Veriga dobrih ljudi

Bo denarna pomoč revnim materam spremenila razvoj možganov njihovih dojenčkov?

Ljubljana, 14. 04. 2019 13.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vsak mesec polovica mater, vključenih v vznemirljivo raziskavo v ZDA, prejme skoraj 300 evrov. Vprašanje, na katerega si skušajo odgovoriti znanstveniki, je, ali bo bistveno večji prihodek družine, ki živi pod pragom revščine, vplival na razvoj njihovega novorojenčka.

Od 1000 revnih mater, vključenih v raziskavo, polovica prejema denarno pomoč, ki njihov ekonomski položaj izboljšuje za četrtino.
Od 1000 revnih mater, vključenih v raziskavo, polovica prejema denarno pomoč, ki njihov ekonomski položaj izboljšuje za četrtino. FOTO: Thinkstock, Thinkstock
Kimberly Nobel, nevroznanstvenica in pediatrinja, je vodja ambiciozne raziskave z naslovom 'Dojenčkovo prvo leto'. Raziskovali bodo kompleksno področje nastajanja možganskih povezav pri dojenčkih in skušali dokazati, ali in koliko na zgodnji razvoj možganov vpliva dejstvo, da se je otrok rodil v globoko revno družino. Kljub zapleteni nevroznanosti v ozadju raziskave pa je samo izhodišče projekta povsem preprosto.
V randomizirani študiji so polovici mater namenili nepovratno mesečno pomoč 20 dolarjev, drugi polovici naključno izbranih mater pa 333 dolarjev.

Izbrali so 1000 mater, ki so rodile maja lansko leto in živijo globoko pod pragom revščine. V randomizirani študiji so polovici mater namenili nepovratno mesečno pomoč 17,70 evra oziroma 20 dolarjev, drugi polovici naključno izbranih mater pa skoraj 300 evrov oziroma 333 dolarjev. Slednji znesek pri teh družinah lahko pomeni izboljšanje ekonomskega položaja 20–25 %. Pri uporabi teh sredstev materam niso postavili nikakršnih pogojev in denar lahko porabijo kakor želijo. Denarno pomoč bodo vse družine prejemale prvih 40 mesecev otrokovega življenja, znastveniki pa bodo skušali ugotoviti, ali je pomoč materam vplivala na razvoj možganov do otrokovega tretjega leta.

"Že majhne razlike pri prihodku družine – dolar po dolar – so se odrazile pri večjih razlikah v strukturi možganov," pravi Kimebrly Nobel.
"Že majhne razlike pri prihodku družine – dolar po dolar – so se odrazile pri večjih razlikah v strukturi možganov," pravi Kimebrly Nobel. FOTO: Thinkstock
Predhodne raziskave so že nakazale povezavo med strukturo otrokovih možganov in ekonomskim položajem družine. Ob tem Nobelova na svoji predstavitvi za TedTalk poudarja, da obstajajo razlike med samo globino revščine, v kateri so odraščali otroci: "Ta povezava med prihodkom družine in strukturo otrokovih možganov je najmočnejša pri družinah z najnižjimi dohodki. Dejansko so se že relativno majhne razlike pri prihodku družine – dolar po dolar – odrazile pri sorazmerno večjih razlikah v strukturi možganov med najbolj socialno šibkimi družinami." 
"V študiji smo našli en dejavnik, ki je povezan z obliko možganske skorje skorajda po celotni površini možganov. Ta dejavnik je bil prihodek družine."

Raziskovalci se bodo osredotočali predvsem na obliko in vijugavost površine možganske skorje, ki jo najbolj povezujejo z zahtevnimi kognitivnimi funkcijami možganov – branje, razumevanje, izražanje, samonadzor: "To pa zato, ker je predhodno delo znanstvenikov namignilo, da je v mnogih primerih večja površina možganske skorje povezana z večjimi intelektualnimi sposobnostmi posameznika. V študiji smo našli en dejavnik, ki je povezan z obliko možganske skorje skorajda po celotni površini možganov. Ta dejavnik je bil prihodek družine."

S finančno intervencijo v najzgodnejšem obdobju skušajo spremeniti pogosto usodni potek razvoja otroka, ki odrašča v ekonomsko slabem okolju.
S finančno intervencijo v najzgodnejšem obdobju skušajo spremeniti pogosto usodni potek razvoja otroka, ki odrašča v ekonomsko slabem okolju. FOTO: iStock

Raziskava je še v prvi fazi in trajalo bo nekaj let, da znanstveniki pod vodstvom Kimberly Nobel predstavijo dolgoročne rezultate več kot 13 milijonov evrov težke študije. Sama ideja vpliva okolja na razvoj dojenčkovih možganov seveda ni nova. Nov pristop je v tem, da skušajo s finančno intervencijo v najzgodnejšem obdobju spremeniti sicer pogosto usodni potek razvoja otroka, ki raste v okolju, v katerem je za marsikaj prikrajšan.

