razvojne spodbude

Zadnji žebelj v krsti: 'Slovenija, nisi več konkurenčna'
11. 10. 2024 06.00
Slovenija ni več konkurenčna, svari Blaž Brodnjak. Zanimiva postaja sosednja Hrvaška, ki privablja podjetja ter razvojni in vodstveni kader. Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga popust pri dohodnini, ki bi znašal 4000 evrov na leto. Je to dovolj? Je ukrep diskriminatoren do slovenskih delavcev, ki ostanejo doma?

'Nesistemski, necelovit, nedomišljen': nekateri bi dobili 3700 evrov več
31. 08. 2024 20.29
Nesistemski, necelovit, nedomišljen - s temi besedami v gospodarstvu opisujejo prvi paket davčnih sprememb, ki ga je vlada vendarle potrdila. Na ostre kritike iz gospodarstva odgovarja, da so identificirali ključne razvojne izzive davčnega sistema in da njihovi ukrepi spodbujajo razvoj ter krepijo gospodarstvo.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'
29. 08. 2024 06.00
Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Razglasili obrtnika leta ter okrcali državo zaradi obremenjevanja gospodarstva
30. 11. 2023 21.10
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je za obrtnika leta 2023 razglasila Antona Cigana in Petra Tibauta iz podjetja Kit Žižki, podjetnik leta pa je postal Robert Medle iz podjetja Roletarstvo Medle. Priznanji, ki so ju podelili na slovesnosti na Brdu pri Kranju, vsako leto podelijo obrtniku in podjetniku, ki predstavljata vzor odličnosti. Ob tem so si zaželeli, da bi bil glas gospodarstva na vladi bolje slišan, podelili pa so tudi mojstrske diplome. Letos je prvič diplomo prejel tudi mojster za suhomontažno gradnjo, največ novih mojstrov pa je bilo med strojnimi inštalaterji.

Delovno gradivo zakona o obnovi in razvoju pripravljeno za pregled
10. 10. 2023 16.08
Delovno gradivo zakona o obnovi in razvoju je pripravljeno za pregled, kmalu naj bi se z njim seznanila vlada, je na seji sveta koroške regije in regijskega razvojnega sveta v Dravogradu povedal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Koroški župani so vnovič izpostavili vprašanje intervencijskih stroškov in mulja.

DZ vnovič potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov
09. 06. 2023 17.16
DZ je vnovič potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024, na katero je državni svet izglasoval veto. Zanjo je glasovalo 51 poslancev koalicije in narodnosti, proti je bilo 28 poslancev SDS in NSi.

DZ o noveli o izvrševanju proračunov in gradnji kanala C0
09. 06. 2023 07.12
DZ je pred ponovnim odločanjem o noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 opravil še eno razpravo o rešitvah, ki jih je maja že potrdil, a je državni svet nanje sprejel veto. Argumenti podpornikov in nasprotnikov ostajajo enaki. Za vnovično potrditev novela v današnjem glasovanju potrebuje 46 glasov podpore. DZ ima na zahtevo poslanske skupine SDS na dnevnem redu tudi priporočila vladi o gradnji povezovalnega kanala C0.

Visoki davki, višja kakovost življenja?
15. 05. 2023 06.00
Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub
01. 03. 2023 17.12
Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu
13. 01. 2023 09.35
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00
V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Kapital je plaha ptica
07. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?
18. 04. 2022 07.00
O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

Damijan se vrača na politično sceno z Demokratično alternativo
11. 02. 2022 16.42
Demokratična alternativa, skupina, ki se je zbrala okoli ekonomista Jožeta P. Damijana, je objavila svoj program. Kot so zapisali, se želijo pri uresničevanju razvojnih rešitev povezati s sorodnimi progresivnimi silami na politični sceni. Damijan se je sicer v zadnjih dneh tudi že sestal s predstavniki SD, Levice in Robertom Golobom.

Počivalšek v Ormožu: Zaposlene, ki se bojijo za svoje službe, želim pomiriti
12. 03. 2021 11.16
Po napovedanem zaprtju podjetja Safilo v Ormožu so iz Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije sporočili, da se bodo nemudoma vključili v pogovore z vodstvom in italijanskimi lastniki. Napovedali so, da jih bodo pozvali k premisleku o opustitvi zapiranja podjetja, saj 557 osebam grozi izguba službe. Direktor ptujske območne službe zavoda za zaposlovanje Tomaž Žirovnik je dejal, da so nekatera lokalna podjetja že izrazila interes za zaposlitev delavcev in delavk Safila. Minister za gospodarstvo medtem obljublja pomoč: "Naše javne finance so stabilne in vlada ima na voljo dovolj sredstev za nadaljevanje ukrepov, ki ščitijo delovna mesta."

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?
03. 03. 2021 06.00
Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

MGRT pripravil program pomoči gospodarstvu za leto 2021
10. 01. 2021 12.32
Z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo so sporočili, da so pripravili zajeten program razvojnih spodbud za leto 2021 v višini skoraj 660 milijonov evrov. Podjetjem bodo na voljo tako nepovratna kot povratna sredstva. Kot pravijo na ministrstvu, bodo s tem prispevali h gospodarskemu okrevanju po zaključku epidemije.

