Ruska podružnica AstraZenece je v sporočilu za javnost sporočila, da začenjajo "program kliničnih testov, s katerimi želijo ugotoviti varnost in imunogenost kombinacije cepiva AZD1222, ki sta ga razvili AstraZeneca in univerza v Oxfordu, in Sputnik V, ki ga je razvil ruski raziskovalni inštitut Gamaleja", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V kliničnih testiranjih, ki naj bi jih začeli do konca leta, bodo sodelovali starejši od 18 let.
Ruski investicijski sklad, ki je financiral rusko cepivo, je danes sporočil, da je AstraZeneci 23. novembra predlagal uporabo eno od dveh sestavin cepiva Sputnik V in da je britansko podjetje na to pristalo.
"Združevanje različnih cepiv proti covidu-19 bi lahko bilo pomemben korak pri vzpostaviti širše zaščite preko močnejšega imunskega odziva in boljše dostopnosti," so izpostavili v AstraZeneci. Sodelovanje z ruskim inštitutom Gamaleja so izpostavili kot pomembno za raziskavo tovrstnega potenciala kombinacij cepiv.
Rusija je bila ena prvih držav, ki je razvila cepivo proti covidu-19, omenjeno cepivo Sputnik V. Z njim so minuli teden že začeli množično cepljenje zdravstvenih delavcev in rizičnih skupin, čeprav tretja, zaključna faze kličnih testiranj še ni končana. Vmesni rezultati so po trditvah Rusije pokazali 95-odstotno učinkovitost. Cepivo AstraZenece pa je povprečno 70-odstotno učinkovito.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.