rak dojke pri moških

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00
Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje
30. 09. 2024 15.15
Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

12 simptomov raka, ki jih (moški) pogosto spregledajo
08. 09. 2024 12.36
Čeprav študije svarijo, da rak vse bolj ogroža moške, gredo ti pogosto k zdravniku, ko je že (pre)pozno. A obstajajo opozorilni znaki, ki bi jih morali jemati resno.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00
Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10
Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Premagale raka dojk: pokazale brazgotine, da bi rušile tabuje
01. 10. 2023 09.22
Bilo je konec marca, ko sem obrnila številko predstavnice Združenja za boj proti raku dojk. Ideja za snemanje prispevka o bolezni, za katero v Sloveniji letno zboli več kot 1500 žensk in nekaj moških, se mi je zdela odlična, hkrati pa sem vedela, da bo za projekt, ki smo si ga zadali – bil je namreč vse prej kot običajen – potrebnega veliko časa. Še več pa poguma in odločnosti žensk, ki so se odzvale naši prošnji.

Samopregledovanje dojk je pomembno v vseh obdobjih življenja
01. 10. 2023 08.34
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Treba pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Genska mutacija, ki veča tveganje za raka, povezana z Orkneyjskimi otoki
17. 03. 2023 07.38
Pri osebah z "orkneyjsko" zapuščino so škotski raziskovalci ugotovili gensko različico, za katero je znano, da povečuje tveganje za raka dojke in jajčnikov. Nova študija namreč kaže, da ima kar eden od 100 oseb, katerih stari starši prihajajo iz Orkneyjskih otokov, specifično mutacijo gena BRCA1.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom
14. 12. 2022 06.00
Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57
Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje
01. 10. 2022 07.44
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški
01. 10. 2021 06.00
Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

Opuščanje priporočil proti raku ima lahko bistveno hujše posledice kot koronavirus
25. 05. 2020 15.07
Pred začetkom evropskega tedna boja proti raku deležniki izpostavljajo pomen skrbi za zdravje tudi med in po epidemiji novega koronavirusa. Na onkološkem inštitutu pozivajo k skrbi za zdrav življenjski slog, proti zdravju škodljivim razvadam in k udeležbi na presejalnih programih ter svarijo pred odlašanjem z obiskom pri zdravniku.

'Jaz ne rečem, da sem bolna, ampak da živim z rakom'
01. 03. 2020 07.00
Vsako leto v Sloveniji za rakom prostate zboli 1500 moških. Lani se je med njimi znašel tudi Vinko Osredkar, serviser smuči in zagnan tekač, ki je za 24UR Fokus zelo iskreno spregovoril o tej bolezni. Tudi o tem, kako pomembno je, da se o njej pogovarjamo. Vse relevantne informacije o tej bolezni, ki zadeva ogromno število moških, v Fokusu razložijo strokovnjaki, zdravniki.

Rožnati oktober: osveščanje, zgodnje odkrivanje in zdrav način življenja
01. 10. 2019 08.38
Začenja se rožnati oktober - mesec, posvečen ozaveščanju o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli skoraj 1300 žensk in do 15 moških, skoraj 400 žensk in do 10 moških pa umre. Kot simbol solidarnosti in boja proti raku dojk se je skozi leta uveljavila rožnata pentlja.

12 'zapovedi' v boju proti raku
04. 03. 2019 07.08
Vsako leto za rakom zboli več kot 14.000 Slovencev. Med njimi je 8000 moških in 6000 žensk. Vsako leto umre več kot 6000 bolnikov. Z zdravim življenjskim slogom bi lahko ogroženost z rakom zmanjšali za 30 do 50 odstotkov.

Diagnozo rak dojke v Sloveniji vsak dan slišijo vsaj tri ženske
24. 10. 2018 18.40
Na leto za rakom dojk zboli skoraj 1300 žensk in tudi okoli 10 moških. Rožnati oktober vsako leto opozarja na tega raka, letos tudi s pohodom po Poti spomina in tovarištva. Pohoda so se udeležile tudi prosilke za mednarodno zaščito iz Azilnega doma na Viču, ker rak pač ne izbira med narodnostmi. Je pa dober podatek pri tem vsaj to, da je rak dojke visoko ozdravljiva bolezen.

Rožnati oktober: rak dojk visoko ozdravljiv
01. 10. 2018 06.07
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku dojk, najpogostejši obliki raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Za zmanjševanje obolevnosti je zato pomembno osveščanje o zdravem načinu življenja in zgodnjem odkrivanju bolezni.

