Mali šef Slovenije

Tradicionalne jedi Štajerske: od ajdovih krapov do čurk

Ljubljana, 15. 05. 2019 10.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Čas beži in že smo v 7. tednu našega kulinaričnega sprehoda po Sloveniji, v sklopu katerega se vračamo na Štajersko, od koder prihajata Nik Šloser in Jan Fijavž, ki smo ju spoznali v 3. oddaji Mali šef Slovenije. Kot smo že omenili, je Štajerska znana šo številnih tradicionalnih jedeh, v katerih prevladujejo svinjina, močnate jedi, krompir in fižol, smetana in jajca. Nekaj smo vam jih že predstavili, a ker gre za veliko in razgibano pokrajino, smo ostale pod drobnogled vzeli v drugem delu sprehoda po Štajerski.

Štajerska je med drugim znana po slikoviti pokrajini in rodovitni zemlji.
Štajerska je med drugim znana po slikoviti pokrajini in rodovitni zemlji. FOTO: Dreamstime
Ker je slovenska kulinarika izjemno razgibana in ima bogato tradicijo, ki jo na srečo vedno bolj cenimo, je nemogoče na kratko povzeti kopico tipičnih oziroma tradicionalnih jedi, ki naši deželi dajejo pomemben pečat. Nekaj smo jih sicer izpostavili že na začetku našega kulinaričnega sprehoda po Sloveniji, vsak naslednji teden pa smo nato podrobneje predstavili okuse posameznih pokrajin in regij. Začeli smo z delom Štajerske, se nato preselili v slovensko Istro, teden pozneje je bil na vrsti prvi del okusov osrednje Slovenije, ostale specialitete Primorske smo predstavili v 5. tednu, teden pozneje je bil posvečen jedem druge polovice osrednje Slovenije, tokrat pa, kot rečeno, sprehod nadaljujemo na Štajerskem. S tistega konca, natančneje s Slovenskih Konjic, namreč prihajata Nik Šloser in Jan Fijavž, ki v mestu v zgornji Dravinjski dolini obiskujeta Osnovno šolo Pod goro. Zdaj že veste, da naš kulinarični sprehod prilagajamo vrstnemu redu parov otrok, kot se pojavljajo v zabavnem kuharskem šovu Mali šef Slovenije.

Zabavni kuharski šov Mali šef Slovenije lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV in navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev, Mercator, podpornik kuharskih junakov in njihovih šol, pa bo s sredstvi podprl njihove želje. Zanje lahko glasujete TUKAJ!

Nika in Jana smo spoznali v tretji oddaji Mali šef Slovenija.
Nika in Jana smo spoznali v tretji oddaji Mali šef Slovenija. FOTO: POP TV

Za naziv Mali šef Slovenije in denarno podporo, ki jo bo prejela šola za izvedbo projekta, s katerim bodo na boljšem vsi učenci šole, ki jo obiskujeta tekmovalca, se v oddaji poteguje 16 otrok iz osmih šol z različnih koncev države. Nika in Jana smo spoznali v 3. oddaji, ostaneta pa nam še dva para, ki sta se prvič pomerila v 4. oddaji, to pa pomeni tudi, da nas čaka še dobršen del kulinaričnega sprehoda, v sklopu katerega dajemo poudarek na domačo hrano in izdelke lokalnih pridelovalcev ter predelovalcev. Tudi v oddaji v ospredje postavljajo lokalno, hkrati pa spodbujajo vključevanje otrok v kuhinjo, saj tudi pomoč pri gospodinjskih opravilih pozitivno vpliva na povezanost celotne družine.

Kulinarični sprehod nadaljujemo na Štajerskem

V prvem delu kulinaričnega sprehoda po Štajerski smo spoznali kulinarične posebnosti Zgornje Savinjske doline, Spodnje Savinjske in Šaleške doline, Pohorja in Maribora, tokrat pa bomo spoznavali okuse preostalih regij. Kot rečeno, v večini tipičnih štajerskih jedi prevladujejo svinjina, krompir, fižol, maslo, smetana in jajca. Zelenjave ni v velikih količinah, z izjemo kislega zelje in repe, brez katerih v teh koncih ne gre. Pogosto se na mizah znajdejo tudi različne kaše (prosene, ječmenove, ajdove), tako kot Prekmurci pa tudi Štajerci ne morejo brez bučnega olja, ki je ena temeljnih sestavin pri pripravi tradicionalnih dobrot. Pa poglejmo ...

