ijs

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji

17. 02. 2025 09.53

Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'

05. 02. 2025 11.51

Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Projekt Squash: v Sloveniji bodo razvijali kvantno tehnologijo

22. 10. 2024 19.24

Slovenija napoveduje, da jo bo čez nekaj let ves svet poznal kot državo, kjer se razvijajo najnovejše kvantne tehnologije. In ne, to ni napovednik za kak znanstvenofantastični film. Na Inštitutu Jožef Štefan so predstavili konkreten projekt. Projekt Squash namerava k nam privabiti znanstvenike z vsega sveta, da bodo tu premikali meje znanosti.

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije

03. 06. 2024 19.00

V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov

17. 01. 2024 15.40

Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

Slovenska raziskovalca ustvarila laser iz milnih mehurčkov

09. 01. 2024 11.13

Potem ko je doc dr. Matjaž Humar iz Laboratorija za biointegrirano fotoniko Odseka za fiziko trdne snovi Instituta Jožef Stefan pred devetimi leti v človeško celico prvič vgradil laser, je v zadnji raziskavi skupaj s sodelavko Zalo Korenjak ustvaril laser s pomočjo milnega mehurčka. V raziskavi, ki jo je objavila revija Physical Review X, se je izkazalo, da bi bil mehurček kot edinstven sistem uporaben kot izjemno občutljiv senzor tlaka in električnega polja.

Smo korak bližje drugemu bloku jedrske elektrarne?

20. 12. 2023 19.51

Družba Gen energija, ki je polovični lastnik krške elektrarne, naj bi že začela izobraževati kader za morebitni drugi blok. V reaktorskem centru Inštituta Jožef Stefan okoli 30 zaposlenih opravlja tečaj za operaterja jedrskih elektrarn. Usposabljajo se na reaktorju Triga – prvem jedrskem reaktorju v Sloveniji, kjer so profesionalno pot začeli skoraj vsi naši jedrski strokovnjaki.

Nobelova nagrada za fiziko raziskovalcem elektronov v materiji

03. 10. 2023 12.25

Letošnja Nobelova nagrada za fiziko je romala v roke francoskemu znanstveniku Pierru Agostiniju, madžarsko-avstrijskemu znanstveniku Ferencu Krauszu in francosko-švedski znanstvenici Anni L'Huillier za njihov prispevek k raziskavam elektronov v atomih in molekulah, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Nagrado so prejeli za eksperimentalne metode, ki ustvarjajo "atosekundne svetlobe pulze za preučevanje dinamike elektronov v snovi". Delo letošnjih nagrajencev na atosekundni časovni skali nam, tako kot konstrukcija novega teleskopa ali mikroskopa, odpira nov svet, pravi Dragan Mihailović z Instituta Jožef Stefan (IJS).

Mladoletniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač

06. 09. 2023 11.15

Kot ugotavlja nova raziskava Zveze potrošnikov Slovenije, je skrb vzbujajoče, da lahko mladoletniki v Sloveniji preko spleta praktično brez ovir naročijo alkoholne pijače. Kot so ugotovili, prav nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev ni od mlade osebe, ki je prevzela alkoholno pijačo na domu, zahteval osebnega dokumenta za preverjanje starosti.

Po državi se kopičijo kupi odpadkov

16. 08. 2023 18.43

Medtem ko prebivalci poplavljenih območij še naprej sanirajo svoje domove in podjetja, se na deponijah po državi kopiči vse več kupov najrazličnejših odpadkov. Samo v ljubljanski Voki Snagi so v teh dneh zbrali več kot 1100 ton kosovnih odpadkov in gradbenega materiala. Ker so bile med odpadki lahko tudi nevarne snovi, na Arsu pripravljajo načrt vzorčenja tal, brezplačno analizo prisotnosti težkih kovin je ponudilo tudi ljubljansko podjetje, okoljsko ministrstvo pa vsem prizadetim svetuje, da odpadkov nikar ne razkužujejo.

