Nekdanja urednica na ruski televiziji Prvi kanal Marina Ovsjanikova je iz Rusije uspela pobegniti oktobra lani. Državo je zapustila, saj ji zaradi njenega javnega protesta med prenosom večernih novic proti vojni v Ukrajini grozi 10 let zaporne kazni. Štiri mesece po tem, ko je uspela zapustiti državo, je za francoske medije povedala, da so ji pri pobegu pomagali novinarji brez meja s sedežem v Franciji. Pri tem so uporabili sedem različnih vozil, mejo pa je prešla ponoči v gozdu.

"Orientirati smo se morali glede na zvezde. To je bil velik izziv," je Ovsjanikova povedala na tiskovni konferenci na sedežu RSF v Parizu. Skrivali so se pred policisti, ki so patruljirali ob meji, a naposled jim je le uspelo prečkati mejo.
44-letna mati dveh otrok je bila po izpustitvi iz zapora v hišnem priporu. Pred pobegom je morala tako prerezati elektronsko zapestnico. A kljub vsem nevarnostim, ki so ji pretile v domovini, urednica prizna, da Rusije ni zapustila z lahkim srcem. "Kljub vsemu je bila to moja država. Četudi so oblast prevzeli vojni zločinci. Vendar pa nisem imela druge izbire. Imela sem le dve možnosti – zapor ali pobeg," je dejala.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je že dan po javnem protestu na ruski televiziji Ovsjanikovi ponudil azil v Franciji. Rusinja tako zdaj s hčerko živi v različnih varnih hišah v Franciji. A čeprav je uspela zapustiti Rusijo, priznava, da se še vedno boji za svoje življenje. "Vsakič, ko pokličem prijatelje v Rusiji, mi rečejo: 'Kaj ti je ljubše: novičok (živčni strup), polonij (strup) ali prometna nesreča?'," je dejala. S tem se je sklicevala na različne metode usmrtitev, ki naj bi jih izvajali Rusi.
Ob tem pa je spregovorila tudi o svojem težkem otroštvu. Njen družinski dom v Čečeniji je bil uničen v času prejšnje vojne. A prav te izkušnje iz preteklosti so jo motivirale, da se je v začetku invazije na Ukrajino odločila za javni protest proti vojni. "Bila sem sredi ruskega propagandnega mehurčka in iskala sem način, kako ta mehurček preluknjati," je povedala.

Soočila pa se je tudi s kritikami, da je več let pred tem vseeno podpirala to državno propagando. Strinjala se je, da je za to zavestno sokriva ter da je do tistega trenutka v marcu "glavo tiščala v pesek". A šok vojne v Ukrajini jo je tako pretresel, da je naposled morala spregledati.
Po prvem protestu na ruski televiziji se je sprva preselila v Nemčijo, a po treh mesecih se je vrnila in v bližini Kremlja razprostrla nov transparent z napisom "Putin je morilec". Rusinja je bila zaradi tega protesta znova aretirana.
Vodja novinarjev brez meja Christophe Deloire je povedal, da je urednica v stik z njimi stopila, tik preden se je odločila zbežati iz Rusije. "Pobeg je bil izjemen, spominja na najbolj znane pobege čez Berlinski zid," je dejal.
Ovsjanikova zdaj živi v upanju, da bo nekega dne ruske voditelje videla pred sodiščem za vojne zločine v Haagu. "Mislim, da ta režim živi svoje zadnje dni. Ne vem, kako dolgo bo še trajala vojna, a končati se mora s popolno zmago Ukrajine. Sicer Rusija nima prihodnosti," je še dejala.