Pomembno je, da posledice revščine, ki poraja novo revščino, preprečimo pri samem nastanku – v otroštvu.
Pomembno je, da posledice revščine, ki poraja novo revščino, preprečimo pri samem nastanku – v otroštvu. FOTO: iStock
Raziskava razvoja možganov 1000 dojenčkov, ki bodo v maju dopolnili svoje prvo leto, bo zaradi edinstvenega pristopa nedvomno prinesla zanimive znanstvene izsledke. A če uspejo dokazati, da lahko finančna spodbuda materam majhnih otrok, tako globoko zaznamuje usodo in prihodnost teh otrok, bi bila to pomembna znanstvena podlaga za spremembo politike v boju proti revščini. Čeprav obstajajo preštevilni posamezniki, ki so kljub revnemu okolju ali pa morda ravno zaradi njega, dosegli izjemne uspehe, je statistika za večino neizprosna.
"Ogromno otrok iz ekonomsko bogatejših družin je, ki imajo manjšo površino možganov in ogromno je otrok iz revnih družin z večjo možgansko površino." 

"Ogromno otrok iz ekonomsko bogatejših družin je, ki imajo manjšo površino možganov, in ogromno je otrok iz revnih družin z večjo možgansko površino," pravi Nobelova, a s primerom dveh otrok rojenih v družinah z različnim ekonomskim statusom v ZDA, ponazarja: "Ob rojstvu ne najdemo absolutno nikakršnih razlik v delovanju njunih možganov. Do trenutka, ko ta dva otroka začneta hoditi v vrtec, vemo, da bo otrok iz revnega okolja verjetneje imel v povprečju 60 % nižje ocene kognitivnih sposobnosti kot drugi otrok. Kasneje bo socialno šibkejši otrok petkrat verjetneje opustil srednjo šolo, če pa bo maturiral, pa bo verjetnost, da pride do diplome, spet manjša. Do njunega 35. leta starosti – če prvi otrok vse življenje preživi v revščini – je verjetnost, da bo tudi sam reven, že 75-odstotna." Zato je tako pomembno, da posledice revščine, ki poraja novo revščino, preprečimo pri samem nastanku. Z drugimi besedami, pomagajmo otrokom, da prekinemo krog revščine, še preden jih ta usodno zaznamuje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aristotel
15. 04. 2019 15.20
+2
"Že majhne razlike pri prihodku družine – dolar po dolar – so se odrazile pri večjih razlikah v strukturi možganov," pravi Kimebrly Nobel. PRAVI BEDARIJE ! Dokazano je da na otroka najbolj vpliva prva leta življenja kar ni toliko povezano z materialnim stanjem ampak v prvi vrsti kako se mati počuti a je zadovoljna - srečna s svojim življenjem,kaj pričakuje ,okolico,otrokom,partnerjem,svojim mentalnim zdravjem,zdravim pogledom na življenje, (tu ni mišljena inteligenca matere ampak genom,ki jih je podedovala od staršev,čas in okolica)...izobrazba in materialno stanje sta drugokratnega pomena...kar je znanstveno dokazano praktično (vsa čast izjemam) vsi umi,velike zgodovinske osebnost,vrhunski znanstveniki,športniki...so bili rojeni v materialnem pomanjkanju,slabih razmerah in tudi lakoti a so se dvignili v višave... zakaj sem že del napisal in na koncu vsi so bili lačni potrditve - uspeha !
Transformerji
15. 04. 2019 14.45
+1
Kakšno neumnost ste pa napisali??? Denarna pomoč razvija možganske sposobnosti! Sramujte se takih izjav! Po vašem denar povečuje nevronske povezave - glede na to, kam plove cel svet, je ravno obratno!
Transformerji
15. 04. 2019 19.41
Nikola Tesla je kot otrok dobival socialno pomoč.
Nightrider
14. 04. 2019 18.12
+7
Dat jim sluzbo naj delajo. Ne pa denar za lezanje
disorderliness
14. 04. 2019 17.15
+9
Znanstveno dokazano je, da denar poneumlja. Preveč hrane uspava možgane, pomanjkanje pa vzpodbudi delovanje drugih hranil, ki možgane aktivirajo. Številni največji svetovni umetniki in znanstveniki so stradali, da so njihova dela dosegla najvišji nivo.
disorderliness
14. 04. 2019 17.18
+18
Ta teza tudi dokazuje, da naši politiki v resnici niso odraščali v revščini, ampak ravno obratno. Odraščali so v preobilju, posledica tega pa je, da so neumni in leni.
disorderliness
14. 04. 2019 17.22
+14
Če bi mi silili družine v lakoto, bi njihovi otroci po sili razmer odrasli v vrhunske inženirje in rokodelce. Če pa mi otroke zasipujemo s smokiji in napolitankami, pa dobimo idiote, ki si domišljajo, da jim pripada vse, ne da bi jim bilo treba za to storiti nič.