V središču rožnatega oktobra kakovost življenja po zdravljenju raka dojk
01. 10. 2017 13.04
V Sloveniji za rakom dojk, ki je najpogostejši rak pri ženskah, vsako leto zboli 1300 žensk, moških pa približno deset. Združenje za boj proti raku dojk Europa Donna, ki letos praznuje 20 let, opozarja, da telesna dejavnost zmanjšuje tveganje za nastanek raka dojk in drugih vrst raka.

Oktober z roza pentljo: Za rakom dojk umre letno 400 žensk in pet moških
28. 09. 2017 12.57
Bliža se oktober, ki bo zopet obarvan z rožnato, da bi tako osveščali o raku dojk. Gre za visoko ozdravljivo obliko raka, če je le odkrita dovolj zgodaj, vendar pa se v dolgotrajnem zdravljenju pojavljajo mnoge vrzeli, ki jih javno zdravstvo v Sloveniji žal ne krije v celoti. Pri nas za rakom dojk vsako leto zboli 1300 žensk in okoli deset moških, letno umre skoraj 400 žensk in pet moških.

Tri ženske bodo danes izvedele, da imajo raka dojk, ena bo umrla
04. 10. 2016 09.07
Oktober je že tradicionalno odet v rožnato barvo. Je mesec, ko nas rožnate pentlje opominjajo na raka dojk – bolezen, ki prizadene večinoma ženske, pa vendarle ne samo žensk. Na leto v Sloveniji zboli 1300 žensk in deset moških. Bolezen je ozdravljiva, če jo le odkrijemo dovolj zgodaj. A smrtnost je pri nas še vedno (pre)velika.

Rak dojke je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj
01. 10. 2016 09.24
Oktober je tradicionalno posvečen osveščanju o raku dojk, za katerim v Sloveniji na leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Ta rak je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj, zato se ob začetku tega meseca vrstijo pozivi k rednemu samopregledovanju dojk in udeležbi na pregledih v okviru programa Dora.

'Moškim je še vedno težko priznati, da so kdaj ranljivi, in se težje odločijo za pregled pri zdravniku'
04. 02. 2016 07.59
Moški v Sloveniji zbolevajo in umirajo za rakom v večji meri kot ženske. Od rojenih otrok leta 2012 bo do svojega 75. leta starosti predvidoma za rakom zbolel eden od dveh moških in ena od treh žensk. Med moškimi je najbolj razširjen rak prostate. Sledita rak pljuč in rak debelega črevesja.

Oktober - mesec boja proti raku, ki je najpogostejši rak pri ženskah
01. 10. 2015 08.15
Oktobra bodo potekale številne aktivnosti, s katerimi želijo opozoriti na pomen preventive, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja raka dojk. Rak dojke je sicer najpogostejši rak pri ženskah, vsako leto v Sloveniji za to vrsto raka zboli več kot 1200 žensk, pa tudi šest do 10 moških.

Skoraj polovico rakavih obolenj bi lahko preprečili z zdravim življenjem
03. 03. 2014 06.49
V Evropi in drugod po svetu so rakave bolezni iz leta v leto vse večji javnozdravstveni problem. Pri moških je zadnja leta najpogostejši rak prostate, ki je na prvem mestu zamenjal pljučnega raka, pri ženskah pa rak dojk. Najpogostejši raki v Sloveniji so kožni raki.

Članek mu je rešil življenje!
04. 04. 2010 06.30
66-letnemu Daveu se je pod prsno bradavico naredila bula, za katero je mislil, da je za moškega njegovih let povsem običajna. Ko je nekega dne v roke vzel časopis in prebral neki članek, mu je ta odprl oči.

Zakaj Slovenci umiramo?
21. 10. 2008 06.10
V prometnih nesrečah največkrat umrejo sopotniki in ne vozniki. Največ možnosti, da bodo umrli zaradi raka, imajo Zasavci in Dolenjci.

Nemarne članice
28. 10. 2006 12.25
EP je članice pozval k ukrepom v boju proti raku dojk, saj letno zaradi te bolezni umre skoraj 90 tisoč žensk.

Nevzdržne razmere na Onkološkem inštitutu
12. 12. 2003 00.00
Pred letom dni je zaradi dotrajane klimatske naprave poplavilo intenzivni oddelek Onkološkega inštituta v Ljubljani. Po letu dni so razmere še vedno kritične. Oddelek je zaprt, osebje razseljeno, bolniške sobe pa prenatrpane.

Teden boja proti raku
09. 03. 2002 00.00
Iztekajoči teden je proglašen za slovenski teden boja proti raku. Pri nas za rakom oboli okoli 8500 ljudi letno, delež moških in žensk je enak.