klinična testiranja

Znanstveno dokazano: Vaše trepalnice so lahko popolne brez maskare in umetnih dodatkov!
10. 12. 2024 00.15Umetne trepalnice in maskare obljubljajo popoln videz, a lahko trajno poškodujejo vaše naravne trepalnice. Kaj, če bi lahko dosegli enak učinek – brez lepila, kemikalij in vsakodnevnega odstranjevanja?

Varna rešitev za močne in zdrave naravne trepalnice
08. 11. 2024 00.15V dobi, ko so dolge in goste trepalnice postale simbol lepote in urejenosti, mnoge ženske posegajo po različnih rešitvah - od maskar in podaljškov do umetnih trepalnic. Vendar pa je želja po naravni lepoti vedno bolj v ospredju.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Razkrivamo skrivnosti Q10 za vitalnost in dobro počutje
03. 01. 2024 00.15Ali ste že slišali za mikroenkapsuliran koencim Q10?

NIJZ v Mariboru s poskusnim presejalnim testiranjem za raka želodca
24. 03. 2023 14.40Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zdravstveni dom Maribor bosta v naslednjih dneh začela s poskusno izvedbo presejalnega testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je eden od vzrokov za pojav raka na želodcu. Gre za prvi evropski projekt, s katerim bodo ugotavljali smiselnost uvajanja novega preventivnega presejalnega programa.

EEG v ušesih, napoved bolezni: podatki pa tudi zavarovalnici in delodajalcu?
21. 01. 2023 10.17Kako se bomo zdravili v prihodnosti? Veliko vlogo naj bi v našem zdravju igrale nove tehnologije, tudi umetna inteligenca. Trendi kažejo, da naj bi se velik del zdravljenja preselil na domove – s pomočjo pripomočkov, aplikacij, preko katerih bi izmenjavali podatke z zdravstveno ustanovo. A to s seboj prinaša etična in varnostna tveganja. Si res želite leta vnaprej vedeti, kakšna bolezen vas bo pestila? Je sploh mogoče povsem zavarovati medicinske podatke? In kdo naj ima od njih korist? Le pacient? Zavarovalnice? Delodajalci? Strokovnjaki so jasni – veliko dela čaka zakonodajalce. Vprašanje pa je, če so zmožni s hitrostjo svojega dela slediti hitrosti tehnološkega razvoja – in ga tudi razumeti v vseh njegovih dimenzijah.

V Ajdovščini optimizirali proces proizvodnje cepiva mRNA
04. 11. 2021 15.55Ajdovsko podjetje Bia Separations je sporočilo, da so v štirih mesecih uspešno razvili optimiziran proces proizvodnje cepiva mRNA. Razvili so ga v sodelovanju z družbo BioNet, vodilnim tehnološkim podjetjem na področju izdelave gensko spremenjenih cepiv, in bo uporabljen za proizvodnjo cepiva proti covid-19, ki gre v prvo klinično fazo testiranja.

Slovenski strokovnjaki korak naprej k novemu genskemu zdravilu za zdravljenje raka
27. 10. 2021 17.20Onkološki inštitut Ljubljana je postal prva institucija v Sloveniji, ki je dobila dovoljenje za izvajanje klinične študije novega genskega zdravila za zdravljenje raka v Sloveniji. Zdravilo, postopek priprave in celotno proizvodno okolje so plod slovenskega znanja in izkušenj strokovnjakov, ki so več kot tri leta sodelovali v projektu SmartGene.si. V prvo fazo klinične študije bodo že vključili bolnika.

Zaradi vse več hospitaliziranih se odpirajo tri nove covidne bolnišnice
30. 08. 2021 09.39Ob 887 PCR-testih so v nedeljo potrdili 143 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je 16,1-odstoten, umrla je ena oseba s covidom-19. Močno povečanje števila bolnikov že povzroča težave bolnišnicam. Po besedah Lejko Zupančeve se zato odpirajo nove covidne bolnišnice, tudi tiste, ki v prvem valu epidemije za to niso bile predvidene. Tudi v UKC Ljubljana tečejo priprave na odpiranje dodatnih kapacitet, in sicer že do konca tega tedna.

Natisnili 3D-model agresivnega raka, zdaj na njem testirajo učinkovitost zdravil
22. 08. 2021 13.44Znanstveni dosežek, ki bi lahko izjemno pospešil testiranje terapij proti raku. V laboratoriju na univerzi v Tel Avivu raziskovalci poustvarjajo tkivo iz vzorca, odvzetega pri bolniku z glioblastomom, ki je zelo agresiven rak. Z uporabo MRI ali CT-slikanja bioprinter poustvari tumor skupaj z drugimi celicami iz bolnikovih možganov. Podlaga iz sintetičnega polimera se uporablja za ohranjanje strukture, nato jo oskrbijo s krvjo. Tiskani tumor ostane živ približno dva meseca, v tem času lahko torej raziskovalci na njem preizkusijo različna zdravila proti raku.

