Predlog zakona o varstvu potrošnikov v slovenski pravni red prenaša rešitve treh novih evropskih direktiv. A kot je na seji poudaril državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Dejan Židan, ne gre le za usklajevanje s pravnim redom EU, ampak izboljšanje pravic potrošnikov.
Z zakonom se med drugim predlaga uvedba hierarhije t. i. jamčevalnih zahtevkov potrošnika proti prodajalcu zaradi neskladnosti blaga. Prav tako se predlaga uvedba pravice potrošnika do zavrnitve, kar pomeni, da bi lahko potrošnik kljub hierarhiji zahtevkov takoj odstopil od pogodbe, če se neskladnost blaga pojavi v 30 dneh od dobave blaga, ne da bi mu bilo treba prej zahtevati popravila ali zamenjavo blaga. Dodatno se predlaga ureditev določenih vidikov tržnih garancij, ki bi morale biti izdane brezplačno in v slovenskem jeziku, kadar je blago namenjeno prodaji na ozemlju Slovenije.
Predlagani zakon obenem prinaša prepoved dvojne kakovosti blaga in zahteva pravilno označevanje cen pri popustih.
Zakon se po besedah Židana prilagaja tudi digitalni dobi. Predlog tako na novo ureja pogodbo o dobavi digitalne vsebine in digitalne storitve ter predlaga določitev obveznosti spletnih tržnic, da potrošniku podajo dodatne informacije o razvrstitvi ponudb in o tem, ali se v konkretnem primeru prek spletne tržnice sklepa pogodba s podjetjem ali potrošnikom.

K zakonu so koalicijske poslanske skupine Svoboda, SD in Levica vložile večje število dopolnil, ki po oceni zakonodajno-pravne službe ustrezno naslavljajo večino pripomb. Predstavnica zakonodajno-pravne službe je kljub temu opozorila na pripombo, ki se nanaša na ohranitev navezave na kriterije primernosti. Gre za prepis, ki dobesedno povzema določbo direktive, brez ustrezne konkretizacije, s čimer po mnenju službe ne zagotavlja zadostne stopnje jasnosti.
V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) pozdravljajo in podpirajo dopolnitev 23. člena zakona, ki govori o nepoštenih pogodbenih pogojih, s katero se preprečuje različne razlage obsega v primerih, ko presoja sodišče ali gre za nepošten pogodbeni pogoj. To je po besedah predstavnice ZPS Žive Drol Novak zelo pomembno, da se ohrani že doseženi nivo zaščite potrošnikov.
Odbor je obravnaval tudi predlog novele zakona o preprečevanju omejevanja konkurence, ki ga je v obravnavo zboru predložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim Danijelom Krivcem (SDS). Namen predloga je prenesti določila evropske direktive, za kar je Slovenija že prejela opomin Evropske komisije. S predlaganim zakonom bi med drugim poenotili nekatere postopke, ki jih vodijo varuhi konkurence posameznih članic EU.
Kot je v imenu predlagatelja pojasnil poslanec Franc Breznik (SDS), se rešitve predloga zakona nanašajo na uporabo podatkov iz izjav zaradi prizanesljivosti in vlog za poravnavo, na dopolnitev preiskovalni pristojnosti Agencije za varstvo konkurence (AVK) ter na uvedbo administrativnega sankcioniranja podjetij.
Židan je opozoril, da bi morala biti evropska direktiva v slovenski pravni red prenesena že 4. februarja 2021, zato si na vladi želijo, da bi bil zakon čim prej sprejet in realiziran.
K predlogu zakona so vlada in koalicijske poslanske skupine vložile več dopolnil, ki po besedah predstavnice zakonodajno-pravne službe v večji meri upoštevajo pripombe službe.
Na AVK spremembe zakona pozdravljajo, saj bo z njimi delovanje agencije v prihodnje bolj učinkovito, je povedal direktor AVK Andrej Matvoz. Želi si, da bi bil zakon jasen signal, da se izigravanje pravil ne izplača.
Podpirajo tudi večino vloženih dopolnil, predvsem tiste, ki se nanašajo na sankcioniranje podjetij in ki uvajajo nove inštitute, kot sta poravnava in poenostavljena priglasitev, je še dejal Matvoz.
Oba predlagana zakona je podprlo vseh 12 prisotnih članov odbora.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.