sega

Traktorske pnevmatike - zakaj je pomembno kakšne imate na vašem traktorju?
23. 04. 2025 00.15V kmetijstvu so traktorji nepogrešljiv del vsakodnevnega dela. Pri obdelavi polj, prevozu bremen, setvi, škropljenju in številnih drugih opravilih. Medtem ko večina pozornosti pogosto pade na moč motorja, hidravlične sisteme ali priključke, pa so traktorske gume eden ključnih – in pogosto prezrtih – dejavnikov, ki močno vplivajo na učinkovitost, varnost in dolgotrajno uporabo traktorja.

Verniki polnijo cerkve: poteka blagoslov velikonočnih jedi
19. 04. 2025 12.10Na veliko soboto pred praznikom velike noči se kristjani spominjajo mrtvega Jezusa v grobu. Verniki na ta dan k blagoslovu odnesejo velikonočne jedi, ponekod pa ob teh dneh poteka tudi več kot sto let star običaj pokanja z možnarji in karbidom. Hrupno praznovanje, ki simbolizira Kristusovo vstajenje, v sebi nosi močan kulturni naboj, obenem pa je zelo nevarno, ob tem opozarja NIJZ. Pred veliko nočjo pa je papež Frančišek v meditaciji na križevem potu opozoril na zlomljeni svet.

'Ganljiva' tradicija, zaradi katere množice plezajo tudi na strehe
19. 04. 2025 14.22Na deset tisoče vernikov se je te dni zbralo na strehah, mostovih in ozkih ulicah malega južnega mesta v Španiji. S solzami v očeh so stegovali vratove, da bi lahko spremljali čaščenje podobe Jezusa in Device Marije, ki so jih na veliki teden nosili v večernih procesijah.

Janša po oprostilni sodbi: Naš boj se šele začenja
18. 04. 2025 06.23Znana je sodba v zvezi z domnevno spornim nepremičninskim poslom v Trenti, v katerem so nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu in predsedniku SDS Janezu Janši očitali zlorabo položaja in pomoč pri tem dejanju. Oba sta oproščena, prav tako tretji soobtoženi Klemen Gantar. Tožilstvo je napovedalo pritožbo, Janša pa je pred podporniki pred sodiščem dejal: "Naš boj se šele začenja. Borili se bomo za vse tiste, ki so v krivičnih postopkih, in za tiste, ki bi v morali biti v postopkih."

Solza ob napovedniku, kaj šele prinaša športna drama?
18. 04. 2025 11.41Slovenska odbojka slabo leto dni po praznovanju 100. obletnice dobiva športno serijo. Zgodbo moške reprezentance, ki je dvignila na noge športno Slovenije, polnila Stožice kot za stavo, predstavljala strah in trepet za tekmece vselej, ko so si stali na nasprotnih straneh mreže.

Pirh včeraj in danes, tu in tam: ne gre le za jajce
18. 04. 2025 06.00Jajce ni le jajce: kot simbol življenja ga vidijo številna ljudstva. Ko ga pobarvamo, nastane pirh, ki pa ni le velikonočni pirh. Podarili bi ga lahko pravoslavcu iz Grčije, muslimanu iz Irana, v Latviji pa bi vas ob izmenjavi pirhov izzvali na boj. Odkrivamo, kje, kako in zakaj jih radi barvamo.

Dokumentarec s turneje Neila Younga s telefonom posnela njegova žena
16. 04. 2025 11.00V izbranih kinematografih večjih mest bodo v četrtek prikazali dokumentarec Coastal, ki sega v zakulisje zadnje turneje Neila Younga iz leta 2023. Režirala ga je njegova žena Daryl Hannah in premierno so ga prikazali na lanskem filmskem festivalu Woodstock. Predvidoma še pred koncem leta bo dosegljiv tudi na plačljivi pretočni platformi.

Chaka Khan se bo s prijatelji na koncertu poklonila Quincyju Jonesu
14. 04. 2025 16.20Jazzovski festival v švicarskem Montreauxu je objavil seznam nastopajočih za letošnjo izvedbo. Na njem je tudi koncert, na katerem se bo pevka Chaka Khan s prijatelji poklonila nedavno preminulemu Quincyju Jonesu. Jones je bil koproducent festivala v 90. letih prejšnjega stoletja in njegov ambasador vse do svoje smrti.

