V Zvezni državi Tenessee je čez vikend potekala največja svetovna bitcoin konferenca. Donald Trump je izpostavil, da je do zdaj prejel že več kot 25 milijonov dolarjev (23 milijonov evrov) donacij v bitcoinih in poudaril, da je podpornik bitcoina. V govoru je obljubil, da bo odpustil Garryja Genslerja (SEC), predsednika ameriške komisije za borzo in vrednostne papirje, če bo izvoljen. Ne želi imeti digitalnih valut pod nadzorom centralne banke (CBDC) in zasežene bitcoine, ki so v lasti ZDA, želi ohraniti kot strateško rezervo.
Trump se zaveda, da ne sme izgubljati volivcev, zato je nagovoril bitcoin skupnost ter obljubil, da bo ZDA postala svetovna kripto prestolnica, če bo izvoljen za predsednika, vendar ni izpostavil nobenega konkretnejšega načrta. "Če je bitcoin prihodnost, želim, da ga rudarimo in ustvarimo v ZDA. Ne bo ustvarjen nikjer drugje. Bitcoin bo poletel do lune, kot pravite. Amerika bo tlakovala pot in to se bo zgodilo."
Nemški poslovni novinar Holger Zschäpitz iz redakcije die Welt poroča, da cena bitcoina na trgu raste, medtem ko verjetnost, da bo Donald Trump ponovno postal predsednik ZDA, pada. Okoli 93 milijonov odraslih Američanov ima v lasti vsaj eno kripto sredstvo in trend z leti hitro narašča.
Po 22-odstotnem junijskem padcu je bitcoin po prvem tednu julija ponovno v naraščajočem trendu in je do včeraj zrasel za 24 odstotnih točk. Na letošnji bitcoin konferenci je govoril tudi žvižgač v izgnanstvu Edward Snowden, ki je opozoril, da lahko politične skupine in korporacije s pomočjo umetne inteligence nadzirajo kripto transakcije posameznikov. Med govorci je bil tudi Robert Francis Kennedy mlajši, ki je napovedal, da bo Trump v naslednjem mandatu pooblastil (Fed) Zvezne rezerve, da nakupijo milijon bitcoinov za strateško rezervo.
Bitcoin je v 15 letih postal deveti največji naložbeni razred, ki je šele pred sedmimi leti (2017) dosegel vrednost 20 tisoč dolarjev (18,3 tisoč evrov). Zgodovinsko najvišjo vrednost je dosegel 14. marca letos pri ceni 73 tisoč dolarjev (67 tisoč evrov), od takrat še ni dosegel novih vrhov kljub razpolovitvi (ang. halvingu), ki se je zgodila v aprilu.
Bitcoin konference se je udeležil tudi veliki zagovornik bitcoina Michael Saylor, lastnik podjetja MicroStrategy, ki je napovedal ceno bitcoina za tri različne scenarije. Po njegovi analizi bo bitcoin v najslabšem primeru čez 21 let vreden tri milijone dolarjev (2,76 milijona evrov) in v najboljšem scenariju bo vrednost bitcoina leta 2045 okoli 49 milijonov dolarjev oziroma 45 milijonov evrov.
Tehnološki velikani iz kluba veličastnih, ki jih poganja zgodba o umetni inteligenci, so minuli teden precej zakrvaveli. V sredo in četrtek je iz ameriške borze izpuhtelo več kot 1000 milijard evrov. Indeks Nasdaq, ki sledi tehnološkim delnicam, je letos do 10. julija zrasel za 23 odstotkov in dosegel zgodovinski vrh. Potem se je začel padec in Nasdaq je v drugi polovici julija izgubil osem odstotkov. Družba Alphabet, ki ima v lasti Google, je minuli teden kljub doseženim poslovnim rezultatom v drugem kvartalu izgubila skoraj šest odstotkov. V rdečem je bila tudi polprevodniška industrija.
