surovina

V Sloveniji nasmetili nekoliko več od evropskega povprečja
15. 02. 2025 08.22Povprečen prebivalec EU je leta 2023 ustvaril 511 kilogramov komunalnih odpadkov. Slovenija je nekoliko nad povprečjem, saj je povprečen prebivalec predlani ustvaril 517 kilogramov odpadkov, so sporočili z evropskega statističnega urada Eurostat.

"Ture brez cenzure": McDonald's za radovedneže na široko odprl vrata kuhinj
15. 02. 2025 00.15Potrošnike vse bolj zanima, iz česa in kako so pripravljeni priljubljeni izdelki.

Znova gorelo v Surovini: škoda bi lahko znašala do pol milijona evrov
30. 01. 2025 12.58Mariborski policisti so v zadnjih urah obravnavali kar tri požare. Med drugim je znova zagorelo v družbi Surovina, v kovinskem objektu, kjer so bili odpadki in stroj za njihovo obdelavo. Po prvih ocenah škoda znaša do 500.000 evrov. Še dva požara pa sta izbruhnila v stanovanjskih stavbah, zato so morali iz ene evakuirati več ljudi. Materialna škoda na obeh lokacijah znaša od 10 do 15 tisoč evrov.

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov
28. 12. 2024 11.31V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Ploha solističnih albumov iz okrožja Matter, 1.del
23. 11. 2024 10.59Raper Tunja si je namenil zlato kolajno

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?
22. 11. 2024 06.00Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?
21. 11. 2024 06.09Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Finančni POPkast: 23 -odstotni donos in trendi za bodoče naložbe
24. 10. 2024 07.00Z zaključkom projekta "Svet portfelj" smo v enem letu dosegli 23-odstotni donos z uravnoteženim pristopom vlaganja. V novi epizodi Finančnega POPkasta razpravljamo o prihajajočih volitvah v ZDA, geopolitičnih tveganjih in ključnih naložbenih priložnostih, ki jih ponujajo tehnološki sektor, Bitcoin ter energetika.

Finančni komentar: Revolucija avtonomnih vozil
15. 10. 2024 07.00Najbogatejši zemljan Elon Musk je minuli teden predstavil robotske taksije in kombije, avtonomna električna vozila prihodnosti. Tehnološki napredek zagotavlja korist, ki naj bi bila boljša od nakupa klasičnega avtomobila, vendar je delnica podjetja Tesla po dogodku vseeno strmoglavila za 8 odstotkov.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi
08. 10. 2024 07.00Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Ali res poznate vse prednosti mesa z znakom "izbrana kakovost – Slovenija"?
17. 09. 2024 00.15Ali ste vedeli, da vaša odločitev za nakup mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" pozitivno vpliva na celotno verigo preskrbe s hrano?

Slovenska prehrana v rokah tujcev
15. 09. 2024 13.18Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

Za jedrsko orožje in baterije: Kitajska omejuje izvoz antimona
16. 08. 2024 15.44Kitajska bo uvedla omejitev izvoza antimona, ki velja za kritično surovino in je pomemben za svetovno gospodarstvo, med drugim za izdelavo baterij. Tamkajšnje ministrstvo za trgovino je sporočilo, da bodo izvozne omejitve za redko kovino v veljavo stopile 15. septembra, kot enega izmed razlogov pa je navedlo nacionalno varnost.

Finančni komentar: Bitcoin volivci in strateška rezerva
30. 07. 2024 08.00Predsedniški kandidat Donald Trump je nagovoril kripto skupnost na največji svetovni bitcoin konferenci, ki je čez vikend potekala v ZDA. Bitcoin lahko postane državna strateška rezerva, podobno kot surova nafta, če bo izvoljen za predsednika, vendar cena ni poskočila v nebo.

Finančni POPkast: Dobre in slabe priložnosti na obzorju
23. 05. 2024 07.12Delniške trge zapuščajo zadnji medvedi. Pesimistični strategi Wall Streeta spreminjajo obete v optimistične napovedi in pričakujejo nove rekordne vrednosti delniških indeksov. Inflacija rahlo upada, medtem ko pomembna industrijska surovina baker dosega rekordne vrednosti.

Sladka goveja juha ali za vrhunske slovenske sestavine in chefe ni meja
19. 05. 2024 07.00Vrhunski slovenski chefi dokazujejo, da so najboljši grižljaji prav tisti, ki na krožniku pristanejo le nekaj kilometrov stran, od koder so bili pridelani. Priljubljeni sodnik Masterchefa Slovenija Mojmir Šiftar poudarja, da je osnova za vrhunske kreacije, ki bodo navdušile naše brbončice, lokalna in kakovostna surovina. Slovenske pridelovalce hrane pa poziva, naj začnejo ceniti svoje delo in dodano vrednost, ki jo prinaša njihovo trdo delo.

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala
06. 05. 2024 16.08Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

Protestniki pred občino: Predlog novele zakona ogroža eksistenco zaposlenih
29. 02. 2024 16.30Okoli 200 protestnikov, med njimi zaposleni v cementarni Salonit Anhovo, so pred občino v Kanalu ob Soči znova pozvali k zavrnitvi predloga novele zakona o varstvu okolja, o katerem bo DZ odločal prihodnji teden. Nasprotniki opozarjajo, da bi novela vodila v zaprtje cementarne, kar pa zanika kanalski župan Miha Stegel.

