Slovenija

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?

Ljubljana, 15. 02. 2025 07.12 | Posodobljeno pred 7 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
40

V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Seizmolog Gregor Rajh je spomnil, da se grški otroki nahajajo na t. i. vulkanskem loku oziroma ob stiku dveh tektonskih plošč, in sicer afriške in egejske. "Afriška tektonska plošča se podriva pod egejsko ploščo, posledično pa imamo na tem območju vulkansko in potresno dejavnost," pravi. 

Ker se ozemlje razteza, se tudi Zemljina skorja tanjša, zato magme prodirajo proti površju in nastanejo vulkani. Potresi na tem območju so tako lahko bodisi posledica ognjeniške, vulkanske dejavnosti, bodisi posledica postopnih sproščanj napetosti, ki se kopičijo zaradi približevanja dveh tektonskih plošč, pojasnjuje. 

Zapuščeni Santorini
Zapuščeni Santorini FOTO: AP

"Da pride do potresov, se morajo v Zemljini skorji nakopičiti napetosti in ko kamnine na določenem območju napetosti ne zdržijo več, pride do zdrsov, ki povzročijo potrese," pravi. Prav zaradi lege grških otokov so potresi tam pogosti. "Vsekakor ne gre za neko presenečenje ali nenavadno dogajanje," je pojasnil. 

Rajh pravi, da za zdaj ni znakov, da bi se potresne aktivnosti začele umirjati. "Med 4. in 7. februarjem se je frekvenca potresov malo zmanjšala, ampak je šlo potem spet nazaj na isto raven. Kaj sledi bomo še videli, tega ne moremo vnaprej napovedati. Lahko, da bo potresni roj trajal še več mesecev, kar zelo verjetno bo, ampak se bo potem morda začela magnituda postopoma zmanjševati. Drug scenarij pa je ta, da bi sledil nek večji potres," je povedal in poudaril, da bo le čas pokazal, kaj se bo zgodilo. 

"Treba se je zavedati, da je to že tako potresno nevarno območje, zdaj pa še posebej," je še opozoril. Civilna zaščita in druge podporne službe so v visoki pripravljenosti, da bi lahko takoj po morebitnem večjem potresu priskočile na pomoč. 

So potresi v Grčiji povezani s potresno dejavnostjo na Hrvaškem?

Minuli teden pa je potres z magnitudo 4,8 stresel tudi hrvaško Dalmacijo, a kot pravi Rajh neposredne povezave med potresi v Grčiji in na Hrvaškem ni. "V procesih, ki povzročajo potrese, so udeležene različne tektonske plošče. V Grčiji gre torej, kot že omenjeno, za afriško in egejsko ploščo, pri potresu na območju Dinarskega gorstva, ki se razteza čez cel Balkan, pa gre za interakcijo jadranske mikro plošče in evropske plošče," je povedal. 

Kot pravi, je jadranska mikro plošča manjši del afriške plošče in deluje kot nek podaljšek, ki pa ima svojo dinamiko. "Gre v bistvu za dva ločena sistema. Čeprav so v širšem pogledu celotne Zemlje te sistemi povezani, pa v manjšem merilu niso neposredno medsebojno povezani," je pojasnil. 

Potres na Hrvaškem
Potres na Hrvaškem FOTO: EMSC

"Jadranska mikro plošča je vkleščena med afriško in evropsko ploščo in nekako rotira in se hkrati podriva pod Dinarsko gorstvo. Zaradi te rotacije so premiki, bolj ko gremo proti jugovzhodu večji. Če bi pogledali karto preteklih potresov bi videli, da potresna dejavnost v smeri proti jugovzhodu narašča," je razložil. 

"Ta nedavni močnejši potres z magnitudo 4,8 smo zaznali brez kakšnih očitnih predhodnih znakov," je povedal in dodal, da je bilo po tem sicer še nekaj šibkejših potresov, a da povečane potresne dejavnosti ni videti. 

Se potres sploh da vnaprej napovedati?

Rajh pravi, da se potresa ne da vnaprej napovedati. "Lahko pa opredelimo območja, ki so potresno bolj nevarna in s tem nekako živimo tako, da gradimo potresno odporno gradnjo, da imamo protokole, po katerih ravnamo v primeru nekega močnejšega uničujočega potresa in da potresno dejavno spremljamo in se skušamo iz tega nekaj naučiti," pravi. 

Predvsem je poudaril pomembnost potresno odporne gradnje, saj je, kot je opomnil, največ žrtev potresov prav zaradi slabe gradnje. "No, ali pa če seveda pride do cunamijev," je pripomnil. 

