vinogradniki

Kako bodo ameriške carine vplivale na slovensko gospodarstvo?

02. 04. 2025 20.24

Dan osvoboditve, grožnje svetovne trgovinske vojne ali premišljeno taktiziranje nekdanjega nepremičninarja? Vse to opisuje pričakovanja ob napovedanih carinah, ki naj bi jih nocoj javnosti predstavil ameriški predsednik Trump. Kaj pričakujejo slovenski gospodarstveniki in kako naj bi dodatne dajatve vplivale na prodajo na ameriški trg? Domači podjetniki niso pretirano zaskrbljeni, čeprav poudarjajo, da bodo ob višjih carinah morali nekje privarčevati razliko.

Nova vinska kraljica je Nina Polanec

18. 01. 2025 20.28

Slovenija je dobila že 28. vinsko kraljico. Nino Polanec, ki prihaja iz vinorodne Štajerske, so okronali sinoči v Radencih, kjer so se zbrali tako ljubitelji vina kot predstavniki vinarske stroke, pa tudi politiki in gospodarstveniki.

Štajerska 'Lili', kraljica krajših čakalnih vrst

12. 11. 2024 09.47

Jutro po martinovem so glave težke, kot bi bil 1. januar. Sploh v štajerski prestolnici, kjer so 11. november oklicali kar za svoje novo leto. Pomešali smo se v vrtinec njihovega jesenskega silvestrovanja, ki ga začnejo praznovati že dopoldne, da bi dobili vpogled v rajanje, ki na ulice privabi kar 20.000 ljudi. Tam se "špricerji" ne točijo na decilitre, ampak Štajerci postopek poenostavijo, da jim ni treba ves čas stati v vrsti. Na mize tako raje priroma "Lili".

Bo slovensko vino izginilo s polic? 'Letos bo letina grozdja katastrofalna'

23. 09. 2024 09.02

Spomladanska pozeba, obilno deževje, toča, suša, za piko na i pa še zlata trsna rumenica. Nad vinogradnike in vinarje se je letos zgrnilo prav vse, izpad pridelka pa bo zato od 30- do 60-odstoten, odvisno od vinorodnega okoliša, opozarja Združenje slovenskih vinarjev. Skrbi jih, da bodo slovenska vina ob slabi letini izgubila mesto na trgovskih policah, od koder bi jih lahko izrinili poceni izdelki iz EU, kjer je vina preveč. Puščice so usmerili tudi v male vinogradnike in vinarje, ki da imajo kljub splošni slabi letini polne kleti.

Muhasto vreme zdesetkalo vinsko bero

09. 09. 2024 19.59

Vinogradniki od Vipavske doline prek Krasa do Goriških brd ocenjujejo, da bo grozdja od 20 do ponekod celo 50 odstotkov manj. Na Krasu predvsem zaradi spomladanske pozebe in poletne suše, suša je osiromašila vinograde tudi v Brdih in na Vipavskem. Bo pa zato kakovost vina, kot napovedujejo, izredna. Kaj pa napovedane nizke temperature, bi lahko dodatno okrnile letino?

Trgatev: manjše količine, a dobra kakovost

31. 08. 2024 20.43

Vinogradniki običajno v tem času, torej konec avgusta, začenjajo s trgatvijo. Letos pa so na Primorskem pobrali že skoraj polovico grozdja, saj so začeli takoj po velikem šmarnu. Glavni razlog je zelo vroče in izjemno sušno poletje, ki še kar traja - zaradi tega je grozdje dozorelo prej. Količinsko ga bo manj kot pretekla leta, nad kakovostjo pa se vinogradniki in vinarji ne pritožujejo in napovedujejo dobro letino, predvsem pri bolj bogatih vinih.

