nevarne bolezni

Tina Gaber in aktivist upokojencem delita nasvete, stroka ogorčena

16. 04. 2025 19.46

Premierjeva spremljevalka Tina Gaber skupaj z veganskim aktivistom slovenskim upokojencem predlaga, naj se izogibajo mesu in zdravilom, mleko in jajca pa naj zamenjajo za zelenjavo, oreščke in semena. Kaj o tem pravi stroka? Vodja oddelka za prehrano na onkološkem inštitutu opozarja, da gre za "povsem nekritično, neodgovorno in lahko tudi zdravju nevarno" početje.

Olimpija do zmage proti Primorju, Maribor izgubil proti zadnjim Domžalam

06. 04. 2025 16.09

Nogometaši Olimpije so še četrtič v sezoni ugnali Primorje. Ljubljančani so bili precej boljši tekmec in na koncu slavili z 2:0. Z zmago v žepu so Šiško zapuščali Celjani, ki so bili z 2:1 boljši od Brava. Na vrhu lestvice ostaja Olimpija, ki ima sedaj že 12 točk prednosti pred drugouvrščenim Mariborom. Ta si je privoščil velik spodrsljaj, v gosteh je z 0:1 izgubil proti zadnjim Domžalam.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov

27. 02. 2025 16.43

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Svitu sta odpovedali obe ledvici, a upanje je v revolucionarnem zdravljenju

16. 02. 2025 12.10

Ste že slišali za atipični hemolitično - uremični sindrom oziroma AHus? Gre za zelo redko sistemsko bolezen, ki je posledica napake v delovanju obrambnega sistema telesa. Začne se nenadno, lahko kadarkoli v življenju, povzroča pa odpoved ledvic in drugih organov. Za to redko boleznijo se v Sloveniji zdravijo le trije otroci. Med njimi šestletni Svit, ki je pred dobrim letom čez noč hudo zbolel, namesto na težko pričakovane počitnice pa odšel na urgentno zdravljenje v bolnišnico. K sreči imamo v Sloveniji v zadnjih letih za to bolezen na voljo revolucionarno, a dolgotrajno zdravljenje, ki preprečuje tudi nevarne ponovitve bolezni.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas

05. 02. 2025 09.27

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

Na Madžarskem v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice

27. 01. 2025 15.44

Na Madžarskem so v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice pri živali, ki izvira iz Romunije. Kuga drobnica se običajno ne pojavlja v EU, v primeru njene ugotovitve pa je treba sprejeti takojšnje ukrepe za izkoreninjenje. Pristojni organi so se v Sloveniji na to temo že sestali, uprava za varno hrano pa rejce poziva k previdnosti.

'Zuckerberg je pokleknil pred Trumpom': Meta postaja raj za nevarne objave?

08. 01. 2025 11.41

Premik v pravo smer ali velik korak nazaj? Glavni izvršni direktor tehnološkega podjetja Meta Mark Zuckerberg trdi, da bodo z ukinitvijo preverjanja dejstev na njegovih družbenih omrežjih v ZDA prednost dali govoru, številne pa skrbi, kaj to pomeni za širjenje dezinformacij. "Pokleknil je pred Donaldom Trumpom," je ostra nekdanja uradnica ameriške vlade, zadolžena za boj proti dezinformacijam. Številni medtem opozarjajo na to, da bi lahko družbena omrežja postala še večji raj za nevarne in škodljive objave, žrtve katerih bi lahko bili predvsem mladi.

Iz laboratorija pobegnilo 43 opic: 'Zaprite okna in vrata'

08. 11. 2024 10.44

Iz ustanove za vzrejo primatov za medicinske raziskave v mestu Yemassee v Južni Karolini je v sredo pobegnilo 43 opic, potem ko je eden od oskrbnikov pustil odprta vrata njihove ograde. Ubežnike pasme makaki rezus še iščejo, policija pa je prebivalce mesta pozvala, naj se jim ne približujejo.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?

27. 10. 2024 10.24

Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

Razcvet 'deepfake' posnetkov slavnih zdravnikov, ki tržijo nevarne 'čudeže'

14. 09. 2024 13.18

Družbena omrežja so preplavili digitalno ustvarjeni "deepfake" posnetki (op. p. globoki ponaredek), ki uporabljajo identitete zaupanja vrednih slavnih zdravnikov za promocijo nevarnih čudežnih "zdravil". Kot opozarjajo strokovnjaki, pa lahko ti izdelki povzročijo resne zdravstvene težave.

BLOG: Ozemljitev

01. 09. 2024 15.21

Ozemljitev – praksa, ki je še ne tako dolgo nazaj veljala za nenavadno in skorajda mistično, danes postaja vse bolj prepoznana in cenjena. Gre za koncept, ki temelji na ideji, da je zemlja bogat vir negativnih elektronov, ki lahko vplivajo na naše telo in počutje. Čeprav se morda zdi, da hoja z bosimi nogami ali ležanje na tleh ne bi moglo imeti večjega vpliva na naše zdravje, pa številna pričevanja kažejo, da bi lahko ozemljitev prinesla številne koristi za naše telo in um.

