Veriga dobrih ljudi

Prodajanje 'programov za tvorbo sinaps' je postalo pravi posel

Ljubljana, 15. 04. 2019 09.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Urša Trebušak
Komentarji
1

Okoliščine, v katerih se rodi dojenček, lahko vplivajo tudi na razvoj njegovih možganov in posledično zaznamujejo njegovo celotno prihodnost. Koliko na to vplivajo starši, koliko genetika in koliko morda življenje v pomanjkanju ter revščini?

"Zanimanje za to, kako spodbuditi otroke, da bodo boljši, hitrejši, pametnejši, je preraslo v pravo tekmovalnost," meni Tina Bregant, pediatrinja in specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine.
"Zanimanje za to, kako spodbuditi otroke, da bodo boljši, hitrejši, pametnejši, je preraslo v pravo tekmovalnost," meni Tina Bregant, pediatrinja in specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine. FOTO: Thinkstock
Ob še eni izmed odmevnih raziskav v ZDA, ki bodo skušale ugotoviti, kako okolje vpliva na razvoj otrokovih možganov v najbolj zgodnjem obdobju po otrokovem rojstvu, smo govorili z doc. dr. Tino Bregant, dr. med., specialistko pediatrije in fizikalne in rehabilitacijske medicine. 

Kako gledate na številne poskuse, da bi čim bolj in čim prej spodbudili razvoj možganov pri naših otrocih, da bodo čim boljši?

Izjemno zanimanje za to, kako spodbuditi otroke, da bodo boljši, hitrejši, pametnejši, je preraslo v pravo tekmovalnost in trg »spodbud«. Prodajanje receptov in celo »programov za tvorbo sinaps« je postalo pravi posel, ki otrokom prej škodi kot koristi.

"Prodajanje receptov in celo »programov za tvorbo sinaps« je postalo pravi posel, ki otrokom prej škodi kot koristi."
Take spodbude namreč praviloma nimajo več povezave z ljubečim starševstvom, ki želi otrokom omogočiti, da postanejo samouresničeni posamezniki (pač znotraj svojih zmožnosti!) in zagotovijo tudi svojim potomcem in drugim okoli njih dostojno življenje. V tej tekmi spodbud smo namreč narcistično pozabili, da spodbude ne smejo biti namenjene samo »našemu sončku«, pač pa vsem otrokom. Naša vrsta je namreč zavzela planet Zemljo kot močna skupnost in ne kot silno močan in uspešen posameznik.

Tina Bregant je zdravnica in znanstvenica z dvema specializacijama. Je specialistka pediatrije ter specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine, doktorat pa je opravljala s področja otroške nevrologije.
Tina Bregant je zdravnica in znanstvenica z dvema specializacijama. Je specialistka pediatrije ter specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine, doktorat pa je opravljala s področja otroške nevrologije. FOTO: POP TV
Ali drži, da ob rojstvu med možganskimi celicami in skorjo praktično ni povezav, da se te povezave začnejo vzpostavljati po rojstvu in da vplivajo na čustveno in socialno inteligentnost otroka? So starši tisti, ki vplivajo na tvorjenje teh možganskih povezav, kako?

Donošeni novorojenčki se rodijo s približno takšnim številom možganskih celic - nevronov, kot jih bodo nato imeli večino življenja. V nekaterih predelih, kot je hipokampus, bodo nevroni še nastajali, drugod pa praviloma ne več. Se pa po rojstvu spremeni delovanje živčnih celic, tako da tudi nevroni postanejo bolj »zreli«. Zlasti se spremeni kakovost in število povezav, ki jih te celice tvorijo med sabo. Njihovo število izrazito narašča v prvih letih življenja.

"Tiste povezave, ki jih uporabljamo bolj pogosto, se okrepijo; tiste, ki jih ne uporabljamo, pa zakrnijo in celo izginejo."
To brstenje in razvejanje nevronov lahko opazujemo v različnih predelih možganov ob različnem času. Tako lahko vidimo, da hitro dozorijo predeli možganske skorje, ki procesirajo zaznave, nato sledijo predeli za gibanje in čisto nazadnje pridejo na vrsto predeli za višje miselne procese. Nazadnje dozorijo predeli čelnih režnjev, kjer je sedež izvršilnih funkcij. To preoblikovanje možganov, ki je deloma genetsko določeno in zapisano v naš genom, deloma pa je podvrženo vplivom, torej tudi spodbudam iz okolja, imenujemo razvojna plastičnost možganov. Kasneje, v obdobju najstništva, prihaja do preoblikovanja povezav med nevroni in celo do izginotja določenih celic. Tiste povezave, ki jih uporabljamo bolj pogosto, se okrepijo; tiste, ki jih ne uporabljamo, pa zakrnijo in celo izginejo. Redčenje sinaps in tudi nevronov je nujno, če želimo imeti zrele, delujoče možgane.