Škodo zaradi pozebe utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki

24. 04. 2024 15.38

Druga ocena stanja kmetijskih kultur po nizki temperaturi in snegu v zadnjih dneh kaže, da so škodo utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki, pri čemer so poškodovani zlasti nasadi v izpostavljenih zatišnih legah. Po podatkih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije je prizadeto tudi jagodičevje. Prizadeto je bilo območje vse Slovenije.

Neurje povzročilo veliko škode sadjarjem in vinogradnikom na Primorskem

26. 03. 2024 19.48

Sadjarji in vinogradniki na Vipavskem, Krasu in v Istri ocenjujejo škodo, ki sta jo v noči na nedeljo povzročila sodra in ponekod tudi toča. Najbolj so poškodovani nasadi marelic, ponekod tega sadja tako sploh ne bo.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru

10. 01. 2024 11.55

Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Koliko Slovenci porabimo za vino?

11. 11. 2023 11.44

Mize se bodo na martinovo šibile od dobrot in mladega vina. Na praznik vina smo zbrali nekaj podatkov o tem, koliko grozdja so pridelali vinogradniki in koliko za vino na leto odštejejo slovenska gospodinjstva. Vinogradniki so lani na nekaj več kot 14.000 hektarjih vinogradov pridelali okrog 82.000 ton grozdja. Bele sorte so obrodile nekoliko bolje od rdečih, v povprečju 5,7 tone na hektar.

Vinogradniki razočarani: pridelka je letos tudi do 70 odstotkov manj

30. 09. 2023 20.04

Letos so številni vinogradniki ob trgatvi razočarani, neugodno vreme jim je namreč dodobra zdesetkalo pridelek. Pri Jaunikovih, sicer znani smučarski družini iz Limbuša, pravijo, da bodo letos v sode natočili skoraj polovico manj. Tam, kjer pridelujejo vino na naraven način, brez pesticidov, pa je pridelek do 70 odstotkov manjši kot lani. Kljub temu se ne dajo. Trgatve so se lotili, tako kot vsako leto doslej, na poseben način.

So vinogradniki zadovoljni z letino?

14. 09. 2023 19.10

Ta čas v letu je za vinogradnike eden najlepših, pa tudi najbolj napornih, čas trgatve. In kakšna je tokratna letina? Kljub nenavadnim vremenskim pogojem, od vročinskih valov do poletnih neviht z ogromnimi količinami vode, bo nadpovprečna po količini, pri nekaterih sortah pa tudi po kakovosti, ugotavljajo v Istri. In čeprav bo v vinogradih veliko dela vsaj do konca meseca, je v kleteh že moč okusiti prvi mošt.

Krompir zgnil v zemlji, čebula zarumenela, vinograde zasuli plazovi

22. 05. 2023 19.14

Zaradi plazov in poplav ter ogromnih količin meteorne vode so močno prizadeta kmetijska zemljišča in številni vinogradi. Časa za novo setev je sicer dovolj, a še zdaleč ni vseeno, kaj kmetje sejejo, pravijo strokovnjaki. Problem pa je tudi, ker sadik krompirja v prodaji ni več, nam je razlagal eden večjih kmetovalcev z 20 zaposlenimi. Ogromni stroški pa čakajo tudi vinogradnike, kjer lahko sanacije večjih plazov v posameznem vinogradu znašajo tudi do 150 tisoč evrov.

Evropska prepoved, ki lahko pokoplje slovenske vinarje

27. 03. 2023 20.01

Vsi imamo radi, da je naša hrana ekološko pridelana, organska in brez ostankov pesticidov. In ravno temu cilju naproti so v Evropski komisiji želeli stopiti z uredbo, ki narekuje, da bi morale države članice do leta 2030 zmanjšati porabo fitofarmacevtskih sredstev za več kot polovico. Na občutljivih območjih bi tako imenovane FFS-je skoraj povsem ukinili. Vse lepo in prav, le da je takšna direktiva za Slovenijo povsem neizvedljiva, pravijo naši kmetje, saj je večina naših obdelovalnih površin in nasadov na tako ali drugače zaščitenih območjih.

