Šest let, odkar je zaostren zakon o uporabi tobačnih in povezanih izdelkov prinesel zgovorna slikovna opozorila, ki naj bi zmanjšala željo po kajenju, se mu obeta nova prevetritev. Predlog so predstavili že marca in je trenutno v medresorskem usklajevanju, poleg postopnega ukinjanja kadilnic pa je največja predlagana sprememba prepoved dodajanja arom v tobačne izdelke.
Slovenija s predlogom sledi Evropski direktivi in gre še korak dlje, saj "ne prepoveduje le arom v tobačnih izdelkih, ampak tudi v elektronskih cigaretah oz. tudi v tekočinah brez nikotina", v sporočilu za javnost ugotavljajo organizacije, ki si prizadevajo za zmanjšanje uporabe tobaka. V luči velikega porasta uporabe elektronskih cigaret oziroma vejpov med mladimi je to izjemnega pomena, so prepričani.
Podpisani so:
Mia Zupančič, generalna sekretarka Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija
Franc Zalar, predsednik ZKNB in podpredsednik Društva za zdravje srca in ožilja
Matej Košir, direktor Inštituta Utrip in vodja mreže Preventivna platforma
mag. Nataša Jan, direktorica Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije
Mihaela Lovše, predsednica Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo
Tomaž Gorenc, direktor Inštituta za zdravje in okolje (IZO)
Andrej Martin Vujkovac, predsednik Mednarodne zveze za zdravje mladih – International Youth Health Organization (YHO)
Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) iz leta 2021 namreč kažejo, da je kar 11 odstotkov dijakov drugih letnikov v zadnjih 30 dneh uporabljalo elektronske cigarete. Najdemo jih tudi v osnovnih šolah, od koder prihajajo informacije, da po njih posegajo že devet- in 10-letniki v četrtih in petih razredih.
"Arome večajo privlačnost elektronskih cigaret in drugih tobačnih izdelkov," menijo v zgoraj omenjenih organizacijah. "Vemo, da imajo klasične cigarete v družbi negativno podobo, k čemur pripomore tudi vonj ali okus. Novi tobačni izdelki, ki zajemajo elektronske cigarete različnih oblik, pa z vnosom različnih arom olepšajo podobo tobačnega izdelka," še poudarjajo.
Dodane arome namreč zakrijejo neprijeten vonj in izboljšajo okus, izbira je velika, kar bolj kot odrasle očitno privablja mlade, saj je med njimi uporaba arom pogostejša. Pri tem pa se ne zavedajo ali pa pozabljajo, da še vedno uničujejo svoje zdravje. "Poleg drugih potencialno nevarnih snovi (kemične, rakotvorne in dražilne snovi) v elektronskih cigaretah so arome že same po sebi škodljive za zdravje, saj so lahko ob vdihavanju zelo nevarne. Slednje so nenazadnje marketinški prijemi tobačne industrije, ki zameglijo podobo za zdravje škodljivega izdelka. Zlasti gre za škodljive izdelke za otroke in mladostnike, ki so še v razvojni fazi. Zaradi tega so bolj nagnjeni k hitri zasvojenosti in so zaradi manjšega števila življenjskih izkušenj primarna tarča industrije, ki si želi zgolj dobička," opozarjajo v sporočilu.
Vse arome razen tobačnih so že prepovedali na Nizozemskem, podobne prepovedi so v veljavi tudi v Avstriji, Litvi in na Finskem, načrtujejo pa jih še na Švedskem, v Španiji, Latviji in na Slovaškem.
"Vsi argumenti v prid nesprejetju predlaganih ukrepov nimajo znanstvene podlage in so dokaz, da skuša na odločitve Vlade Republike Slovenije in slovenskega parlamenta ponovno ključno vplivati tobačna industrija, kar se nam zdi nesprejemljivo," je ob tem povedal Matej Košir z Inštituta Utrip in mreže Preventivna platforma.
"Vsi predvideni strožji ukrepi v predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov imajo močne znanstvene temelje v številnih raziskavah. Tudi ukrep prepovedi vseh arom v tobačnih izdelkih, vključno z elektronskimi cigaretami oziroma v tekočinah brez nikotina. Prepoved arom v vseh tobačnih in povezanih izdelkih je ključnega pomena za varovanje javnega zdravja in zmanjšanje privlačnosti teh škodljivih izdelkov, zlasti med mladimi," pa poziva predsednik Slovenskega združenja za kronične nenalezljive bolezni Franc Zalar.
V Mednarodni zvezi za zdravje mladih (International Youth Health Organization) pritrjujejo, da je "prepoved arom v tobačnih in povezanih izdelkih ključen korak za varovanje zdravja mladih in brzdanje epidemije kajenja in vejpanja med mladimi, saj je zanje ena izmed najprivlačnejših stvari ravno velika izbira arom, ki prikrivajo negativne učinke uporabe tobaka in nikotina".
"V Sloveniji je tobak vodilni preprečljiv dejavnik tveganja za prezgodnjo smrt in izgubljena zdrava leta življenja. Letno zaradi bolezni, pripisljivih kajenju, umre več kot 3000 prebivalcev," pa je spomnil Miha Lovše, podpredsednik Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo ter vodja vsebinske mreže 'NVO varuje naše zdravje'.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.