ošpice. slovenija

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'
14. 03. 2025 20.01
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

V evropski regiji največje število primerov ošpic v več kot 25 letih
13. 03. 2025 14.35
Analiza UNICEF-a in Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo kaže, da je bilo v evropski regiji lani prijavljenih 127.350 primerov ošpic, kar je dvakrat več kot leto prej in največ od leta 1997. Za več kot polovico obolelih je bila potrebna hospitalizacija.

'Starši morajo prepoznati znake bolezni in bolne otroke obdržati doma'
18. 01. 2025 08.25
V sezoni nalezljivih bolezni je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravil smernice za vračanje otrok v vrtec ali šolo po preboleli bolezni. Pravočasna vrnitev otroka v šolo je pomembna tako za njegovo zdravje in počutje kot za druge. Starši pa morajo otroka obdržati doma, dokler ne preboli bolezni, so sporočili z inštituta.

V BiH prva letošnja smrt zaradi ošpic
19. 07. 2024 10.07
V Federaciji Bosne in Hercegovine so zabeležili prvi smrtni primer zaradi ošpic od razglasitve epidemije te nalezljive bolezni decembra lani, so v četrtek sporočili z zavoda za javno zdravstvo te entitete BiH. Doslej je za ošpicami zbolelo skoraj 6500 ljudi.

Na urgenci oseba, okužena z ošpicami: ste bili z njo v stiku?
03. 07. 2024 15.09
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so prejeli novo prijavo okužbe z ošpicami. Gre za osebo, ki se je v nedeljo, 30. junija, med 14. in 21. uro nahajala v čakalnici v urgentnem bloku UKC Ljubljana. Vse, ki so bili v nedeljo popoldan v urgentnem bloku, opozarjajo, da obstaja možnost za okužbo, če pred ošpicami niso zaščiteni.

Ošpice se širijo tudi po Balkanu
30. 05. 2024 20.46
Iz Dubrovnika poročajo o več primerih okužbe z ošpicami, pristojne pa skrbi, da se bo ponovila epidemija iz leta 2018. Takrat so ošpice zajele območje južne Hrvaške, Bosne in Srbije, nekaj ljudi pa je umrlo. Nekoč že praktično izkoreninjena bolezen se vrača, ker na jugu Hrvaške nimajo dovolj visoke stopnje precepljenosti. Zdravniško osebje iz južnih županij se zato pripravlja na morebiten novi izbruh te zelo nalezljive bolezni.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala
19. 04. 2024 19.21
Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

Oslovski kašelj v strmem porastu, zdravniki pozivajo k cepljenju
11. 03. 2024 20.08
V zadnjih dveh mesecih so pri nas našteli že več kot 350 primerov oslovskega kašlja, to je skoraj trikrat več kot v celotnem lanskem letu. Precepljenost proti oslovskemu kašlju je prenizka, opozarjajo zdravniki. Vsem, ki se v zadnjih petih letih niso cepili, priporočajo poživitveni odmerek, predvsem pa nosečnicam in starostnikom. Zaradi upada precepljenosti se v Evropo vračajo tudi ošpice, ki jih v Sloveniji zadnja leta skorajda ni bilo. Minuli teden so potrdili tri primere, za zdaj pa ne kaže, da bi se razširile.

Pri treh mladoletnikih potrdili ošpice
08. 03. 2024 11.36
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjih dneh prejeli prijavo o treh primerih ošpic pri mladoletnih osebah. Zbolela sta dva osnovnošolska otroka ter dijak srednje šole, ki proti bolezni niso bili zaščiteni s cepljenjem. Po dosedanjih podatkih primeri med seboj epidemiološko niso povezani. Precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je v Sloveniji v šolskem letu 2022/2023 sicer padla pod 90 odstotkov.

ECDC opozarja na nevarnost širjenja ošpic v EU
16. 02. 2024 17.11
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je opozoril, da je v prihodnjih mesecih mogoče pričakovati nadaljnje povečanje števila okužb z ošpicami v EU zaradi nezadostne precepljenosti v več državah, sezonskih trendov in vnosa primerov iz tretjih držav. Letos je za posledicami ošpic umrlo že najmanj sedem ljudi.

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok
24. 04. 2023 14.23
Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.

