FIT 24UR

Rak dojke je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj

Ljubljana, 01. 10. 2016 09.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Oktober je tradicionalno posvečen osveščanju o raku dojk, za katerim v Sloveniji na leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Ta rak je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj, zato se ob začetku tega meseca vrstijo pozivi k rednemu samopregledovanju dojk in udeležbi na pregledih v okviru programa Dora.

Operacija dojke
Operacija dojke FOTO: Thinkstock

Za zmanjševanje umrljivosti je tako pomembno predvsem zgodnje odkrivanje bolezni in takojšnje učinkovito ter vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje, so navedli v slovenskem združenju za boj proti raku dojk Evropa Donna.

Tako bodo tudi letos v okviru rožnatega oktobra pripravili številne aktivnosti, s katerimi želijo osvestiti širšo javnost o raku dojk in opozoriti na pomen zdravega načina življenja, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja bolezni.

Zaradi raka dojk v Sloveniji na leto umre okoli 400 žensk

Na leto v Sloveniji odkrijejo okoli 1300 novih primerov raka dojk, bolezni pa podleže okoli 400 obolelih. Vse več na novo odkritih rakov je posledica tudi presejalnega programa za raka dojk Dora, ki vabi na presejalne mamografije ženske v starosti od 50 do 69 let.

Presejalni program Dora so po letih stagniranja, ko se je izvajal pretežno le v osrednji Sloveniji, začeli v zadnjem letu pospešeno širiti. Zdaj je vanj vključenih že 66 odstotkov vseh žensk v omenjeni starostni skupini, medtem ko je bilo še v začetku lanskega leta vključenih 41 odstotkov vseh žensk te starosti.

Tako na Onkološkem inštitutu Ljubljana, ki je nosilec Dore, v letošnjem letu načrtujejo, da bodo s presejalno mamografijo v okviru programa na območju celotne Slovenije pregledali 59.000 žensk, pri čemer so jih v letu 2015 pregledali 39.745.

Ženske na mamografski pregled povabijo na Onkološki inštitut Ljubljana, v Zdravstveni dom Ljubljana Metelkova, Zdravstveni dom Domžale, Splošno bolnišnico Trbovlje, Univerzitetni klinični center Maribor, Zdravstveni dom Maribor, Splošno bolnišnico Ptuj, Splošno bolnišnico Izola, Splošno bolnišnico Nova Gorica in Bolnišnico za ginekologijo in porodništvo Kranj. Pregledi potekajo tudi v dveh mobilnih enotah.

Mamograf
Mamograf FOTO: Reuters

V program Dora bodo v kratkem vključili tudi ženske z novomeškega območja, s postavitvijo mobilne enote na Jesenicah pa tudi ženske s celotne Gorenjske. Postopki za vključevanje drugih območnih enot bodo predvidoma stekli v prihodnjem letu, njihova dokončna vključitev pa bo med drugim odvisna tudi od izpolnjevanja zahtev za vključitev presejalnih centrov v program Dora.

Sicer pa podatki Registra raka RS kažejo, da je pri ženskah v starosti od 50 do 69 let iz Osrednjeslovenske regije, kjer program Dora poteka od leta 2008, porast odkritih novih primerov raka dojk od leta 2009 do 2012. V teh letih je bila namreč večina teh žensk presejana. Učinek presejanja na porast novoodkritih rakov je predvsem na račun porasta rakov dojk, odkritih v omejenem stadiju.

Od začetka Dore opravili že skoraj 200.000 mamografij in odkrili 1300 rakov

Od začetka delovanja programa Dora aprila 2008 do konca septembra 2016 so na slikanje povabili 144.944 žensk, nekatere med njimi že večkrat, saj trenutno v nekaterih regijah poteka že peti krog presejanja. V vsem tem času so opravili več kot 197.000 mamografij.

Pri tem so odkrili 1300 rakov dojk, dve tretjini v omejenem stadiju bolezni. Povprečna udeležba povabljenih žensk je bila 80-odstotna. Vodja programa Dora Maksimiljan Kadivec je ob tem dejal, da je "udeležba v prvih krogih navadno nekoliko nižja, nato pa se zviša, saj med ženskami zaokroži dober glas o pozitivni izkušnji s programom Dora".

Pregled dojk
Pregled dojk FOTO: Thinkstock

"Po naših izkušnjah ženskam največ pomeni to, da na pregled pridejo točno ob uri, ko so naročene, torej nič ne čakajo. Celoten pregled jim ne vzame več kot pol ure. Dan in uro pregleda si lahko izberejo tudi same. Prav tako jim veliko zaupanje v program daje to, da slike dojk odčitavata dva zdravnika radiologa, ločeno drug od drugega. To seveda prinaša višjo kakovost za celoten program. Vemo namreč, da na tak način najdemo 20 odstotkov več rakov, ki bi jih samo en zdravnik sicer spregledal," je pojasnil.