Novorojenčki se rodijo s približno takšnim številom nevronov, kot jih bodo nato imeli večino življenja.
Novorojenčki se rodijo s približno takšnim številom nevronov, kot jih bodo nato imeli večino življenja. FOTO: Thinkstock
Bi torej rekli, da več povezav, kot imamo, bolje je?

Splošno pravilo je, da več ni nujno bolje. Možgani so namreč energetsko izjemno potrošni, saj porabljajo petino vse metabolne energije, ki je na voljo telesu. Stalno dodajanje in rast sta s tega vidika neekonomična in tudi nemogoča. Zato je sposobnost preoblikovanja možganov – plastičnost tako fascinantna. Omogoča namreč stalno prilagajanje. Sama pravim, da so možgani naše najboljše prilagoditveno orodje. Kakor z njimi delamo, tako se preoblikujejo, hkrati pa preoblikujejo nas same: naše vedenje in lahko celo naše telo. V luči povedanega seveda starši vplivajo na otroka. Vendar pa so ti vplivi kompleksni in jih moramo vedno razlagati »cum grano salis« in z nekaj rezerve.

V času študija ste bili v Romuniji, kakšna je bila izkušnja z otroki v sirotišnici?

Ko sem bila kot študentka medicine na študijski izmenjavi v Romuniji leta 1996, sem se tam srečala z »romunskimi sirotami«. To so bili otroci, žrtve Ceausescujevega režima, ki so bili zaradi politike »kapitala otrok« v revnih družinah, iz teh družin odvzeti in nameščeni v sirotišnice, kjer je zanje »poskrbela država«. Sicer rojeni kot zdravi so ti otroci kasneje razvili številne razvojne težave.

Socialna izključenost je pustila fizične posledice v razvoju možganov. Količina beline je bila pri teh otrocih zmanjšana in strukturna integriteta možganov porušena.

Razvili so pomembne razvojne zaostanke, epilepsijo, avtizem, govorno-jezikovne in vedenjske težave, ki so izvirale iz dejstva, da v zgodnjem otroštvu niso bili deležni ljubeče skrbi ene same osebe. Ob tem je bilo sicer več dejavnikov tveganja, vendar se je kot najmočnejši izkazala prav ta socioekonomska deprivacija. Tako se je v sirotišnici pri enem otroku preko celega tedna zamenjalo kar 17 skrbnikov. Otrok ni imel niti priložnosti navezati stikov z odraslimi, kaj šele, da bi razvil do odraslih osnovno zaupanje.

Kot študentka medicine je bila leta 1996 na študijski izmenjavi v Romuniji, kjer se je srečala z »romunskimi sirotami«.
Kot študentka medicine je bila leta 1996 na študijski izmenjavi v Romuniji, kjer se je srečala z »romunskimi sirotami«. FOTO: AP, AP
Otroci so bili kasneje nameščeni v skrbne in ljubeče družine; sledenje teh otrok sta prevzeli Univerza Harvard in Bostonska bolnišnica za otroke. V začetku leta 2015 so tako v ugledni ameriški znanstveni publikaciji Jama objavili rezultate vrsto let trajajoče študije, ki je pokazala, da so ti otroci, ki so življenje preživeli v romunskih sirotišnicah, imeli ne le razvojne, vedenjske in psihične težave, pač pa je socialna izključenost pustila fizične posledice v razvoju možganov. Količina beline je bila pri teh otrocih zmanjšana in strukturna integriteta možganov porušena. Takšne spremembe v možganih vplivajo na njihovo delovanje in na sposobnosti otroka za govor, komunikacijo, splošno kognicijo in za vzdrževanje pozornosti.

Koliko ima življenje v revščini lahko vpliv na razvoj možganov in kaj je faktor vpliva? Vedenje staršev, stres, v katerem živi družina, slaba prehrana, manj pogovorov?

