Kmetija Šlamberger iz Zrkovcev je z 20 zaposlenimi na severovzhodu države ena največjih pridelovalk krompirja in čebule. Čebula je zarumenela, gomolji krompirja pa so v zbiti zemlji zgnili. "To je nekje 6000 evrov vhodnih stroškov na hektar," je povedal Silvo Šlamberger, ki ima v lasti kar 35 hektarjev pridelovalne površine, kar pomeni, da ima samo s krompirjem več kot 200.000 evrov škode, kje je še izpad prihodkov in strošek vseh 20 zaposlenih. "Vprašanje, kje bomo dobili za plače," se priduša.
Nekaj kilometrov proč, v občini Pesnica, je podobno. Od pridelka ne bo nič. "Tu je bilo vse pod vodo, videti je bilo kot jezero," je povedal kmetovalec Srečko Krajnc.
Samo na območju mariborske upravne enote je uničena približno tretjina vseh obdelovalnih površin, in to do te mere, da druge rešitve kot ponovna setev ni. "Treba je počakati, da se površine posušijo, se plitvo obdelajo, potem pa se gre v ponovno setev iste kulture," je obrazložil specialist za poljedelstvo Timotej Horvat iz KGZS Maribor. Ista kultura zato, ker druga kultura na herbicid, ki je bil uporabljen, ni odporna.
V vinogradih pa so poplave zamenjali globoki plazovi. "Situacija je kritična. Vsaj v tem, severovzhodnem delu Slovenije skorajda ni vinograda, kjer se ne bi sprožil vsaj en plaz," je povedal specialist za vinogradništvo Marko Breznik iz KGZS Maribor.
Dokler se zemlja ne posuši, so ti tereni lahko smrtno nevarni, pravi, saj se lahko vsak trenutek sproži nov plaz, zato je treba vsaj še nekaj dni počakati. V primeru slabega vremena pa je treba plazovite dele zaščititi s folijo. Kot so to storili pri Železingerjevih, a plaz še kar ne miruje. Poplave so jim uničile krmo, hlevu, v katerem je več deset glav živine, pa grozi še plaz. "Sanacija tega plazu bo, tako čez palec, milijon evrov," je povedal Timotej Horvat s KGZS Maribor.
"Sedaj se delajo tisti prvi popisi, prvi korak je, seveda, da vinogradniki, sadjarji, tudi kmetje sami popišejo to škodo, seveda dobro dokumentirajo, evidentirajo ter prijavijo škodo na občino," je dejal Breznik.
Škoda se po močnem deževju pojavlja na vseh kmetijskih kulturah, ugotavljajo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, a jo je v tem trenutku težko oceniti. Zato pristojni opozarjajo, naj jo vsi prizadeti občini, v kateri živijo, prijavijo čim prej in čim bolj natančno.
"Škoda še ni ocenjena. Vemo pa posledice, ki so nastale zaradi poplav na poljščinah. Sedaj voda odteka in šele po tem bomo videli, kakšna je škoda. V vsakem primeru pa to v rebalansu ni možno več, ker je rebalans v državnem zboru. Ko bo škoda ocenjena, pa bomo iz proračunske rezerve lahko videli, o čem se bomo pogovarjali," je povedala kmetijska ministrica Irena Šinko in dodala, da se pogovarjajo o intervencijskih sredstvih, ki so bila napovedana s strani predsednika vlade Roberta Goloba in ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.