V Avstriji potrdili 25 primerov ošpic, pri nas zadnji izbruh leta 2020
22. 02. 2023 12.29
Nedaleč od Slovenije, v avstrijskem Gradcu, se te dni spopadajo z izbruhom ošpic. Do zdaj so skupno potrdili 25 primerov, šest otrok je zaradi težjega poteka bolezni v bolnišnici. Slovenski inštitut za javno zdravje je nazadnje okužbe z ošpicami zabeležil v letu 2020. Vseh šest primerov je bilo predvidoma povezanih z izbruhom v kranjski regiji. Na ravni države je bila leta 2021 najnižja precepljenost v regiji Kranj, najvišja pa v Murski Soboti.

Na Inštitut za javno zdravje ni bilo prijav okužb za ošpice
21. 02. 2023 19.15
Po izbruhu ošpic v bližnjem avstrijskem Gradcu, na našem Inštitutu za javno zdravje pravijo, da doslej niso dobili nobene prijave okužbe oziroma tesnega stika. Gre sicer za izjemno nalezljivo virusno bolezen, ki se širi po zraku. Začne se lahko z vročino, nahodom, glavobolom, kašljem, vnetjem očesne veznice, nadaljuje z izpuščajem, ki se razširi po celem telesu, povzroči pa lahko tudi resne zaplete, kot so vnetje srednjega ušesa, pljučnica, vnetje možganov, celo smrt. Zdravila zanjo ni, edina zaščita je cepivo.

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'
25. 05. 2022 07.11
Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Ukrajinski begunci kmalu na pomoč slovenskemu zdravstvu?
06. 05. 2022 18.46
V Sloveniji je trenutno 5.738 ukrajinskih beguncev. Številka ne narašča, prej upada. Na uradu za migracije s presenečenjem ugotavljajo, da se mnogi od 21.980 beguncev, ki so k nam začasno ali trajno pribežali, v teh dneh že vračajo v Ukrajino, in sicer na mirnejša območja, denimo okoli mesta Lvov. Še več jih Slovenijo dojema bolj kot tranzitno točko, od koder se nato odpravijo v druge evropske države ali celo čez lužo. Med tistimi, ki so ostali, je 70 usposobljenih zdravstvenih delavcev, ki bi kmalu lahko začeli delati v slovenskem zdravstvu.

'Tveganje cepljenja v primerjavi s prednostjo cepljenja zanemarljivo'
15. 09. 2020 15.50
Strokovnjaki javnega zdravja in imunologije so na posvetu o spremembah zakonodaje na področju cepljenja poudarili, da lahko le z vzdrževanjem dovolj visoke precepljenosti zagotovimo zdravje družbe. Zanikali so očitke, da ne spremljajo stranskih učinkov cepiv, ki pa so po njihovih navedbah zanemarljivi v primerjavi s prednostmi cepljenja.

Stroka in vrtci: cepljenje je najboljša zaščita proti nalezljivim boleznim
08. 09. 2020 19.11
Zdravstvena stroka in vrtci poudarjajo, da je ne glede na to, kako se bo končala politična in pravna debata o novem predlogu zakona o nalezljivih boleznih, jasno, da je cepljenje najboljša zaščita pred nalezljivimi boleznimi. Stroka opozarja tudi, da so še zlasti nevarni ošpice, rdečke in mumps, ljudem pa polaga na dušo, naj se cepijo tudi proti gripi in proti koronavirusu, ko cepivo bo, pa čeprav to ne bo obvezno.

Ukinitev obveznega cepljenja? Predlogu za uvedbo zgolj prostovoljnega v DZ odkimali
16. 06. 2020 11.17
Predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero vlagatelji predlagajo ukinitev obveznega cepljenja, ni deležen simpatij niti ene poslanske skupine. Da predlog novele zakona ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je menilo 80 poslancev. S tem se je zakonodajna pot predloga novele končala.

Otrokove pravice: Islandija prva, Slovenija sedma
26. 05. 2020 14.03
Za otrokove pravice je najbolje poskrbljeno na Islandiji, v Švici in na Finskem, Slovenija pa je na sedmem mestu, kaže indeks otrokovih pravic za leto 2020, ki ga je pripravila nevladna organizacija za otrokove pravice KidsRights. Opozorili so, da izbruh novega koronavirusa močno vpliva na pravice otrok po vsem svetu.

Polovica evropskih držav rahlja ukrepe. S koronavirusom okužen tudi ruski premier
30. 04. 2020 09.50
V ZDA so potrdili 1,04 milijona okužb s koronavirusom, zaradi bolezni pa je umrlo že 61.000 ljudi. Na Otoku je doslej zaradi covida-19 umrlo več kot 26.000 ljudi, s čimer se država po številu smrtnih primerov v Evropi uvršča na drugo mesto, za Italijo. V Evropi sicer že polovica držav rahlja sprejete ukrepe, tudi najbolj prizadete države, kot sta Italija in Španija. Urad WHO za Evropo ob tem poziva, da se tudi v času koronavirusne krize ne sme zapostaviti drugih cepljenj. S koronavirusom je okužen tudi ruski premier Mihail Mišustin.

