V tej sredozemski državi so požari precej pogost pojav, vendar se zaradi vročega, suhega in vetrovnega vremena, ki ga znanstveniki povezujejo s podnebnimi spremembami, pojavljajo vse bolj pogosteje in intenzivneje. Tudi letos ni nič drugače.
Oblasti so v ponedeljek izdale ukaz za evakuacijo prebivalcev območja Metohi na zahodu otoka Hios, do večera pa je se je s požarom borilo več kot 140 gasilcev s sedmimi letali za spuščanje vode in tremi helikopterji. Na pomoč jim je priskočilo še več deset gasilcev z bližnjega otoka Lezbos in z Aten, poroča the Independent.
Tiskovni predstavnik gasilcev Vasilis Vathrakoyiannis je povedal, da sta bila dva gasilca lažje ranjena. "Razmere na otoku Hios ostajajo težke in vse sile civilne zaščite si zelo prizadevajo, da omejijo požar," je poudaril.
Tudi na letoviškem otoku Kos je izbruhnil požar, zaradi varnostnih razlogov je bilo do ponedeljkovega večera evakuiranih več ljudi, vključno s turisti. Tudi s tem požarom se je borilo več kot 100 gasilcev, vključno z okrepitvami, ki so jih poslali z Aten. Razmere so se čez dan bistveno slabšale, je dejala ena izmed turistk. Videti je bilo debele snope črnega dima, bilo je "peklensko vroče". "Nebo je prekrito z dimom. Počutimo se, kot da smo med apokalipso ali v kakšnem vojnem filmu," je dejala.
Nekateri so streho nad glavo poiskali kar na nogometnem stadionu, drugi so se zatekli na letališče.
V zadnjih 24 urah je v Grčiji izbruhnilo skupno 52 požarov, od katerih so jih 44 odpravili zelo hitro. A osem požarov je bilo intenzivnejših in do ponedeljka zvečer niso ponehali. "Junij je bil izjemno težak glede vremenskih razmer, saj smo imeli veliko sušo in nenavadno močne vetrove za ta čas," je poudaril predsednik vlade Kyriakos Mitsotakis.
Prejšnji mesec je vroče in suho vreme s spremljajočimi močnimi vetrovi botrovalo požarom v Grčiji in Turčiji. Letošnje poletje pa bo po pričakovanjih še posebej nevarno za požare, saj je bila zima izjemno mila in suha.
Grčija je letos okrepila svoje zmožnosti, zaposlila več osebja in povečala obseg usposabljanja, potem ko je v lanskih obsežnih požarih po vsej državi umrlo več kot 20 ljudi, 19.000 ljudi pa je bilo razseljenih. "Naš arzenal je močnejši, vendar nič ne prekaša pripravljenosti in vključevanja javnosti v obrambo pred naravnimi nesrečami," je bil jasen premier.
Na Hiosu in Kosu tudi slovenski turisti
Kot so nam sporočili iz turistične agencije Palma, so na obeh otokih tudi slovenski državljani. "Dnevno smo v kontaktu z gosti, lokalnimi partnerji, odgovornimi institucijami in našimi predstavniki, ki vsi skupaj redno spremljajo situacijo," so nam pojasnili.
Kot pravijo, je za vse potnike ustrezno poskrbljeno in nemoteno počitnikujejo na obeh destinacijah.
Če so slovenski potniki na omenjenih otokih, smo povprašali tudi turistično agencijo Kompas, a so sporočili, da trenutno tam nimajo potnikov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.