sadovnjaki

Kakovost na prvem mestu: pomembnost nadzora v ekološkem kmetovanju

23. 05. 2025 00.15

Intervju z Nives Adamič Kričaj, uni. dipl. ing. kmetijstva, koordinatorko certifikacijske enote ekološko kmetijstvo – pridelava/predelava na IKC Inštitutu za kontrolo in certifikacijo UM.

V Gazo spustili prve tovornjake pomoči, Netanjahu napovedal zavzetje enklave

19. 05. 2025 21.53

Po skoraj treh mesecih so izraelske oblasti vstop v Gazo dovolile tovornjakom s humanitarno pomočjo. A devet tovornjakov s hrano za dojenčke je le kaplja v morje, opozarjajo Združeni narodi. Celotno prebivalstvo Gaze pesti huda lakota zaradi blokade, ki so jo v začetku marca uvedle izraelske oblasti. Izraelski premier Netanjahu je ocenil, da morajo lakoto v enklavi preprečiti iz praktičnih in diplomatskih razlogov. Ob tem pa je napovedal, da bo Izrael prevzel nadzor na celotnim območjem Gaze. Medtem se izraelski napadi na Gazo nadaljujejo, od zore je bilo v njih ubitih najmanj 84 Palestincev.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo

13. 08. 2024 11.27

Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Prva naravovarstvena nagrada Društvu za opazovanje in proučevanje ptic

14. 06. 2024 18.10

V Parku Škocjanske jame so prvič v zgodovini podelili Nagrado Rada Smerduja, ki je najvišje državno priznanje za prizadevanja na področju ohranjanja narave. Med 10 finalisti, posamezniki in organizacijami je nagrado za izjemen prispevek k varstvu narave prejelo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic. Posebno zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji sta prejeli tudi Javni zavod Kozjanski park in LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin

26. 07. 2023 13.35

Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

'Pozebe, ki so bile včasih redkost, so danes stalnica'

10. 05. 2023 19.17

Bomo letos plačevali rekordne cene za slovensko sadje oziroma bomo kupovali le uvoženo? Na nekaterih območjih, predvsem v slovenski Istri, je škoda zaradi pozebe namreč stoodstotna. Najhuje je bilo v Vanganelski dolini v Kopru, kjer je bila aprilska pozeba usodna za zgodnje breskve in marelice. Naša ekipa je bila danes tam, pa tudi v Sečovljah, kjer je s sadjarjem Serdžijem Poropatom pogledala škodo, ki jo je pozeba povzročila na njegovih nasadih kakija.

Terme Srbije - kje se je najbolje ogreti v najhladnejšem letnem času?

19. 11. 2022 00.15

Takoj, ko sta jesen in zima pred vrati in topla oblačila zamenjajo kratke rokave in bose noge, je marsikomu v mislih le eno - kako oditi nekam, kjer se boste dobro ogreli in se hkrati odlično zabavali?

Ekstremna suša usodna za polja in sadovnjake

04. 10. 2022 15.38

Zaradi poglabljanja suše v Kaliforniji vedno več podeželskim skupnostim zmanjkuje vode. Močno črpanje izčrpava podtalnice, ki se zaradi dežja in taljenja snega ne obnavljajo. Sneg, ki zapade v kalifornijskih gorah, običajno zagotovi eno tretjino letne oskrbe zvezne države z vodo, vendar so bile lanske ravni snega do konca zime daleč pod povprečjem. Reko Kolorado, še en pomemben vir vode za južno Kalifornijo, prav tako pesti suša, kar ogroža njeno zmožnost oskrbe kmetov in mest na zahodu ZDA.

Ptuj – mesto tisočletne zgodovine v objemu jeseni

22. 09. 2022 00.15

Med potepanjem po srednjeveških ulicah Ptuja se prepletajo zgodovina, bogata kulturna dediščina, sodobna umetnost, odlična kulinarika in vrhunska vina, termalni vrelci in aktivnosti na prostem.

Ja, ribe in paradižnik lahko zrastejo tudi sredi betonske džungle

07. 06. 2022 15.02

In to povsem brez uporabe škodljivih snovi. A najprej zgodba o dveh bikih. Kipa bikov, dvignjena več metrov nad tlemi bruseljskega osrčja, sta na koncu 19. stoletja, ko je tukaj obratovala ena najsodobnejših klavnic v Evropi, ponazarjata dve vrsti ljudi. Glava bika na desni je dvignjena visoko v nebo in ponazarja tiste može, ki so bili fizično dovolj močni, da so bili mesarji, bik levo pa je nemočen, ima sklonjeno glavo in ponazarja tiste, ki so bili preveč šibki za mesarje. No, vsaj tako je veljalo na prehodu v 20. stoletje, ljudje v Evropi – kot tudi drugod po svetu – še vedno jejo meso, a se je miselnost o tem, kaj jemo, koliko in kdaj spremenilo. Kot tudi pomen teh dveh bikov, ki ostajata simbol nekega drugega časa in odpirata vrata v največjo tako imenovano urbano kmetijo, kjer je na prvem mestu trajnost.

