Kot so povedali na Inštitutu Jožefa Stefana (IJS), so se ob organizaciji dogodka povezali z največjim inovacijskim ekosistemom na področju proizvodnje v Evropi EIT Manufacturing, katerega člani so tudi sami. Med drugimi uspešnimi slovenskimi in evropskimi podjetji so bila Revoz, Magna, Danfoss, Iskra, Pipistrel, Voest-Alpine, Yaskawa ter RLS Merilna tehnika.
Na ponedeljkovih in torkovih druženjih so razpravljali tudi o možnostih sodelovanja med raziskovalci in podjetniki pa tudi iskali možnosti za izboljšanje inovacijskega okolja. Ob tem so kot dober primer inovativnosti in sodelovanja izpostavili projekt SmartFlexCell, ki ga IJS v okviru EIT Manufacturing koordinira s partnerji iz Španije, Danske in Litve s ciljem izdelati nov produkt - rekonfigurabilno robotsko celico. Kot so dodali, bodo produkt razvili na inštitutu, kasneje pa ga bodo proizvajali širom Evrope.
Robotike v proizvodnji vse več
Kakšne pa so možnosti za krepitev inovacijskega eko-sistema na področju proizvodnje doma in v Evropi ter start-up sceni? "Dejstvo je, da podatki niso slabi," odgovarjajo na IJS. Kot so utemeljili, so se namestitve robotov v Evropi v lanskem letu povišale za skoraj četrtino in tako dosegle nov vrh.
"Povpraševanje avtomobilske industrije je bilo stabilno, povpraševanje splošne industrije pa se je povečalo za 51 odstotkov, kar vsem udeleženim vpliva optimizem za naprej," so tudi dodali.
Med vodilnimi državami po gostoti nameščenih robotov v proizvodnji v letu 2021 na 10.000 zaposlenih tudi Slovenija. Na evropski lestvici se je uvrstila na tretje mesto, takoj za Nemčijo in Švedsko ter pred Švico, na svetovni pa zaseda deseto mesto.
Kljub temu veliko možnosti za izboljšanje
"Možnosti za napredek je ogromno," so nadaljevali na inštitutu, saj da so v Sloveniji na znanju temelječe storitve precej slabe, prav tako je Slovenija po podatkih Urada Republike Slovenije za makroekonomske analize In razvoj pri vlaganjih v inovacijsko podprto rast nazadovala.
Še vedno ne investiramo dovolj v razvoj. To še posebej velja za državo, pa tudi za podjetja. Znano je, da vlaganja obrestovano povrnejo," je poudaril v. d. direktorja SRIP ToP Instituta pri IJS Igor Kovač. Dobro integriramo robotske celice, za izvedbo večjih projektov z večjim izplenom pa nismo povezani. Izboljšati je potrebno poslovno in managersko kulturo," je tudi dodal.
Udeleženci pa so med drugimi izpostavili tudi misel, da je za pot v družbo 5.0 pomembno vlaganje v mlade strokovnjake "In to že v osnovni šoli, treba jim je dati možnost pridobivanja znanja in nadaljevanja razvoja ter usmerjanja v na inovativnosti temelječo prihodnost," so zaključili.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.