Nekdanji politik LDS in poslanec Zaresa je zapis, ki ga je poimenoval "prijateljski in tovariški nasvet (zlasti poslancu Kordišu)", objavil na Facebooku. Po njegovem je Venezuela "najslabši primer "levega" populizma z vojaškim zaledjem v Latinski Ameriki".
Kot je znano, je Kordiš zapis, ki ga je pospremil s ključnikom #Nationalize!, opremil z memom Huga Chaveza, nekdanjega voditelja Venezuele, ki se danes utaplja v revščini, prebivalci pa pred lakoto in pomanjkanjem zdravil množično bežijo v sosednje države, zaradi česar UNCHR ocenjuje, da tam gledamo "največji eksodus, kar jih je Latinska Amerika kdaj videla", primerljiv z migrantsko krizo, ki ji je bila Evropa priča leta 2015.
"Če je Chavezu še uspelo nekako kljubovati revščini dela venezualskega prebivalstva, s pravičnejšo distribucijo bogastva iz izvoza nacionalizirane nafte, se je nekompetentnemu, nevednemu in demagoškemu Maduru (po izobrazbi vozniku avtobusov, nekakšni Chavezovi karikaturi) tudi to ponesrečilo, po tistem, ko so cene nafte na svetovnem trgu padle.
Res je, da so krizi in kaosu botrovale tudi vse možne načrtne blokade ter agresiven, tudi nasilen nastop desne opozicije, ki jo znatno podpirajo ZDA, a največja odgovornost za nevzdržne razmere v državi je na plečih venezuelske "bolivarjanske" vlade, ki ni znala ali hotela pravočasno prestrukturirati deželo in investirati naftni denar v razvojne programe, infrastrukture, moderno kmetijstvo in sodobno ter trajnostno naravnano industrijo.
Tako se je uveljavila najbolj pogubna različica "socializma", kjer je sedaj možna le distribucija revščine.
V ozadju pa so interesi vojnih klanov,ki so prišli na oblast že s Chavezovo zmago. Veliko je korupcije in nesmotrne uporabe javnega denarja za militarizacijo družbe in krepitev obrambnega sistema.Vse to z levico nima nič skupnega ...," je v zapisu opozoril Juri, ki sicer še piše, "da ne bo nesporazumov, Levico podpiram in prav zaradi tega si dovolim jim svetovati, naj se raje opirajo, na primer, na Gramscija, kot pa na Chaveza ..."
Kordiš je sicer zapis pokomentiral z besedami: "Chavezov projekt se zlahka bere skozi Gramscija, malodane pravoverno."
Prav tako se Kordiš vztraja pri svojem in se ne strinja z Jurijevo trditvijo, da Chavez "ni vlagal v razvoj in raznolikost gospodarstva".
"Se je zelo trudil, delno uspel," je prepričan Kordiš. "A zgolj v nastavku. Problem je v vprašanju, kdo naj bo zmagovalec industrializacije. Proces se lahko izpelje skozi spodbude zasebnemu kapitalu, a je politično zainteresiran zgolj, da te obesi. Lahko gre "klasično" top down skozi državo, t.j. državo, prestreljeno z boliburžoazijo in birokrati, ki bi si le okrepili kontrarevolucionarno pozicijo. Če hočeš, da diverzifikacija gospodarstva pripelje do željenih učinkov, mora to biti že socializirano gospodarstvo. Ki pa potrebuje celo upravno-politično, skupnostno infrastrukturo ..."
"Podjetnost je vrlina, ki pomeni umno in etično gospodarjenje"
Še vedno pa se vrstijo tudi odzivi iz gospodarstva, pa čeprav koalicija s šefom Marjanom Šarcem na čelu opozarja, da je panika preuranjena, da vlada z delom pravzaprav še niti ni začela.
A podjetniki pravijo, da so "informacije o predvidenih davčnih in drugih novih obremenitvah podjetij v koalicijski pogodbi zapisane v dovolj jasnih obrisih". Kar je prineslo za gospodarstvo nezaželen strah pred negotovostjo, ta pa "je rezultirala v njihovem samozaščitnem ravnanju, saj so odgovorni za številna delovna mesta, družine, razvoj in s tem dobrobit družbe in države."
