neskladnost

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana
17. 12. 2024 14.35Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Pod Trumpom višje cene nafte in okrepitev dolarja, pod Harrisovo razcvet OVE?
31. 10. 2024 12.18S finančnim analitikom Tilnom Šarlahom iz podjetja Acex smo se pogovarjali o tem, kaj bo na gospodarskem področju prineslo, če se v ovalno pisarno preseli Trump ali če jo zavzame Harrisova. Kot pojasnjuje, bo na ceno nafte bolj kot same volitve verjetno vplivala geopolitika na Bližnjem vzhodu, ki se ne umirja. Eskalacija bi lahko kratkoročno pognala cene precej višje, opozarja. Zmaga Trumpa bi povečala pričakovanja glede gospodarske rasti v sektorjih, kot so nafta, obramba in bančništvo. Zmaga Harrisove pa bi lahko povzročila negotovost v nekaterih sektorjih, kot so finance in energija, koristilo pa bi drugim, kot sta obnovljiva energija in zdravstvo, pojasnjuje.

Po burni razpravi potrdili predlog datuma referenduma o Jek2
02. 10. 2024 13.44Pristojni odbor DZ je z večino koalicije in opozicije potrdil predlog odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka nuklearke (Jek2), ki predvideva, da bo glasovanje 24. novembra. Predlagano referendumsko vprašanje se glasi: Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo? Zagovorniki so med drugim izpostavili, da zanesljiva oskrba samo z obnovljivimi viri energije ni možna, nasprotniki pa, da bo cena projekta in energije visoka. Sejo je zaznamoval tudi besedni spor med poslancema Svobode. Miroslav Gregorič je Nataši Avšič Bogovič očital, da razprava o projektu ne more potekati brez ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra.

Rušitev drevoreda v Pivoli: Zahteva za obnovo postopka, pojavili so se novi dokazi
01. 10. 2024 16.34Stranka Vesna je vložila zahtevo za obnovo postopka v projektu prenove drevoreda na območju Pivole v občini Hoče – Slivnica. Kot so povedali na območju načrtovane prenove, želijo s tem opozoriti na podobne neželene prakse in hkrati pozvati k strokovni izmenjavi mnenj, preden pride do nepopravljivih posledic.

Trgovec serijo fižola preventivno umaknil s slovenskih polic
10. 05. 2024 14.33Potem ko je na Hrvaškem Zagrebčan v pločevinki s fižolom našel kos podgane, se je odzvala tudi naša uprava za varno hrano. Ker se proizvod trži tudi na slovenskih policah, so pri hrvaških pristojnih organih dobili zagotovilo, da sporna serija izdelka ni bila distribuirana v Slovenijo. Prav tako pojasnjujejo, da smo sicer dobili živilo iste serije/lota, a z drugim rokom uporabe, ki ga je trgovec sam preventivno umaknil iz prodaje.

Težke besede zaradi preiskovalne komisije domnevno nezakonitega financiranja Svobode
27. 04. 2024 18.46Vse več težkih besed pa pada zaradi parlamentarne preiskovalne komisije, ki jo na temo domnevno nezakonitega financiranja stranke Gibanje Svoboda zahteva državni svet. Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je opozorila, da bi bila zahteva za tako komisijo lahko protiustavna, predsednik državnega sveta Marko Lotrič pa ji je prek družbenega omrežja X odgovoril, naj daje točne informacije ali pa naj njihovega dela ne komentira.

Rezar: Preiskovalna komisija bo soočila Muženiča in Kadivnika
20. 02. 2024 15.52Preiskovalna komisija DZ o sumih političnega vmešavanja v Policijo bo marca izvedla soočenje direktorjev NPU in Sove, Darka Muženiča in Joška Kadivnika, je napovedal njen predsednik Aleš Rezar. V prihodnjih mesecih bodo zaslišali tudi premierja Roberta Goloba. Vzporedno se bodo posvetili še domnevnim zlorabam urada za preprečevanje pranja denarja.

Ustavno sodišče ni ugotovilo neustavnosti zakonske omejitve delovanja vard
11. 01. 2024 19.52Ustavno sodišče ni ugotovilo neustavnosti dopolnjenih zakonov o nadzoru državne meje ter o varstvu javnega reda in miru v delih, ki omejujejo delovanje paravojaških enot oziroma t. i. vard. Pobudniki ustavne presoje so namreč omenjenima zakonoma očitali neskladnost z ustavnim načelom zakonitosti in ustavno pravico do splošne svobode ravnanja.

