nevarna območja

Na Slovaškem potrdili nov primer slinavke in parkljevke; nadzor poostrili tudi pri nas
25. 03. 2025 18.41Na jugu Slovaške v kraju Luc na Ostrove so potrdili nov primer slinavke in parkljevke. Farma z 279 glavami živine stoji v bližini treh rej, na katerih so prisotnost bolezni potrdili v petek. Slovaški predsednik Peter Pellegrini je dejal, da bolezen predstavlja resno nevarnost za gospodarstvo. Zaradi izbruhov je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali, Evropska komisija pa je sprejela nekatere nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.

V napadih na Gazo več kot 400 mrtvih, kljub obsodbam Izrael napoveduje nove
18. 03. 2025 06.27Izraelska vojska je ponoči izvedla obsežne napade po celotni Gazi, pri čemer je po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubila najmanj 400 ljudi. Izraelski zunanji minister je sporočil, da so napade izvedli, ker Hamas ni pristal na novo predlagana določila dogovora. Napovedal je tudi, da ni šlo za enkraten napad, pač pa bodo z napadi nadaljevali v prihodnjih dneh. Iz sveta se vrstijo obsodbe izraelskih napadov. Tudi slovensko zunanje ministrstvo je Izrael pozvalo, naj nemudoma ustavi vse vojaške operacije in s tem omogoči vrnitev vseh talcev iz palestinske enklave.

Domžalčani remizirali z Bravom, Maribor zmagal Koper, Celje ugnalo Nafto
16. 03. 2025 23.21Nogometaši Brava Big Banga in Domžal so se v 26. krogu Prve lige Telemach razšli z neodločenim izidom 3:3 (2:2). Nogometaši Maribora pa so premagali Koper s 4:2. Uspešni so bili tudi vroči Celjani, ki so 3:2 (1:0) premagali Nafto 1903.

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?
15. 02. 2025 07.12V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Los Angeles odet v rožnato: s čim gasijo in omejujejo požare?
18. 01. 2025 07.24Pred skoraj dvema tednoma so v Los Angelesu izbruhnili obrežni požari. Proti ognjenim zubljem se borijo gasilci na tleh, iz zraka jim pomagajo tudi letala, ki nad ogenj spuščajo vodo in ogromne količine rožnatega gasilnega sredstva. Večji del mesta in okolice je tako te dni preplasteno s slojem roza barve. Zakaj uporabljajo roza sredstvo, kako sploh deluje in ali je varno?

Bolniki in osebje na strehi, bolnišnico 'pogoltnila' voda
27. 09. 2024 08.12Orkan Helene je vzel že vsaj 33 življenj, okoli pet milijonov ljudi je brez elektrike. Neurje za seboj pušča popolno opustošenje, oblasti so zato prebivalce opozorile, naj opozorila jemljejo resno, saj so ogrožena njihova življenja.

Turbulenca na letu iz Krfa do Londona: poškodovana dva člana posadke
22. 08. 2024 08.36Za dopustnike, ki so 19. avgusta leteli s Krfa do Londona, se je dopust končal bolj stresno, kot bi si želeli. Let je bil namreč preusmerjen v Rim, potem ko sta bila zaradi turbulence poškodovana dva člana posadke.

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo
15. 07. 2024 06.00Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Smrtonosna atlantska pot vzela še 89 življenj
05. 07. 2024 08.16Vsaj 89 migrantov, namenjenih v Evropo, je umrlo, na desetine pa jih pogrešajo, potem ko se je njihov čoln prevrnil ob obali Mavretanije, približno štiri kilometre jugozahodno od mesta Ndiago, sta sporočila državna tiskovna agencija in lokalni uradnik. Na čolnu naj bi se nahajalo 170 potnikov. Število žrtev bi lahko še naraslo.

Ognjena stihija v Grčiji se nadaljuje, na Kosu in Hiosu tudi slovenski turisti
03. 07. 2024 07.36Poletje se je šele dobro začelo, po Grčiji pa že divjajo požari. Na egejskih otokih Hios in Kos je bilo poškodovanih pet ljudi, otoka so evakuirali. Grški premier medtem opozarja, da bo letos še posebej nevarna sezona zaradi obsežnih gozdnih požarov. Na obeh otokih so tudi slovenski turisti, ki so na varnem, za njih je ustrezno poskrbljeno.

Bo Bohinj sprejel podoben ukrep kot Bled? 'Več lesenih čolnov in manj plastike'
21. 06. 2024 11.47Potem ko so na Blejskem jezeru prepovedali uporabo športnih rekvizitov na električni ali motorni pogon, se podoben ukrep obeta tudi na Bohinjskem jezeru. Bohinjski občinski svetniki so opravili prvo branje sprememb plovbnega režima, v katerem sicer omenjene prepovedi še ni, saj želijo preko poletja opraviti monitoring z droni.