Slavospevi vinski kapljici po vsej Sloveniji; za volan le trezni

11. 11. 2022 06.00

Po dveh letih premora zaradi covidnih omejitev bodo na svoj račun prišli vinarji, vinogradniki in vsi, ki jim je žlahtna kapljica pri srcu. Ta konec tedna bo ponovno na sporedu množično praznovanje martinovega, ki v vinorodnih okoljih predstavlja pomemben čas. Takrat se namreč po starih šegah mošt s krstom spremeni v vino. Čeprav praznovanje pomeni nadaljevanje tradicije, pa naj čast zlati pijači izkazujejo zgolj tisti, ki ne bodo sedli za volan, so spomnili policisti voznike na odgovorno ravnanje. Kako bo Slovenija obeležila martinovo?

Haloze – Martinovanje v objemu butične dežele okusov

07. 11. 2022 00.15

Butično martinovanje v Halozah-Izjemna kulinarična ponudba lokalno pridelanih izdelkov in dolgoletna vinogradniška tradicija ponujata popolno doživetje v Halozah.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke

29. 08. 2022 13.26

Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

Vinski strokovnjaki potrdili: refošk iz slovenske Istre je najboljši!

05. 05. 2022 00.15

Ocenjevanje vina je resna stvar. Kadar govorimo o mednarodnih ocenjevanjih, na katerih sodelujejo tudi strokovnjaki s prestižnim nazivom Master of wine, pa je situacija še toliko bolj napeta. Takšno je bilo tudi ozračje na letošnjem ocenjevanju vin Vinistra v Poreču, kjer se je klet Vinakoper zelo uspešno spopadla s konkurenco slovenskih in hrvaških istrskih vinarjev. Tokrat je namreč osvojila največje število prestižnih nagrad doslej, s katerimi so ocenjevalci nagradili njihova vina v kategorijah avtohtonih sort refošk in malvazija.

Na Štajerskem trgatev posebne kakovosti

20. 01. 2022 19.55

Slovenski vinogradniki so z zadnjo vinsko letino zelo zadovoljni, nekateri pa so prihranili nekaj grozdja tudi za predikatna vina. Na Štajerskem ledne trgatve ni bilo, je pa bila trgatev posebne kakovosti, t. i. jagodni izbor. V vinogradih na Meranovem so obirali danes, saj se je prvi lastnik vinograda, nadvojvoda Janez, vnuk Marije Terezije, rodil na današnji dan pred 240 leti. Nabrali so 180 kilogramov odličnega grozdja, iz katerega bo nastalo okrog 110 litrov vina, ki se pije po kapljicah.

Radovedni Japonci, radodarni Avstrijci in gostinci brez zalog vina

13. 11. 2021 18.06

Priljubljeno martinovo, ki za dobršen del Slovenije predstavlja vsesplošni praznik, za Štajerce pa kar novo leto, je tudi letos ostalo v senci ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Pandemija pa ni odnesla samo rajanj, ampak je dodobra zarezala tudi v poslovanje vinogradnikov in vinarjev. Naši sogovorniki z zahoda in vzhoda države menijo, da bi se morala država osredotočiti na povečanje izvoza in na obiskovalce iz bližnjih držav, svarijo pa, da omejitveni ukrepi za gostince vplivajo na celotno verigo.

Vinarji praznujejo martinovo, a spet brez množičnih dogodkov

11. 11. 2021 06.13

Vinogradniki in vinarji praznujejo martinovo, ki pomeni konec opravil v vsakoletnem vinogradniškem obdobju. Na ta dan na družinskih mizah in različnih prireditvah običajno postrežejo značilne jedi, kot so gos, mlinci, rdeče zelje in vino. Že drugo leto zapored bo dan zaradi zaostrenih epidemioloških razmer minil brez večjih dogodkov.