tlunar
14. 04. 2019 16.03
+16
Kot kaže so naši politiki v otroštvu in kasnejšem odraščanju živeli v hudem pomankanju in revščini,kar se danes vidi pri njihovem razvoju !
tali?ni tom
14. 04. 2019 16.27
+0
tali?ni tom
14. 04. 2019 16.28
-2
ena jačih te dni! vsaka ti čast! -pozabl presledek
tlunar
14. 04. 2019 16.56
+0
za Levo stran sem zihr,saj še vbedno hrepenijo po tistih časih na Desni pa nisem zihr
hisne
14. 04. 2019 15.58
+20
ne samo socialne transferje višati kaj pa upokojenci ki nimajo niti 400 e pokojnine kaj pa so oni
tali?ni tom
14. 04. 2019 16.29
+7
za politiko in kapitaliste nepotreben strošek!
janezpodre
14. 04. 2019 15.44
+17
Lahko se zgodi, da na možgane ne bo vplivalo, zazihr bodo pa še bolj debeli.
Gratitude
14. 04. 2019 15.26
+9
"Randomiziranim" staršem...starejša polulacija ne razume, Toporišič se v grobu obrača... obstaja lepa slovenska analogija: "poljubno izbranim staršem". Sramota..24 ur.
Desnica boli
14. 04. 2019 14.45
+47
V Sloveniji na ta račun že imamo superinteligentne generacije hitroplodečih staršev, ki so se specializirali za delanje otrok in molzenje države brez dela. Barve in porekla zaradi pravil portala ne smem izdati.
gizmo28
14. 04. 2019 14.40
+49
denarna pomoč za romkinje in kosovarke ki se jim ne ljubi delat, to ne moreš verjet
intel1
14. 04. 2019 14.07
+29
lumpimonster
14. 04. 2019 14.03
+5
Aha doniraš 100€ na koncu pa dobi samo 8€
hudicek_21
14. 04. 2019 13.58
-32
tudi socialne pomoči bi že enkrat lahko povišali na neko normalno mejo. vsaj 520e. da človek lahko normalno preživi.
intel1
14. 04. 2019 14.07
+41
mal bos moral tud delat ni dost da so te sam nardil
hudicek_21
14. 04. 2019 14.10
-6
CrnaLuknja123
14. 04. 2019 17.17
+8
Hahahaha ukinu bi jst to socialo. Mam socialno 100 m od doma in nikol ne vidim golfa 3 spredaj. Sami sumljivci pa vsi pridejo z Audi Q7, Bmw X6...
Quatflow
14. 04. 2019 13.54
+23
..Do trenutka, ko ta otrok zacne hoditi v vrtec. To je ves odgovor. Torej naj se vrli znanstveniki raje posvetijo okolju, ki nanj slabo vpliva in ne druzini. Ce bo otrok dobival vso brezpogojno ljubezen matere in skrb bo sigurno bolj srecen in zdrav od tistih, ki mu svojo ljubezen izkazujejo zgolj z materialnimi dobrinami. V vrtcu pa se zacnejo primerjave itd, kar na otroka slabo vpliva, dobi slabo samopodobo in obcutek, da si ne zasluzi kaj vecjega. V prvem kontekstu pa sigurno tudi denar vpliva na brezskrbnost in mater razbremeni, tako da je srecnejsa in posledicno otrok tudi. Ne mesajte pa jabolk in hrusk!
RamzesII
14. 04. 2019 13.51
+3
Kakšen naslov, med denarjem in razvojem možganov vam zeva luknja, enako kot v random raziskava v ZDA, ki je res čisti random, ne pa prava raziskava.
PanterTheBlack
14. 04. 2019 13.47
+16
Mislil sem, da se članek nanaša na Slovenijo
NoLiesYesTruth1
14. 04. 2019 13.41
+5
Mislim...naslov članja je pa res pidn od podna...pol po takem so vaši otroci mali taistali pri možganih ker živite v slo in ne v italiji al pa nemčiji ko so plače čez 2k € al pa 2.5k€
Nightrider
14. 04. 2019 14.02
+2
Vec delaj in bos vec zasluzil in bos imel pametnejse otroke :) v nemciji nimajo vsi nad 2000€ place. Dela se oa vec kot pri nas. Ne vem kaj cakas ... enosmerno kupi ...
hpservis550
14. 04. 2019 13.36
+20
Vazno da majo v parlamentu denar od nas davko placevalcov si visajo place sram jih je lahko banda
hudicek_21
14. 04. 2019 14.05
-3
odseli se, če ti tukaj ne paše živet... godrnjalo
hudicek_21
14. 04. 2019 13.32
+7
kakšen bo razvoj otrokovih možganov, vam lahko povejo ljudje na temu portalu. sej vedno eni in isti komentirajo vaše članke. so najverjetneje na socialni pomoči. pa vsi so pametni za 4 Einsteine.
Quatflow
14. 04. 2019 14.05
+0
Vazno, da imas ti “razvite” mozgane in da si zato resnicno nekaj pametnega povedal.
Skankhunt42
14. 04. 2019 13.28
+35
če bo mama teh " skoarj 300 evrov" porabla za metamfetamin, alkohol pa cigarete se razvoj možganov otroka ne bo kej bistveno spremenu