'Najbolj pametno nositi čelado oziroma sploh ne ležati pod klifom'
17. 06. 2024 13.42Pod strmimi stenami, ki predstavljajo večji del obale slovenskega morja, se ni varno sončiti, je v Strunjanu ob predstavitvi projekta Erozijski procesi na obalnih flišnih klifih z oceno tveganja opozoril profesor na Naravoslovnotehniški fakulteti Timotej Verbovšek. Prvi rezultati so pokazali hitrejše krušenje od pričakovanega.

Kako nastane turbulenca in kako nevarna je?
26. 05. 2024 19.21V ponedeljek nas je presenetila nesreča potnikov na letu iz Londona v Singapur, ki jih je doletela hujša turbulenca. En potnik je med letom umrl, več deset pa jih je bilo poškodovanih. Ljudi, ki veliko letijo, pa turbulenca gotovo ne preseneča več. Kaj turbulenca sploh je? Kako nastane in kaj lahko sami storimo, da med prečkanjem turbulentnega območja ostanemo kar se da varni?

Direkcija z nasipi zaprla divja parkirišča na Obali
15. 05. 2024 10.53Delavci Cestnega podjetja Koper so po navodilu Direkcije RS za infrastrukturo pred začetkom glavne turistične sezone ob cestah obalnih občin nasuli več kot 30 nasipov. Kot pojasnjujejo na direkciji, želijo s tem ukrepom onemogočiti nevarno ustavljanje na improviziranih parkiriščih. V obalnih občinah imajo o tem deljena mnenja.

Izraelska vojska vstopila v begunsko taborišče, razmere so kritične
12. 05. 2024 11.02Razmere v Gazi se zaostrujejo. Izraelski vojaški tanki so začeli prodirati globlje v begunsko taborišče Džabalija, med borci Hamasa in izraelsko vojsko pa naj bi potekale bitke. Očividci na terenu poročajo, da so tanki obkrožili evakuacijske centre in stanovanjske zgradbe, razmere pa opisujejo kot "zelo kritične". Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je vnovič pozval k takojšnji prekinitvi spopadov v Gazi. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je kot nesprejemljivo označil, da civiliste iz Rafe pošiljajo na nevarna območja.

Tariq Ali: Spreminjanje zgodovine je rezultat ozkoglednega nacionalizma
21. 04. 2024 11.36"Pomembno je, da ljudje vedo, kaj se je zgodilo v preteklosti, da ne prikrivajo zgodovine ali lažejo o njej," poudarja britansko-pakistanski aktivist in pisatelj Tariq Ali. Že v svojih najstniških letih se je uprl vojaški diktaturi in moral zapustiti Pakistan. Med vietnamsko vojno je bil eden vodilnih mirovnih aktivistov in s tem navdahnil Micka Jaggerja in Johna Lennona, ki sta mu posvetila pesmi. S svojo zadnjo knjigo o Churchillu je razjezil številne Britance. O vsem tem in o razlogih, zakaj mednarodno skupnost v svojih delih zapisuje v navednicah, smo se z njim pogovarjali med njegovim nedavnim obiskom v Ljubljani.

Neurje razdejalo Rožnik, poškodovan tudi Prešernov gaj v Kranju
25. 03. 2024 08.21Zaradi vetra je v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib podrtih več dreves. Zato obiskovalce pozivajo k previdnosti, saj je situacija zaradi obviselih vej lahko nevarna. Škoda je nastala tudi v Kranju. Kot so sporočili z Mestne občine Kranj, je strela udarila v eno izmed dreves v Prešernovem gaju, močan udar strele pa je poškodoval tudi vhod v park. Poškodovan je en izmed stebrov, odpadla so tudi železna vrata.

Slovenska častnica na ladji: za las ušli orkanu Katrina in se spopadli s pirati
10. 03. 2024 07.00Kako nevarna je plovba po odprtem morju? O tem smo povprašali nekdanjo prvo častnico Živo Cankar, ki je obplula ves svet, in sicer že na svoji prvi plovbi. Doživeli so ekstremno slabo vreme, za las se jim je na primer uspelo izogniti orkanu Katrina, ki je leta 2005 opustošil jugovzhod ZDA. Spoprijeli pa so se tudi s pirati, ki so prežali na njihov tovor.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?
01. 03. 2024 06.00Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Pri prečkanju grape zdrsnil v globino, truplo našli med rutinskim letom
24. 02. 2024 20.57Policisti so med izvajanjem policijskih nalog in opazovanja terena s helikopterjem, na območju gore Kepa v občini Kranjska Gora, opazili truplo moškega, ki je ležalo ob strugi potoka, nad območjem akumulacijskega jezera hidroelektrarne. Ugotovili so, da gre za 28-letnega državljana Poljske, ki je bil že nekaj časa pogrešan.