V Klubu slovenskih podjetnikov pravijo, da z veliko zaskrbljenostjo spremljajo odkrite napade nekaterih najvidnejših članov stranke Levica na slovenske podjetnike, ki so se zakonito in odgovorno odzvali na napovedane davčne spremembe, omenjene v koalicijski pogodbi: "Hujskaški ton, širitev neresnic, nespodobna politična kultura, populizem, tendencioznost, predvsem pa nedopusten sovražni govor do podjetnikov, ki ga je potrebno obsoditi, in odkrito pozivanje k vzpostavitvi nekega drugega družbeno-ekonomskega sistema, in to z vsemi sredstvi na nedemokratičen način, so nas šokirali."
Od politike zato pričakujejo, da se nemudoma opredeli do "ekscesnih stališč in pozivov Levice glede povsem zakonitega ravnanja naših članov".
Ponovili pa so tudi svoje skrbi do delov koalicijske pogodbe:"Obdavčitev dohodkov iz kapitala je ena od osnovnih gospodarskih kategorij, na osnovi katere se ocenjuje konkurenčnost podjetniškega okolja. S podanim predlogom v koalicijski pogodbi bo Slovenija, po privlačnosti za podjetnike, krepko zdrsnila proti repu lestvice držav."
Kot opozarjajo, se bodo ob nevzpodbudnem gospodarskem okolju pri nas delovna mesta odpirala v drugih državah: "Te dni iz sosednjih držav že prihajajo povabila našim podjetnikom. Sprašujemo se, ali se pisci koalicijske pogodbe sploh zavedajo posledic, saj s takimi izhodišči nižajo tudi vrednost naših podjetij, ker postaja Slovenija investicijsko nezanimiva."
"Podjetnost je vrlina, ki pomeni umno in etično gospodarjenje," so še zapisali in poudarili, da odklanjajo vsakršen ekstremizem, pripravljeni pa so na dialog in pogovor o rešitvah.
"Zaustavimo norosti"
Na koalicijsko pogodbo pa se je odzval tudi predsednik SDS Janez Janša, sicer zmagovalec zadnjih volitev, ki pa mu ni uspelo sestaviti vlade, potem ko se je večina strank, ki so se uvrstile v parlament, zbrala okoli LMŠ in njenega šefa Marjana Šarca.
Janša je ocenil, da "koalicijska pogodba ni slučaj, niti ni rezultat izsiljevanja ene stranke. Je odraz stanja v šestih strankah vladne koalicije, ki so jo dogovorile."
Po njegovem ta koalicijska pogodba po vsebini "napoveduje drugi polčas zapravljanja razvojnih priložnosti, omejevanja svobode državljanov ter izgubljanja mednarodnega ugleda države. Ukrepi so daleč od razvojne naravnanosti in ravnotežja. O tem najbolje priča izjava predsednice Svobodnega sindikata, da koalicijsko pogodbo bere kot svoj program".
Janša je opozoril, da je "v vsaki normalni razviti družbi zahodne civilizacije podjetnost vrlina, ki se privzgaja in se jo nagrajuje. Vsi režimi, ki so skušali bolj prizadevnega in bolj podjetnega posameznika vkalupiti v povprečje, ga zatreti z nerazumnimi davki in drugimi ovirami ali ga pregnati, so ali propadli ali pa so na hitri poti tja, o čemer na primer danes priča žalostna usoda prebivalcev Venezuele".
Na žalost pa - tako Janša - v koalicijski pogodbi grožnje z nerazumnimi davki še zdaleč niso edini ukrep, naperjen proti gospodarstvu in skregan z zdravo pametjo:" Napoveduje se tudi brezglava rast administracije, različnih privilegijev, krepitev centralizma, povečevanje birokratskih ovir in kaosa v zdravstvu ter še večja togost trga dela."
KOMENTARJI (866)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.