Obala Majorke se marsikje spreminja v odlagališče odsluženih čolnov, s katerimi so se migranti prebili do Evropske unije.
"Življenje je zdaj popolnoma drugačno, tudi ko si na plaži. Imaš več spoštovanja, bom tako rekel. Jaz dam samo še noge v vodo. Ne bi šel več cel v vodo, ker se nenehno bojiš, da bo naplavilo nekaj trupel," razlaga Sven Florijan, lastnik restavracije.
Samo letos naj bi na obale Balearskih otokov naplavilo 15 migrantov, ki tvegane poti iz severne Afrike niso preživeli. Lani so našteli več kot 350 čolnov z nezakonitimi potniki, večina je bila Alžircev.
"Imam nekaj kolegov, ki jih prav tako skrbi, da bo prišlo manj turistov, ker se tega bojijo. Torej, vsi že razmišljajo o tem," dodaja Florijan.
Po številu prošenj za azil je Španija prehitela Nemčijo. Migranti na otoku dobijo prvo pomoč, potem pa se nanje pozabi, opozarja španski novinar. Med glavne krivce za krizo uvršča pomanjkanje politične volje.
"Migranti, ki pridejo na Majorko, ne želijo ostati tukaj. Za večino je Majorka njihova vstopna točka v Evropo. Odločevalci tukaj na otoku se ne trudijo zares zapreti vrat, ljudi preprosto spuščajo naprej," pove Victor Malagon.
Regionalni parlament je medtem kritičen do vlade v Madridu, ki da ne ukrepa dovolj odločno, zato otočani zahtevajo pomoč Evropske agencije za mejno in obalno stražo Frontex.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.