Pisni izvid normalne mamografije ženske prejmejo v roku petih dni na domači naslov. Žensko z normalnim izvidom na mamografijo povabijo čez dve leti. Če radiologi na sliki najdejo sumljivo spremembo, jo v nekaj dneh pokličejo po telefonu, da se zglasi na onkološki inštitut na dodatne preiskave. Morebitne dodatne preiskave opravi v enem dnevu, na enem mestu. Dodatne preiskave pomenijo, da ženska na inštitut opravi dodatno slikanje dojk oz. pregled z ultrazvokom, redkeje je potrebna tudi punkcija sprememb v dojkah.

Okoli štiri odstotke vseh slikanih žensk potrebuje dodatne preiskave in samo pri pol odstotka slikanih dejansko potrdijo diagnozo raka dojk. Ženska, ki je bila slikana v presejalnem programu Dora, najpozneje v dveh tednih po mamografiji pozna svojo diagnozo in načrt zdravljenja raka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

layers
02. 10. 2016 18.10
+1
punce, odpovejte se umetnim deodorantom, pa depilacijskim kremam, zaradi mene tud ce ste kosmate, alumij dioxid skoduje
Superlan
05. 10. 2016 14.17
+2
ja pa modrci, ki stisnejo tkivo in preprečujejo prekrvavitev. Še posebej so nevarni tisti s kostjo, ta je kovinska, in nase posledično vleče še EM sevanje npr. iz računalnika ...
Tone 12345
02. 10. 2016 13.52
-2
Pa dejte no to je usoda ki je ne moreš preprečit!Z ničemer!!medicina je tukaj v slepi ulici!!!!!!!!!!!!!!!!!žalostno je pa v tem svetu to da nimajo zdravila za raka
layers
02. 10. 2016 18.07
-1
imajo zdravilo za raka, dobro ga futrajo, zdravilo za cloveka bimajo.
Neznamsipomagat
02. 10. 2016 09.27
+1
hašiševo olje ozdravi raka
igorli
03. 10. 2016 20.15
tomi.passion@gmail.com
01. 10. 2016 22.09
+1
Za rakom vsako leto umre bistveno več moških kot žensk, kaže domača in mednarodna zdravstvena statistika. Kako to, da nimamo niti dneva, kaj šele meseca, ki bi bil posvečen temu?
Ramzess
01. 10. 2016 11.33
-2
Koliko žensk se zaveda da je za raka na dojki kriva tudi pogosta raba mamograma, tega zdravniki seveda ne povedo. In kaj to pomeni 'visoko ozdravljiv', ali je ali pa ni ozdravljiv, nič nizko ali visoko, kdo in zakaj si pušča rezervo, za molzenje, saj veste česa.
KardinaIFrancRodeVKristusu2
01. 10. 2016 13.34
+6
Pri eni mamografiji je prejeta doza sevanja nižja, kot pri nekaj urnem obisku postojnske jame ali nekaj urnem letu z letalom.... Zakaj torej ne napišeš, da sta za raka na dojki kriva postojnska jama in Adria Airways?
Worldy
01. 10. 2016 13.54
+5
Ne gre za sevanje, ampak za fizični stisk-pritisk, ki lahko aktivira rakave celice, ki so že prisotne, da se začnejo nekontrolirano množit.
Cmrlj3
01. 10. 2016 19.40
-6
Irena, ti neveš kaj veliko o nastanku in vzrokih za rak, a?
tomi.passion@gmail.com
01. 10. 2016 22.29
-4
Razlog za nastanek in razvoj raka so predvsem kozmetika, sevanja (wifi predvsem), cepiva, zdravila, sladkor, nezdrava hrana......
kitaristdule
02. 10. 2016 09.14
+6
irena ima prav. V telesu so vseskozi prisotne rakave celice, vendar mirujejo. Sprožiteljev-aktivatorjev za začetek širjenja pa je več, med drugim tudi pritisk.
Cmrlj3
02. 10. 2016 12.09
-5
eh.. rakava celica je tista, v kateri zaradi mutacije izgine gen, ki povzroča nadzorovano prenehanje delitve te celice po določenem številu delitev. posledično se celice nenadzorovano delijo naprej. imunski sistem te celice stalno odstranjuje. problem nastane, če je teh celic preveč oziroma jih varnostni mehanizmi ne odstranijo iz telesa. to je vzrok. ne pa pritisk. in ne, cepiva, sladkor in elektromagnetna sevanja ne povzročajo raka. drugo so radioaktivna sevanja, kjer delci dejansko letijo čez DNA in povzročajo "fizične" poškodbe na njem.,
Worldy
02. 10. 2016 13.37
+6
Cmrlj3
02. 10. 2016 15.23
-6
zaradi izpostavljenosti radioaktivnemu sevanju, zaradi spojin, ki direktno povzročajo mutacije, zaradi spojin, ki