V tretji fazi kliničnih preskušanj so cepivo Pfizerja in BioNTecha testirali na 2260 Američanih, starih med 12 in 15 let. Pokazalo se je, da se je njihov imunski sistem močno odzval na cepivo. Mesec dni po prejemu druge doze cepiva so namreč pri vseh udeležencih zaznali veliko število protiteles, so sporočili proizvajalci. Rezultati so celo boljši kot pri kliničnih preiskavah na mladih med 16 in 25 letom starosti.
Pfizer je tako sporočil, da je njihovo cepivo varno in 100-odstotno učinkovito pri preprečevanju bolezni pri mladih med 12 in 15 letom starosti. Prav tako se je izkazalo, da omenjena starostna skupina cepivo dobro prenaša.
Stranski učinki pri mlajših najstnikih so bili podobni kot pri tistih med 16 in 25 letom starosti. Največkrat so to bile bolečina na mestu vboda, utrujenost in povišana telesna temperatura. Udeležence klinične preiskave bodo spremljali še dve leti po prejemu drugega odmerka.
Cepivo je trenutno v ZDA registrirano za nujno uporabo samo za ljudi, starejše od 16 let. Pfizer in BioNTech bosta rezultate tretje faze testiranja poslala ameriški upravi za hrano in zdravila, da bi odobrila uporabo cepiva tudi za to starostno skupino. Pfizer upa, da se bo cepljenje mladostnikov lahko začelo že pred začetkom prihodnjega šolskega leta, je dejal izvršni direktor družbe Albert Bourla.
Tudi dr. William Gruber, podpredsednik oddelka za klinične raziskave in razvoj cepiv pri Pfizerju, je prejšnji teden izrazil upanje, da bo cepivo odobreno za uporabo pri tej starostni skupini do začetka novega šolskega leta. To, da bi se otroci lahko vrnili v šole, pa ni edini razlog za te upe – želijo namreč tudi precepiti čim več ljudi in ustaviti širjenje virusa.
"Vsi si želimo normalnega življenja. To še posebej drži za naše otroke," je po poročanju televizije CNN dejal direktor BioNTecha Ugur Sahin. "Prvi rezultati, ki smo jih videli v kliničnem preskušanju na adolescentih, kažejo, da cepivo še posebej dobro ščiti otroke, kar je zelo spodbudno glede na trende, ki jih opažamo v zadnjih tednih glede širjenja angleške različice B.1.1.7," je poudaril.
Pfizer je zaradi dobrih rezultatov in odziva pri mladostnikih prejšnji teden začel novo fazo kliničnih preiskav pri otrocih, starih od šest mesecev do 11 let. Kot prve so v tej fazi kliničnih preiskav cepili otroke od petega do 11 leta. Prihodnji teden načrtujejo poskusno cepljenje otrok med drugim in petim letom starosti, nato pa bodo postopoma cepili mlajše udeležence preiskav, vse do šestih mesecev starosti. V tej fazi nameravajo cepivo testirati na 4644 otrocih, prvi rezultati kliničnega testiranja pa naj bi bili znani do konca leta 2021.
Klinična preskušanja o učinkovitosti in varnosti cepiva za otroke potekajo tudi za Moderno
Tudi Moderna testira svoje cepivo na mladostnikih in otrocih. V dveh kliničnih preskušanjih cepivo testirajo na mladostnikih, starih od 12 do 17 let, in otrocih, starih od šest mesecev do 11 let.
Vodja programa za raziskave cepiv pri univerzi Vanderbilt, dr. Buddy Creech, ki je tudi nadzornik pri kliničnih preiskavah Moderninega cepiva, ocenjuje, da bi za otroke z velikim tveganjem za slabši potek covida-19 cepivo lahko bilo na voljo do julija ali avgusta. Za mlajše otroke pa bi po njegovem mnenju v najboljšem primeru lahko cepivo odobrili šele novembra ali decembra.
Strokovnjaki sicer ne pričakujejo, da bodo cepiva proti covidu-19 za otroke, mlajše od 12 let, na voljo do prihodnjega šolskega leta. Direktor ameriškega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, dr. Anthony Fauci, je dejal, da bodo mlajši otroci morali počakati do prvega četrtletja leta 2022.
KOMENTARJI (325)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.