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo
13. 04. 2025 18.30Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Na cvetno nedeljo k mašam z butarami in oljčnimi vejicami
13. 04. 2025 07.10Kristjani danes, teden dni pred veliko nočjo, zaznamujejo cvetno nedeljo. Mnogi se bodo k mašam odpravili z butarami in oljčnimi vejicami, ki jih bodo duhovniki blagoslovili. V Vatikanu bo maša z blagoslovom zelenja potekala dopoldne, kot ostale maše drugje pa se bo začela s procesijo.

Bodoča zobozdravnica po prometni nesreči pozabila vse medicinsko znanje
11. 04. 2025 10.2110. aprila pred šestimi leti je deževalo. Študentka zadnjega letnika medicine Klara Krošelj se je po končanih vajah peljala domov s fakultete, ko je njen avtomobil na spolzki cesti zaneslo in je silovito trčila v kombi. Ob tem je utrpela tako hude poškodbe glave, da je izgubila spomin, s tem pa tudi vse znanje s fakultete.

Copernicus razkriva: marec 2025 najtoplejši v zgodovini Evrope
08. 04. 2025 07.43Letošnji marec je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus drugi najtoplejši marec doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 14,06 stopinje Celzija, kar je 0,65 stopinje nad marčnim povprečjem v obdobju 1991–2020. V Evropi je bil letošnji marec najtoplejši marec v zgodovini.

Je bil prestop na KTM za Vinalesa korak v napačno smer?
07. 04. 2025 19.13Pred dirkači v razredu motoGP je četrta dirka sezone pod žarometi v Katarju, kjer je znova pričakovati prevlado Ducatija. Že dvakrat je sicer tam zmago slavil Maverick Vinales. A to sega še v čase, ko je vozil za Yamaho. Španski dirkač je lani z Aprilie presedlal na KTM, na katerem se zaenkrat še ne uspe prebiti med najhitrejših deset. Avstrijski proizvajalec sicer čaka na zmago med elito že od oktobra 2022.

'Kitajska turneja je bila nekaj najboljšega v zadnjem času mojega delovanja'
04. 04. 2025 06.00Tine Grgurevič je Bowrain. Njegova glasbena kariera sega več kot desetletje nazaj, v tem času pa se je dokazal tako na domači kot mednarodni sceni. Nastopil je že v večini evropskih držav, v ZDA, pa tudi v Južni Afriki, kjer je sodeloval z glasbeno zasedbo The Brother Moves On iz Johannesburga, v začetku letošnjega leta pa se mu je izpolnila še ena želja – turneja po Kitajski, kjer je imel 10 koncertov in dve delavnici.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Ljubljanska železniška postaja: kako je videti največje gradbišče v prestolnici?
01. 04. 2025 15.25Nadgradnja osrednje ljubljanske železniške postaje po navedbah pristojnih za zdaj poteka skladno s časovnico. Železniška postaja naj bi v novi podobi zaživela nekje konec julija 2026, v letu 2027 naj bi bila nato odprta še nova avtobusna postaja. V teku leta 2027 naj bi torej Ljubljana dobila sodoben potniški center s spremljajočo infrastrukturo.

Ameriški plan B: drugi potni list
31. 03. 2025 08.06Politična in gospodarska negotovost v ZDA spodbuja Američane, da iščejo druga državljanstva. Sheme "zlatih potnih listov" jim ponekod z minimalnimi zahtevami olajšajo pot do drugega potnega lista. Mnogi se odločijo za portugalskega ali britanskega, za katerega bi lahko zaprosil tudi Trump.

BLOG: Zdravilni učinki artičok
30. 03. 2025 14.39Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali
26. 03. 2025 13.18Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

120 let Perutnine Ptuj: Tradicija, kakovost in predanost skozi stoletja
26. 03. 2025 00.15Perutnina Ptuj letos praznuje častitljivih 120 let delovanja – zgodbo o uspehu, ki sega od skromnih začetkov do danes vodilnega proizvajalca perutninskega mesa v regiji. Naša pot je zaznamovana z inovacijami, rastjo in nenehnim izboljševanjem standardov kakovosti, varnosti in sledljivosti – od njive do vilice. Ob tej pomembni prelomnici smo pri Perutnini Ptuj pripravili posebno jubilejno embalažo, ki simbolizira povezanost preteklosti s prihodnostjo.

