logout

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo
14. 04. 2024 17.50Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?
15. 10. 2023 15.49Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

Logout v Ljubljani osveščal o zasvojenosti s telefonom
09. 11. 2022 22.00Marsikdo je z družbenimi omrežji uradno zasvojen, vedno več ljudi se od telefona loči samo, ko spi. O tem so v sredo v Ljubljani ozaveščali predstavniki društva Logout, o svojih razvadah glede tovrstne obsedenosti pa so spregovorili tudi znani obrazi muzikala Povodni mož.

Sedem ur dnevno pred zasloni
23. 11. 2021 13.05Mladi so lani v povprečju digitalnim tehnologijam namenili kar sedem ur na dan oziroma trikrat več kot pred epidemijo. V oddaji Preverjeno pripovedujejo, da v času karantene niso prekinili socialnih stikov, ampak so jih s pomočjo različnih aplikacij še okrepili. Strokovnjaki opozarjajo, da so se njihove navade v zelo kratkem času močno spremenile.

Mladi na internetu najdejo tudi navodila za izjemno nevarne aktivnosti, ki so velikokrat usodne
20. 10. 2021 14.47Za preprečevanje različnih zlorab in škodljivih vplivov na internetu je nujno informiranje in ozaveščanje otrok ter mladostnikov in njihovih staršev, so izpostavili sodelujoči na okrogli mizi STAkluba o varni rabi interneta med mladimi. Med drugim so opozorili na zasvojenosti z raznovrstnimi aktivnostmi na spletu in poudarili, da je treba mlade spodbujati, da spregovorijo o težavah, če jih imajo.

Maščevanje devičnikov
21. 09. 2021 11.25Mlajši beli moški, ki so razočarani nad intimnimi odnosi, iščejo uteho na spletu. V oddaji Preverjeno raziskujemo frustracije spolno neaktivnih posameznikov, ki za prisilni, nenamerni celibat krivijo družbo, od tu tudi izhaja njihovo ime ''incel''.

V ljubljanski ambulanti za zdravljenje odvisnosti od spleta imajo vse več dela
24. 06. 2021 06.00Strokovnjaki opozarjajo, da (pre)hitrega razvoja tehnologije ne zmoremo dohajati in se zato še ne zavedamo vseh posledic, ki jih prinaša. Digitalni zasvojenosti so mladi, odkar smo v času pandemije uvedli šolanje na daljavo, podvrženi še toliko bolj. Igranje videoiger med poukom ni več tako redek problem. Kakšni so nasveti za starše? In kako vemo, kdaj so nam stvari že ušle iz rok ter je nujno poiskati pomoč? O tem smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od spleta.

Veliko vznemirjenje in adrenalin, pa tudi finančni zlom in depresija
20. 06. 2021 10.38Kriptovalute so v samem začetku vzbudile interes pri zelo majhni skupini navdušencev. Z leti, tudi z rastjo vrednosti, predvsem pa s krepitvijo zaupanja v novo tehnologijo, pa so izredno hitro pridobivale veljavo tudi v širši populaciji. A kljub ideji, da bomo s kriptovalutami "na hitro zaslužili", je vredno razmisliti o vlaganju na dolgi rok in se zavedati, da lahko vse, kar bomo vložili, tudi izgubimo. To poudarjajo tako na Logoutu kot tudi vlagatelja, ki sta z nami delila svojo pot in razloge, zakaj se jima zdi vlaganje v kriptovalute smiselno.

'Ušel je izpod nadzora, 14 ur dnevno preživi v fantazijskem svetu iger'
08. 05. 2021 10.47Že pred pandemijo so strokovnjaki opažali, da so zasloni v otroška življenja vstopili v večji meri, kot bi si želeli. Izolacija in druženje doma sta nas v času pandemije še dodatno potisnila pred zaslone. Strokovnjaki zato opozarjajo, da imajo že majhni otroci težave na področju komunikacije in socializacije, ne znajo se igrati, ne znajo vzpostaviti očesnega stika, so nemirni in kratkovidni, najstniki pa celo depresivni.

Preveč časa na spletu: slabši razvoj govora in komunikacije
20. 04. 2021 13.53Uporaba spleta in najrazličnejših zaslonov se v zadnjih letih med otroci in mladostniki povečuje, kar lahko škodljivo vpliva na njihov razvoj in povzroča zasvojenosti. Težava je še izrazitejša v času epidemije, ko sta se življenje in delo v veliki meri preselila pred ekrane.