Kako potresno varna pa je Slovenija?

V primerjavi z jugovzhodnim delom Balkana je Slovenija primerljivo manj ogrožena, pravi Rajh, a dodaja, da je v svetovnem merilu še vseeno zmerno nevarna. "V Grčiji imamo bistveno pogostejše, močnejše potrese, ampak seveda to, da je Slovenija zmerno potresno potresno nevarna, ne izključuje možnosti, da se tudi pri nas zgodi večji potres," je povedal. 

Najbolj potresno nevarna območja v Sloveniji so Posočje, Ljubljana z okolico in jugovzhodni del države. Tako so pred nekaj leti izračunali glede na karto potresne nevarnosti. 

Seizmogram
Seizmogram FOTO: Shutterstock

V preteklosti smo v Sloveniji že imeli velike rušilne potrese. Eden od njih je bil denimo leta 1511. Čeprav takrat še niso imeli instrumentalnih zapisov, ampak samo zapise in popise škode ter pričevanja, so lahko na podlagi tega ocenili, da je bila magnituda potresa takrat na območju Slovenije 6,4. 

Še en velik potres z magnitudo 6,1 je bil v Ljubljani leta 1895. "Takrat je bilo porušenih zelo veliko zgradb, pa tudi kar nekaj žrtev je bilo," je spomnil Rajh. 

Izračunali so tudi, da bi glede na možne aktivne prelome in dolžine prelomov ti lahko ustvarili potres, ki bi imel največ magnitudo 7. "Ker smo v preteklosti že imeli potrese z magnitudo 6 to seveda samo pritrjuje temo, da jih lahko imamo tudi v prihodnje. Ne vemo pa kdaj in kje. To sta vprašanji, na kateri ne zna nihče odgovoriti," je povedal. 

Kaj je 'hud' potres? Ne le magnituda, pomembna je intenzitetna lestvica

"Samo na podlagi magnitude se ne da trditi, kako hud je bil potres," pravi Rajh. Magnituda nam pove kako velik je potres fizikalno, pogosto pogovorno temu rečemo, kako močan je. "A nam to prav nič ne pove o tem, kako uničujoč je bil potres in kakšne učinke je imel. Če se potres z magnitudo 9 zgodi nekje sredi oceana, ta potres z našega vidika seveda ne bo hud, ker ne bo povzročil nobene škode. Da povemo, kako hudo je bil potres, kakšne učinke je imel na ljudi, uporabljamo intenzitetno lestvico," pojasnjuje. 

Intenzitetna lestvica je opisna, opravljena je po potresu in ima stopnje od 1 do 12. "Po prvih podatkih ugotovimo, kakšne so bile posledice potresa in ga na podlagi tega uvrstimo v lestvico. Če je šlo zgolj za splošen preplah in bobnenje bi rekli, da je šlo za potres intenzitete 4. Če bi prišlo do popolne porušitve, da bi bila porušena večna stavb v neki regiji, bi bila to recimo intenziteta 11," je pojasnil. 

Po potresu v Skopju leta 1963 so začeli uvajati protipotresne standarde pri gradnji

V Dubrovniku je bil leta 1667 potres magnitude 7,2, umrlo je okoli 5000 žrtev. "To je ocena magnitude na podlagi zgodovinskih popisov in socioloških raziskav," je pojasnil Rajh. 

Še en večji potres z magnitudo 6,1 je bil leta 1963 v Skopju, v Makedoniji. Umrlo je okoli 1100 ljudi. "Po tem potresu so začeli na našem ozemlju takratne Jugoslavije uvajati neke potrebne standarde za gradnjo. Zato tudi imamo tudi toliko težav, ker je bilo zelo veliko zgradb zgrajenih pred letom 64 in niso bile zgrajene po nobenih protipotresnih standardih," pravi seizmolog. 