Kako visok bo otrok, ko odraste? Do odgovora z umetno inteligenco

15. 06. 2023 12.02

Odgovor – precej natančnejši od tistih, ki smo jih imeli na voljo doslej – imajo raziskovalci na Institutu Jožef Stefan. Njihova metoda izkorišča umetno inteligenco, ki črpa podatke iz športnovzgojnih kartonov. Višina, pravijo, igra pomembno vlogo pri odkrivanju športnih talentov. "Otrok, ki je nadarjen za košarko, ima ob končni višini 170 cm skoraj nične možnosti, da bi postal naslednji Luka Dončić. Lahko pa postane Primož Roglič ali Timi Zajc," razmišljajo.

35 dni ležanja v imenu znanosti: izkušnja takrat 29-letnega Jurija Bizjaka

13. 06. 2023 10.46

Ko je IJS objavil, da bo jeseni potekala fiziološka raziskava, ki vključuje tudi dolgo, 60-dnevno ležanje v postelji, se je na oglas v zgolj treh dneh prijavilo več kot 200 moških. Zanimanje je veliko, saj je – vsaj na prvi pogled – obljubljeno plačilo za 'zgolj mirovanje' zelo mamljivo, a se mnogi niti ne zavedajo, v kaj se spuščajo. Kako je sodelovati v takšni raziskavi, kakšne so prijetne in neprijetne strani takšnega znanstvenega poskusa, smo se pogovarjali z Jurijem Bizjakom, ki je leta 2007 v zelo podobni raziskavi kar 35 dni miroval v postelji.

Za sodelovanje v raziskavi z ležanjem v postelji v treh dneh že 200 prijav

31. 05. 2023 18.08

Na oglas Instituta Jožef Stefan (IJS), v katerem iščejo moške za fiziološke raziskave in 60-dnevno ležanje v postelji, je prispelo že prek 200 prijav. Število je podobno kot v preteklih raziskavah, le da so prijave tokrat prispele v le treh dneh. Zbirali jih bodo do sredine junija, čeprav jih je po besedah Igorja Mekjavića z IJS že sedaj dovolj.

12.000 evrov za 60 dni v postelji. Služba, ki je vse prej kot sanjska

30. 05. 2023 16.31

Ste te dni na spletu zasledili oglas, da lahko z mirovanjem v postelji zaslužite 12.000 evrov? Oglas je resničen, tudi zaslužek, res pa je, da je pot do denarja zelo zahtevna. Gre za raziskavo 'bed rest' pod okriljem Evropske vesoljske agencije, prvič pa bo potekala v Sloveniji, in sicer pod okriljem Instituta Jožef Stefan.

Umetna inteligenca je za človeštvo izziv in hkrati velika priložnost

15. 04. 2023 12.58

Biotehnologija, medicina, farmacija, kemija so med znanstvenimi vejami, ki so s pomočjo umetne inteligence, že dosegle velike preboje. Tehnološka scena je vsak teden bogatejša za stotine, kmalu tudi tisoče novih rešitev, posledično so številne panoge na prepihu. Toda, kot napovedujejo nekateri slovenski znanstveniki, ki delujejo v polju umetne inteligence, bi človeštvo lahko s pomočjo nove tehnologije, ki je obnorela svet, pospešilo znanstvene preboje, hkrati pa izboljšalo delo in dvignilo kakovost življenja.

Največ kokaina v Ljubljani, amfetamina v Velenju, THC pa v Kopru

27. 03. 2023 14.45

Mednarodna raziskava o uporabi prepovedanih drog za leto 2022, opravljena z analizo odpadnih voda, je pokazala, da je med vključenimi osmimi slovenskimi mesti najvišja uporaba kokaina, ekstazija in metamfetamina v Ljubljani, amfetamina v Velenju, THC pa v Kopru. Trend porabe kokaina narašča v Mariboru, Domžalah in Kamniku ter Novem mestu.

S slovensko raziskavo do 'oskarja' na področju obutve

26. 01. 2023 13.23

Raziskava slovenskih raziskovalcev je potrdila obstoj številnih statistično pomembnih razlik v povprečnih meritvah stopal med regijami in med spoloma ter veliko razpršenost meritev stopal znotraj vsake skupine ljudi. "Kot kaže, pa je postavila tudi nove standarde za metode in meritve za izdelavo obutve," so sporočili z Inštituta Jožef Stefan.