Prihaja slana, zaščitite pridelke

13. 10. 2021 08.39

Če imate na svojih vrtičkih še vedno kaj zelenjave, jo poberite ali ustrezno zaščitite, saj vremenoslovci za četrtek napovedujejo slano in temperature pod lediščem. V notranjosti države bo slana zjutraj možna tudi še v petek in soboto.

Goriška brda: pokrajina, obdana z vinogradi in obsijana s soncem

28. 09. 2021 19.02

Brda so očarljiva pokrajina, od koder pogledi segajo vse do Benečije, Furlanije in vse do najvišjih vrhov. S soncem obsijana pokrajina je pokrita z vinogradi, sadovnjaki in oljkami. Brda so čudovita v vseh letnih časih, ta kraj ima prav posebno energijo, tam se čas ustavi. Izgubite se v eni izmed strnjenih vasi, med vinogradi ali pa obiščite eno izmed vinskih kleti in spoznajte trdo delo domačinov.

Besnenje požara na jugu Francije, gori tudi na Portugalskem in v Izraelu

17. 08. 2021 08.03

Na jugu Francije so zaradi gozdnega požara, ki divja v departmaju Var, preventivno evakuirali več tisoč ljudi, vključno s turisti v več kampih. S požarom, ki je izbruhnil v ponedeljek zvečer, se bojuje približno 750 gasilcev. Gori pa tudi na Portugalskem. Med gašenjem gozdnih požarov so se poškodovali trije gasilci, evakuirati pa so morali okoli 60 ljudi. V Izraelu se medtem borijo z enim največjih požarov v zgodovini države.

Suša prizadela skoraj vse poljščine in travinje, ključno je namakanje

08. 07. 2021 16.01

Pomanjkanje padavin in visoke temperature že močno vplivajo na kmetijske rastline. Zaradi suše so prizadete skoraj vse poljščine in travinje, ugotavljajo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer škodo zaradi suše okvirno ocenjujejo na 20 do 50 odstotkov. V teh razmerah je ključno namakanje, koristjo tudi drugi tehnološki ukrepi.

Tipske kmetije Srbije - od salaša do vajata – spoznajte drugo stran Srbije

16. 06. 2021 00.15

Naši vzhodni sosedje so odlični gostitelji, ki so nas že velikokrat gostili in priredili vrhunsko zabavo, ki se je spominjamo vse življenje. Ne glede na to, ali ste se s prijatelji odpravili v Beograd, na EXIT v Novi Sad ali smučati na priljubljeni Kop, vas Srbija zagotovo ni pustila ravnodušne!

Podgoršek: Pozeba naj bi povzročila do 50 milijonov evrov škode

12. 04. 2021 13.00

Minister za kmetijstvo Jože Podgoršek, ki si na terenu po nedavni pozebi ogleduje škodo v sadjarstvu in vinogradništvu, je ob obisku v Trebnjem ocenil, da naj bi pozeba povzročila za 40 do 50 milijonov evrov škode. Primerljiva naj bi bila s škodo po pozebi v letih 2016 in 2017, ki je dosegla približno 45 milijonov evrov. Nastalo škodo na sadnem drevju zaradi posebe v Vipavski dolini si je ogledal državni sekretar Anton Harej. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in Slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Sveže gobe in kostanj prodajajo na spletu, lastniki gozdov se čutijo oškodovane

03. 11. 2020 10.10

V teh jesenskih dneh hrana v naravi dobesedno leži na tleh. Ljudje iz gozda odnašajo polne košare kostanja in gob. V oddaji Preverjeno je beseda tekla o rekreativnem nabiranju, ki je že od nekdaj priljubljen hobi po vsej državi. Nič drugače ni v času koronavirusa.

Ljubljanski mestni sadovnjaki zaradi vandalizma ne rastejo po načrtih

03. 08. 2020 11.23

Ljubljanska mestna občina si prizadeva, da bi javni mestni prostor obogatila s sadovnjaki. Ti so zdaj na sedmih lokacijah, skupaj jih je okrog 600. Zaradi vandalizma pa v zadnjih letih ne uspevajo tako, kot so na občini pričakovali.

Dele Slovenije je zajelo močnejše sneženje, zaradi vetra nastajajo zameti

25. 03. 2020 07.07

V večjem delu Slovenije smo se zbudili v belo jutro. Snega je sicer marsikje le za vzorec, precej bolj zimske pa so razmere v višje ležečih krajih Dolenjske, Kočevske, Bele krajine in Koroške, kjer tla že prekriva od 10- do 25-centimetrska snežna odeja. Zaradi nizkih temperatur je sneg suh, kar pomeni, da ga okrepljen severni veter zlahka prenaša v zamete. Vozne razmere so zato na teh območjih zelo otežene.