V zadnjem času pa smo dva večja potresa zabeležili še na Hrvaškem, in sicer v Petrinji in v Zagrebu leta 2020. "Sicer pa so potresi zelo pogosti tudi v Albaniji in seveda v Grčiji," je še dodal sogovornik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Črni oblak
15. 02. 2025 14.36
Pa so rekli, da Janez neti strah med prebivalstvom, zdaj pa vsak dan v režimskih medijih o potresih. Nas pri pravljajo na obvezno pomoč gradbeništvu?
Delavec_Slo
15. 02. 2025 13.42
+2
NE MINE DAN KO SE NE OMENI 3X HRVAŠKA! BRAVO SLO ALI HR ME...!
Nidani
15. 02. 2025 14.21
15. 02. 2025 13.17
+3
upamo samo da se ne zgodil v mandatu te vlade, ker bo škoda še večja. Sanirali itak ne bojo nič razem svojih žepov. Imajo že prakso od poplav.
Jože50
15. 02. 2025 12.08
+4
Mogoče ga pa umetno povzročajo?
galeon
15. 02. 2025 11.33
+3
Seveda ga lahko. Če ne jutri pa čez 3000 let. Sama panika vas je. Bolani ste.
Sventevith
15. 02. 2025 11.32
-1
Samo, da vas je strah :)))))
Nidani
15. 02. 2025 14.22
Pojdi Sisak pogledat toliko časa po potresu in boš potem povedal ali je strah upravičen!
silkroad
15. 02. 2025 11.29
+1
Saj bo mesčev luka zgradil v enem mandatu 30000 stanovanj. Za prihodnost mladih slovenskih družin bo poskrbljeno...
s6t6n6s
15. 02. 2025 11.07
-3
vse se da zrihtata :)))
Abica
15. 02. 2025 10.50
+3
Odgovor je da ali pa ne.
rob3rt
15. 02. 2025 10.44
-5
Včeraj je bil konkreten potres, ko je izvoljeni podpredsednik ZDA povedal od nikogar izvoljeni EU eliti, kaj ji gre. Lepo, mirno, kulturno in do besede točno.
bičbožji
15. 02. 2025 10.43
+5
velika noč se bliža to je po navadi čas za tresenje tudi pri nas
Ramzess
15. 02. 2025 10.37
-6
Klasični članek, ti. tektonske plošče niso edini vzrok potresov, seveda kometov in njihovega vpliva ne bodo priznali, kot ne priznajo da se potresi vendarle dajo napovedati, samo potem se njihova pravljica zruši. Vemo recimo da so potresi, ki imajo vir okrog 10 km pod zemljino površino, posledice uničevanja DUMP-ov. Ravno so čistili Območje 51 (Area 51).
cirenij
15. 02. 2025 10.05
-5
Nisem na potresnem območju, ampak plačujem kae velik znesek v primeru potresa zavarovalnicam! Pa da vidimo?
Nidani
15. 02. 2025 09.54
-9
A ti potresi niso povezani z izbruhom Etne?
Sandi11
15. 02. 2025 09.52
+2
Citiram: "Kot pravi, je jadranska mikro plošča manjši del afriške plošče in deluje kot nek podaljšek, ki pa ima svojo dinamiko." Torej je del afriške plošče na evropskih tleh. Zanimivo. Kje pa je meja med afriško in evropsko ploščo, zlasti za območje v bližini Slovenije me zanima?
Nidani
15. 02. 2025 09.58
+6
Poguglaj, obstaja zemljevid plošč in prelomnic!
Sandi11
15. 02. 2025 10.02
+1
Opazila sem, da je meja na slovenskih tleh na južnem Primorskem, tam pa izgleda, da ni tako potresno ogroženo območje... Bolj potresno ogrožena so očitno območja Slovenije, ki ležijo na evrazijski plošči...
PARTIZAN PEPE
15. 02. 2025 09.28
-15
Potres se da napovedati po poti kometov...mesto, jakost in čas...
Rožle Patriot
15. 02. 2025 09.18
+14
Narava nas že lep čas opozarja ... Kako bo šlo hudo narobe tudi z "našim" oz. s Ćarapanovim .. drekovodom .. in potem bo prepozno ! .. .. Kdo bo odgovarjal me sploh ne zanima, kajti nepopravljiva škoda bo narejena za vse večne čase ... (sram naj bodi 8. marec in Vrhovno poveljnico Natašo Pirc Musar, ki vse do danes niso uspeli ustaviti te svinarije ) res so neke hude vplivnice nadute ..
Nidani
15. 02. 2025 09.53
-6
jablan
15. 02. 2025 09.15
+6
Umrlo je 5000 žrtev
rzui
15. 02. 2025 09.01
-11
Vprašajte tistega nonota ki je napovedal 5 m snega😂
9876543
15. 02. 2025 08.38
-14
To je zaradi moderiranja vremena. Sedaj je že dokazano, da nagle in velike spremembe atmosfere povzročajo interakcijo z Zemeljsko površino. Do teh sprememb na relativno majhnem območju pa prihaja s prisilnim ustvarjanjem - tokrat so bile januarske temperature veliko previsoke in potrebno je bilo ustvariti vrtinec nad Sredozemljem, ki potem potegne hladen zrak iz severa. Do sedaj je bila na udaru Italija in mi (Aviano), sedaj (marec 2024) imajo podoben center v Albaniji, pa je bolj Grčija in Balkan.