Dejstva

Zadnji žebelj v krsti: 'Slovenija, nisi več konkurenčna'

Ljubljana, 11. 10. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
599

Slovenija ni več konkurenčna, svari Blaž Brodnjak. Zanimiva postaja sosednja Hrvaška, ki privablja podjetja ter razvojni in vodstveni kader. Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga popust pri dohodnini, ki bi znašal 4000 evrov na leto. Je to dovolj? Je ukrep diskriminatoren do slovenskih delavcev, ki ostanejo doma?

Nekatera največja mednarodna podjetja s področja informacijske tehnologije razmišljajo o selitvi na Hrvaško ali pa že zapirajo pisarne v Sloveniji in sedež selijo na Hrvaško, pripoveduje predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak. "To je zame zadnji žebelj v krsti sporočila; Slovenija, nisi več konkurenčna." Elan med mednarodnimi korporacijami upada. "So mi že predstavili nov kontakt, ki je pa dama iz Hrvaške." 

Hrvaška pa hitro raste; uvedli so dodatne spodbude za digitalne nomade, razbremenjujejo plače, postajajo zanimivi za razvojni in vodstveni kader. Brodnjak je zato neposreden, da bi imel tam precej višjo plačo. "V Zagrebu bi to bilo okoli 60 odstotkov, v Čakovcu, kjer je t. i. prirez, celo nič odstotkov, bi bila pa 71-odstotna razlika." V Avstriji pa skoraj 40-odstotna. "Smo povsem nekonkurenčni s Hrvaško in Avstrijo, da ne omenjam Srbije, kjer so te razlike še bistveno višje." 

Več proizvajati za višje plače?

Vsi si želimo, verjame Brodnjak, da ne bi konkurirali z nizkimi cenami, ker to pomeni nizke plače. Če želimo dosegati višje plače, pa moramo proizvajati storitve, rešitve, izdelke višje kakovostne ravni, ki tekmujejo potem z znamkami, narejenimi v Nemčiji, Avstriji in Švici. "Da dosežemo isto ceno kot oni, moramo imeti še višjo kakovost in to lahko dosežemo samo z razvojnimi kadri, ki so to kakovost sposobni pripeljati v prvi plan." Slovenija potrebuje mednarodno konkurenčne razvojne kadre, izpostavlja Brodnjak, s katerimi bomo dvignili kakovost izdelkov in posledično tudi naše plače. 

300 evrov na mesec, 4000 na leto

Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga za tiste, ki imajo dvakrat višjo plačo od povprečne, zmanjšano dohodnino za sedem odstotkov plače. Tako bi denimo razvojnik dobil 333 evrov več na mesec, na leto skoraj štiri tisoč. Bi pa to lahko koristili le mlajši od 40 let, ki v zadnjih dveh letih niso živeli v Sloveniji.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Bi ga privabili?

Dr. Timotej Homar je bil v tujini devet let, najprej na Nizozemskem na doktoratu na univerzi v Amsterdamu, nato je delal v Nemčiji na Evropski centralni banki. Zdaj v Deloittu kot višji menedžer svetuje bankam. Preden se je odločil za vrnitev v Slovenijo, je upošteval zanimivost dela, ekipo sodelavcev in plačilo, na kar vplivajo davki in prispevki. Izračunal si je, kaj lahko pričakuje. "Stopnje obdavčitve so v Nemčiji nekoliko nižje, sploh pri višjih stopnjah dohodka, ampak sem imel v Sloveniji boljše možnosti napredovanja." A pomembno je, da ohranja stik s tujino. 

Bi ga privabili s sedemodstotnim popustom pri dohodnini? "Bi me privabilo, ne bi pa se vrnil samo zaradi tega, ker so se davki spremenili." Sicer pričakuje, da se jih bo vrnilo več. "Delodajalec jim bo lahko dal ponudbo, ki bo zanimiva za več kandidatov." 

Izpostavlja Nizozemsko, kjer poznajo t. i. pravilo 30 odstotkov, kjer je dohodnina nižja za strokovnjake iz tujine, za katere njihov delodajalec davčnemu uradu utemelji, da je na Nizozemskem pomanjkanje teh strokovnjakov in imajo lahko potem ugodnejšo, nižjo dohodnino. 

Napačen signal slovenskim delavcem

Vladni predlog je diskriminatoren do slovenskih delavcev, ocenjuje predsednik Združenja delodajalcev Marjan Trobiš. "Do vseh delavcev, ki so vplačevali v naš sistem, da zdaj nekdo, ki pride iz tujine, dobi 200 ali 300 evrov več." Meni, da moramo ljudi vabiti k nam z boljšim življenjem, dobro zdravstveno oskrbo za družine in z dobro socialno podporo, v kolikor se zgodi, da izgubiš službo. "To so elementi, ki bodo ključni v prihodnosti."

