reševalci se prebijajo skozi ruševine in iščejo morebitne preživele. Župan prestolnice Vitalij Kličko je sporočil, da uvajajo policijsko uro. Ukrajina je sicer zavrnila ruski ultimat, naj njeni vojaki v Mariupolu odložijo orožje in zapustijo mesto po posebnih humanitarnih koridorjih. Civilisti v Odesi naj bi bili prvič tarče ruskega napada, Ukrajina in Rusija pa sta vstopili v nov krog mirovnih pogajanj, ki pa niso prinesla rezultatov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da Ukrajina ne more izpolniti "ruskih ultimatov", saj da želi Moskva "uničiti" njegovo državo. Iz Moskve pa so sporočili, da pogajanja niso prinesla nobenih rezultatov.

New York Times pod plazom kritik zaradi besedila o Karadžiću

20. 01. 2020 06.00

Odlomek iz knjige ameriške avtorice o Radovanu Karadžiću, ki ga je objavil New York Times, je naletel na številne obsodbe in kritike. V njem namreč avtorica opisuje, kako je obsojenemu vojnemu zločincu dovolila, da jo "zdravi z energijo". Gre za poskus romantiziranja zločinca – kot bi napisali članek o tem, da je bil Adolf Hitler vegetarijanec, so le nekateri od očitkov. Avtorica se je zaradi kritik opravičila vsem, ki jih je njeno pisanje prizadelo.

Morilcu s Titove ceste 29 let in tri mesece zaporne kazni

18. 10. 2019 09.53

Na ponovljenem sojenju Senadu Softiću za umor na Titovi cesti oktobra 2017 ga je mariborsko okrožno sodišče obsodilo na 29 let in tri mesece zaporne kazni. S tem je sodišče skoraj v celoti prisluhnilo predlogu tožilstva in obtoženemu na ponovljenem sojenju izreklo celo višjo kazen, kot jo je prejel pred pritožbo. Sodba ni pravnomočna.

Tožilstvo za Softića zahteva 30 let zapora

17. 10. 2019 09.44

Na mariborskem okrožnem sodišču se nadaljuje ponovljeno sojenje Senadu Softiću za umor na Titovi cesti oktobra 2017. Dokazni postopek je sicer končan, sledi še izrek sodbe. Tožilstvo zanj zahteva najvišjo mogočo kazen – 30 let zapora. "Toliko ne dobijo niti vojni zločinci," pa je bil v sklepnih besedah ogorčen obtoženi.

Grabar-Kitarovićeva zanika sporne izjave o BiH

31. 07. 2019 10.08

Kaj natanko je izrekla hrvaška predsednica v pogovoru z izraelskim kolegom? Novinarka Jerusalem Posta je zapisala, da naj bi Grabar-Kitarovićeva dejala, da je Bosno in Hercegovino prevzel militantni islam, kar pa predsednica zanika. Korak nazaj od zapisanega je stopila tudi novinarka, domnevne sporne izjave hrvaške predsednice pa je že pred tem obsodil politični vrh BiH.

Neznanci oskrunili spomenike na Trgu republike in v Rožni dolini

03. 07. 2019 09.39

Trg republike se je prebudil v "oranžno" jutro. Neznanci so namreč ponoči z grafitarskim sprejem pobarvali in popisali šest spomenikov. Lotili so se tudi spominskega obeležja Toniju Mrlaku v Rožni dolini. Z ministrstva za kulturo so sporočili, da je sanacija že v teku.

Vučić med govorom o Natovem bombardiranju Srbije zajokal

25. 03. 2019 09.32

"Smrt 2500 civilistov, 79 otrok, opustošenje države, škoda na desetine milijard dolarjev bo za nas vedno zločin," je na spominski slovesnosti ob 20. obletnici Natovega bombardiranja Srbije dejal Aleksandar Vučić. Srbski narod se je odločil, da ne želi biti in nikoli ne bo del zveze Nato, je zatrdil.