Vlagatelji spremljajo, če se zgodba o umetni inteligenci ohlaja in posledično izjemna rast tehnoloških velikanov končuje. Spomnimo na časopisni članek iz konca leta 2000, ko so mnogi analitiki ugotavljali, da je na milijone vlagateljev obrnilo hrbet internetni tehnologiji, ker so prepričani, da gre zgolj za modno muho.
Jutri bo predsednik ameriške centralne banke (Fed) Jerome Powell odločal o nižanju obrestnih mer. Trg ne pričakuje, da bo guverner znižal obrestno mero za 25 bazičnih točk, vendar bi lahko napovedal, da bo prvo nižanje sledilo v septembru. Vlagatelji so v petek izkoristili korekcijo tehnoloških velikanov in investirali v delniške trge. Osrednji ameriški indeks S & P 500 je bil obarvan zeleno. Rast delniških trgov se je nadaljevala tudi včeraj.
Ford je minuli teden zgrešil napovedani dobiček za 30 odstotkov. Delnica je v drugi polovici julija izgubila kar 23 odstotkov. Tudi Tesla je zgrešila napovedani dobiček, in sicer za 15 odstotkov. Delnica je od sredine julija in po objavi rezultatov minuli teden končala nižje za 18 odstotkov.
Prvi mož Tesle Elon Musk je mnoge minuli teden mnoge presenetil, ker se je v ameriškem kongresu udeležil nagovora izraelskega premieja Benjamina Netanjahuja, ki ga Mednarodno kazensko sodišče obtožuje vojnih zločinov. Elon Musk je novinarjem pojasnil, da se bo udeležil Netanjahujevega nagovora v ameriškem kongresu, ker ga je osebno povabil izraelski premier.
Električno vozilo Tesla ima v povprečju 30 kilogramov bakra. Cena bakra je v juliju padla za skoraj 12 odstotkov. Gospodarsko se ohlaja. Kljub turistični sezoni, ko vsi potujejo z avtomobili in letali, se bo gorivo jutri pocenilo. OPECA načrtno omejuje črpanje nafte, vrednost sodčka pa pada že cel mesec. Nafta se je julija pocenila za devet odstotkov. Gospodarstvo se ohlaja in to vidimo tudi na grafu bakra, ki je ključna industrijska surovina. Cena bakra je v juliju padla za skoraj 12 odstotkov.
Na Ljubljanski borzi je bilo minuli teden sklenjenih za 23,7 milijona evrov poslov. Osrednji slovenski indeks SBITOP je zabeležil največji letošnji upad, izgubil je skoraj tri odstotke. V prvi kotaciji je največ izgubila minuli teden Krka. Delnica novomeškega farmacevta je teden zaključila 10,81 odstotka nižje. Največ se je sicer trgovalo z delnicami Cinkarne Celje, ki je minuli teden padla za 5,3 odstotka.
Bitcoin sklad BTCE, ki ga imamo v Svet portfelju, je ponovno obarvan zeleno. ETF sklad, ki sledi ceni Ethereuma z oznako WETH, ima celo večjo izgubo kot kitajska Alibaba. V 10 mesecih je Svet portfelj ustvaril dobrih 14 odstotkov donosa. Trenutno ima od naložb najboljši rezultat rudar zlata Newmont z oznako NEM. Na drugem mestu je po donsu svetovni dividendni ETF sklad VGWE. Jutri zapiramo 10-odstotno izpostavljenost v surovinskem skladu EXXY, ki ima dvoodstotno izgubo. Po skoraj 10-odstotnem padcu Nasdaqa odpiramo petodstotno pozicijo v ETF skladu SXRV, ki sledi predvsem tehnološkim velikanom, kot so Microsoft, Apple, Amazon, Google, Meta, Tesla in tudi polprevodniški industriji.
Skrivnost kako obogateti je v tem, da ravnaš prestrašeno, ko so vsi pohlepni, in takrat, ko so na trgu vsi prestrašeni, postaneš pohlepen. - Warren Buffett
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.