DS izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih
02. 11. 2023 16.43Državni svet je na današnji izredni seji s 15 glasovi za in desetimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o delovnih razmerjih. Svetniki so kot glavni razlog navedli neskladnost postopka priprave in sprejemanja novele s pravili socialnega dialoga. O noveli bo moral DZ odločati ponovno, za potrditev pa bo potrebnih 46 glasov poslancev.

Previsoke vrednosti pesticidov odkrili v 1,6 odstotka vzorcev sadja in zelenjave
03. 10. 2023 18.22Uprava za varno hrano je v okviru nadzora nad ostanki pesticidov do 22. septembra odvzela 514 vzorcev živil. Rezultati, prejeti do 12. septembra, so neskladnost pokazali pri petih vzorcih zelenjave in treh vzorcih sadja, kar predstavlja 1,6 odstotka vzorcev. Nadzor ob uvozu je pokazal na neskladnost pri šestih odstotkih vzorcev. Na podlagi ugotovljenih nepravilnosti inšpektorji izvajajo izredne inšpekcijske nadzore pri distributerjih.

Uprava za varno hrano še vedno ne razkriva, kje so prodajali sporno sadje
18. 09. 2023 12.30Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo (UVHVVR) se je po razkritjih, da so v breskvah in slivah, ki so se prodajale v slovenskih trgovinah, našli pesticide, znašla pod plazom očitkov, ker ne želi razkriti, kje so se te prodajale. Konkretnih odgovorov o tem, kje se je prodajalo sadje s presežnimi vrednostmi pesticidov, tudi na tokratni novinarski konferenci niso podali. Kot so znova poudarjali, je zagotavljanje varnosti živil in obveščanje potrošnikov odgovornost nosilcev živilskih dejavnosti, ki morajo okrepiti notranji nadzor.

Obveščanje o spornem sadju: je uprava za varno hrano zatajila?
14. 09. 2023 13.21Ko so se na slovenskih policah poleti znašle srbske breskve, ki so vsebovale v EU prepovedani pesticid klorpirifos, je bila o tem javnost obveščena šele iz medijev, medtem ko potrošnikov Uprava za varno hrano o spornih breskvah ni obvestila. Podobno se je zgodilo tudi v primeru spornih poljskih sliv. Zaradi tega v NSi zahtevajo sklic nujne seje pristojnega odbora, saj so prepričani, da uprava ne opravlja svojega dela.

Prebivalci Anhovega opozorjajo na nelegalno lesno proizvodnjo
29. 08. 2023 14.39Prebivalci Anhovega opozarjajo na nelegalno lesno proizvodnjo v industrijski coni Salonita Anhovo. Hčerinsko podjetje Inde brez gradbenega in uporabnega dovoljenja izdeluje lesene izdelke, kar da potrjujejo tudi odločbe inšpektorata, trdijo. Podjetje so pozvali, naj nemudoma prekine proizvodnjo.

Slovenec, ki reklamacije zavrača kot po tekočem traku
28. 07. 2023 06.00Bi bili jezni, če bi vam nekdo v uradnem pismu sporočil, da ne znate pravilno nositi čevljev ali da si ne znate pravilno zavezati vezalk? Marsikdo, ki bi želel reklamacijo, dobil pa takšen odgovor, bi bil verjetno precej razburjen. Hrvaški mediji tako poročajo o Slovencu, ki je "nočna mora" za njihove potrošnike. Zadevo smo preverili in ugotovili, da je tekstilni cenilec Jože Urankar dobro poznan tudi Slovencem, tako potrošnikom kot tudi Zvezi potrošnikov Slovenije, zanj pa je že slišal tudi inšpektorat. V stik smo stopili tudi z Vido Cankar, ki je poleg Urankarja edina sodna izvedenka za področje tekstila v državi.

Izredne razmere na potovanju: kakšne so vaše pravice?
25. 07. 2023 10.06Imate rezervirane počitnice na Rodosu in ne veste, ali vam pripada vračilo denarja, če odpoveste aranžma pri turistični agenciji? Ali pa se morda sprašujete, kaj če se izredne razmere zgodijo tudi na destinaciji vašega potovanja? Zveza potrošnikov Slovenije je v luči požarov na grških otokih pripravila nekaj pojasnil glede pravic potnikov in turistov, ki se sprašujejo, kaj storiti, če na destinaciji potovanja pride do izrednih razmer.