Tik pred trgatvijo v Vipavski dolini toča uničevala grozdje

03. 09. 2019 16.21

Ponedeljkovo neurje je zajelo del Vipavske doline, kjer je toča poleg ostalega prizadela tudi 300 hektarov vinogradov. Poškodovani so glede na lego, in sicer med 20 in celo do 90 odstotkov. Prizadeti so tudi sadovnjaki in vrtnine.

Poljščine na Ptujskem popolnoma uničene, škoda je ogromna

08. 07. 2019 08.00

Po nedeljskem neurju z močnim vetrom in dežjem na območju Ptuja in Spodnjega Podravja odpravljajo posledice. Škodo si je ogledala tudi kmetijska ministrica Pivčeva. Ptujski kmetijski zavod ocenjuje, da so največjo škodo utrpele poljščine, vrtnine in trajni nasadi. V največji intervenciji zadnjih petih let je sodelovalo več kot 220 gasilcev, ki so posredovali na več kot 200 lokacijah.

Tradicionalne jedi Štajerske: od ajdovih krapov do čurk

15. 05. 2019 10.49

Čas beži in že smo v 7. tednu našega kulinaričnega sprehoda po Sloveniji, v sklopu katerega se vračamo na Štajersko, od koder prihajata Nik Šloser in Jan Fijavž, ki smo ju spoznali v 3. oddaji Mali šef Slovenije. Kot smo že omenili, je Štajerska znana šo številnih tradicionalnih jedeh, v katerih prevladujejo svinjina, močnate jedi, krompir in fižol, smetana in jajca. Nekaj smo vam jih že predstavili, a ker gre za veliko in razgibano pokrajino, smo ostale pod drobnogled vzeli v drugem delu sprehoda po Štajerski.

Okusi slovenske Istre navdušujejo

17. 04. 2019 07.00

Slovenska Istra ni znana le po prijaznem podnebju, radodarni zemlji in gostoljubju domačinov. Slikovita pokrajina, ki že na prvi pogled očara z istrskimi vasicami, oljčnimi nasadi, sadovnjaki in vinogradi, je pravi raj tudi za ljubitelje dobre hrane. Ni naključje, da kulinarični sprehod ta teden nadaljujemo ravno na tem koncu. Iz Pirana, obmorskega mesteca, ki ga prežema brezčasna romantika, namreč prihajata simpatična Maša Odar Kristan in Martin Peter Škraba, ki smo ju lahko spoznali v prvi oddaji zabavnega kuharskega šova Mali šef Slovenije.

Ta občina je obdana z vinogradi in sadovnjaki

24. 08. 2018 16.54

Občina Cerkvenjak leži v osrčju Slovenskih goric, na gričevnatem svetu med rekama Pesnico in Ščavnico. Obdana je z vinogradi, sadovnjaki, zato ne čudi, da sta v desnem delu občinskega grba jabolko in grozd na zeleni podlagi, ki predstavljata najznačilnejša pridelka teh krajev. Naselje Cerkvenjak, središče občine, je dobilo ime po cerkvi, ki je tam stala že ob koncu 13. stoletja.

Tomaž Bizjak

28. 06. 2018 15.22

Tomaž Bizjak je star 24 let in prihaja iz čudovitega konca Slovenije, Goriških Brd. Za njim je obdobje iskanja samega sebe in prebolevanja neuspele partnerske zveze. "Zdaj pa si spet želim preproste, prijetne in sproščene punce, s katero bi ustvarila pristen odnos," pove simpatični Primorec.

Igra oblakov in sonca tudi v začetku novega tedna: nestanovitno vreme nagaja kmetom

20. 05. 2018 10.34

Le še 12 dni nas loči do začetka meteorološkega poletja in marsikdo si želi suhega in stabilnega vremena. Predvsem kmetje, ki bi radi posušili prvo košnjo, z negotovostjo pogledujejo v nebo. Večina nasadov je tudi brez protitočne zaščite in namakanja. Žal bo vreme tudi v prihodnjem tednu pomladno razigrano in spremenljivo.

Najprej pozeba in toča, zdaj udarila še suša. Ponekod pridelek popolnoma uničen

31. 07. 2017 08.59

Zaradi pomanjkanja padavin je zaloga vode pred poletjem v večjem delu države manjša kot običajno. Pridelki rastlin so zmanjšani od 30 do 60 odstotkov, ponekod pa celo popolnoma uničeni. Poleg pozebe in toče pridelek tako klesti še suša.

FOTO in VIDEO: Slovenijo zajela neurja, toča je pobelila Slovensko Bistrico, veter je lomil drevesa in odkrival strehe

07. 07. 2017 10.39

Močne nevihte so v popoldanskem času zajele Slovenijo. Neurje je povzročalo nevšečnosti na Štajerskem in Gorenjskem. Ponekod so narasli vodotoki, padala je toča. Škoda je nastala tudi zaradi vetra, ki je lomil drevesa, podiral električne napeljave in odkrival strehe.