Slovenija po gostoti robotov v proizvodnji v evropskem in svetovnem vrhu

18. 12. 2022 21.08

V tem tednu je v Ljubljani potekalo dvodnevno druženje raziskovalcev in podjetnikov iz Slovenije in Evrope, ki so se pogovarjali predvsem o prihodnosti robotike v proizvodnji, pa tudi robotski prihodnosti. Izpostavili so, da je Slovenija po gostoti nameščenih robotov v proizvodnji v evropskem in svetovnem vrhu, a da ima še veliko možnosti za napredek.

Reaktor na igrišču za skvoš: 80 let od prve nadzorovane verižne reakcije

02. 12. 2022 10.25

Jedrski reaktor, v katerem je prvič potekala kontrolirana verižna reakcija na svetu, je bil velika kopa, sestavljena iz opek čistega grafita in jedrskega goriva v obliki naravnega kovinskega urana. Kopa CP-1 je stala v prostoru zaprtega igrišča za skvoš, ki se je nahajal pod tribunami univerzitetnega atletskega stadiona. Človeštvo je takrat naredilo zelo pomemben korak v razvoju znanosti in tehnologije, s katero danes proizvaja že desetino električne energije na vsem svetu.

IJS z novimi napravami do učinkovitejšega zdravljenja raka

21. 10. 2022 16.24

Institut Jožef Stefan je kot prvi koordinator projekta iz Slovenije uspel na razpisu Evropskega sveta za inovacije Pathfinder. V projektu PetVision, vrednem 3,4 milijona evrov, bodo razvijali naslednjo generacijo hitrega pozitronskega tomografa s časom preleta, napravo, ki bo omogočila učinkovitejše in cenejše diagnosticiranje ter zdravljenje raka.

Odmevna raziskava: dobro, da je domačin shranil zrna toče v zamrzovalnik

10. 10. 2022 14.16

Pred dnevi smo poročali, da so slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v jedru zrna toče. Tokrat se je vseh deset članov raziskovalnega tima zbralo na novinarski konferenci, kjer so pojasnili, za kako pomembno odkritje gre. Kot navajajo, rezultati raziskave nakazujejo, da mikroplastika v zraku lahko prispeva k tvorbi tako velikih zrn toče. To pa bi ob nadaljevanju onesnaževanja z mikroplastiko že lahko nakazovalo trend vedno večje toče.

Eksplozija v Melaminu najbolj tragična industrijska nesreča v Sloveniji

13. 05. 2022 16.01

Eksplozija v tovarni Melamin, ki je po dosedanjih podatkih terjala pet življenj, poškodovanih pa je več ljudi, je po številu žrtev doslej najbolj tragična industrijska nesreča v Sloveniji. Večje industrijske nesreče so redke, a ko se zgodijo, so posledice zelo težke, opozarja Marko Gerbec z Instituta Jožef Stefan.

Raziskovalci odkrili razlike med udomačenimi in divjimi sevi običajnih kvasovk 

06. 03. 2022 07.14

Raziskovalne skupine iz Francije, Švedske, Italije in Slovenije so raziskale učinek udomačitve na običajno kvasovko in odkrile izrazite razlike med udomačenimi in divjimi sevi v sposobnosti spolnega razmnoževanja in rasti v različnih pogojih. Slovenski raziskovalci so odgovorili na enega ključnih vprašanj: ali lahko z minimalnim urejanjem genoma spremenijo značilnosti kvasovke? Odgovor je – da.

Ruske sile zajele 92 zaposlenih v elektrarni v Černobilu, ugibanja o razlogih za povečanje sevanja

25. 02. 2022 07.15

Ukrajinske oblasti so sporočile, da so po težki bitki izgubile nadzor nad černobilsko jedrsko elektrarno. V kakšnem stanju je odlagališče jedrskih odpadkov na območju, je neznano, nemogoče je zagotoviti, da je Černobil varen, svarijo ukrajinske oblasti. Ukrajinska veleposlanica v ZDA je dejala, da ruske sile za talce zadržujejo 92 zaposlenih v elektrarni.. Rusija medtem trdi, da jedrsko elektrarno ščiti pred 'teroristi'. Kot pojasnjuje dr. Leon Cizelj iz IJS, je sevanje v nekaterih delih izključitvene cone trenutno res povečano, a tega zunaj izključitvene cone ni mogoče zaznati. Tuji mediji sicer opozarjajo na možnost nenamernega poškodovanja jedrskih objektov ob spopadih na teh območjih, a kot miri Cizelj, se znatna količina sevanja ne bi mogla sprostiti pomotoma: "Nekdo bi se moral za to zelo potruditi, saj bi moral sevanje zopet spraviti v obliko prašnih delcev, kar pa bi zahtevalo zelo veliko napora."