Na ta otok si ne želite stopiti

07. 07. 2024 14.43

Bi stopili na otok, poln strupenih kač? No, tudi če bi, vam brazilske oblasti tega ne bi dovolile. Ilha da Queimada Grande, otok, ki je znan kot "kačji otok", leži ob obali Brazilije in po njem ljudje niso kaj dosti hodili, verjetno z dobrim razlogom. Raziskovalci namreč ocenjujejo, da na otoku živi od 2000 do 4000 kač, ki so vse izredno strupene.

Na urgenci oseba, okužena z ošpicami: ste bili z njo v stiku?

03. 07. 2024 15.09

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so prejeli novo prijavo okužbe z ošpicami. Gre za osebo, ki se je v nedeljo, 30. junija, med 14. in 21. uro nahajala v čakalnici v urgentnem bloku UKC Ljubljana. Vse, ki so bili v nedeljo popoldan v urgentnem bloku, opozarjajo, da obstaja možnost za okužbo, če pred ošpicami niso zaščiteni.

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode

02. 07. 2024 11.58

Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?

14. 06. 2024 06.00

Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

V Veliki Britaniji na bolnikih testirajo prvo cepivo proti kožnemu raku

26. 04. 2024 08.53

Na britanskih bolnikih testirajo prvo personalizirano mRNA cepivo proti melanomu. Hkrati naj bi cepivo preprečevalo tudi nastanek raka na mehurju, pljučih in ledvicah. Izdelan je po meri za vsako osebo posebej, telesu pa sporoča, naj prepozna rakave celice in ustavi ponovitev bolezni.

Vojna z 'letečimi krvosesi' v Osijeku: insekticidi, droni, letala

06. 04. 2024 20.05

V Osijeku se pripravljajo na vojno, in sicer vojno s komarji. Z letečimi krvosesi se bodo letos prvič spopadli tudi z uporabo dronov, ti bodo poleg letal in kamionov pomagali pri škropljenju insekticidov po območju. Poletni meseci so v Osijeku namreč zaradi ogromnega števila komarjev skoraj povsem nevzdržni. Poleg tega, da grenijo življenje prebivalcem in otežujejo kmetijstvo, pa prenašajo tudi mnoge bolezni. Zato so za boj proti komarjem letos namenjena rekordna finančna sredstva.

Pojav garij v mariborskih zaporih: 'Situacija je pod nadzorom'

28. 03. 2024 16.25

V Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor so se pojavile garje med priporniki, do sedaj so zabeležili okužbo pri petih osebah. Trenutno je s to kožno boleznijo okužena ena oseba, je potrdil direktor zavoda Robert Šilc. Čeprav se soočajo z veliko prostorsko stisko, so bili po njegovih besedah sprejeti vsi potrebni ukrepi za zajezitev okužb.

Dokazali povezavo med genetsko boleznijo in najtežjimi alergijskimi reakcijami

26. 03. 2024 07.48

Raziskovalna skupina na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik je na podlagi večletne raziskave ugotovila, da imajo pacienti z najtežjimi alergijskimi reakcijami pogosto v osnovi gensko bolezen. To odkritje bistveno spreminja pogled na mehanizme anafilaksije ter pomembno vpliva na klinično prakso in obravnavo najbolj ogroženih pacientov, so sporočili z Golnika.

Kako se zaščititi pred klopi in kako jih pravilno odstraniti?

24. 03. 2024 10.18

Toplo vreme in sonce prinašata delo na vrtu in številne druge aktivnosti na prostem, na plan pa privabita tudi klope. Ti se nahajajo predvsem v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi, a dobimo ga lahko tudi na otroškem igrišču ali na domačem vrtu. Zaradi razmeroma mile zime bi bila aktivnost klopov letos lahko večja, opozarjajo na NIJZ, zato je preventiva toliko bolj pomembna. Zbrali smo napotke o tem, kako se zaščititi pred ugrizom klopa in kako ga pravilno odstraniti.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni

20. 03. 2024 10.25

Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Skozi objektiv: kaj je prinesel zadnji teden pred prazniki?

23. 12. 2023 15.11

Zadnji predbožični teden so zaznamovale tragedije. Železniška nesreča pri Postojni, streljanje v Pragi in neskončno trpljenje v Gazi. Slovenska vojaška letalska flota je dobila 40. člana, "Martina Krpana", sindikati in vlada so sklenili sporazum, Ljubljano sta dušila megla in smog, iz vesolja so uspešno poslali posnetek mačka. Začelo pa se je spektakularno: z dolgo pričakovanim izbruhom vulkana na Islandiji.