Življenje v revščini je težko breme za otroka, ki ga spremlja celo življenje. Revščina se dobesedno »zaje« v vse pore življenja in vpliva še na generacije potomcev tistih, ki so živeli v revščini. Raziskave kažejo, da se zdravje in ne le dovzetnost za bolezni lahko prenašajo med generacijami, kar v določenih družinah vzdržuje tako imenovani začarani krog, ko slabo zdravstveno in socialno-ekonomsko stanje v družinah vztraja v nekaj generacijah zapored.

Vemo, da so matere zelo ranljive. Njihova izpostavljenost lakoti, okužbam in psihološkemu stresu med nosečnostjo je povezana s slabim zdravjem otrok ob rojstvu in odraslosti.
Vemo, da so matere zelo ranljive. Njihova izpostavljenost lakoti, okužbam in psihološkemu stresu med nosečnostjo je povezana s slabim zdravjem otrok ob rojstvu in odraslosti. Zato kot družba moramo namenjati posebno skrb dekletom, nosečnicam in materam. Novejše raziskave proučujejo tudi medgeneracijski prenos očetovega zdravja. Rezultati raziskav so žal podobni.

Lani je bila objavljena obsežna raziskava, v kateri so proučevali, ali se očetova travma prenaša na otroke. Spremljali so 4600 otrok preživelih vojnih ujetnikov – zapornikov in taboriščnikov konfederacije v času državljanske vojne v ZDA, ki je potekala v obdobju od 1861 do 1865. Primerjali so jih z otroki veteranov, ki pa med vojno niso bili ujeti. Sinovi vojnih zapornikov so imeli 11 odstotkov višjo stopnjo umrljivosti kot sinovi veteranov. Status očeta, bivšega zapornika, pa ni vplival na umrljivost hčera, če je bila mama ustrezno prehranjena med nosečnostjo. Najhuje je bilo za tiste sinove, ki so utrpeli tako materino slabo prehranjenost kot očetov vojni zapor.

Kimberly Nobel, ki vodi raziskavo Babys first year, pravi, da so ugotovili, da na vijugavost skorje močno vpliva ekonomski status družine.
Kimberly Nobel, ki vodi raziskavo Babys first year, pravi, da so ugotovili, da na vijugavost skorje močno vpliva ekonomski status družine. FOTO: Thinkstock
Kimberly Nobel, ki vodi raziskavo Babys first year, pravi, da so ugotovili, da na vijugavost skorje močno vpliva ekonomski status družine. Najmočneje je bila povezava med revščino in manj "vijugasto" skorjo izražena pri najbolj revnih posameznikih. Lahko to razložite?

Raziskava, ki je bila objavljena v Nature Neuroscience, je proučevala vpliv socioekonomskega statusa na videz možganov. Socialnoekonomske razlike so povezane z razlikami v kognitivnem razvoju. V kolikšni meri se to odraža v možganski strukturi, pa še ni povsem jasno. Vemo sicer, da se z izkušnjo revščine spremenita delovanje in tudi volumen nekaterih možganskih struktur: hipokampusa, amigdale, prefrontalne skorje. Zavedati pa se moramo nekaterih povsem tehničnih omejitev tovrstnih raziskav. Volumen možganske skorje je sestavljen iz debelosti in površine skorje, to pa sta različni lastnosti možganov.

Socialnoekonomske razlike so povezane z razlikami v kognitivnem razvoju. V kolikšni meri se to odraža v možganski strukturi, pa še ni povsem jasno.

V omenjeni raziskavi so ugotovili, da je bil dohodek družine logaritemsko povezan s površino možganov. Med otroki iz družin z nižjimi dohodki so bile majhne razlike v dohodkih povezane z razmeroma velikimi razlikami v površini. Pri otrocih iz družin z višjimi dohodki pa površina ni bila več toliko odvisna od dohodkov. Razlike so bile najbolj izrazite v regijah, ki procesirajo jezikovne, bralne, izvršilne funkcije ter prostorske veščine. Vendar pa morate vedeti, da so nekatere raziskave pokazale, da so v otroštvu bolj inteligentni otroci imeli tanjšo skorjo kot otroci z nižjim IQ, nato pa v srednji dobi debelejšo skorjo kot njihovi vrstniki. Bolj inteligentni otroci naj bi imeli večjo površino možganske skorje v otroštvu, vendar pa se pri njih širitev površine zaključi prej in nato hitreje zmanjša.

