"Obstaja prepričanje, da ogledi risank pripomorejo k učenju otrokovega govora in širjenju besedišča, raziskave pa dokazujejo ravno nasprotno, prekomerna izpostavljenost ekranom namreč privede do zaostankov na področju govorno-jezikovne komunikacije," je pojasnila Anja Koncilija, logopedinja iz razvojne ambulante Centra za zgodnjo obravnavo otrok, Zdravstveni dom Domžale.
Je torej na pohodu nova epidemija? Res je, da ne gre za nalezljivo bolezen, a široka in hitra razširjenost težav zaradi pretirane rabe zaslonov pri otrocih in mladostnikih je zaskrbljujoča. Zato so različni strokovnjaki, od pediatrov, psihologov, psihiatrov, nevrologov do logopedov in delovnih terapevtov, stopili skupaj in pripravili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih.
Medtem ko je raba zaslonov v prostem času lahko tudi koristna, saj prave vsebine otroke izobražujejo, spodbujajo domišljijo in kreativnost, pa se vse pogosteje dogaja, da otroci pred ekrani, tablicami in telefoni preživijo bistveno preveč časa. Tudi tisti, ki jim sploh ne bi smeli biti izpostavljeni."Pri svojem delu v razvojni ambulanti in otroški posvetovalnici opažam, da je vedno več malčkov že pred drugim letom starosti nahranjenih in mnogokrat tudi preoblečenih pred zasloni," je dejala delovna terapevtka Katja Šuštar.
"Prižgani zasloni med otrokovo igro, med komunikacijo med starši in otroki in med otrokovo dnevno rutino zmanjšuje kvaliteto interakcije, ki je ključna za razvoj otrokove komunikacije," je dodala Koncilijeva. Zato ne preseneča, da pediatri že pri predšolskih otrocih opažajo upočasnjen in zakasnel govorno-jezikovni razvoj.
"V naših ambulantah imamo otroke, ki pri drugem, tretjem letu ne govorijo, imajo zelo razpršeno pozornost, slab očesni kontakt in je nujna obravnava v razvojnih ambulantah, pri psihologih," je dejal pediater Denis Baš, Juventina Baby. "Dokazano je, da otroci, ki so v zgodnjem obdobju preveč pred zasloni, dosegajo slabše rezultate na razvojnih testih," je dejala Šuštarjeva.
Odrasli se ne zavedamo, kakšen vpliv ima na milijone impulzov, ki jih otroci dobivajo v zelo kratkem času prek zaslonov, opozarja dolgoletna učiteljica in ravnateljica in jih ne znajo pravilno predelati. "Kar se potem izkaže kot pomanjkanje koncentracije in pozornosti, kot agresija, zapiranje v svoj svet, nezadovoljstvo, hlepenje po zmeraj več, zmeraj več," je dejala Đulijana Juričić, ravnateljica OŠ Trnovo.
To nenazadnje privede do zasvojenosti, s katero se vsakodnevno srečujejo v Centru pomoči pri pretirani rabi interneta Logout. "Oče pravi: naš 11-letnik nam je ušel izpod nadzora, več kot 14 ur dnevno preživi v fantazijskem svetu iger, z ženo sva nemočna. In zasvojenost res ni igra. Otrokom je treba pomagati pri zaključevanju prijetnih aktivnosti in pri postavljanju okvirjev uravnotežene rabe zaslona," pravi psihologinja Špela Reš.
"Na eni strani je tukaj čas, ki smo ga tudi v naših smernicah glede na starost omejili, na drugi so pa tudi vsebine. Se pravi, kaj gledajo in s kom to gledajo," je dejal Baš.
Do drugega leta starosti otrok sploh ne bi smel biti izpostavljen zaslonom. Med 2. in 5. letom naj se uporaba zaslonov omeji na manj kot eno uro na dan v navzočnosti staršev; dveletniki in triletniki manj ali še bolje nič. V prvi triadi naj bo čas uporabe zaslonov v prostem času omejen v povprečju na največ eno uro na dan, v drugi pa največ eno uro in pol. V starosti od 13 do 18 let naj bodo v prostem času največ dve uri na dan pred zasloni.
"Več kot bodo otroci preživel za zasloni, večja je verjetnost, da bodo postali kratkovidni in bodo potrebovali očala," pa pravi oftalmologinja Špela Markel, očesna klinika UKCLJ. Ali da bodo imeli preutrujene oči, ki se kažejo kot razdražene, pordele oči z glavoboli in bolečinami v očeh. Zato svetuje uporabo pravila 20-20-2. "Vsakih 20 minut intenzivnega bližinskega dela naj otrok sprosti pogled. Sicer tako, da pogleda v daljavo, otroci pa naj bodo vsaj 2 uri na dan zunaj, ker je to zaščitni dejavnik pri razvoju kratkovidnosti," je pojasnila.
In kot vedno imajo tudi tu zelo pomembno vlogo starši s svojim zgledom. "Če smo mi ves čas na telefonu, pred računalnikom, ali pa da nam igra televizija za ozadje, da ni dolgčas, to je v bistvu tisto, kar je slabo," je dejal Baš. Prav tako absolutno odsvetujejo uporabo zaslonov za nagrajevanje, pomirjanje, uspavanje, preusmeritev pozornosti ob stiskah ali za animiranje.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.