Testiranja pokazala, da novo zdravilo AstraZenece nudi dobro zaščito pred covidom-19
20. 08. 2021 16.28Novo zdravilo družbe AstraZeneca glede na klinična testiranja varuje ljudi, da ne zbolijo za covidom-19. Zdravilo je namreč kombinacija dveh vrst protiteles, ki delujejo dolgoročno. Za razliko od cepiva, ki spodbuja tvorjenje protiteles, se z zdravilom v telo vnese protitelesa. Zaščita naj bi delovala do 12 mesecev.

Pfizer: Mladostniki cepivo dobro prenašajo, učinkovitost pri njih je 100-odstotna
31. 03. 2021 14.24Izsledki kliničnih preskušanj cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech so pokazali, da je cepivo pri mladih med 12 in 15 letom starosti 100-odstotno učinkovito. Poleg tega pa mladi cepivo dobro prenašajo, so sporočili iz farmacevtske družbe.

Udarec za Poljake in Bayern: Lewandowski si je poškodoval koleno
29. 03. 2021 12.14Zvezdnik poljske reprezentance in münchenskega Bayerna, Robert Lewandowski, ima težave s kolenom, so potrdili v taboru poljske izbrane vrste, ki se je z Lewandowskim v prvi postavi v Varšavi v nedeljo pomerila z Andoro (3:0). Za zdaj je jasno, da bo zagotovo izpustil tekmo z Anglijo v Londonu, vprašljiv pa je tudi za naslednji tekmi v dresu Bayerna: proti RB Leipzigu v prvenstvu in Paris Saint-Germainu v Ligi prvakov.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?
05. 02. 2021 06.00Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'
03. 02. 2021 10.58"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija
02. 02. 2021 06.00"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

1445 novookuženih, na testiranje prihajajo osebe z že potrjeno okužbo
21. 01. 2021 09.58V Sloveniji smo včeraj na okužbo z novim koronavirusom skupno testirali 11.599 ljudi, od tega jih je bilo pozitivnih 1445. V bolnišnicah se zdravi 1159 covidnih bolnikov, 27 oseb je umrlo. Se pa epidemiološka slika v državi izboljšuje, zaradi česar je devet statističnih regij iz črne prešlo v rdečo fazo sproščanja ukrepov. Najboljše razmere so na Koroškem. Medtem pa v novogoriškem zdravstvenem domu opozarjajo, da k njim na hitro testiranje prihajajo osebe, pri katerih so okužbo predhodno že potrdili s PCR-testom ter takšni z očitnimi znaki okužbe.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno
19. 01. 2021 10.57Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

Tomičeva: Drži, državni hitri testi ne dosegajo strokovnega kriterija 90-odstotne občutljivosti
19. 01. 2021 17.07Hitri testi kitajskega proizvajalca Shenzen Ultra – Diagnostics Biotec. Co., Ltd., ki jih je državi za slab milijon evrov dobavilo podjetje Majbert Pharm v lasti Alana Amadeja Eferla in Klemna Nicolettija, ne ustrezajo strokovnemu kriteriju, torej ne dosegajo 90-odstotne občutljivosti, kar potrdi tudi vodja strokovne skupine za hitre teste ministrstva za zdravje Viktorija Tomič. Testi tudi ne izpolnjujejo razpisnega pogoja, ki je zahteval 90-odstotno občutljivost. V nacionalnem laboratoriju, kjer so potrdili 81,68-odstotno občutljivost, trdijo, da njihova naloga ni bila preverjati ustreznost izbora testa glede na razpisne pogoje, ministrstvo za zdravje pa navkljub temu vztraja, da testi izpolnjujejo zahteve, skladne s pogodbo.

Po ocenah okužen vsak 50. Anglež, Nemčija ukrepe še zaostruje
05. 01. 2021 07.32V Veliki Britaniji zaradi naraščajočega števila okužb velja nova ustavitev javnega življenja. Na Škotskem bo veljala do konca januarja, v Angliji pa najmanj do sredine februarja. Ukrepe je (še najmanj) do konca meseca podaljšala tudi Nemčija, Italija do 15. januarja uvaja prehodno obdobje. Belgija pa je začela z množičnim cepljenjem. In kakšno je stanje v zvezi z novim koronavirusom drugod po svetu? Decembra je v ZDA umrlo 78.000 ljudi, kar je največ v enem mesecu doslej. Mehika je medtem odobrila cepivo AstraZenece, Izrael cepivo Moderne, Avstralija pa s cepljenjem ne bo hitela.

