invazivna vrsta

V dolini Neretve zgnilo več tisoč ton mandarin
20. 11. 2024 14.26V dolini Neretve je letos zaradi sredozemske sadne mušice zgnilo več tisoč ton mandarin. Samo v Metkoviću ob meji z Bosno in Hercegovino so v kompostarni tamkajšnjega komunalnega podjetja sprejeli več kot 3700 ton tega sadja, poročajo hrvaški mediji.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Napad invazivnih stenic hrastovo listje že poleti obarval rjavo
25. 09. 2024 08.15Po Sloveniji se je letos močno namnožila tujerodna hrastova čipkarka, ki napada predvsem hrast. Listje teh dreves je že nekaj časa marsikje povsem rjavo. Po oceni stroke za zdaj še ni večje škode, bo pa ta nastala, če se bo invazivna žuželka množila več zaporednih let. Učinkovitih selektivnih ukrepov za zatiranje ni.

Invazivne vrste v Blejskem jezeru: ribe, ki grizejo, in školjke trikotničarke
08. 07. 2024 14.47V Blejskem jezeru so se v zadnjih letih močno namnožili sončni ostriži, invazivna vrsta rib, ki za kopalce ni nevarna, jo pa ti na telesih občutijo kot špikanje ali grizenje. Uspešen drst ali višja temperatura vode – o razlogih za tako množičen pojav ribiči lahko le ugibajo. Težave ne bo rešil niti trnek, niti plenilska vrsta rib, ki bi jih spustili v jezero, pravijo, narava bo morala narediti svoje. Potapljači pa se medtem uspešno borijo s še eno invazivno sorto v jezeru – školjko trikotničarko.

Pri Lastovcih prvič opazili strupeno rdečemorsko plamenko
12. 06. 2024 17.05Po tem, ko so invazivno tropsko ribo v Jadranu letos opazili že trikrat, so jo zdaj našli še na jugu Hrvaške. Natančneje v krajinskem parku Lastovci. Naravovarstvenica Ivana Lagetar in inštruktor potapljanja Goran Butajla sta med potopom na globini 15 metrov odkrila in odstranila mladi primerek te strupene vrste rib.

Tigrasti komar je v Evropi že domačin, zdaj se širi še ščitar
12. 06. 2024 10.11V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji, je posvaril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Invazivna vrsta tigrastega komarja, ki širi več virusov, se je medtem udomačila že v mnogih državah EU, tudi v Sloveniji.

V Jadranu ujeli dve strupeni tropski ribi: 'Konec je, to je njeno morje'
24. 05. 2024 10.46V zadnjih dneh so v Jadranskem morju ujeli dve invazivni tropski ribi. Gre za strupeno rdečemorsko plamenko, ki so jo sicer v Jadranu prvič opazili pred petimi leti. "Konec je, Jadran je njeno morje," je na spletu zapisal Pero Ugarković z Inštituta za oceanografijo in ribištvo, ki je ob tem napovedal, da bodo letos dobili še več poročil o opažanju oz. ulovu te vrste ribe.

Na jug Sicilije se je naselila invazivna rdeča mravlja
12. 09. 2023 15.00Rdeča ognjena mravlja, ki velja za eno najbolj invazivnih vrst na svetu, je prisotna tudi v Evropi. Kot kažejo izsledki študije, ki je bila v ponedeljek objavljena v znanstveni reviji Current Biology, so več deset gnezd teh mravelj našli na Siciliji. Znanstveniki se bojijo, da se bo invazivna vrsta iz Italije hitro razširila v druge države.

Mačke v Avstraliji invazivna vrsta: vlada bi jim omejila izhode iz stanovanja
11. 09. 2023 17.36Avstralija ima težave z invazivno živalsko vrsto. In ne, to niso 'običajni' pajki, kače ali žuželke, ampak mačke. Ker kljub svoji ljubkosti ogrožajo druge domorodne živali, se bodo morale tako domače kot potepuške navaditi na nova pravila. Vlada namreč razmišlja o omejitvi lastništva in omejenih izhodih iz domovanja.

Pri Korčuli opazili tropsko ribo s strupenimi bodicami
17. 08. 2023 11.28Hrvaški inštitut za oceanografijo in ribištvo je opozoril na vse večje število strupenih rib rdečemorska plamenka (Pterois miles) v Jadranskem morju. Letos so jo večkrat opazili v južnem delu Jadrana, v torek pa so jo ulovili tudi blizu Račišća na Korčuli.