Jesenska avantura na Dolenjskem

22. 10. 2021 00.15

Pogled z vrhov dolenjskih gričev je jeseni še posebej slikovit. Paleta barv, ki obarvajo gozdove in vinograde, je razgibana in pušča nepozaben pečat. »Kako nepozabno lepo« so zgolj tri besede, ki pa ogromno povedo. Tudi jesen je pravi čas za odkrivanje Dolenjske.

Škodo po neurju še ocenjujejo, brez pridelka tako vinogradniki kot kmetje

04. 08. 2021 12.52

Dvor pri Žužemberku je torkovo neurje s točo prizadelo stoodstotno, je pojasnil župan Žužemberka, ki o oceni škode še ne more govoriti, saj klici prizadetih občanov še kar dežujejo. Že v torek so sicer sanirali streho, na katero je padlo drevo, brez pridelka pa so ostali tako vinogradniki kot kmetje.

Po Teksasu pustošila toča, poškodovala strehe in avtomobile

29. 04. 2021 18.12

Teksas in Oklahomo je v sredo zvečer prizadela močna nevihta s točo v velikosti teniških žogic. Po poročanju centra za napovedovanje neviht so zbrali 38 poročil o zelo hudi toči. V vsaj dvanajstih primerih so poročali o toči s premerom najmanj pet centimetrov, v San Antoniu pa naj bi imela celo do deset centimetrov premera.

Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah

22. 04. 2021 17.38

Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

Iskanje rešitev za pozebe: bodo med njimi tudi protipozebne sveče?

08. 04. 2021 21.28

Potem ko je pozeba znova povzročila veliko škode predvsem v sadovnjakih, nizke temperature pa grozijo še naprej, pridelovalci iščejo rešitve, saj vsakoletni izpad dohodka pomeni neizprosno bitko za preživetje. Tudi na kmetijskem ministrstvu pravijo, da bo treba iskati dolgoročne rešitve.

Vinarji in epidemija

06. 02. 2021 07.00

Kako je epidemija vplivala in vpliva na slovenske vinarje, kako in zakaj jih je prizadela, koga bolj in koga manj, kako so bili pripravljeni tisti, ki jih je prizadela manj, kako so se znašli nekateri, kaj bi morali izboljšati v bodoče? In kakšni so ukrepi, kakšne težave, kakšne dobre prakse in zgledi, rešitve glede vinarstva? Tudi o tem, kaj je s krizno destilacijo ...

Praznični čas je čas za penino!

27. 11. 2020 10.15

Penina danes velja za simbol uspeha in sreče, ki spremlja trenutke slavja.

Vinogradniki o odločitvi sodišča EU: 'Sprijaznili smo se, a grenak priokus ostaja'

18. 11. 2020 20.19

Slovenija je predala bitko za teran in ne bo več oporekala Hrvatom pri uporabi tega imena. Država se namreč ne bo pritožila na odločitev splošnega sodišča Evropske unije. To je septembra zavrnilo slovensko tožbo evropske komisije, ki je hrvaškim vinarjem dovolila izjemo pri uporabi imena teran. Odločitvi so prikimali tudi kraški vinogradniki, saj se zavedajo, da so možnosti za uspeh zelo majhne, tako rekoč nične. Z odločitvijo so se sprijaznili, vendar grenak priokus ostaja.

Sodišče EU zavrnilo tožbo Slovenije glede terana

09. 09. 2020 11.15

Splošno sodišče EU je danes v Luksemburgu zavrnilo tožbo Slovenije za razglasitev ničnosti delegirane uredbe, v skladu s katero je ime teran pod določenimi pogoji lahko navedeno kot sorta vinske trte na etiketi hrvaških vin. Sodišče je tako potrdilo izjemo za Hrvaško, na samo zaščito slovenskega terana v EU pa sodba ne vpliva. Evropski poslanec Bogovič je sodbo označil za "politično zaušnico Židanu". Ta pa pravi, da nam je uspelo, da smo ohranili zaščito terana.