V škofjeloškem zdravstvenem domu so danes sprejeli štiri osebe s sumom na ošpice, direktor Aleksander Stepanović je v večernih urah za STA potrdil, da je eden od testov pozitiven. "Epidemološko so ti primeri po naših informacijah povezani, bil je vnos virusa iz tujine in se je potem razširil med prebivalci na Loškem," je pojasnil.
Tri sume na ošpice preverjajo v Kranju. "Gre za srednjo populacijo, o cepljenosti nimamo podatka. Vsi so prišli s tipičnimi znaki, zato še enkrat poudarjam: ljudje naj si informacije preberejo na spletni strani, naj ostanejo doma in se posvetujejo z zdravnikom," je opozorila direktorica ZD Kranj Lilijana Gantar Žura. Čeprav sumi še niso potrjeni, so hodnik, kjer so se pacienti z možnostjo okužbe gibali, nemudoma zaprli in ga dobri dve uri zračili.
Enega pa v Tržiču. V tamkajšnji zdravstveni dom naj bi s simptomi ošpic prišla mama enega od zaposlenih v škofjeloškem Knaufu, kjer dela 380 ljudi. V podjetje naj bi virus pred dvema tednoma prinesel moški iz Belgije.
Otrok z ošpicami je bil v stiku s 14 otroki in 20 odraslimi
Včeraj smo poročali, da so v zdravstvenem domu v Škofji Loki potrdili še en primer okužbe z ošpicami, in sicer pri otroku, ki še ni bil cepljen. "Poklicali so, tako, kot je predvideno po protokolu oz. tako, kot vse naprošamo. Pregledan je bil ločeno od ostalih bolnikov in potem napoten na nadaljnjo obravnavo," je včeraj dejal Stepanović. To je letos že 42. primer okužbe.
A kot smo izvedeli, je bil otrok pred tem v času kužnosti že v zdravstvenem domu. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so potrdili, da je bil otrok z ošpicami v času kužnosti v ZD Škofja Loka dvakrat, ob tem je bil v stiku s 14 otroki in 20 odraslimi.
"Necepljeni otroci ali nepopolno cepljeni otroci, ki so bili v stiku z bolnikom, so bili cepljeni. Tisti otroci, ki zaradi zdravstvenega stanja niso smeli biti cepljeni, so prejeli zaščito s protitelesi," so povedali.
Imajo zdravstveni domovi zagotovljene izolirne prostore?
Po naših informacijah so otroka pregledali kar v očetovem avtomobilu. Ministrstvo za zdravje je na vprašanje, ali smo pripravljeni na morebiten izbruh in ali imajo zdravstveni domovi res zagotovljene izolirne prostore, odgovorilo, da imajo zdravstveni domovi prostore za izolacijo in protokole ravnanja v primeru nalezljivih bolezni.
"V primerih, ko pride do posameznih primerov ali izbruha, pričakujemo, da bodo svoja ravnanja in organizacijo dela prilagodili situaciji s ciljem, da se čim bolj omeji možnost širjenja konkretne okužbe. Ošpice so zelo nalezljiva bolezen, zato je zelo pomembno, da ljudje, ki opazijo znake, ki ustrezajo klinični sliki ošpic, ne gredo takoj k zdravniku, ampak se predhodno najavijo po telefonu in dobijo ustrezna navodila glede nadaljnjega ravnanja," so opozorili.
Na vprašanje, ali smo pripravljeni na zdravljenje bolnikov, ki bi morda imeli težje zaplete v poteku bolezni, so odgovorili, da "za zdravljenje ošpic ni posebnih zdravil, večina okužb poteka brez zapletov in ne potrebuje posebne zdravniške oskrbe. Možni zapleti so različni in bolniki z zapleti bodo dobili ustrezno oskrbo.''
Prav tako zatrjujejo, da so poskrbeli za zaščito zdravstvenih delavcev: ''Za zaščito zdravstvenih delavcev je ključna precepljenost z dvema odmerkoma cepiva. NIJZ redno obvešča izvajalce zdravstvene dejavnosti o primerih ter priporočilih za ravnanje, v konkretnih primerih med izvajalci zdravstvene dejavnosti in epidemiološko službo poteka stalna komunikacija. Vodstva zdravstvenih ustanov so dolžna o situaciji in ukrepih obveščati zaposlene in zagotoviti njihovo izvajanje.''
Starši otrok, ki se ne morejo cepiti, naj se izogibajo mest, kjer se zbira veliko ljudi
Poudarjajo, da je ključni ukrep za preprečitev širjenja bolezni zagotavljanje visoke precepljenosti prebivalstva (nad 95 %) z dvema odmerkoma cepiva proti ošpicam: ''To je še posebej pomembno pri otrocih, zato pozivamo vse starše, da svoje otroke cepijo proti ošpicam. Za obvladovanje izbruhov je ključno delovanje epidemiološke službe, ki jo pri nas izvaja NIJZ in njeno sodelovanje z izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki poteka zgledno. Na drugi strani je pomembno tudi obveščanje javnosti o pomenu cepljenja kot zaščitnega ukrepa ter o doslednem upoštevanju priporočil, kako ravnati v primerih suma na ošpice. Starši otrok, ki se ne morejo cepiti proti ošpicam, naj se izogibajo mest, kjer se zbira veliko ljudi. Na žalost drugega navodila ni mogoče podati,’’ so še dodali.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.