Odlov nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo stekel konec meseca
13. 07. 2023 08.53Operativni del odlova nutrij na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bo predvidoma stekel konec meseca oz. v začetku avgusta, je pojasnil direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje Janez Kastelic. Ob tem je dodal, da zaradi časa dopustov aktivnosti trenutno potekajo v skladu v s razpoložljivimi kadrovskimi možnostmi.

V boj proti tigrastim komarjem z več kot milijonom sterilnih samcev
12. 06. 2023 10.34V boju proti tigrastim komarjem bodo na jugu hrvaške Istre letos v naravo spustili 1,2 milijona sterilnih samcev. Na ta način želijo zmanjšati populacijo te invazivne vrste komarjev in uporabo insekticidov na območju, enako metodo pa nameravajo uporabiti tudi drugod na Hrvaškem.

Je zatajila stroka? 'O tem lahko razpravljamo, a problem se bo še razširil'
26. 05. 2023 06.00Več kot 22.000 podpisov v le šestih dneh, na družbenih omrežjih pa vroča razprava o tem, ali je prav, da se nutriji na Ljubljanskem barju naredi konec. Najava odlova je bila namreč povod, da so zaščitniki živali odprli bitko proti stroki, ki je sledila predpisu Evropske unije, da se morajo vse invazivne tujerodne vrste popolnoma odstraniti.

'Če vse prepustimo naravi, se sprijaznite, da bodo določene vrste izginile'
23. 05. 2023 17.31Na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bodo v kratkem začeli izvajati poskus popolne odstranitve nutrij. Te veljajo za invazivno tujerodno vrsto, katere populacija se je v zadnjih letih razširila tako, da povzroča škodo. Odlov nutrij medtem v delu javnosti sproža neodobravanje in pozive k podpisu peticije proti "poboju nutrij".

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel
22. 05. 2023 19.42Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

Poljski inštitut domače mačke uvrstil med 'invazivne tujerodne vrste'
31. 07. 2022 10.14Domače mačke je poljski znanstveni inštitut uvrstil na seznam invazivnih tujerodnih vrst. Razlog? Škoda, ki jo povzročajo pticam in drugim divjim živalim. Poteza je razburila mačjeljubce, ki so tem priljubljenim hišnim ljubljenčkom stopili v bran.

Zaradi nizkih temperatur na Floridi z dreves padajo legvani
01. 02. 2022 11.54Potem ko je vzhodno obalo ZDA prizadela snežna nevihta in so se temperature tudi na Floridi močno spustile, se t. i. sončna država znova sooča z nenavadnim pojavom – z dreves padajo otrpli legvani.

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike
11. 01. 2022 08.59Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.

Na Hrvaškem opazili nevarno ribo
16. 08. 2021 12.34Ob hrvaškem otoku Vis je potapljač opazil invazivno ribo, ki se je pred petimi leti preko Sueškega prekopa že prebila v grške vode, zdaj pa se, kot kaže, širi vse bolj severno.

Zakaj hočejo znanstveniki pobiti 'kokainske povodne konje'?
14. 02. 2021 17.20Leta 1993, ko je razvpiti narkokralj Pablo Escobar padel pod streli, je kolumbijska vlada prevzela nadzor nad njegovim luksuznim posestvom na severozahodu države, tudi nad njegovim osebnim živalskim vrtom, polnim eksotičnih živali. Večino so odpeljali, štirje nilski konji, ki so bili Escobarju še posebej pri srcu, pa so ostali tam. V 30 letih so se nenadzorovano namnožili, kar zdaj predstavlja resno težavo za okolje.

Morje tudi letos polno rebrač: niso nevarne, le neprijetne na dotik
15. 08. 2020 11.25Tudi letos naši bralci poročajo o pojavu sluzastih jajčkov v Jadranskem morju, ki so sicer povsem nenevarni, povzročajo pa neprijeten občutek med plavanjem. "Sluzkoti", kot jim radi rečejo otroci, se pri nas pojavljajo od leta 2016, ena od teorij morskih biologov pa je, da so bili v naše morje vneseni z balastnimi vodami. Posebnost letošnje sezone je tudi pozno cvetenje uhatega klobučnjaka.

