Poslanska skupina NSi je zaradi neodzivnosti uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pri zagotavljanju varne hrane pozvala k sklicu nujne seje pristojnega odbora DZ. Kot je dejala poslanka Vida Čadonič Špelič, "smo bili v preteklosti prevečkrat priča, da je uprava slabo opravila svoje delo". Poslanki se zdi zaskrbljujoča predvsem slaba komunikacija uprave.
"Uprava ima z zakonom jasno določene pristojnosti. Tudi varovanje zdravja je prva naloga vseh organov v tej državi in tako tudi uprave, ki ima to zapisano tudi v svoji preambuli delovanja," je na novinarski konferenci poudarila Čadonič Špeličeva.
Vendar pa po njenem mnenju uprava, ki deluje znotraj ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ne opravlja svojega dela. "Žal smo bili v preteklosti prevečkrat priča, da je uprava slabo opravila svoje delo, to se pravi, da je naredila premalo ali sploh ni opravila nadzora, ko ga pa je opravila, je neučinkovito ukrepala ali sploh ni ukrepala," je opozorila.
Ob tem je spomnila na letošnje poletje, ko je v javnost prek medijev prišla vest, da so slovenski potrošniki poleti zaužili več ton srbskih breskev in poljskih sliv z vsebnostjo v EU prepovedanega pesticida klorpirifos. Zdi se ji sporno, da so javnost o tem obvestili mediji in ne uprava za varno hrano. "Uprava ni obvestila javnosti, še več, na vprašanje novinarjev ni odgovorila, pri katerih trgovcih se sporna živila nahajajo, temveč je rekla, da gre za poslovno skrivnost. Kaj je večja vrednota kot javno zdravje in kateri dobiček upravičuje neukrepanje oziroma izgovor o poslovni skrivnosti?" se sprašuje.
Spomnila je tudi na primer podjetja Marinblu, kjer je bilo jasno, da ima uprava zakonsko podlago, da bi takoj podjetje zaprla, pa ga ni. Prepričana je, da je bila ukinitev samostojne službe za odnose z javnostmi v okviru uprave za varno hrano in njen prenos na kmetijsko ministrstvo napaka, saj je po njenem mnenju "že naravni konflikt interesov med upravo in med ministrstvom". Kot je pojasnila, ministrstvo vzpodbuja proizvajalce k veliki proizvodnji, uprava pa te proizvajalce nadzira.
Na odboru DZ za kmetijstvo želijo ponovno pozvati pristojne, naj opravljajo svoje delo odgovorno. Po njenih besedah je namreč uprava za varno hrano pomemben organ, ki je vpet neposredno v Bruselj, zato bi med drugim moral učinkovito zagotavljati nadzor, analize tveganja in obveščati potrošnike. Prepričana je, da bi se lahko s sistematskim delom izognili nadaljnjim primerom prodajanja neprimerne hrane.
Uprava: Za obveščanje potrošnikov primarno odgovoren odgovorni nosilec živilske dejavnosti
Obvestilo o umiku sliv zaradi ugotovljene prisotnosti klorpirifosa je Uprava za varno hrano na svoji spletni strani objavila 1. septembra, medtem ko je daljše pojasnilo v zvezi s spornim sadjem objavila 6. septembra. V njem je navedla, da je skladno z zakonodajo EU za obveščanje potrošnikov primarno odgovoren odgovorni nosilec živilske dejavnosti, obveščanje pa se izvaja glede na ugotovljeno tveganje in pa verjetnost, da je še lahko pri potrošnikih. V primeru neskladnih/nevarnih vzorcev mora odgovorni izvajalec dejavnosti poostriti nadzor nad skladnostjo živil, ki jih trži. V okviru uradnega nadzora se preveri, ali je to izvajalec dejavnosti tudi implementiral. V kolikor je izkazan sum na neskladnost, se opravi tudi uradno vzorčenje, z namenom, da se sum potrdi ali ovrže.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.