Po mnenju ekonomista dr. Jožeta P. Damijana uvajamo neenakost davčnega statusa za različne slovenske subjekte. Pa tudi, da je obljubljen odpustek relativno nizek, zaradi tega ne bomo privabili bistveno več Slovencev. "Slovenija ima problem, da ne more dobiti vrhunskih športnikov, recimo v košarki ali nogometu, ker jim poberejo več kot polovico dohodka."

V Kidričevem izdelki z dodano vrednostjo

V podjetju Boxmark izdelujejo sedežne prevleke za letalsko in avtomobilsko industrijo, v Kidričevem od leta 2011 deluje razvojni center, zaposlenih imajo 350 ljudi. Vsak, ki leti z Emirati, sedi na njihovih sedežih. Prisotni so na hrvaškem, bosanskem, mehiškem, argentinskem in avstrijskem trgu, kjer je sedež centrale. Skupno je zaposlenih 4000 ljudi. 

V Sloveniji nimajo več serijske proizvodnje, osredotočajo se na razvoj in izdelke z večjo dodano vrednostjo. "Proizvodnjo za visoko kakovostne izdelke, ki jih imamo v letalski industriji, pa jih najdemo tudi v nišnih produktih, kot sta Ferrari in Lamborghini." To bo tudi fokus v prihodnje. "Ne želimo biti več največji, želimo biti najboljši," pojasnjuje direktor Boxmark Leather Marjan Trobiš.

Kako se razlikuje obremenitev plač? Imamo drugačno raven plač, če gledamo Hrvaško in Bosno. "Nemčija ima visoke obremenitve plač in ima olajšave; bodisi da nekdo kupi hišo in obresti temu primerno prikaže kot davčno olajšavo ali večje otroške dodatke, ki jih nudi Avstrija." 

Standard socialne države kot vzor – je tudi vzdržen?

Brodnjak opozarja, treba se je zavedati, da je standard socialne države, kot ga imamo, lahko vzor v globalnem kontekstu. "O brezplačnem šolstvu do diplome lahko drugod samo sanjajo. Vendar pri obstoječi gospodarski sliki to stanje ni vzdržno. Da bomo lahko ohranjali socialni standard, bomo morali narediti 'reset', pomagati pomoči potrebnim in ohranjati konkurenčnost, da se bodo tu plačevali davki."

Razbremenitev plač

Trobiš in Brodnjak se strinjata, da moramo razbremeniti plače. "Treba je uvesti določene nove obdavčitve. Zakaj se to ne zgodi? To je vprašanje za tiste, ki so vsakokrat odgovorni. Treba je obremeniti določene žepe premoženja," izpostavlja Brodnjak.

10.000 informatikov

Brodnjaka skrbi, ker srednje velika slovenska podjetja investirajo bistveno manj, povpraševanje po posojilih je bistveno zmanjšano, obseg skupnih posojil v gospodarstvu stagnira, "kar je skrajno strašljivo za čas, ko upamo priti do prekinitve vojnega konflikta v Ukrajini, ko računamo na odboj evropskega gospodarstva". "Takrat bo treba biti konkurenčen na polici. Eden ključnih vidikov konkurenčnosti pa je seveda, da te rešitve in izdelke v Sloveniji ustvarjajo mednarodno konkurenčni talenti."

NLB je v Beogradu ustanovil podjetje NLB Digit; to je kapaciteta za razvoj skupine. "V njem je zaposlenih 100 inženirjev, ki imajo visoke neto plače. Če želiš te visoke neto plače plačati v Sloveniji, je strošek 2,5-krat višji. Tam šolski sistem proizvaja veliko število informatikov, pri nas naj bi bilo 250 vpisnih mest, tam jih je več kot 10.000."

Hrvaška ima precej velik problem bega možganov

Hrvaška ima precej velik problem bega možganov, še precej hujšega kot Slovenija. Po mnenju predavatelja Dejana Valentinčiča s fakultete za uporabne študije, ki je tudi vodja raziskovalnega projekta z naslovom 'Omilitev posledic bega možganov in krepitev mehanizma kroženja možganov', Hrvaška do sedaj ni bila zelo uspešna pri privabljanju tujih možganov, bolj je v zadnjih letih aktualno privabljanje rok. 

Za razvoj države pomemben izobražen kader

Čeprav v Avstriji nimajo težav z begom možganov, se zavedajo, da je za razvoj države pomembno imeti izobražen kader, zato izvajajo številne pristope za privabljanje tujcev, pojasnjuje Valentinčič. "To je stvar, ki bi jo Slovenija morala spremljati, da ne rečem: celo zaskrbljeno spremljati, kajti Avstrija vidi Slovenijo kot eno izmed možnih lokacij, od koder prihajajo izobraženi kadri, predvsem na Koroško. Zato vidimo v medijih in na socialnih omrežjih promoviranje Koroške kot zaželene podjetniške lokacije." 