Sredi Ljubljane izrazili podporo: 'Za mir, pravičnost in svobodno Palestino'

18. 12. 2023 21.48

V središču Ljubljane so se na shodu za Palestino znova zbrali podporniki, ki so se zavzemali za pravice palestinskega ljudstva ter opozarjali na grozote, ki se odvijajo v Gazi in drugih palestinskih območjih. Vladi so namenili tudi več pozivov, med drugim naj se aktivno zavzame za takojšnjo prekinitev izraelske invazije na Gazo in zaustavitev genocida nad tamkajšnjim prebivalstvom ter naj prizna Palestino kot samostojno državo. Pred shodom v Ljubljani se je oglasil tudi vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec.

Biden pozval k zaščiti bolnišnice v Gazi, potekajo pogajanja o izpustitvi talcev

13. 11. 2023 06.42

Izrael ima verjetno še dva do tri tedne časa, preden bo mednarodni pritisk na državo spodkopal legitimnost vojaških operacij v Gazi, ocenjuje izraelski zunanji minister Eli Koen in dodaja, da se pritisk mednarodne skupnosti na Izrael zaradi vojne na območju Gaze povečuje. K zaščiti največje bolnišnice v Gazi je pozval tudi ameriški predsednik Biden. Bolnišnica Al Šifa ne deluje več, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Zdravstveni delavci in civilisti poročajo, da se spopadi nadaljujejo tik pred bolnišnico, kar otežuje tudi reševanje na terenu. Izraelski premier pa še naprej zavrača pozive k prekinitvi ognja, če ne bodo izpuščeni talci, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra. Pogajanja za njihovo izpustitev pa naj bi potekala s pomočjo Katarja.

Morda pa bi bil svet še lepši, če Blink 182 novega albuma ne bi izdali

11. 11. 2023 11.00

Morda pa bi bil svet še lepši, če Blink 182 novega albuma ne bi izdali.

Kofein, sladkor, barvila, arome ... Zakaj jih otroci še vedno pijejo?

18. 10. 2023 15.06

Najboljša pijača je voda, dobra izbira so tudi nesladkani čaji ali z vodo razredčeni 100-odstotni sadni sokovi, poudarjajo strokovnjaki, ki otrokom in mladostnikom odločno odsvetujejo pitje energijskih pijač. Mladi jih za moč in energijo ne potrebujejo, potrebujejo pa uravnoteženo prehrano, redno ukvarjanje s športom ter kakovosten spanec oz. dovolj počitka, poudarjajo. Opažajo pa, da jih otrokom velikokrat ponudijo starši sami, ki se ne zavedajo, kako nevarne so v resnici.

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

Udarec 'marketinškim prijemom tobačne industrije'?

26. 09. 2023 12.18

Mladi zaskrbljujoče veliko posegajo po elektronskih cigaretah, z njimi so zalotili že otroke v nižjih razredih osnovne šole. Z novelo zakona o omejevanju tobačnih in povezanih izdelkov naj bi njihovo priljubljenost, vsaj upajo, zmanjšali. Pri tem je ključna prepoved dodajanja arom, ki bolj kot odrasle premamijo mlade uporabnike, pravijo v organizacijah, ki si prizadevajo za zmanjšanje uporabe tobačnih izdelkov. "Arome so nenazadnje marketinški prijemi tobačne industrije, ki zameglijo podobo za zdravje škodljivega izdelka," opozarjajo.

BLOG: Pankreatitis, nenadno vnetje v trebušni slinavki

24. 09. 2023 10.00

Pankreatitis je kompleksno zdravstveno stanje, ki vpliva na trebušno slinavko in zahteva posebno pozornost. Eden od ključnih simptomov pankreatitisa je težava s prebavo hrane. To se zgodi, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj encimov za razgradnjo hrane. A to še zdaleč ni edina težava, zato vam svetujem, da si vzamete nekaj minut časa in podrobno preberete ta prispevek.

'Odrasli prepogosto zatajijo. Namesto otroka žal še vedno ščitijo odrasle'

27. 08. 2023 09.15

Primer domnevnega spolnega napada na mladoletno deklico in pričevanja o več podobnih incidentih iz preteklosti slovenskega ravnatelja še vedno razburjajo javnost. Kako je za njegovo predatorsko vedenje vedelo tako veliko število ljudi, ukrepal pa ni nihče? Incidenti naj bi se namreč po pričevanjih ponavljali tekom več desetletij, a sankcije nekdanjega učitelja športne vzgoje in športnega trenerja niso nikoli doletele. O tem, zakaj žrtve tovrstnih napadov ne prijavijo, o prepoznavi spolnega nasilja in tudi o sekundarni viktimizaciji žrtve smo se pogovarjali s policijsko inšpektorico Nežo Miklič.