Slovenci del prelomnega dosežka: Če lahko fuzijo vzdržujemo pet sekund, jo lahko tudi pet ur

09. 02. 2022 18.46

Evropskim raziskovalcem konzorcija EUROfusion je na eksperimentalnem fuzijskem reaktorju JET (Joint European Torus) v Oxfordu v Veliki Britaniji uspel prelomen dosežek. Rekordnih 59 MJ fuzijske energije dokazuje potencial fuzijske energije, ki lahko v prihodnosti zagotovi varno in učinkovito nizkoogljično proizvodnjo energije. V ekipi, ki ji je uspel ta izjemni podvig, je tudi 40 sodelavcev Instituta Jožef Stefan.

Število okužb znova visoko, bomo kmalu presegli 10.000 dnevnih okužb?

16. 01. 2022 09.43

Pristojni so v soboto potrdili 6012 okužb z novim koronavirusom. To je daleč največ okužb, potrjenih na katero koli soboto, v primerjavi s prejšnjo soboto pa se je njihovo število skoraj podvojilo. V bolnišnicah zdravijo 549 covidnih bolnikov, od tega jih 156 potrebuje intenzivno zdravljenje. V soboto je umrl en bolnik s covidom-19. Bomo že v torek presegli 10.000 dnevnih okužb?

Ob Dnevih cepljenja cepili 41.200 ljudi, več kot 80 odstotkov s poživitvenim odmerkom

16. 01. 2022 14.35

V akciji Dnevi cepljenja, ki je potekala od četrtka do vključno sobote, se je po podatkih NIJZ proti covidu-19 cepilo 41.200 ljudi. Največ se jih je odločilo za poživitveni odmerek, kar 34.427. Medtem pa sta se s prvim odmerkom cepili 2102 osebi, za drugi odmerek se jih je odločilo 4671. Podatki še niso končni, saj imajo izvajalci cepljenja za vnos v sistem 48 ur časa.

Jeseničane skrbi za zdravje, pristojni mirijo, da izpusti prahu niso škodljivi

09. 01. 2022 16.42

Tik pred novim letom so nebo nad Jesenicami obarvali rdeče-rumeni oblaki dima. Iz podjetja SIJ Acroni so sporočili, da je med postopkom čiščenja pralnika prišlo do nepričakovanega izpusta dušikovega dioksida in zatrdili, da to ni predstavljalo nevarnosti za krajane ali imelo vpliva na okolje. A lokalni prebivalci opozarjajo, da je pobočje hriba Straža zaradi obrata že povsem golo, zaradi nenehnega močnega jedkastega vonja se je tam nemogoče zadrževati dlje časa. Skrbi jih, kako bo vse to onesnaževanje vplivalo na njihovo zdravje.

V četrtek 4069 okužb, od ponedeljka karantene sedemdnevne

07. 01. 2022 09.42

Od ponedeljka bodo karantene trajale le še sedem in ne več deset dni, prav tako so med izjemami polno cepljeni in preboleli. Pristojni so sicer ob 11.016 opravljenih testih PCR v četrtek potrdili 4069 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Vladni podatki razkrivajo, da se zaradi okužbe z novim koronavirusom v bolnišnicah zdravi 547 oseb, tri manj kot dan prej. Prav tako je nižje število bolnikov na intenzivni negi.

Med vsemi pozitivnimi testi je že 82 odstotkov različice omikron

07. 01. 2022 06.01

Kako zelo je pri nas že prisotna različica omikron, kako zanesljivi so hitri testi? O tem je za oddajo 24UR ZVEČER spregovoril predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo dr. Miroslav Petrovec.