Gradnja novega zapora: kupi materiala končali pred vrati domačinov
12. 02. 2024 18.52Je nakup sodne stavbe res edini posel, kjer ministrica Dominika Švarc Pipan ni vedela, kaj se dogaja? Zdi se, da ne. Šele zdaj, po več novinarskih vprašanjih o domnevnih nepravilnostih pri gradnji zapora v ljubljanskih Dobrunjah, naj bi ministrica odredila revizijo. Dva velika kupa gradbenega materiala z gradbišča sta namreč odložena na nezakoniti deponiji kar sredi naselja.

Živijo med podganami in ščurki, zdaj zahtevajo odškodnino in mesečno rento
26. 01. 2024 19.00Stanje je vedno slabše, po naših dvoriščih se lovijo podgane, znova so se pojavili tudi ščurki. Da o smradu, v katerem živimo, sploh ne govorimo, so ponovno jezni krajani Tezna, ki živijo v neposredni bližini mariborske Surovine. Podjetja, ki upravlja z odpadki. Na Surovini odgovarjajo, da določeni vplivi na okolje zagotovo so, a da delajo v skladu z vsemi okoljevarstvenimi dovoljenji, kar potrjuje tudi inšpektorat za okolje, ki ob zadnjem pregledu nepravilnosti ni ugotovil. V Surovini dodajajo, da imajo laži nekaterih krajanov že počasi dovolj. Zato so jim s strani najete odvetniške družbe poslali dopis, naj prenehajo z blatenjem njihovega dobrega imena.

Slovenka, ki je ustvarila edinstven izdelek za boljši svet
10. 11. 2023 06.00Alenka Leber Vračko je dolga leta vodila družinsko kmetijo, nato pa se je svoje poslanstvo odločila predati hčerkama. Sama je svojo pot nadaljevala pri ustvarjanju inovativnega izdelka, s katerim želi vse spodbuditi k bolj trajnostnemu razmišljanju in načinu življenja.

Poglejte, kaj so storili slovenski kmetje!
20. 10. 2023 07.27Oddaja Štartaj, Slovenija! se je z osmo sezono vrnila na POP TV v prenovljeni podobi. Preimenovala se je v Štartaj, Slovenija: na podeželju, v njej pa bo tekom sezone svoje izdelke predstavljalo sedem podjetnih slovenskih kmetov. Več o novih inovativnih izdelkih, ki jih lahko kupite na trgovskih policah v Intersparih širom Slovenije, si lahko preberete spodaj.

Finančni komentar: Zlato, nafta ali plin
17. 10. 2023 06.00Vsakič, ko pride do zastrašujočih svetovnih dogodkov, cena zlata močno poskoči za razliko od cene nafte. Zaradi konflikta na Bližnjem vzhodu bi se lahko povišala cena zemeljskega plina.

V okolici Surovine krajani opozarjajo na smrad, miši in ščurke
11. 10. 2023 18.25Podgane, miši, ščurki in smrad. Takšno življenje je postalo nevzdržno, opozarjajo krajani Tezna, ki živijo v neposredni bližini mariborske Surovine, podjetja, ki upravlja odpadke. Ti se kopičijo, Surovina tu s prstom pokaže tudi na državo, ki ne poskrbi, da bi dobili potrebna dovoljenja za izvoz odpadkov, na drugi strani pa večji kot so kupi teh odpadkov, več je golazni, ki se plazi po okolici.

Projekt Štartaj Slovenija se seli na podeželje
10. 10. 2023 16.05Dobrodošli, slovenski kmetje, v novem formatu oddaje Štartaj, Slovenija: na podeželju. Izdelke lahko že najdete v Intersparih širom Slovenije, njihove zgodbe in problematiko, s katero se na kmetijah vsakodnevno srečujejo, pa boste spoznali 15. oktobra ob 18.45 na POP TV.

Tondach: Strehe, ki vam prinašajo varnost in udobje
09. 10. 2023 09.10Ko se odločate za novo streho, je izbira strešnika pomemben korak. Ker pa letošnje leto mnogim streham ni bilo preveč naklonjeno, vam Wienerberger ponuja celovito sistemsko strešno rešitev, s katero bo vaša streha zaščitena na dolgi rok, življenje pod njo pa bo teklo kar se da brezskrbno, kljub vremenskim ujmam.

V mariborski Surovini že tretji požar v manj kot dveh tednih
30. 09. 2023 08.48V skladišču mariborskega podjetja za predelavo odpadkov Surovina je nekaj pred 4. uro zagorelo. Gasilci so požar do okoli 7.30 pogasili. Zagorelo je okoli 200 kubičnih metrov odpadkov, so povedali v Gasilski brigadi Maribor.

Znova zagorelo v mariborski Surovini
21. 09. 2023 08.57V mariborskem podjetju Surovina so v sredo zvečer znova zagoreli nenevarni odpadki. Gasilci so požar kmalu pogasili. Ta se je po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje raztezal na površini okoli 150 kvadratnih metrov. Ponoči je na požarišču znova zagorelo in gasilci so ponovno pravočasno ukrepali.