Tragedija nad Tolminskimi koriti: najprej vsaj zasilna pot za domačine
23. 01. 2024 06.0030 reševalcev na Tolminskem se je v ponedeljek zaman trudilo, da bi rešilo življenje zasutemu. Na lokalni cesti med Zatolminom in planino Polog se je delavcu iz kopača pred usodno plazino uspelo rešiti, plaz zemlje in skal pa je pokopal domačina. Kljub hitremu izkopu moškemu ni bilo več pomoči. Kot pravi poveljnik občinskega štaba za civilno zaščito, Miha Vencelj, bo sanacija območja zahtevna, saj je materiala resnično ogromno. Najprej bodo skušali vzpostaviti vsaj zasilno povezavo za domačine, ki jim je odrezalo pot do doline. Vencelj pa se boji, da so še kje kakšne plazine, za katere sploh ne vedo.

Pod Krnom našli moško truplo
10. 01. 2024 15.02Med iskalno akcijo pogrešanega moškega iz notranjosti Slovenije so pod Krnom našli moško truplo. Identiteto preminulega še ugotavljajo. Po prvih podatkih je moškemu najverjetneje zdrsnilo na zmrznjenem snegu med vzponom proti Krnu in je kasneje med padcem podlegel telesnim poškodbam.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?
13. 12. 2023 15.59Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

V vojni med Izraelom in Hamasom ubitih več kot 50 novinarjev v 45 dneh
22. 11. 2023 15.40V vojni med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas je bilo po podatkih Odbora za zaščito novinarjev doslej ubitih najmanj 53 novinarjev in medijskih delavcev. Prvi mesec vojne, ki se je začela 7. oktobra, je najbolj smrtonosen mesec za novinarje od leta 1992, ko je ta ameriška nevladna organizacija začela beležiti smrtne žrtve med novinarji. Samo pretekli konec tedna je bilo v izraelskih napadih ubitih najmanj 10 palestinskih novinarjev, pa so opozorili v organizaciji Novinarji brez meja. Mednarodno skupnost so zato pozvali, naj zaščiti novinarje.

'Največ ubitih humanitarnih delavcev v zgodovini ZN'
14. 11. 2023 08.35V Gazi je bilo ubitih več humanitarnih delavcev Združenih narodov kot v katerem koli drugem konfliktu v 78-letni zgodovini organizacije, kar je oster opomin, da Izrael ni prizanesel niti humanitarnemu osebju. Umrlo je tudi več novinarjev, zato so medijske hiše skupaj z novinarji napisale odprto pismo.

Dvomilijonska Gaza v primežu navzkrižja interesov
10. 10. 2023 13.24Napad skrajnega Hamasa iz Gaze na Izrael je sprožil takojšnjo zaostritev večdesetletnega konflikta na Bližnjem vzhodu. V Gazi, ki je velika toliko kot slovenska občina Bovec, živi dva milijona ljudi in velja za eno najgosteje naseljenih območij na svetu. Izrael, ki že tako nadzoruje zračni prostor nad Gazo in njeno obalo, ter omejuje, kdo in katero blago lahko vstopi in izstopi prek mejnih prehodov, je po obsežnem napadu Hamasa uvedel "popolno blokado". Visok davek zaradi ravnanj pripadnikov Hamasa bodo plačali tudi že tako obubožani prebivalci.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'
03. 09. 2023 16.31Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Na Bavarskem veter odkrival strehe, v Švici več kot 350 milimetrov dežja
28. 08. 2023 13.57Močne nevihte so prizadele tudi Bavarsko, v mestu Bad Bayersoien je veter odkrival strehe hiš. V švicarskem kantonu Ticino je medtem od sobote padlo več kot 350 milimetrov dežja.

Policisti s helikopterjem nad prekrškarje: motorist v škarje, nepravilno prehitevanje ...
14. 08. 2023 12.06Koprski policisti so s pomočjo policista opazovalca v helikopterju pretekli konec tedna zaznali kar pet hujših kršitev v cestnem prometu. Štiri kršitelje, motoriste, so policisti tudi izsledili in jih sankcionirali. Voznika, ki je nepravilno prehiteval, pa še niso odkrili.

Šestan: Pričakujemo velik naval prostovoljcev, ljudje naj pridejo z zaščitno opremo
12. 08. 2023 07.00Od jutri pa vse do preklica velja na šestih območjih po Sloveniji poseben režim za prostovoljce, ki želijo pomagati sodržavljanom. Območja Črna na Koroškem, Mežica, Solčava, Luče in Mozirje so še vedno nevarna, zato bo Civilna zaščita dostop dovolila omejenemu številu prostovoljcev, ostale bodo preusmerili drugam. Tako je z odredbo določil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, ki je z odredbo prav tako določil, kdo bo 14. avgusta v službi.