V reaktorju Triga pri naselju Brinje se kalijo bodoči jedrski strokovnjaki. Kot pove Urban Pompe, predavatelj na Izobraževalnem centru za jedrsko tehnologijo IJS: "Seveda je v Krškem zelo težko priti v elektrarno in zaprositi, da naj malo ustavijo elektrarno, zato da se bi mi naučili, kako je videti reaktorska posoda. Zato se to naučimo na maketi." V reaktorskem centru se izobražujejo približno pol leta – snov je zahtevna in obsežna, v predavalnici presedijo več ur dnevno, izpite pa, pripovedujejo tečajniki, pišejo čisto vsak petek.
Kljub precej neoptimistični septembrski napovedi premierja Goloba: "Po prvih projekcijah, ki so jih pripravili pri Gen energiji, bi to pomenilo, da bi se tak objekt lahko zgradil najprej in šel v obratovanje 2049." A se Gen energija, ki upravlja s slovensko polovico krške elektrarne intenzivno pripravlja na morebitno izgradnjo nove nuklearke. Dr. Igor Jenčič, vodja Izobraževalnega centra za jedrsko tehnologijo IJS, pojasnjuje: "Če vemo, da je trenutno v Krškem zaposlenih 600 ljudi, da imamo na enem tečaju zaradi omejitve pri praktičnih vajah nekje 20 do 25 ljudi. Preden jih izobrazimo 600, bo še kar nekaj časa." Pompe pove še: "Trenutno potekata prvič v zgodovini dva vzporedna tečaja za operaterje jedrskih elektrarn, na enem jih je okrog 20, na drugem pa okoli 10, 11." Končna investicijska odločitev o JEK 2 bo sicer – po zadnjih napovedih – padla čez tri ali štiri leta.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.