Turisti so dobrodošli, a mi kuhamo za domačine – filozofija Slovenske hiše Ljubljančanka
19. 03. 2025 09.35Zgodba Slovenske Hiše: Od Nabrežja do Figovca

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik
16. 03. 2025 07.00Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Reševalec: Imela sta srečo, opazili smo ju zadnji trenutek
11. 03. 2025 07.42Črnogorska vojska je v ponedeljek zvečer iz morja pri Ulcinju izvlekla dva tuja državljana, ki ju je med vožnjo s kajaki ujelo slabo vreme. Eden od njiju je nekdanji hrvaški vrhunski alpski smučar Ivica Kostelić, drugi francoski državljan. Tretji osebi, prav tako francoskemu državljanu, pa je uspelo priplavati na albansko obalo. Razmere za reševanje so bile izjemno zahtevne – z močnimi vetrovi in kar štiri metre visokimi valovi. Črnogorska vlada je objavila posnetke reševanja, oglasil pa se je tudi eden od reševalcev in povedal, da so ju rešili zadnji trenutek.

Odkrili novo jamo: največje odkritje v zadnjih 20 letih
04. 03. 2025 15.13Pri kraju Orlek v bližini Sežane je sežanski jamar Matej Husu odkril novo jamo, ki ima vhod v Sloveniji, več kot polovica njenega doslej znanega podzemnega dela pa je v Italiji. Doslej so pregledali del jame in izmerili 265 metrov dolžine rovov in 175 metrov globine. Jama po predvidevanjih leži blizu podzemnega toka reke Reke, ki ga želijo doseči. Kot so zapisali na Facebooku, gre za največje odkritje v zadnjih 20 letih.

Na Japonskem padajo rekordi: večmetrska odeja ohromila tudi smučišča
26. 02. 2025 12.55Japonska je že večji del februarja v primežu obilnega sneženja. Ponekod je snežna odeja debela več kot pet metrov, zaradi česar imajo težave tudi na smučiščih, kjer sneg sega že do višine sedežnic. Ekstremne razmere, ki so zahtevale že več kot 20 smrtnih žrtev, se bodo nadaljevale tudi v prihodnjih dneh, zato so vremenoslovci izdali več opozoril.

Trump želi ukrajinske minerale, več kot pol pa jih že nadzoruje Rusija
24. 02. 2025 15.50Trump vztraja pri 500 milijardah dolarjev "kompenzacije za pomoč" v obliki lastništva nad redkimi zemeljskimi minerali v Ukrajini. Toda ali mu jih Ukrajina sploh lahko da? Danes več kot 50 odstotkov redkih mineralov leži v regijah, ki jih nadzoruje ruska vojska.

Rodila na letališču in zapustila otroka: čistilka deklici rešila življenje
22. 02. 2025 11.55Na sodišču v turškem letoviškem mestu Antalya poteka sojenje 29-letni ruski turistki, ki je obtožena poskusa umora. Oktobra lani je na stranišču na letališču rodila otroka, ga tam pustila, nato pa se skušala vkrcati na letalo za Moskvo. Čistilka je 12 minut kasneje novorojenčico našla v WC-školjki in ji rešila življenje. Rusinja, ki je vse od oktobra v turškem priporu, vse obtožbe zanika.

S kolesom po Bližnjem vzhodu: leto dni in 21.000 prevoženih kilometrov
16. 02. 2025 20.00Boris Šajtegelj je eden najbolj posebnih slovenskih popotnikov. Prehodil, prekolesaril in prevozil je na tisoče kilometrov po najbolj odmaknjenih krajih sveta. Brez cilja, brez denarja in skoraj brez prtljage. Obiskal je že 120 držav, pravkar se je vrnil z 21.000 kilometrov dolge poti po Bližnjem vzhodu. Ljudje ga povsod lepo sprejmejo, ker se popolnoma vživi v njihov svet, pravi. Največje gostoljubnosti pa je vedno deležen v najrevnejših državah sveta.

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje
16. 02. 2025 13.28Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

Pop Design: Ključ do 40-letnega uspeha? Brez drog in alkohola!
14. 02. 2025 07.00Zasedba Pop Design letos obeležuje 40-letnico delovanja, za oboževalce pa pripravljajo posebno simfonično presenečenje. O njihovi zgodovini, pestri glasbeni poti ter vzponih in padcih sta se razgovorila Tone Košmrlj in Martin Erjavec.