Zaradi epidemije ogroženo cepljenje 117 milijonov otrok proti ošpicam
14. 04. 2020 12.05
Zaradi širjenja koronavirusa po vsem svetu je kar 117 milijonov otrok v 37 državah v nevarnosti, da ne bodo prejeli življenjsko pomembnega cepiva proti ošpicam. Številne države namreč zaradi epidemije koronavirusa prelagajo cepljenje, med njimi tudi nekatere, ki se borijo z velikimi izbruhi, recimo DR Kongo, Južni Sudan, Nigerija, Brazilija, Ukrajina in Kazahstan.

O zdravstvu po epidemiji: 'Več bo videoposvetov, vlagati moramo v razvoj aplikacij'
12. 04. 2020 20.34
Epidemija covid-19 je spremenila naša življenja, a kljub temu da se vse vrti okoli te bolezni, ostala obolenja niso izginila. Mnogi med nami so kronični bolniki, otroci dobijo vročino, nekateri bi morali ravno v teh tednih opraviti sistematski pregled. Ženske so noseče, rojevajo. Številni so taki, ki jim je odpadel pregled pri specialistu ali pa operacija. Kako torej v ozadju koronakrize deluje naše zdravstvo, kdaj boste prišli na vrsto za pregled, operacijo?

Izbruh ošpic na Škofjeloškem končan
05. 02. 2020 08.45
Izbruh ošpic v škofjeloškem podjetju je končan. Zadnji primer ošpic je bil namreč zaznan 14. januarja. V podjetju je zbolelo 27 ljudi, bolezen pa je v podjetje vnesla okužena oseba, ki je pripotovala iz Belgije.

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi
26. 01. 2020 07.19
Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Na NIJZ letos potrdili že pet primerov ošpic pri nas
14. 01. 2020 14.38
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje beležijo nov primer okužbe z ošpicami, tako so letos potrdili pet primerov ošpic pri odraslih osebah. Vsi so predvidoma povezani z izbruhom v kranjski regiji, ki se je začel v novembru 2019, piše na spletni strani inštituta.

Letos zabeležili že štiri primere ošpic
09. 01. 2020 13.32
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje navajajo, da so letos zabeležili štiri primere ošpic pri odraslih osebah. Vsi so predvidoma povezani z izbruhom v kranjski regiji, ki se je začel v novembru lani.

Letos dva primera ošpic, verjetno povezana z izbruhom v kranjski regiji
07. 01. 2020 12.33
V začetku letošnjega leta so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje zabeležili dva primera ošpic pri odraslih osebah. Oba sta predvidoma povezana z izbruhom v kranjski regiji, ki se je začel novembra lani. Skupno so lani zabeležili 48 primerov ošpic pri slovenskih prebivalcih in dva pri tujcih.

Že 44 primerov ošpic, ena oseba hospitalizirana in hudo bolna
31. 12. 2019 15.05
Pri slovenskih prebivalcih so letos potrdili 44 primerov ošpic in dva pri tujcih, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Na infekcijski kliniki UKC Ljubljana v zadnjem tednu niso obravnavali novih primerov ošpic. Je pa na kliniki ena oseba z ošpicami že več kot teden dni hospitalizirana in hudo bolna. V Zdravstvenem domu Škofja Loka pri eni osebi še čakajo na izvid.

Bolnike z ošpicami ali sumom na ošpice obravnavajo tudi na infekcijski kliniki v Ljubljani
20. 12. 2019 14.39
Ponoči so na infekcijski kliniki UKC Ljubljana sprejeli bolnico, pri kateri sumijo na ošpice. Pripeljali so jo iz Zdravstvenega doma Škofja Loka. Prav tako so na tej kliniki obravnavali otroka z ošpicami, a so ga že odpustili v domačo oskrbo.

V Škofji Loki potrdili še en primer okužbe z ošpicami
19. 12. 2019 14.15
Na Gorenjskem so v 24 urah zabeležili kar osem novih primerov suma na ošpice – štiri v zdravstvenem domu Škofja Loka, tri v Kranju in enega v Tržiču. Eden od testov v škofjeloškem zdravstvenem domu je bil pozitiven. V Sloveniji so tako letos potrdili 41 primerov ošpic pri slovenskih prebivalcih in dva pri tujcih.