5000 namigov o vojnih zločincih med prosilci za azil, raziskali so jih 129

07. 03. 2019 14.14

Nemški zvezni kriminalistični urad je od leta 2014 prejel več kot 5000 namigov o morebitnih vojnih zločincih med prosilci za azil. Kot izhaja iz odgovora nemškega notranjega ministrstva na vprašanje poslanke iz vrst liberalcev (FDP), pa so raziskali le peščico med njimi.

Ostri odzivi na fašistični izpad predsednika Evropskega parlamenta

11. 02. 2019 11.00

Da se v Italiji krepijo težnje po potvarjanju zgodovine, kažejo tudi zadnji nastopi dveh visokih italijanskih voditeljev na spominski slovesnosti v Bazovici. Tajani, sicer predsednik Evropskega parlamenta, je v svojem govoru šel celo tako daleč, da je Istro in Dalmacijo označil za italijanski.Tajani se je po poplavi ostrih odzivov opravičil za nedeljske izjave.

Salvini ob dnevu spomina na fojbe: Kdor zanika, dvakrat ubije

10. 02. 2019 14.36

Pri spomeniku žrtvam povojnih pobojev v bližini Bazovice pri Trstu je potekala slovesnost ob dnevu spomina na fojbe in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije. Udeležila sta se je tudi italijanski notranji minister Matteo Salvini in predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani.

'Odvzemajo nam pravico do molka. To je tri korake naprej od najtemnejših totalitarizmov'

26. 01. 2019 09.45

"Samo na kičastih slikah prevladuje čista groza, samo dobro, popolna lepota ... Tega v resničnem življenju ni," pravi večkrat nagrajeni pisatelj Dževad Karahasan, ki je razpet med Gradcem in Sarajevom. Z njim smo se pogovarjali o žrtvah zgodovine, fundamentalizmu in sodobni družbi.

Sodišče v BiH oprostilo nekdanjega vojaškega poveljnika Orića

30. 11. 2018 20.12

Prizivni svet sodišča v Bosni in Hercegovini je nekdanjega poveljnika enot vojske BiH Naserja Orića in njegovega soborca Sabahudina Muhića oprostil obtožb za vojne zločine. Orić in Muhić sta bila obtožena vojnih zločinov nad vojaškimi ujetniki srbske narodnosti na območju Srebrenice in Bratunca med vojno v BiH.

Kje so danes glavni akterji genocida v Srebrenici?

11. 07. 2018 13.43

Za genocid in zločine v Srebrenici so na sodišču v Bosni in Hercegovini in na haaškem sodišču doslej obsodili 44 oseb na skupno skoraj 700 let zapora in štiri dosmrtne kazni. Kje so danes obsojeni zločinci? Nekateri so umrli še preden so začeli prestajati kazen, nekateri z novo identiteto živijo v tujini, nekatere svojci žrtev gledajo vsak dan ...

Princesa nacizma je po vojni delala za nemško obveščevalno agencijo

30. 06. 2018 08.00

Hči enega najbolj zloglasnih nacistov in arhitekta holokavsta Heinricha Himmlerja je po drugi svetovni vojni delala za nemško obveščevalno službo v tedanji zahodni Nemčiji. Zaradi zanikanja holokavsta in aktivnega delovanja v skrajno desnih krogih se je je oprijelo ime 'princesa nacizma'.

Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji po 24 letih zaprlo vrata

21. 12. 2017 18.14

Haaško sodišče je po 24 letih delovanja zaprlo svoja vrata. Od ustanovitve leta 1993 je obsodilo 90 vojnih zločincev, a dal glas tudi žrtvam, je izpostavil generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Še nedokončane postopke je prevzel Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča v Haagu, v okviru tega bodo potekali prizivni postopki v primerih Karadžića, Mladića in Šešlja.

Francosko sodišče zavrnilo izročitev Haradinaja Srbiji: 'Izgubil sem štiri mesece, čas je dragocen'

27. 04. 2017 10.01

Prizivno sodišče v francoskem Colmarju je zavrnilo izročitev bivšega kosovskega premierja in haaškega obtoženca Ramusha Haradinaja Srbiji. Haradinaj je odločitev sodišča v prvem odzivu označil za zmago Albancev, srbski premier Aleksandar Vučić pa je napovedal, da bo Srbija Franciji poslala protestno noto.