Prvi letošnji dolenjsko-japonski sviloprejec pozdravil domačine
28. 07. 2020 16.32Nočni metulj sviloprejec jamamaj je zaščitni znak Velikega Slatnika na Dolenjskem, pa čeprav ima svoje korenine na Japonskem. Domačini ga vsako poletje nestrpno pričakujejo. Prvega so že opazili pred Gostilnico Slatnik. Po dobrih 150 letih je ta metulj v Sloveniji še vedno označen kot tujerodna invazivna vrsta, čeprav ne povzroča škode v našem okolju.

Šakal se vse bolj približuje tudi ljudem: 'Zvoniti bi morali alarmi'
20. 08. 2019 19.10Poleg volka in medveda zadnja leta vse več težav povzroča še ena zver – to je šakal. Po petih letih prizadevanj Lovske zveze je zdaj ta po novem le še zavarovana in ne več ogrožena vrsta. Populacija šakala se je namreč tako povečala, da so na kmetijah morili že 180-krat samo letos, lovci ponekod po državi pa se bojijo, da bodo povsem iztrebili malo divjad, s katero se prehranjujejo.

'Zloraba otroške literature za rasistično propagando'
10. 10. 2018 15.17Razpis za »izvirno slovensko pravljico, ki sta ga objavili Tednik Demokracija in Založba Nova Obzora, je izzval protest Društva slovenskih pisateljev in več deset drugih organizacij, saj so prepričani, da razpis "nedopustno zlorablja otroško literaturo za rasistično propagando", otroci pa da si zaslužijo pravljice, ki ne netijo sovraštva.

Razpis za 'izvirno slovensko pravljico', ki spodbuja sovraštvo
05. 10. 2018 17.21Časnik Demokracija, ki ga izdaja Nova Obzorja d.o.o., je objavil sporen razpis za "izvirno slovensko pravljico", ki je povzročil splošno razburjanje in tudi številne obsodbe na družbenih omrežjih. V razpisu za otroško pravljico, ki je mišljena za mlajše od 10 let, je recimo zahteva, da se obravnavajo nevarnosti, ki jih prinašajo multikulturalizem in ilegalni migranti.

VIDEO: V poplavljenem Houstonu so se pojavili plavajoči kupi mravelj
30. 08. 2017 10.10Po družbenih omrežjih se širijo posnetki skupkov rdečih ognjenih mravelj, ki so se tako zaščitile pred naraščajočo vodo v Houstonu. Ta vrsta mravelj je izjemno agresivna. Na dvorišča pa so priplavali tudi aligatorji.

Strokovnjaki opozarjajo: zaradi glivične bolezni človeški ribici morda grozi nenadno izumrtje
24. 08. 2017 12.02Človeški ribici, simbolu kraškega podzemlja, grozi glivična bolezen, ki lahko uniči njeno celotno populacijo, opozarjajo strokovnjaki. Domnevajo, da bolezen izhaja iz Azije, od koder se s človeško pomočjo hitro širi po vsem svetu. Okužba praviloma privede do izčrpanosti, podhranjenosti in smrti. Slovenija nanjo ni pripravljena.

Slovenskemu hrastu grozi invazivna hrastova čipkarka
31. 07. 2017 18.13Strokovnjaki opozarjajo, da je ogrožena četrta najpogostejša vrsta dreves pri nas- hrast. Pred štirimi leti so na Hrvaškem opazili hrastvovo čipkarko, invazivno vrsto stenice, ki se je lani pojavila še pri nas. Ker gre za vrsto stenic, so jo Hrvatje najprej označili za človeku škodljivo. Slovenski strokovnjaki mirijo, da je žuželka rastlinojeda, a bo našim hrastom žal vseeno povzročila škodo.

Tujerodne vrste predstavljajo nevarnost za slovensko biotsko raznovrstnost
20. 05. 2017 13.01Skupina Life Artemis je objavila opozorilni seznam tujerodnih vrst - 12 vrst gliv, 51 vrst rastlin, 13 vrst žuželk in sedem vrst sesalcev, ki jih še ni pri nas, a je njihov pojav pričakovati v prihodnjem obdobju.

Mesta spreminjajo živali: nekatere postajajo iznajdljivejše in uspešnejše, druge množično poginjajo
25. 03. 2017 06.30Globalno gledano več kot 50 odstotkov populacije živi v urbanih središčih. A mesta še zdaleč niso le življenjski prostor ljudi. Delimo si ga z živalmi, ki se spreminjajo. Če nekatere vrste postajajo uspešne, so mesta oziroma mestne luči za veliko vrst smrtna obsodba. In kako poteka sobivanje živali in ljudi pri nas?