Na Islandiji prekinili kitolov: 'Če ni human tukaj, ni human nikjer'
21. 06. 2023 10.36Na Islandiji bi se moral začeti vsakoletni lov na kite. A je islandska vlada ugotovila, da je ta v nasprotju z zakonom o dobrem počutju živali, zato so ga prekinili. Poteza verjetno pomeni konec kontroverznemu običaju, zagovorniki pravic živali pa odločitev glasno pozdravljajo.

Slovenija se pridružuje tožbi proti Madžarski zaradi kršenja pravic oseb LGBTIQ+
06. 04. 2023 16.41Slovenija se bo pridružila tožbi Evropske komisije proti Madžarski zaradi kršenja pravic pripadnikov skupnosti LGBTIQ+, je odločila vlada. Po navedbah ministrstva za delo se Slovenija tožbi pred Sodiščem EU, ki jo podpirajo tudi številne druge članice EU, pridružuje z namenom izražanja podpore temeljnim vrednotam Unije.

'Madžarska ne bi aretirala Putina'
23. 03. 2023 17.38Madžarska ne bi aretirala ruskega predsednika Vladimirja Putina, čigar prijetje je odredilo Mednarodno kazensko sodišče, je dejal vodja kabineta madžarskega premierja Gergely Gulyas. Kot je pojasnil, nalog za aretacijo, ki ga je prejšnji teden zaradi vojnih zločinov v Ukrajini za Putina izdalo sodišče, na Madžarskem ni pravno zavezujoč.

V sodniškem društvu vlado pozivajo k zagotovitvi dodatka za sodnike in tožilce
20. 03. 2023 14.05V Slovenskem sodniškem društvu vlado pozivajo, naj nadaljuje postopek sprejemanja zakona o začasnem dodatku sodnikom in tožilcem, s katerim bi omenjenim zagotovili 600 evrov dodatka k plači. Pri tem se sklicujejo na ekspertizo Inštituta za primerjalno pravo pri pravni fakulteti, ki da ugotavlja, da dodatek sodnikom ne bi bil v nasprotju z ustavo.

Revizija poslov UKC Ljubljana: 'Odprli smo pandorino skrinjico'
15. 03. 2023 07.55Revizija poslov Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je ob pogostem nespoštovanju predpisov pokazala tudi, da se med podjetji, ki dobavljajo kliničnemu centru, pojavljajo tudi zaposleni v UKC. Tako ministrstvo za zdravje kot vodstvo bolnišnice sta napovedala ukrepanje.

'Revizija poslov UKC Ljubljana z dobavitelji ugotavlja nespoštovanje predpisov'
13. 03. 2023 15.49Revizija poslov Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana z dobavitelji zadnjih štirih let, ki jo je izvedlo podjetje Ernst & Young, je po besedah ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana pokazala več kritičnih točk. Med drugim ugotavlja pogosto nespoštovanje predpisov, predvsem s področja zakona o javnem naročanju, je opozoril.

'Zakaj me ne morejo imeti dovolj radi, da bi nehali?'
13. 02. 2023 16.58Življenje alkoholika pogosto ni enostavno. A še huje je odraščati z zasvojenimi starši. Družino, kjer je doma alkohol, zaznamujejo kaos, neskladnost, nejasne vloge in nelogično razmišljanje, pogosto psihično in fizično nasilje. Otroci iz takšne družine so kot vojaki, ki so se borili v boju – zaznamovani so s travmo, ki jo bodo nosili skozi vse življenje.

Vrhovno sodišče potrdilo ničnost posojilne pogodbe v frankih
07. 02. 2023 17.17"Kreditojemalci smo po osmih letih dočakali sodbo, s katero Vrhovno sodišče RS potrjuje to, kar trdimo ves ta čas: kredit v CHF pomeni neomejeno valutno tveganje, ki so mu izpostavljeni samo kreditojemalci, zato ima takšna pogodba vgrajeno znatno nesorazmerje v škodo potrošnika," so sporočili iz Združenja Frank. Kot pravijo, gre za prelomno sodbo.