Center Logout pripravlja smernice, s katerimi bi omejili čas, ki ga mladi preživijo na spletu
27. 01. 2021 18.45Leta pred pojavom covida je društvo Logout opozarjalo na vse večje število mladih, zasvojenih z igricami in spletnimi vsebinami. Zdaj pa smo že mesece v situaciji, ko so mladi dobesedno priklenjeni pred zasloni, in vse kaže, da bo za večji del šolajočih še vsaj nekaj časa tako. Opazne so zdravstvene težave mladih, vse glasnejši so psihologi in učitelji, ki smo jih prav tako kot otroke za preveč časa posedli pred ekrane. Center Logout predlaga, da bi vsaj en dan na mesec mladi preživeli brez računalnikov – tudi v času pouka.

'Otrok bo staršem poročal o spletnem nasilju, če bo čutil, da ga ne obsojajo'
28. 11. 2020 14.30Neprijetna čustva in frustracije, ki lahko pridejo na plano v teh drugačnih časih, kot smo jih vajeni, lahko nekateri šolarji uravnavajo tudi s spletnim nasiljem, pojasnjuje psihologinja Špela Reš. Pojavlja se lahko na vseh kanalih, ki omogočajo medsebojno komunikacijo. Pomembno je, da starši vse do otrokovega 14. leta podrobno spremljajo in nadzorujejo uporabo naprav. Vsekakor pa je v tem času problematično, da več aktivnosti poteka prek spleta.

Med počitnicami čim manj pred zasloni. 'Starši, ne pozabite, da ste sami zgled'
20. 06. 2020 14.09Otroci naj med počitnicami preživljajo več časa v naravi in manj pred zasloni, pred koncem šolskega leta staršem svetujejo strokovnjaki. Pretirana uporaba digitalnih tehnologij otrokom in mladostnikom škoduje, lahko pa vodi celo v odvisnost. Ob tem psihologinja poudarja, da so največji zgled otrokom prav starši.

Poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole ...
30. 05. 2020 08.10Osnovnošolci, ki so bili tedne in tedne doma, bodo postopoma spet sedli v šolske klopi. A mnogi starši in mlajši osnovnošolci se že zdaj soočajo z vprašanjem in dilemo, kaj in kako med počitnicami, do katerih je še manj kot mesec dni. Kako bodo torej letos videti počitnice? Kdo bo čuval mlajše osnovnošolce? S to težavo se starši srečujejo vsako leto, letos pa zaradi sprememb, ki jih je prinesel novi koronavirus, še toliko bolj. Kako bodo organizirana poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole? Kaj bodo počeli otroci? Kako na organizacijo počitnic in varstev vplivajo ukrepi zaradi koronavirusa, kakšne so spremembe, cene, povpraševanja, ponudba? In kakšne bi bile ustrezne rešitve?

'Z očesom utripnemo 14-krat na minuto, pred računalnikom samo še štirikrat'
09. 06. 2018 06.00Sodobne tehnologije, internet, pametni telefoni, računalniki, tablice, aplikacije ... sodobne tehnologije prinašajo napredek in so nam v pomoč, a ob tem – tako kot vse tehnologije – nosijo poleg napredka tudi kakšne pasti in nevarnosti. Še posebej ob pretirani uporabi.

Bitka za tablice, telefone, obsedeno igranje igric ... Kako pomagati otroku, da se mu v šoli ne bo sesul svet?
04. 09. 2017 06.30Počitnic je konec, začenja se guljenje šolskih klopi. Večina – tako otroci kot njihovi starši – potrebuje nekaj postopnih prilagoditev, da se lahko znova vključi v šolsko rutino. Praviloma je prehod precej mehak in ne povzroča hujšega stresa, lahko pa pride tudi do stresnih situacij, ki lahko vodijo do učnih težav in resnih posledic na zdravju.

Poletne počitnice so lahko tudi 'digitalne počitnice'. Znamo uživati tudi brez družbenih omrežij?
04. 06. 2017 11.30Poletje, ko bomo nekaj časa preživeli tudi na dopustu, je lahko pravi čas, da se "odklopimo", pravijo na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LogOut. Ugotavljajo namreč, da so ljudje s tehnologijo in spletom vse bolj obremenjeni, družbena omrežja pa so spremenila odnos do prijateljstev in romantičnih zvez.

Odvisnost, ki ji podlegajo najmlajši: 'Najhuje je, če mu telefon in tablica postaneta vir doživetij'
09. 09. 2015 06.30"Ne uporabljajo jih," je Steve Jobs odgovoril novinarju, ko ga je ta vprašal, kako so nad novimi iPadi navdušeni njegovi otroci. Nihče noče, da njegov otrok čustveno ohromi, da postane socialno izoliran, da živi v svojem svetu. Pasti je preveč. Veste, kdaj je pravi čas, da mu kupite telefon ali tablico?