V Jadranskem morju, natančneje blizu obale Komiža na otoku Vis, so prvič opazili tropsko ribo, rdečemorsko plamenko (lionfish), ki velja za zelo invazivno vrsto ribe. "Danes sem imel prvič bližnje srečanje z ribo plamenko, vendar ne nekje, kjer jo je običajno mogoče srečati," je na družbenem omrežju zapisal potapljač Damir Zurub. Invazivno ribo, ki jo je srečal ob rtu Stupište, je ujel tudi v objektiv.
Hrvaški Inštitut za oceanografijo in ribištvo je pojasnil, da so prve posameznike na Jadranu sicer opazili že lansko leto, zdaj pa so prvi primerek te vrste opazili še v hrvaškem delu Jadrana. Gre za zelo invazivno indopacifiško vrsto ribe, ki si je naziv invazivne prislužila predvsem zaradi obilnega prehranjevanja in velike sposobnosti širjenja na koloniziranih območjih. Trni, ki jih ima omenjena vrsta rib v plavutih, so strupeni. Do človeka ni napadalna, a če zbode, lahko to povzroči hude rane, bolečine, celo smrt. Riba je sicer dolga od 15 do 30 cm in ima mesnate izrastke okoli ustnih kotov in oči.
Plamenko so sicer v Sredozemlju opazili že leta 2016, in sicer v grških vodah in okoli Cipra, v Sredozemlje pa se je prebila čez Sueški prekop. Hrani se z mnogimi vrstami nevretenčarjev in manjših rib, ki v tistem okolju živijo in povzroča veliko težav in sprememb. Zato je vprašanje, ki si ga strokovnjaki vedno znova postavljajo, kaj lahko storimo, da ublažimo negativne posledice, ki jih lahko povzroči ta vrsta rib?
Poleg ciljnega izlova za nadzor populacije, ki je lahko učinkovit zlasti v zgodnjih fazah invazije, je mogoče storiti še nekaj. Lahko zmanjšamo antropogeni pritisk na morski ekosistem in tako povečamo njegovo odpornost na škodljive učinke bioinvazij, pa tudi na podnebne spremembe na splošno. V primeru plamenke lahko na primer zmanjšamo pritisk na njene potencialne plenilce. Za zdaj je znano, da se v Sredozemskem morju s to vrsto v odrasli dobi hrani hobotnica, pojasnjujejo na inštitutu, kjer predlagajo, da bi bilo v prihodnje treba zmanjšati lov na hobotnice in ohraniti njene obalne habitate, in povečati lov na plamenke.

Plamenke so sicer poznane po tem, da okolje, v katerem živijo, popolnoma spremenijo oziroma uničijo. Na Floridi so tako že skoraj iztrebile avtohtone morske živali in habitat. Izredno hitro razmnoževanje jim omogoča prevlado nad drugimi vrstami rib, s katerimi tekmujejo za hrano. Potapljači se zato trudijo, da bi jih izlovili in tako rešili, kar se še rešiti da.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.