Slovenija

Mladi na internetu najdejo tudi navodila za izjemno nevarne aktivnosti, ki so velikokrat usodne

Ljubljana, 20. 10. 2021 14.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Ma.Ko., STA
Komentarji
1

Za preprečevanje različnih zlorab in škodljivih vplivov na internetu je nujno informiranje in ozaveščanje otrok ter mladostnikov in njihovih staršev, so izpostavili sodelujoči na okrogli mizi STAkluba o varni rabi interneta med mladimi. Med drugim so opozorili na zasvojenosti z raznovrstnimi aktivnostmi na spletu in poudarili, da je treba mlade spodbujati, da spregovorijo o težavah, če jih imajo.

Raziskavo o digitalnem življenju otrok v času koronakrize so izvedli v 11 državah med junijem in avgustom lani. Skupno je anketo izpolnilo 6195 otrok, starih med 10 in 18 let, ter 6195 njihovih staršev. Bojana Lobe

Raziskava o digitalnem življenju otrok v času koronakrize, ki jo je na okrogli mizi izpostavila Bojana Lobe s katedre za družboslovno informatiko in metodologijo na ljubljanski fakulteti za družbene vede, je pokazala, da se je v vseh državah digitalno udejstvovanje otrok ob začetku pandemije covida-19 in zapiranj močno povečalo. Starejši otroci so tako v Sloveniji v času prvega zapiranja države pred zasloni preživeli v povprečju osem ur dnevno, mlajši otroci pa štiri do šest ur. Pojasnila je, da je to skokovit porast glede na raziskavo EU Kids Online za obdobje 2017–2018, ki je pokazala, da so takrat otroci in mladostniki pred zasloni v povprečju preživeli zgolj dve uri na dan.

Starejši otroci so v Sloveniji v času prvega zapiranja države zaradi novega koronavirusa pred zasloni preživeli v povprečju osem ur dnevno, mlajši otroci pa štiri do šest ur.
Starejši otroci so v Sloveniji v času prvega zapiranja države zaradi novega koronavirusa pred zasloni preživeli v povprečju osem ur dnevno, mlajši otroci pa štiri do šest ur. FOTO: Dreamstime

Svetovalec v centru pomoči pri prekomerni uporabi interneta Logout Rok Gumzej je opozoril na problem zasvojenosti z raznovrstnimi aktivnostmi na spletu. "V zadnjih desetih letih je vedno več porasta zasvojenosti s pornografijo, igrami na srečo in trgovanjem s kriptovalutami. To je prišlo predvsem s širitvijo pametnega telefona med splošno populacijo," je pojasnil. Opozoril je tudi na mobilne igre, ki vzbujajo skrb predvsem za mlajšo populacijo. "Opažamo, da je tovrstno obnašanje predvsem pobeg od različnih življenjskih stisk. Spletno okolje je zelo dober način, da se od teh težav umaknemo, in to lahko vodi v zasvojenost," je opozoril.

'Otroci in mladostniki danes na internetu najdejo navodila za praktično vse'

Še en negativen vidik interneta je tudi spletno nasilje, kjer prevladujejo nadlegovanje, izsiljevanje in zlorabe zasebnosti, je pojasnila vodja svetovalne skupine TOM telefon Maša Blaznik. Ob tem je opozorila, da lahko otroci in mladostniki danes na internetu najdejo navodila za praktično vse, tudi izjemno nevarne aktivnosti, ki imajo velikokrat usodne posledice. "Najdejo lahko na primer, kako se samopoškodovati in tudi kako prikrivati motnje hranjenja, kar je zares velik problem," je pojasnila.

Kot učinkovite ukrepe za čim večjo varnost interneta je Blaznikova izpostavila predvsem ustrezno in zadostno informiranje otrok in mladostnikov ter njihovih staršev. "Otroke in mladostnike je treba spodbujati k temu, da spregovorijo o težavi, če jo imajo. Okno za pogovor naj bo vedno odprto, saj nikoli ne vemo, kdaj bodo sposobni spregovoriti. Odgovor je pogovor," je poudarila.

Tudi predsednik uprave A1 Slovenija in A1 Srbija Dejan Turk je osvetlil možnosti zaščitnih ukrepov. Predstavil je storitev, ki uporabniku oz. njegovemu otroku filtrira škodljive in sporne vsebine na spletu, da te v njegovo napravo sploh ne pridejo. Poleg tega storitev nudi tudi možnost časovne omejitve otrokove uporabe mobilnega telefona, saj ga lahko ob določeni uri ugasne in prižge oz. otroku telefonske funkcije omeji na zgolj osnovne.

Vsi sodelujoči so izrazili strinjanje, da je varna in zmerna uporaba interneta med otroki in mladostniki zelo pomembna ter ob tem poudarili, da so na koncu najpomembnejši akter odrasli, ki morajo svojim otrokom namenjati dovolj časa in jim hkrati biti tudi primeren vzor.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
20. 10. 2021 16.00
.. zakaj pa nič ne piše , da tudi tastari ser jejo (ga) / po videnih mladih .. lahko samo rečem , da je velika večina veliko pametnejših od **** že v zelo mladih letih