Dežela Koroška se je usmerila v mikroelektroniko, ob Vrbskem jezeru je ustvarila t. i. evropsko Silicijevo dolino. Imajo tudi davčne olajšave, od Nemčije pa so kopirali načelo t. i. dvojne kariere (angl. double career) – če želijo zaposliti vrhunskega strokovnjaka, ponudijo službo še njegovemu zakoncu, ker vedo, da je treba poskrbeti za vso družino.

Dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (599)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Heli P
01. 11. 2024 18.59
+2
Normiranstvo se ukinja, davke povečuje…normiranci bomo zbežali v tujino, ker se bolj splača
jedupančpil
09. 11. 2024 20.04
nazaj bos pa potem prisel jokat .... to kar ste normiranci to je navadno prekarstvo.. in pralnica denarja ...
Heli P
01. 11. 2024 18.58
Normuranstvo se ukinja, davke povečuje…normiranci bomo zbežali v tujino, ker se bolj splača
NIKI 2
12. 10. 2024 16.14
In kaj v Luksemburgu potem nihče več ne dela ker imajo tako visoke plače in so vse preselili v Bolgarijo
Lion90
12. 10. 2024 11.02
Socialna drzava, kjer naj delajo vsi zdravi ljudje, ne pa da so taki na sociali! Sociala najvec eno leto! Oz boni za hrano! Ne pa da dobi druzina z 3 otroci vec denarja kot pa tisti ki delajo! To ni socialna drzava to je butalska drzava!
Lion90
12. 10. 2024 11.01
+1
Ne moremo biti konkurenci in socialna drzava… socialna drzava samo unicuje srednji razred!
branko-r
11. 10. 2024 20.01
+1
nekaj tu smrdi gospodarstvo hira vlada pa dnevno uvaža na stotine tujcev češ da rabimo delovno silo mislim da rabi vlada čimveč socialkarjev
nestabilen
11. 10. 2024 20.01
+2
Mi mislimo da zivimo v balonu in nam nihce nic ne more.Ko bo baloncek pocil bomo imel izredne volitve,novo garnituro nesposobnezev in bomo plaval naprej.
starima?ek 1
11. 10. 2024 19.51
-1
Joakim
11. 10. 2024 19.34
+0
Kako naj bi bila konkurenčna. Pol nas je v penziji, četrtina na sociali, druga četrtina pa so študenti in šolarji. dela še pa samo Bog in tu pa tam kakšni Albanec.
sinaya
11. 10. 2024 20.59
-1
Vsi ostali smo pobrali šila in kopita v tujino .Ne zato ,ker bi si tako želeli ,ampak v Sloveniji delat za mizerno plačo in po vrhu še slabi odnosi na delovnem mestu ter mobingom hvala lepa za tako sr. ...
Maki3322
11. 10. 2024 19.10
+4
Strošek je previsok za upravo ne pa zaposlene. NLB je bila kapitulirana z državnim denarjem in ste začeli zapirat poslovalnice - sramota. Če želim na banko moram se peljat 18 km daleč.
Ivan Kostanjšek
11. 10. 2024 19.18
+1
Kapitulirana? NLB je sicer vso državno pomoč že vrnila skozi privatizacijo oz uvrstitvijo na borzo in z dividendami, brihta. Država sedaj s svojim 25% deležem dela že dobiček.
Težeklojz
11. 10. 2024 18.47
+5
Spet ena iz žaklja, ki nam ga zavida vsa EU?
zajebant1
11. 10. 2024 18.45
+4
Nekaj dobrega pa je saj smo v korupciji prišli na prvi mesto
nevtroalko
11. 10. 2024 18.36
+2
Dokler se bo v zdravstvstvu, šolstvu, pri brezposelnih razmetavalo z denarjem, na državnih projektih pa delalo kot svinja z mehom nebo nikoli bolje. Vlada naj poštima stvari pri sebi, pa bo denarja še pa še. Samo lupijo povprečne državljane.
medŠihtom
11. 10. 2024 19.32
+2
nevtroalko
11. 10. 2024 18.31
+3
davek na nepremicnine bo bolel veliko bolj kolikor bomo pridobili z razbremenitvijo plač. Davek na nepremicnine je večen tudi ko si v penziji, davek na plače pa plačuješ ko delaš. Kar pomeni delati boš moral dlje da si bš lahko plačeval nepremicnino. Čez 2 leti bodo pa uvedli 2. krizni davek. Še prvega začasnega niso umaknili.
vicente
11. 10. 2024 18.30
+0