PTUJSKO POLJE z bližnjo in daljno okolico ponuja številne izbrane specialitete. Gre za domovino kakovostne čebule ali lüka, iz katere pripravljajo veliko okusnih jedi. Nikakor pa ne smemo pozabiti na haloško gibanico, ki s svojim videzom oznanja skromnost tamkajšnjega življenja, saj jo sestavljajo komaj štiri tanke plasti vlečenega testa s skutno-smetanovim nadevom.

Na Kozjanskem je vredno poskusiti ajdove krape.
Na Kozjanskem je vredno poskusiti ajdove krape. FOTO: iStockphoto

KOZJANSKA REGIJA je posejana s številnimi vinogradi in sadovnjaki, zato ponuja širok izbor dobrega sadja, zlasti starih sort kozjanskih jabolk. Posebnost kozjanske kuhinje je prav gotovo zafrknjača oziroma pogača, katere ime je povezano z načinom priprave te sladice, nadevane s skuto. Kvašeno testo, ki ga premažejo s skuto, namreč ob robovih zavihajo ali po domače 'zafrknejo'. Na Kozjanskem si privoščite tudi okusne kozjanske krape iz ajdovega testa, ki so nadevani s proseno kašo in zabeljeni z ocvirki in smetano. Če vas ne bodo navdušili siri iz kozjega mleka, pa vam bo zagotovo teknila fižolova juha iz korenja, ki ji domačini pravijo kar 'korêjevec'. Nekaj posebnega je tudi kozjanska kruhova potica, v kateri se zrcalijo težke razmere tamkajšnjih kmetov v preteklosti.

V PRLEKIJI je razvita predvsem prašičereja, zato ne preseneča, da med njihove tradicionalne jedi spadajo čurke oziroma klobase, ki so napolnjene z ajdovo kašo, svinjskim mesom, pečeno svinjsko krvjo in začimbami. Med najbolj znane prigrizke iz tega dela Slovenije spadajo sireki.

Tudi v SLOVENSKIH GORICAH pripravljajo sireke, lahko pa si privoščite posebno pogačo iz kvašenega testa, ki sliši na ime kipjenica. Navdušila vas bo tudi gibanica, ki je pripravljena iz vlečenega testa, obe pa vsebujeta skuto in smetano. Smetana je v tem delu tudi sicer pogosta sestavina, predvsem pri pripravi mlečnih juh. Domačini pa se radi postavijo z izvrstno smetanovo solato iz svežih kumaric. Simpatična posebnost je slivova juha, zelo nenavadni so 'ožejeni žganki', ki jih skuhajo iz mešanice krompirja in pšenične moke, jih nastrgajo v skledo in zabelijo z ocvirki.

Sireki prihajajo iz Prlekije.
Sireki prihajajo iz Prlekije. FOTO: iStockphoto

Če povzamemo, se vam bo na Štajerskem dobro godilo, tudi zato, ker niso znani le po odlični hrani, pač pa tudi po vrhunskih vinih, dobri volji in gostoljubnosti. Kar zadeva kulinariko, je pomembno tudi, da je v tistih koncih ogromno lokalnih pridelovalcev in predelovalcev, pa tudi sicer veliko domačinov z veseljem prideluje domačo zelenjavo in druge dobrote, saj je ni čez dobro domačo hrano s poudarkom na svežih sestavinah.

Tudi v Mercatorju cenijo domače

Domače izdelke cenijo tudi v Mercatorju, zato sodelujejo s široko družino partnerjev, ki jo gradi več kot 100 lokalnih kmetovalcev in pridelovalcev ter 20 kmetijskih zadrug. V več kot 260 Mercatorjevih prodajalnah po vsej Sloveniji boste na posebnih stojnicah in policah, označenih z rdečim srčkom in nazivom Radi imamo domače, našli pestro paleto pristnih domačih izdelkov; teh je zdaj že več kot 1.000 vrst.

Ker je v šovu prepoznal sporočilnost, ki sovpada z njihovimi projekti in ponudbo za aktivne družine z mlajšimi otroki, je Mercator poleg naštetega tudi podpornik kuharskih junakov in njihovih šol v oddaji Mali šef Slovenije. Spodbujanje otrok, naj osvajajo nove spretnosti in se osamosvajajo pri ključnih dnevnih opravilih, kot je kuhanje, je tudi temelj skupnih prizadevanj za bolj lokalno, uravnoteženo in raznoliko prehrano. Male šefe bo Mercator prijateljsko podprl s sestavinami izbranih dobaviteljev in bogatim denarnim skladom za šole, ki so prispevale zmagovalne ekipe.

Kako spretno mali junaki v oddaji vihtijo kuhalnice, lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV. Kot že veste, se potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo Mercatorja za svojo šolo. Zanje lahko glasujete TUKAJ!

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.