Začel se teden boja proti raku z geslom Raka je mogoče uspešno preprečevati le s sodelovanjem države. Zveza slovenskih društev za boj proti raku z geslom opozarja na odgovornost države ne le pri organizaciji zdravstvenega varstva in zdravljenja bolnikov z rakom, pač pa tudi v preventivi raka in pri krepitvi zdravja prebivalstva.
Zato Svetovna zdravstvena organizacija in Evropska komisija pozivata vlade, naj sprejmejo celostno državno strategijo za krepitev zdravja in za obvladovanje kroničnih nenalezljivih bolezni, so zapisali na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V Sloveniji smo že sprejeli Državni program za obvladovanje raka, ki mora doseči še večjo podporo vseh, ki lahko kakorkoli prispevajo k zmanjševanju bremena te bolezni.
Rak vse večji problem
Še vedno velja, da bi bilo mogoče skoraj polovico vseh rakavih bolezni preprečiti z zdravim življenjskim slogom, redno udeležbo v presejalnih programih za raka, pa tudi z življenjem v čim manj onesnaženem bivalnem in delovnem okolju. Najnovejše raziskave dajejo večji pomen bremenu onesnaženega zraka na nastanek pljučnega raka.
V Evropi in drugod po svetu so rakave bolezni iz leta v leto vse večji javnozdravstveni problem. Po podatkih Registra raka RS v Sloveniji v zadnjih letih zboli za rakom okrog 13.000 ljudi, umre pa jih približno 6000. Glede na sedanje trende lahko pričakujemo, da bo med rojenimi leta 2010 za rakom do 75. leta starosti zbolel eden od dveh moških in ena od treh žensk.
Pri moških je zadnja leta najpogostejši rak prostate, ki je na prvem mestu zamenjal pljučnega raka, pri ženskah pa rak dojk. Najpogostejši raki v Sloveniji so kožni raki (razen melanoma), raki debelega črevesa in danke, rak prostate, rak pljuč in rak dojke, ki obsegajo 59 odstotkov vseh novih primerov rakavih bolezni, so navedli na inštitutu.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.