Moški v Sloveniji zbolevajo in umirajo za rakom v večji meri kot ženske. Moški v večji meri kadijo, tvegano in škodljivo pijejo alkoholne pijače, imajo slabše prehranjevalne navade in se manj odzivajo na vabila programa zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki – programa SVIT. To so ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga vsako leto obeležujemo 4. februarja, zapisali na ministrstvu za zdravje.
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije in Zveza slovenskih društev za bolj proti raku sta v sodelovanju z ministrstvom za zdravje in onkološkim inštitutom pripravila vseslovensko akcijo ozaveščanja o raku pri moških. Glavno sporočilo akcije in namen sta moške seznaniti z možnostmi preprečevanja in čim prejšnjega odkrivanja raka."S pravočasno spremembo življenjskega sloga, z večjo pozornostjo na telesne spremembe, predvsem pa s hitrim obiskom zdravnika, lahko bistveno pripomorete, da boste iz te bitke izšli kot zmagovalci," sporočajo. Več si lahko preberete tukaj.
Podatki so zaskrbljujoči
"Moškim je večinoma še vedno težko priznati, da so kdaj ranljivi, in se težje odločijo za pregled pri zdravniku. Včasih pridejo šele, ko je bolezen že močno napredovala," je pojasnila predsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije Marija Vegelj Pirc.
Tudi predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku Maja Primic Žakelj je poudarila, da moški dlje odlašajo in zaradi tega zbolevajo za boleznijo, ki je morda bolj napredovala. Kot je dejala, je bilo leta 2012 od skoraj 11.000 zbolelih za rakom, moških več kot 7000.
Zaskrbljujoč je tudi podatek, da bo od rojenih otrok leta 2012 do svojega 75 leta starosti predvidoma za rakom zbolel eden od dveh moških in ena od treh žensk.
Statistični podatki kažejo, da je med moškimi 20 odstotkov več debelih kot med ženskami, vabilom na udeležbo v programu Svit se odzove 10 odstotkov manj moških kot žensk. In čeprav je jasen trend o povečanju števila telesno aktivnih v zadnjih letih, so ženske za 14 odstotkov več povečale ta trend kot moški, je pojasnil onkolog in vodja Državnega programa za obvladovanje raka Branko Zakotnik.
Med moškimi najbolj razširjen rak prostate
V Sloveniji še vedno največ ljudi zboli in tudi umre za vrsto raka, ki je predvsem posledica slabega življenjskega sloga, denimo kajenja, prekomernega uživanja alkohola, prekomernega hranjenja in debelosti, premalo gibanja, izpostavljanja soncu itd.
Med moškimi je najbolj razširjen rak prostate. Za to obliko raka je leta 2012 zbolelo več kot 1400 Slovencev. Sledita rak pljuč in rak debelega črevesja. Ženske pa najpogosteje zbolevajo za rakom dojke (v letu 2012 skoraj 1300 novih primerov rakov dojk), sledita rak debelega črevesja in rak pljuč.
Proti raku s kampanjo Mi zmoremo. Jaz zmorem
Mednarodna zveza proti raku na letošnji svetovni dan proti raku začenja triletno kampanjo pod geslom Mi zmoremo. Jaz zmorem. Ob tem so tudi organizirali kampanjo, v kateri pozivajo ljudi, naj na roko napišejo, kaj lahko naredijo za zmanjšanje bremena raka, to geslo pa fotografirajo in pošljejo prijateljem oz. jih delijo na družabnih omrežjih.
V mednarodni zvezi, katere člana sta tudi Onkološki inštitut Ljubljana (OI) in Zveza slovenskih društev proti raku, so pripravili napotke, kaj lahko naredi vsak posameznik in skupnost za celovit boj proti raku.
Skupaj lahko v boju proti raku spodbujamo politike, naj ukrepajo in z učinkovitim zdravstvenim sistemom izboljšajo uspešnost zdravljenja, s celovitim programom obvladovanja raka pa skrbijo za napredek vseh ravni obvladovanja te bolezni, opozarjamo na nevarnostne dejavnike raka in spodbujamo zdrav življenjski slog, preganjamo napačne predstave in mite o raku ter skrbimo za zdravo življenjsko in delovno okolje in zahtevamo od politikov, da nam tako okolje tudi omogočijo.
Prav tako moramo kot skupnost zahtevati dostop do primernega specifičnega in paliativnega zdravljenja, spodbujati vse zdravstvene delavce k čim večji izobraženosti o obravnavi bolnikov z rakom ter izboljšati sodelovanje vseh deležnikov, ki delujejo na področju obvladovanja raka.
Vsak posameznik pa se lahko bori proti raku tako, da živi zdravo, se udeležuje presejalnih programov, je pozoren na vse zdravstvene spremembe, pomaga drugim bolnikom ali sam prosi za pomoč, aktivno sodeluje pri zdravljenju in deli svojo zgodbo z drugimi, navajajo v mednarodni zvezi.
Na onkološkem inštitutu so ob tej priložnosti podprli projekt ozdravljenega bolnika z rakom Janeza Arka – Johnnyja, ki je svojo izkušnjo z rakom prenesel v pesem z naslovom Bitka. Snemanje videospota je potekalo v prostorih onkološkega inštituta, pesem bo javnosti prvič predstavljena danes na Youtubu.
Ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga vsako leto obeležujemo 4. februarja, so k ukrepom v boju proti raku pozvali tudi nekateri politiki.
Evropski poslanec iz vrst NSi Lojze Peterle, ki je tudi sam prebolel raka in je predsednik skupine poslancev v boju proti raku, je pozval k večji politični pozornosti do raka.
Po njegovem mnenju je nujno treba okrepiti sodelovanje Evropskega parlamenta z nacionalnimi parlamenti. "Raka lahko premagamo samo s skupnimi močmi, zato moramo povečati naša prizadevanja za več Evrope z manj raka," so Peterletove besede sporočili iz njegovega urada v sporočilu za medije.
Poslanec SMC in podpredsednik parlamentarnega odbora za zdravstvo Branko Zorman pa je opozoril, da se ljudje še vedno prepozno ali pa sploh ne odzivajo na vabila na presejalne programe, čeprav so vsem na voljo. Kot poudarja, je to treba spremeniti. "Če na redni letni servis lahko peljemo svoje avtomobile, enako storimo tudi za svoje telo," meni Zorman.
Ob tem je navedel, da je kajenje še vedno najpogostejši preprečljivi dejavnik tveganja za različne rake. "Tudi zato bo ministrstvo za zdravje predstavilo nov tobačni zakon, s katerim bomo sledili dolgoročnemu cilju – družbi brez tobaka," je še dodal.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.