Inšpektorji na območju TNP ugotovili kršitve gradbene zakonodaje
20. 12. 2022 09.26Gradbena inšpekcija Inšpektorata RS za okolje in prostor je v akciji nadzora nedovoljenih gradenj v Triglavskem narodnem parku (TNP) pregledala šest objektov in v petih primerih ugotovila kršitve gradbene zakonodaje. Izdala je tri inšpekcijske odločbe in tri odločbe o prekršku.

Čaka nas velika energetska prenova
20. 11. 2022 08.30Čeprav so natančna pravila na evropski ravni še nedorečena, se že kažejo obrisi načrtov, ki bodo Evropo in s tem tudi Slovenijo potisnili na pot velike energetske prenove s ciljem večje energetske učinkovitosti. Vse nove stavbe bodo od leta 2030 morale biti brezemisijske, vse javne že 3 leta prej. Slovenija bo morala spisati nacionalne načrte prenove stavb. Posodobiti energetsko izkaznico in energetske sisteme za hlajenje in ogrevanje. Prihajajo energetske skupnosti in energetsko pogodbeništvo ter izdatna evropska sredstva.

Potrjen predlog zakona, ki prinaša prepoved dvojne kakovosti blaga
14. 09. 2022 14.23Člani odbora DZ za gospodarstvo so na seji soglasno podprli predlog zakona o varstvu potrošnikov, ki v slovenski pravni red prenaša rešitve treh evropskih direktiv. Prav tako so soglasno podprli predlog novele zakona o preprečevanju omejevanja konkurence, ki med drugim uvaja novosti glede sankcioniranja podjetij, ki kršijo zakon.

Razveljavljen razpis glede digitalnega izobraževanja starejših
13. 09. 2022 14.03S petkom je razveljavljen razpis glede izobraževanj starejših na področju digitalnih kompetenc. V pripravi so nova izobraževanja. Izvajalcem bodo povrnili upravičene stroške za dokazane aktivnosti do začasne zaustavitve vseh aktivnosti. Udeležencem, ki so usposabljanja do 25. avgusta 2022 v najmanj 80 odstotkih ali devetih urah že opravili, bodo dodelili digitalni bon, je napovedala ministrica. Razveljavitev razpisa nima vpliva na upravičenost koriščenja digitalnih bonov mlajših skupin, to je učencev zadnje triade, dijakov in študentov. Digitalni boni se lahko koristijo do 30. novembra 2022.

Zavod 99 vložil kolektivne odškodninske tožbe zoper slovenske banke
02. 06. 2022 11.33Zavod Kolektiv 99 je v imenu slovenskih potrošnikov na pristojna okrožna sodišča vložil kolektivne odškodninske tožbe zoper slovenske banke. Kot pravijo, te pri obračunavanju obresti kreditov s spremenljivo obrestno mero, ki je vezana na Euribor, ravnajo, kot da je ta enak odstotku nič, čeprav je že od leta 2015 negativen. Skupni tožbeni zahtevek, ki pomeni ocenjeno vrednost prikrajšanja slovenskih potrošnikov, znaša skupaj z obrestmi 159 milijonov evrov.

Zavod Kolektiv 99 nad banke, ki si prilaščajo koristi negativnih vrednosti Euriborja
12. 04. 2022 13.51Zavod Kolektiv 99, ki se ga spomnimo iz tožbe zoper korporacijo Apple, je v imenu slovenskih potrošnikov 12 slovenskim bankam in hranilnicam posredoval poziv, naj nemudoma prenehajo s praksami, ko pri obračunavanju spremenljive kreditne obrestne mere, ki je vezana na Euribor, ravnajo, kot da je ta enak odstotku nič, čeprav je že od leta 2015 negativen. Pozivajo jih tudi, da kreditojemalcem povrnejo prikrajšanje skupaj z obrestmi. V primeru, da jih ne bodo upoštevale, napovedujejo odškodninske tožbe.

Zakon o ureditvi problematike posojil v švicarskih frankih zadržan na Ustavnem sodišču
11. 03. 2022 19.12Ustavno sodišče je zadržalo izvajanje zakona za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih in s tem ugodilo predlogu devetih bank, ki so vložile pobudo za oceno ustavnosti zakona. Izvrševanje zakona bi po mnenju bank prineslo nedoumljive škodljive posledice za prebivalce, gospodarstvo in državo.