Stroka miri: Da bi smrt nastopila zaradi cepiva, je malo verjetno
05. 01. 2021 14.11Po novici, da je oskrbovanka v enem od domov za starejše šest ur po cepljenju s cepivom proti covidu-19 umrla, so pristojni le podali nekaj pomirjujočih informacij. Po prvih ugotovitvah je oskrbovanka umrla zaradi srčnega infarkta, ki ga je zdaj doživela že drugič, cepivo pa, po prvih ugotovitvah ni igralo nobene vloge pri poslabšanju njenega stanja. Ministrstvo za zdravje je že ustanovilo posebno komisijo, ki bo zdaj ugotavljala, ali je oskrbovanka umrla zaradi zastoja srca ali zaradi cepiva. A stroka že danes miri: to je malo verjetno.

Od ponedeljka hitro testiranje tudi v zdravstvenih domovih po državi
03. 01. 2021 16.12S ponedeljkom bo hitro testiranje na okužbo s covidom-19 mogoče tudi v zdravstvenih domovih po vseh Sloveniji. Po zagotovilih državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Marija Magajne so zdravstveni domovi prejeli dovolj testov, kje bo testiranje potekalo, pa je odvisno od dogovora med posameznimi zdravstvenimi domovi in lokalnimi skupnostmi.

Raziskava: Za najhujše oblike covida-19 odgovornih pet ključnih genov
12. 12. 2020 16.24Z najhujšo obliko covida-19 je povezanih pet ključnih genov, so britanski znanstveniki ugotovili v raziskavi. Ta je obenem pokazala, da bi več obstoječih zdravil lahko preoblikovali v zdravila, s katerimi bi zdravili hude oblike covida-19.

Ameriška FDA odobrila uporabo Pfizerjevega cepiva proti covidu-19
12. 12. 2020 07.47Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je v petek zvečer izdala dovoljenje za izredno uporabo cepiva proti covidu-19, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech. Okužbo z novim koronavirusom so po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa v ZDA doslej potrdili pri več kot 15,8 milijona ljudeh, umrlo je 295.450 bolnikov s covidom-19.

AstraZeneca in Rusija želita združiti cepivi proti covidu-19
11. 12. 2020 17.39Britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in Rusija sta danes sporočila, da bosta izvajala klinična testiranja s kombinacijo njunih cepiv proti covidu-19, torej ruskega cepiva Sputnik V in cepiva, ki sta ga razvili AstraZeneca in univerza v Oxfordu.

Avstrija in Italija za božič zaostrujeta ukrepe, na Hrvaškem visoko število okužb
02. 12. 2020 08.44Avstrija namerava zaradi pandemije covida-19 med božičnimi prazniki zaostriti ukrepe na mejah in letališčih za tiste, ki potujejo v države z visokim tveganjem za okužbo, tudi vse sosednje države. Ukrepe bodo med prazniki zaustrili tudi v Italiji. Na Poljskem so presegli milijon okužb, visoko število pozitivnih beležijo tudi na Hrvaškem. V ZDA so se medtem odločili, da bodo prve omejene količine cepiva delili zdravstvenim delavcem.

Pfizer pri Emi zaprosil za odobritev cepiva proti covidu-19
01. 12. 2020 12.11Ameriški farmacevtski velikan Pfizer in nemški BioNTech sta pri Evropski agenciji za zdravila (Ema) v ponedeljek vložila vlogo za pogojno dovoljenje za promet s svojim cepivom proti covidu-19 v Evropski uniji, potem ko so klinična testiranja pokazala, da je cepivo 95-odstotno učinkovito in brez pomembnejših stranskih učinkov.

Z odpadno vodo lahko napovemo potek epidemije, širjenje virusa lahko zaznamo zelo zgodaj
19. 11. 2020 14.24Ker so študije pokazale, da se novi koronavirus sprošča v blato okuženih ljudi in preko kanalizacije zaide v odpadno vodo, so raziskovalke in raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo vse od konca marca razvijali metode ter analizirali vzorce odpadne vode na prisotnost novega koronavirusa, so sporočili z NIB.

Pogovor z glavnim epidemiologom v državi: 'Preden zaspim, so v mojih mislih vedno šole'
15. 11. 2020 07.00Trenutno smo na zelo težki točki epidemije, je jasen Mario Fafangel. "Smo na težki točki, tako kot tudi vsi okoli nas. Smo tudi v obdobju, ko malo težko razberemo svojo sliko in to, kje točno smo. Nekako smo dosegli svojo mejo kapacitet testiranja in to pomeni, da tista luč, s katero smo si razsvetljevali pot, da bi vedeli, kaj nas čaka, ni več tako močna. In to je problem pri napovedovanju, kaj je še pred nami."