Blaž Brodnjak jej grre v Bosno,se vozi po bosanskih cestah,otroke naj pošlje v bosanske šole,k zdravniku naj gre v bosni,in potem pridiga firme gredo v bosno kerr je tam samo 10% procentov davka na dobiček kar pomeni imaš milijon in plačaš 10% in imaš denar v žepu,zato je največja valuta bosne "ovdje najmanje 15 godina neče biti evrope" Blaž Brodnjak je hlapec kapitala in v bosni bi bil res hlapec tukaj misli da je bog dol bi bolj spoznal batine
apage
11. 10. 2024 18.25
+2
Mi imamo pa povprečno plačo v javnem sektorju 300 eur višjo kot v realnem sektorju. Hahaha, bolano, bolano, bolano. Sektor, ki ustvarja ima manjšo plačo kot sektor, ki troši in ne ustvarja nič, hahaha. Še par let levih vlad po Evropi pa bomo mi begunci
nevtroalko
11. 10. 2024 18.45
+3
Samo na papirju. Siva ekonomija raste. za 20€/h + "neto na roke" so plačani ljudje v gradbenistvu, na strehah, keramicarji, vodovodarji... Gotovine toliko da iz denarnice pada prispevkov plačajo minimalno ali pa nič, poberejo vse socialne transferje... Vse davke plača srednji sloj ki ga kmalu nebo več. Res je da slabo pridejo skozi kakšni proizvodni delavci in delavci preko agencij.
medŠihtom
11. 10. 2024 18.24
-5
hahahhaa, sej nikol ni bila konkurenčna, in tudi ne bo. a je sploh komu pomembno da je konkurenčna, pomoje bi se večina odločila za jasen ne. narod je vsled medvojnih in povojnih zločinov in pobojev s strani tita ki je prvi začel masovno, po Stalinovem zgledu, zverinsko preganjat in pobijat zavedne slovence, na smrt skregan in tako bo vsled tega zločina proti ćlovečnosti, tega kriminalnega zločinskega početja s strani tita, ostalo za zmeraj. nobenega vidnega napredka ne bo, ker ga ne more bit. pomembno je "sam da ni janša" in to je volja večine in s tem so korupciji in nazadovanju kakršnemu smo priča zadnjih 33 let vrata že dolgo odprta na stežaj. korupcija ter goljufija hinavščina škodoželjnost prepirljivost in brezdelnost je slovencem postala vsakdanja praksa in del vzgoje ki je že ukoreninjena v podzavesti generacij in generacij, za zmeraj. čas bi že bil da nehate sanjat karkoli več, a ni blo 33 let dovolj da se vidi v katero smer gre trend "blaginje", hahahaha. slovenčki nimate mentalnega dometa za karkoli več. pravzaprav ga nikoli niste imeli, slovenčki. če bi ga imeli se vas nebi komunizem in socjalizem tako zelo prijela, to se prime samo lenuhov brez pameti ki drugega nimajo kot ideologijo. reši se kdor se more, kdor zmore videt širšo sliko. poskrbi zase kdor lahko, poglej okoli sebe za poslovnimi priložnostmi, kakor veš in znaš in zavaruj kapital ki ti pripada, pred davkarijo. evakuirajte se v pravo, jedrno evropo kjer je razvoj in blaginja, kdor ima kapital, rešite vsaj naslednjo generacijo, kjerkoli drugje je z naskokom bolje kot v tej propadli gnili rdeč luknji tretjerazredni. tretjerazredne države evrope, niso nikakršna evropa!
walter2
11. 10. 2024 18.17
+2
Hrvaška pa hitro raste.....hahahahahaha....a minimalna plača jim je za 400 eur nižja od Slovenije s tem,da so stroški življenja podobni kot pri nas!Bolj konkurenčni so zaradi cenene delovne sile,kar privablja na krajši rok zahodne kapitaliste.A ta suženjski sistem se jim bo sesul,ko bo narod na ulicah!
Janez_53
11. 10. 2024 17.52
+4
Damijan očitno ne ve, da športniki odhajajo v glavnem v davčne oaze! Pa ne samo slovenski! Ne verjamem, da bi Slovenija lahko bila davčna oaza.
Natorinkica
11. 10. 2024 17.41
+0
Lahko se godi, da bo GLOB prvi, ki bo odšel z muziko in silo..)) pa tudi takim kot je Nika se lahko zelo slabo piše..LONEC KIPI..
Janez_53
11. 10. 2024 17.56
-2
Natorinkica, "GLOB" (kaj pa je to?) ne bo odšel. Kaj hudiča pa imaš proti Niki??? A ti je Janez naročil, da moraš pljuvati po njej? Pljuvaj po svojih, imaš jih dovolj, ki si zaslužijo pljunek v obraz.