O neoliberalizmu
28. 09. 2019 07.01
Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

Na Koroškem razočarani nad Lekovo odločitvijo o ustavitvi naložbe
02. 09. 2019 15.43
Lek je ustavil naložbo v širitev proizvodnje na Prevaljah. Za naložbo so sicer prejeli tudi državno spodbudbo, a jo bodo vrnili z obrestmi. Proizvodnja v novi tovarni bi sicer morala steči v drugi polovici leta 2020, zaposlitev pa bi dobilo najmanj 140 dodatnih ljudi. "Danes je žalosten dan – ne le za Prevalje, temveč za celo Mežiško dolino in Koroško," pa se je na novico odzval župan.

Minister Zajc kmetom odgovarja: Ne bom odstopil
10. 08. 2019 07.36
Nekaj sto kmetov je na protestnem shodu v Velikih Laščah vlado in druge pristojne opozorilo, da jih je zaradi vse pogostejših napadov zveri na rejne živali "že zdavnaj minilo potrpljenje". Do uresničitve njihovih zahtev, med njimi je tudi takojšen odstop okoljskega ministra Zajca, so napovedali stopnjevanje pritiska z novimi protesti. Minister odgovarja, da je poziv k odstopu neutemeljen in ga v celoti zavrača.

Prodajanje 'programov za tvorbo sinaps' je postalo pravi posel
15. 04. 2019 09.21
Okoliščine, v katerih se rodi dojenček, lahko vplivajo tudi na razvoj njegovih možganov in posledično zaznamujejo njegovo celotno prihodnost. Koliko na to vplivajo starši, koliko genetika in koliko morda življenje v pomanjkanju ter revščini?

Juri Kordiša 'poučil' o Chavezu in Venezueli. Janša: Zaustavimo norosti
03. 09. 2018 15.34
Zaskrbljenost zaradi nekaterih navedb vidnih članov Levice o gospodarstvu in gospodarstvenikih ne pojenja. V Klubu slovenskih podjetnikov pozivajo k obsodbi hujskaškega tona in širjenja neresnic, oglasil se je prvak SDS s pozivom "zaustavimo norost", Franco Juri pa poslanca Miho Kordiša poziva, naj se ne sklicuje na Venezuelo, "najslabši primer levega populizma".

Bo Slovenija do leta 2030 'zelena država' v vseh pogledih?
28. 05. 2018 06.00
V Sloveniji po letu 2030 ne bo več dovoljena prva registracija avtomobilov z notranjim izgorevanjem na bencin ali dizel, obstaja pa še vrsta drugih ukrepov za zmanjšanje onesnaževanja okolja. Preverite, kakšne rešitve (če sploh) za znižanje toplogrednih plinov imajo stranke.

Cerar bo preveril zaupanje med člani stranke
15. 02. 2018 07.40
Miru Cerarju junija poteče mandat predsednika SMC in čeprav bi lahko stranko začasno vodil kot v.d., se je odločil preveriti zaupanje med člani. Kongres stranke bo 10. marca. Na kongresu bodo razpravljali tudi o programu dela stranke v prihodnjem mandatu.

Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo gradbeno dovoljenje za lakirnico družbe Magne Steyr v občini Hoče-Slivnica
05. 10. 2017 15.50
Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo gradbeno dovoljenje za lakirnico družbe Magne Steyr v občini Hoče-Slivnica. Magna je torej zeleno luč dobila dobro leto po tem, ko se je začelo resno govoriti o prihodu družbe v Slovenijo.

Če bodo pritožbe, Magna odhaja. GZS: Sprejmite okoljski monitoring in ne ogrožajte investicije
24. 08. 2017 11.59
Potem ko se napovedujejo pritožbe na okoljevarstveno dovoljenje za Magno, so v družbi še pripravljeni na dodatno pojasnjevanje projekta. GZS pa poziva morebitne pritožnike, naj sprejmejo ponudbo Magne Steyr o okoljskem monitoringu in naj ne ogrožajo investicije.

Startupom ponujajo sedem milijonov evrov
14. 03. 2017 13.22
Slovenski podjetniški sklad je v zadnjih 10 letih v inovativne startupe investiral skupaj 45 milijonov evrov v obliki zagonskih pobud P2, SK75 in SK200 ter tveganega kapitala, v sodelovanju z zasebnimi skladi tveganega kapitala. V tem času je bilo v ta podjetja investiranih še 30 milijonov evrov zasebnega kapitala.

Vladna pomoč obubožanemu Mariboru
10. 10. 2013 12.21
Vlada je potrdila ukrep nujne pomoči Mariboru in okolici ter za reševanje alarmantnih razmer brezposelnosti in slabe gospodarske situacije namenila dodatnih 32 milijonov evrov, medtem ko je cel paket spodbud vreden 66,2 milijona evrov.

FOTO: Protestniki zahtevali, da morajo vodni viri ostati skupna last
13. 04. 2013 13.27
Okoli 80 protestnikov je v Bohinju na protestnem shodu zahtevalo, da mora Triglavski narodni park spodbujati trajnostni razvoj in da morajo vodni viri ostati skupna last. V Bohinj se je iz Ljubljane pripeljalo okrog 30 protestnikov, pridružilo pa se jim je še okrog 50 domačinov.

Janša: Odgovornost in dolžnost, da nadaljujemo izvajanje sprejetih reform
11. 02. 2013 10.46
V letu dni je vladi s trdim delom uspelo postaviti temelje za uspešno soočenje Slovenije s posledicami krize, je ob prvi obletnici delovanja vlade zapisal Janša. Pravi, da "je pot iz krize tlakovana in samo še politične blokade ogrožajo našo prihodnost".