Zato ocena gubanja, ob čemer vemo, da je prav gubanje skorje zelo individualno, v veliki meri pa tudi določeno že pred rojstvom, kljub določenim skupnim značilnostim in spremembam kasneje, in zaradi tehničnih omejitev, ko uporabljamo zelo zapletene matematične modele izračunavanja, morda ni najboljši kazalnik. Tako da je te raziskave vedno treba brati z malo rezerve, saj včasih izmerimo tudi kaj, kar se kasneje izkaže, da ne drži oziroma pomeni nekaj drugega, kot smo mislili.

V raziskavi Babys first steps so znanstveniki polovici mater, vključenih v raziskavo, namenili 300 evrov mesečne pomoči, da bi ugotovili, ali boljši ekonomski status pomaga pri razvoju otrokovih možganskih struktur.
V raziskavi Babys first steps so znanstveniki polovici mater, vključenih v raziskavo, namenili 300 evrov mesečne pomoči, da bi ugotovili, ali boljši ekonomski status pomaga pri razvoju otrokovih možganskih struktur. FOTO: iStock
Vendar pa je raziskovalka vse skupaj še nadgradila. Razdelili so denarno pomoč naključno izbranim družinam in bodo nato ocenjevali vpliv dodatnega dohodka na razvoj možganov. Rezultati me zelo zanimajo, niso pa še dostopni.

Kaj bi še sporočili staršem?

Vemo, da določene lastnosti, ki jih pri otroku spodbujamo in negujemo, vplivajo na to, kako se bo otrok znašel v vedno bolj kompleksnem svetu. Miselna čvrstost z optimistično naravnanostjo lahko premaga še tako težke ovire. Poštenost, dobrosrčnost, sočutnost, samozavest in zavedanje, da lahko obvladamo še tako težke razmere, nam pomagajo preživeti tudi takrat, ko je hudo. Tudi osnovne gibalne spretnosti in veščine, ki jih prakticiramo vsak dan: skrb za osebno higieno, lastno zdravje, kuhanje, pranje in gospodinjska dela izurimo v vsakodnevnem delu, od malega naprej, nam omogočajo dostojno življenje.

Če menimo, da ne zmore pospraviti svoje sobe ali odnesti smeti, hkrati pa nas »dela žalostne, ker ni v šoli priden!«, mu jemljemo osnovne opravilne sposobnosti, ki jih je zmožen.

Če menimo, da se bo otrok v teh veščinah izuril kar preko noči, ob poroki, pri tridesetih, se motimo. Če menimo, da ne zmore pospraviti svoje sobe ali odnesti smeti, hkrati pa nas »dela žalostne, ker v šoli ni priden!«, mu jemljemo osnovne opravilne sposobnosti, ki jih je zmožen, hkrati pa mu nalagamo težko čustveno breme, ko je odgovoren za počutje odraslih staršev.

Kot družba se moramo vprašati, kaj nam pomeni ne le naš otrok, pač pa vsi otroci, s katerimi prihajamo v stik. Razslojevanje v družbi je problem in čeprav se revščina globalno zmanjšuje, lahko pokukamo za prvi vogal našega mesta, pa se bomo že soočili z revščino, dobesedno na lastnem pragu. Kaj bomo sistemsko naredili, da se otroci v 21. stoletju ne bodo soočali z revščino? Kot družba si namreč ne moremo privoščiti, da toliko otrok ne bo moglo razviti svojih potencialov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aristotel
15. 04. 2019 16.00
"Že majhne razlike pri prihodku družine – dolar po dolar – so se odrazile pri večjih razlikah v strukturi možganov," pravi Kimebrly Nobel. PRAVI BEDARIJE ! Dokazano je da na otroka najbolj vpliva prva leta življenja kar ni toliko povezano z materialnim stanjem ampak v prvi vrsti kako se mati počuti a je zadovoljna - srečna s svojim življenjem,kaj pričakuje ,okolico,otrokom,partnerjem,svojim mentalnim zdravjem,zdravim pogledom na življenje, (tu ni mišljena inteligenca matere ampak genom,ki jih je podedovala od staršev,čas in okolica)...izobrazba in materialno stanje sta drugokratnega pomena...kar je znanstveno dokazano praktično (vsa čast izjemam) vsi umi,velike zgodovinske osebnost,vrhunski znanstveniki,športniki...so bili rojeni v materialnem pomanjkanju,slabih razmerah in tudi lakoti a so se dvignili v višave... zakaj sem že del napisal in na koncu vsi so bili lačni potrditve - uspeha !